Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Umivanje, kopanje, previjanje dojenčka

Umivanje, kopanje, previjanje dojenčka

Lepo pozdravljeni!
Zanima me vaše mnenje glede kopanja oz. umivanja dojenčka. Sina – ki je star 4 mesece in je zdrav dojenček – še nikoli nismo umili z milom. Vedno ga umijemo samo z vodo. Sicer ga previjemo štirikrat na dan – vsakič ga samo obrišemo z mokro krpico za umivanje in to samo tam, kjer je polulan oz. pokakan. Če se pobruha oz. polije, ga prav tako samo obrišemo z mokro krpico tam, kjer je pobruhan. Kopamo pa ga enkrat na teden, kot rečeno, brez uporabe mila. Ali bi ga morali pogosteje kopati? Bi ga morali tudi pogosteje previjati? Kaj pa milo – bi morali začeti uporabljati milo?
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav!

Draga ninja35,

prepričanje, da rabijo dojenčki razne kopeli, mila, losione, pudre in da morajo dišati, so povezani predvsem s sodobno, marsikdaj v potrošništvo naravnano družbo. Zgodovina pa bolj kaže, da je najboljša naravna odpornost kože – ki pa ji pretirano namakanje, zlasti z dodatkom mil, odvzame kar nekaj funkcij, zlasti primerno količino zaščitnih maščob in ravno prav debelo plast že odmrlih celic.

Da povzamem – voda je povsem dovolj, niti milo niti kaj drugega ni potrebno. Vendar naj bo vode “dovolj” – in kratko tuširanje (ne namakanje v stoječi vodi v kakšni ne prav natančno pomiti plastični banjici) s prijetno toplo vodo pred spanjem je enako osvežilno in čistilno tako za nas kot za dojenčka (torej ga lahko umijete s tušem kar v vašem naročju, oči pa ga “prestreže” v mehko toplo brisačo – če si seveda tako razdelita vloge v negi). S tem s kože sperete tudi ostanke vsega, kar se je preko dneva nabralo na njej (zlasti prašne delčke z oblačil, iz plenic, tudi vse, kar dojenček izloči z znojem in kar se nanj “vsede” iz okolice).

Pogostnost previjanja je odvisna predvsem od “teže” in prepuščanja plenic in od “kondicije” kože pod pleničko. Nobena mama si ne želi zamakanja ter mokrih hlačk in “bodijev” zaradi popolnoma prelulane ali prekakane plenice. Kot tudi ne rdeče, zaradi postanega kakca “ožgane” ritke. Zato jih večina dojenčka te starosti previje vsaj 6-8x v 24 urah. Če vam “znese” brez opisanih težav fanta, ki se dobro hrani in temu primerno odvaja, previti le 4x, je tudi prav.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

:)))

Zabavno je to, ker ima sedaj ninja35 dva dokaj različna odgovora na svoje vprašanje.

Kopiram:

Re: Kopanje, umivanje, previjanje dojenčka

26.11.13 20:26 Moderator
Dojenčki uživajo v vodi, tako da vsakodnevno kopanje v primerno ogretem prostoru predstavlja zanj običajno užitek, sproščanje. Vedno se čudimo odraslim ljudem, ki se ne umivajo (z vsemi posledicami), ni pa mogoče reči, da to morda niso otroci, ki jim nismo privzgojili ljubezni do osebne higiene.
S trdim milom svetujemo otroka umiti vsaj 1x tedensko, da odstranimo ostanke, izločke, odmrle celice. Dejansko si za otroka predstavljajte enako kot za sebe. Verjetno se umijete več kot enkrat tedensko (res pa je, da otrok ne “dela”) in verjetno tudi z milom.
Previjete ga vedno, ko je pokakan, sicer pa na 3-4 ure in če je polulan, je zelo neprijetno ostajati v taki vlagi, kjer urin razpada. Pri previjanju ga seveda umijete ali obrišete le po spolovilu in ritki.

lp
(še vedno) Tanč

Draga Tanč (in ostali bralci),

najini različni odgovori kažejo predvsem na dejstvo, da na področju umivanja z/brez mila v obdobju dojenčka ni nobene z dokazi podprte in jasne strokovne doktrine. Različna odgovora pa sta tudi dokaz, da nas mame (ali kdo drug?) na tem forumu malo preverjajo (ali provocirajo :-)) Na srečo je ninja35 spraševala le za moje mnenje, ki se sme razlikovati od mnenja drugih strokovnjakov s tega področja…

Znano je, da je koža novorojenčka in mladega dojenčka (vsaj do starosti 4 mesecev) precej drugačna kot koža večjega otroka in odraslega. Število lojnic je manjše, zato je manjša tudi količina njihovih izločkov (ki ščitijo kožo). Koža ima ne le bistveno večjo vsebnost vode, ampak je zaradi tankosti (predvsem na račun tanke najbolj povrhnje, “zaroženevajoče” plasti) in povečane “poroznosti” nagnjena k prekomerni izsušitvi v suhem okolju in “nabrekanju” v vodi. V prvih tednih dojenčkom manjka tudi “kislost” kože, ki je pomemben dejavnik pri vzdrževanju stabilnosti maščob v zgornjih plasteh kože in s tem preprečevanju izgubljanja vode, pa tudi zaščito red bakterijami.

