Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Mladi, ljubezen in spolnost umetna oploditev samskih žensk

umetna oploditev samskih žensk

V interesu otroka je, da se najprej rodi? Nekateri ste zelo zabavni. Ta interes ima otrok, šele ko je spočet, ker ga pred spočetjem sploh še ni. Tako da otrok pred spočetjem nima čisto nobenega interesa. Interes ima le mati, ki si želi otroka zaradi sebe. Ko je otrok enkrat spočet, pa poti nazaj res ni – ima pravico do življenja, ki je pred vsemi ostalimi pravicami. Ker pa ima otrok tudi pravico do obeh strašev, bi bilo zelo neodgovorno riniti v spočetje in mu že v osnovi odvzeti, kar mu že po sami naravi stvari pripada. Saj vem, da veliko otrok, ki so bili spočeti po naravni poti tega nima. Ampak zakonca, ki sta se ločila tega nista vedela v naprej. Ali pa najstniška mamica – verjetni ni zanosila nalašč… To so že čisto druge teme, ki pa imajo z našo nekaj skupnega: odgovorno starševstvo, odgovorno spolnost. Da zavestno in namerno spočneš otroka, z zavestjo, da ne bo imel očeta se mi zdi neodgovorno. Nekateri pravijo, da bi si te ženske lahko dobile moškega za eno ali nekaj noči in ga potem odslovile. Tu ne vidim popolnoma nobene razlike. Gre za zavestno odtrgovanje pravic otroku. Nekateri pravite, kaj pa pravica do materinstva. Pravice otroka so pred pravicami matere – zakon ščitenja šibkejšega.
Še nekaj me zelo boli pri tej temi, in sicer da se pogovarjate, koliko bi to stalo in koliko bo moral kdo plačati. Imajo tudi otroci ceno? Človeška življenja? Ljudje, to so vendar otroci, najčistejša, najljubkejša in najdragocenejša bitja na svetu. Za otroke niso odgovorni samo starši, pač pa tudi družba. Če bomo morali kaj plačevati, mi je popolma vseeno, ker gre za otroke. Vsi smo del svoje vrste, za katero smo soodgovorni.
Lep pozdrav,
Klemen

Dragi moji!

Če spremljate forume, boste videli, kateri MArjan je bil prvi – to sem tisti Marjan, ki se je javil 7. 5. ob 22.29.
V forumih pišem že nekaj mesecev, res pa je, da se nekaj časa nisem javljal.

Moje mnenje o tej temi je samo moje, Uršinih dolgih izpadov nisem prebiral.

Lep dan

(pravi) Marjan

Seveda ne, saj jih tako in tako ne bi razumel!

Na kratko, ker dolgih ne bereš, Marjan (pravi)!

ČE MAČKU STOPIŠ NA REP, ZA CVILI!

Ne vem, zakaj mi morate odgovarjati z zaljivim tonom? Tukaj poteka diskusija med zrelimi ljudmi, ki imajo pac razlicna mnenja. Ce to tezko prenasate, vam ni treba odgovarjati. Pa bodo vasi zobje ostali celi.

Opozorili ste na problem parov, ki morajo iz lastnega zepa placevati poskuse nad 3 … Tudi sama menim, da to ni prav! Mejo bi vsekakor morali postaviti (kajti tezko bi si privoscili, da bi en par poskusal 50-krat), ker je dokazano, da je z vsakim naslednjim poskusom moznost vecja. Se pa to seveda nekje neha, kajti ce ti ne uspe 40-ic, ti verjetno tudi 50-ic ne bo. Trije brezplacni poskusi pa so premalo.

Drugace pa menim, da bi za samohranilke seveda morala drzava poskrbeti, ne vem pa, zakaj govorite o “bremenu davkoplacevalcev”. Mar nasa vojska ni breme? Place nasih politikov? Mariskaj je iz osebnega stalisca breme in marsikateri denar bi jaz preusmerila, drugi pa ne…

Ampak vojsko potrebujemo za državno varnost, mar ne? Pa politike tudi, čeprav bi jim plačo lahko zreducirali na mnogo manj. Samske ženske in njihova oploditev brez moških pa je kapric in jaz ne bom spremenila svojega mnenja, pa čeprav sem ženska! Bog ali pa narava, kakor hočete, je poskrbela, da morata pri oploditvi sodelovati dva!!

Ne vem, kje sem vas, spoštovana Irena, užalila. Sem vam morda prilepila, kakšnega od pridevnikov, ki jih nekateri lepijo tistim, ki mislijo drugače?
Vas kot osebnosti se nisem dotaknila niti z eno samo besedo. Če ste pa
užaljeni, ker sem s prispodobo (moja napaka, ker nisem dala navednic) ocenila vaše pisanje, imate vso pravico. Sicer se pa opravičujem, če vam moje videnje vaših “točk” ne ustreza. Ne opravičujem se pa za to, ker imam drugačen pogled od vašega na konkretno temo.

Kdaj se bom oglasila, mislim, da niste merodajni vi zame, niti jaz za vas.

