Umikanje dlesni
Pozdravljeni!
Zanima me ali se lahko kakorkoli pomaga pri umikanju dlesni še posebej pri enicah spodaj?Sedaj se mi je naredila rahla ranica natanko med enicama spodaj, ki pa zaenkrat nič ne kravavi in jih tudi nežno krtačim z ščetko.
Približno 1x letno imam neprijetne bolečine dlesni pri enicah spodaj, občutek je kot da mi bodo zobje “popadali ven”, takrat ne upam nič takšnega jest. Nekaj je verjetno tudi v genih?
Ali si lahko sama pomagam doma, kako?
Hvala in lep pozdrav, NikSonZo
Spoštovani,
vzrokov odmika dlesni je več. Ta je lahko posledica mehanske poškodbe in najpogosteje nastanje zaradi nepravilne tehnike ščetkanja in uporabe trde zobne ščetke pri sicer zdravih dlesnih. Odmik običajno opažamo pri mlajši populaciji, omejen pa je na lične ploskve zob. Lahko povzroča preobčutljivost in estetski defekt, ne vodi pa v izgubo zob.
Pri starejši populaciji pa je odmik dlesni pogosteje posledica parodontalne bolezni. Gre za vnetno obolenje obzobnih tkiv, ki ga povzročajo bakterije v zobnih oblogah (plaku) in ima za posledico razgradnjo obzobnih tkiv. Z razgradnjo čeljustne kosti in ostalih struktur, ki sidrajo zob v kost, se odmika tudi dlesen, bolezen pa končno vodi v izgubo zob. V začetni fazi bolezni, ko je vnetje omejeno le na dlesen, lahko z dobro ustno higieno in profesionalno odstranitvijo dejavnikov, ki omogočajo zadrževanje zobnega plaka (zobni kamen, previsne plombe, prevleke) bolezen pozdravimo, brez trajnih poškodb obzobnih tkiv. Ko pa je poleg vnetja dlesni poškodovana tudi čeljustna kost in ostala obzobna tkiva, je bolezen kronična, poškodbe obzobnih tkiv pa trajne in zahteva praktično doživljensko zdravljenje. Neobhodno potrebno je, da pacienti vzdržujejo visok nivo ustne higiene, vendar v tej fazi zgolj ustna higiena, še tako dobra, niti uporaba raznih antiseptičnih ustnih vod, ne zadošča za ozdravitev.
Predlagam vam, da obiščete zobozdravnika, ki bo opravil diagnostiko in vas po potrebi napotil k specialistu parodontologu.
Lep pozdrav, am