Mila, ki niso namenjena negi nezrele kože (imajo alkalen, višji pH), razna “čistilna mleka”, pa tudi predolga izpostavljenost čisti vodi (namakanje v banjici) lahko načnejo površinsko obrambo kože, zlasti s tem, da naredijo površino alkalno in raztopijo maščobe. In ker dojenčki v prvih mesecih niso prav veliko izpostavljeni prahu in umazaniji (razen lulanja in kakanja, kar pa itak voda odlično odstrani), ne vidim strašne potrebe in nuje po miljenju. Seveda pa to ne pomeni, da bi komur koli odsvetovala uporabo mila pri dojenčku, če to želi in ga uporablja…

Glede “vonja”, ki se širi okrog nekaterih odraslih osebkov, se strinjam z moderatorko. Pa čeprav ni rečeno, da je posledica slabe osebne higiene (ali neumivanja v dobi dojenčka), ampak zgolj posledica izločanja določenih snovi v znoju (predvsem aminokislin in maščobnih kislin) zaradi genetske nagnjenosti ali napake. In pri katerih tudi tuširanje večkrat dnevno in deodoranti ne izničijo “smradu”. A to je že čisto druga tema….

Lep pozdrav vsem,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Meni se odgovora niti slučajno ne zdita različna. Če bi ena svetovala vsakodnevno drgnjenje z milom, mazanje, pudranje, druga pa nikakor nobenega umivanja, to sta nasprotni stališči. V obeh odgovorih pa je jasno napisano, da se otroke umiva, da jim je to prijetno, ali pa bomo uporabili 1x tedensko milo ali ne, je pri tem čisto nepomembno (in neškodljivo).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

Na vas se obračam po nasvet ker sem že čisto obupana.
Naš skrat je sedaj star 4mesece. Previjanje nikoli ni bila težava, se smeji ob previjanju. Prav tako tudi kopanje nikoli ni bila težava, vedno z nogicami čofotal v banjici in rokicami. No… do trenutka ko smo se prvic cepili in je bila kar precej huda reakcija ( nogica cele rdeca, rahla vrocina, razrazenost itd..) tisti večer sem ga še skopala ampak sem vidla na mimiki obraza da ni ravno navdušen zato nisem vztrajala in zaključila kopanje. Naslednji dan ( kopamo se vsak dan saj nam to res pomaga za bolj prespane noči – samo z vodo. 1x na teden kopanje z kozjim mlekom v obliki šampona) pa sem samo namocila nogice in ze se je zacel histericno jokati. Cela prestrasena kaj je zdaj to?! Ga dvignem, potolazim in poskusim ponovno in spet jok. Histericno. Od takrat ( sedaj ze cca že 2tedna) se ne želi kopati. Naj povem, da ni podoživel nikakršne travmatične izkušnje v vodi, nikoli ni bil sam v času kopanja, vedno sem mu pela ga božala itd.. tolažim se da je to njegovo nekakšno “obdobje” prišlo.

 

prosila bi za Vaše mnenje.

najlepsa hvala v naprej,

lp V.

Po opisu njegove reakcije je očitno, da se mu je nekaj pri kopanju zamerilo – in cepljenje z rdečo, bolečo nogico je bil le delček reakcije. Morda mu je bila voda prehladna – pretopla, morda se je kje uščipnil…., pa tega niste niti opazili.

Vsekakor sedaj je, kar je – in mu boste morali postopno spet priljubiti čofotanje v banjici, dotlej pa ga bolj umivati, morda tudi vzeti s seboj pod tuš. In poskrbeti za zanj zanimive vodne igračke, ki bodo pritegnile pozornost in zmanjšale slabe spomine.

Brez skrbi, kmalu bo prišlo obdobje, ko ga ne boste spravili iz banjice, dokler ne bo cela kopalnica v poplavi…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Odgovor oz. en nasvet za Vix, kar se tiče cepljenja, jaz sem mojima sinovoma, po nasvetu starejše gospe, vedno dala na mesto cepljenja, mrzlo skuto zavito v vlažni robček in to menjala en dan na tri do štiri ure, preverjeno pomaga in prepreči prehudo reakcijo.

Nasveta sicer “strokovno” ne bom komentirala, a ga vseeno dovoljujem :-). Glavno, da pomaga. Pozdrav,

 

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close