Sicer pa z leti pridejo preizkušnje, ki človeku lahko tudi spremenijo sedanji pogled na svet in stvari okoli sebe.
Morda boste pa le ugotovila, v kašnem tonu so napisani vaši odgovori na pisanja drugačnih mnenj na forumih.

Zaradi mojih zob ne skrbite, to počnem že sama, saj sem to že napisala. Pa tudi za živce ne skrbite. Z leti ojačajo. Saj boste to tudi sama izkusila v bodoče.

Lep pozdrav, brez slabih misli!

A celo 7.5 si se javil?!? torej imaš kariero oglašanja tu gor dolgo kar cel dan!!! Bodi tako fer in si izmisli svoj nick in ne delaj zmešnjave!

Porodila se mi je misel, na katero bi morda kdo drug našel odgovor.

Nekateri se potegujete za pravico samskih žensk in istospolnih partnerjev, da bi jim omogočili imeti otroka. Zdaj pa vprašanje:

– samska ženska, ki noče kontakta z moškimi (zamera, sovraštvo ipd.), pa jo
oplodijo s semenom moškega, nato pa rodi dečka. Ali bo iz sovraštva do moških, ki se je ni smel dotakniti, da bi jo oplodil, enostavno odrekla temu živemu bitju?
Ali še hujša varianta: da rodi dvojčka – dečka (kar je možno, a ne?)

– ali morda mislijo, da se da izbirati spol (klon?)

Nikjer se nihče ni do sedaj vprašal, kakšnega spola bo otrok. Ampak govorimo skozi, da naj bi imele pravico samske ženske na umetno oploditev. Iz vsega povdarjanja ženske, ženske, se da nekako izluščiti, da naj bi tudi rodile zgolj otroke ženskega spola.

V kolikor je pa takim ženskam vseeno, kakšnega spola je otrok, potem ne razumem, zakaj nočejo telesnega kontakta z živim moškim, ki bi jim pomagal do otroka, če ga želi.

Iskreno povem, da tega ne razumem! Mi lahko kdo odgovori?

Moj nick je pač moj nick, spremeni ga sam. Prvič sem se na tem forumu pojavil 14. septembra!!!!!!

Adijos, kretenos!

Pozdravljeni!
Oglasam se sicer prvic, forum pa dokaj redno prebiram. Ob tej temi in vseh zapisanih zaljivkah se clovek lahko samo zamisli. Mislim, “prepirate” se za nicke, pa kam bo sel denar davkoplacevalcev. Kdo pa je lahko dandanes 100% ziher, da cez mesec ali leto, ali kdaj v prihodnosti ne bo potreboval pomoci? Mislim, da jo bo vsak izmed vas tudi z veseljem izkoristil, ce se bo znasel v stiski.
Jaz se se vedno nekako opredeljujem, vendar sem bolj za kot proti.
Dosti je razlogov, ki so bili ze prej pri nekaterih omenjeni, predvsem pa iz dejstva, da sem odrasla z ocetom, za katerega lahko recem, da vse kar mi je dal, je bilo ogromno trpljenja, solz in par obiskov pri psihologu. Po 14 letih pijancevanja in nasilja se je pa odlocil za samomor. To je samo majhen delcek moje zgodbe.
In ce sedaj zagovarjam to odlocitev se ne pomeni, da sem sedaj zafrustrirana, polna sovrastva do moskih, nezaupanja in ne vem kaj se vse. Mogoce samo vem, da je ljubeca mati vec kot dovolj.
Toliko za v razmislek Jacku. Ja pojdi v sole, in vprasaj. Me zanima kako velik bo odstotek tistih odgovorov, ki bi jih tako rad slisal. Otrok res potrebuje oba, mater in oceta, predvsem pa potrebuje ljubezen in zdravo okolje, harmonijo. Lahko pa popolnoma normalno odraste tudi samo z enim od njiju. Ne samo odraste, ampak odraste v srecno in uravnoveseno osebo, ki ne bo polna predsodkov in nestrpnosti, ker bo poznal in razumel drugacnost. Vsa cast tebi, na zalost je premalo taksnih ocetov, starsev. In vse prevec zlorabljenih otrok. In to zlorabljenih od lastnih starsev.
Kdo pravi, da otrok ne bo imel nikoli oceta? Da si ta zenska nikoli ne bo nasla ali poiskala partnerja? Ali da mu bo boljse z ocetom? Ni nujno, da je zenska istospolno usmerjena, ali da sovrazi moske, da se ji gabijo…. Mimogrede – vsaka zenska se pa tudi ne more kar tako “dol dat” kot to zmorejo nekatere (od vas). In kaj je bolj moralno (morala se tudi veckrat omenja) se kar tako dol dat ali umetno oploditi. S katero varianto bo otroku lazje postreci? V nobenem primeru ne bo oceta, kaksno mnenje bo pa imel o materi, ki se je za njegovo spocetje kar tako s tujcem dol dala….
Tudi ce se za umetno oploditev odloci par, ni nujno da bo ta otrok imel ob sebi oceta.
In pa posvojeni otroci, ki imajo prav tako ob sebi starse, iscejo leta kasneje svoje bioloske starse, svojo identiteto. Pravzaprav, kdo od nas jo pa ne isce?
Navsezadnje pa tista zenska, ki se bo za to pot oploditve odlocila, se sigurno ne bo kar tako, iz ljubega dolgcasa, trenutne zelje.
Samo moje mnenje. Aja pa, zadnje Urskino pismo, ne vem no ….. mogoce bi dobila odgovor na svoja (oprosti) neumna vprasanja, ce bi malce razsirila svoja obzorja. Kar bi, kot mati, morala.

Lep pozdrav, Valci
(ce ima kdo taksen nick, se opravicujem za izposojo)

No, pa tudi taki, ki se pritožujejo nad žaljenjem, ampak se tudi sami tega ne morejo vzdržati, kajne?

No, spoštovana Valci, ni se potrebno opravičevati, če so ti bila moja razmišljanja neumna. Naj ti pa povem, da moja obzorja niso tako ozko zaplankana, kot ugotavljaš ti. Po nekaj izjavah o neki temi, še ne moremo govoriti o nekom, da potrebuje dodatno izobraževanje. Mar potrebujem razširitev obzorij zato, ker so pač vprašanja zate malo drugačna? Vendar so lahko še kako stvarna. Nikoli niso stvari črno bele, ampak je vse polno odtenkov.
Priznati pa vseeno moraš, da nikjer ni bilo govora o spolu po oploditvi – v slovenski slovnici je beseda “dete” srednjega spola, beseda “otrok” pa moškega. Vidiš, nisem še pozabila vse slovnice.

Ti bom pa povedala, da sem nekaj podobnega, kot to kar sem napisala, doživela sama. V eni družini so imeli že 1 deklico. Ko se jim je rodila druga, oče enostavno sploh ni hotel pogledati otroka v porodnišnico, ker je hotel fantka. Dolga leta te deklice ni maral. Šele, ko se je starejša odselila, ostala mu je samo ta, je naenkrat pogruntal, da ima še enega otroka. Njegova izjava ob rojstvu je pa bila (čeprav je odraz njegovega tipičnega črnega humorja): ali se da otroka zamenjati? Mislil je v hecu, toda žena, ki je bila še pod vtisom prestanih bolečin, je bruhnila v neutolažljiv jok.

Vem, rekli boste, ni bila samska. To nima veze. Take stvari se lahko zgodijo
samo ljudem, ki so taki, kot je bil on. Toda, redki so, ki jim je vseeno, kakšnega spola bo otrok. Vedno je prisotna neka (morda samo) tiha želja, vendar na koncu skoraj vedno zmaga ljubezen do drobnega bitja, ki je del tebe samega.

Pa še nekaj! Ne misli ti ali kdorkoli, da so za dobro mater otroku pogoj oz. ali le samo dobro razširjena obzorja. Na prvem mestu je dovolj veliko srce in če hočeš, sposobnost imeti rad tudi koga drugega, ne le sebe.
Preprosta delavka, ki ni imela možnosti obiskovati šole, je lahko stokrat boljša mati, kot visoko izobražena intelektualka, ki misli, da je s fakulteto že sama po sebi dobra mati (ker naj bi imela široka obzorja). Velikokrat je bolj pomembna “življenjska fakulteta”, kot katerakoli druga, ki da pismeno diplomo.
Nikakor pa ne mislim, da je to vedno samo tako in nič drugače.

Lepo prosim, nikar naj tisti, ki tole berete, ne mislite, da sem kogarkoli mislila žaliti. Poizkušala sem samo na primeru razložiti to, za kar Valci smatra, da potrebujem.
Nimam samo osnovne izobrazbe, vendar nikoli ne podcenjujem ljudi
z manj šolami ali preferiram tiste, z večjo izobrazbo.

Opravičujem se vsem, če nisem mogla teh misli strniti v en stavek!

.

Se v celoti strinjam s Klemenom. Predstavnica lezbik pravi, da je pravica ženske nad pravico otroka. Ali res???
Raznišljam, da bi bilo pametno v ta zakon dodati tudi člen, ki bi tudi moškim omogočal pravico do ženske celice. Tako se izognemo stroškom, ki bodo nastali čez nekaj let, ko bodo izumili umetno maternico. Japonci so že zelo blizu.
Zakaj??
Imam občutek, da so naši poslanci “raji” navrgli kost, da jo glodamo. Koliko žensk v Sloveniji se bo letno resnično umetno oplodilo??????? 300 ali 700??????????
Koliko denarja bomo zmetali za referendum, koliko ur debate, koliko papirja
KOLIKO DENARJA???????????????
Problemi, ki bi jih morali reševati pa so čisto drugje. Koliko let se “fehta” za pediatrično kliniko, naš pravosodni sistem je v “kurcu”, zakaj denacioanlizacijskih postopkov ne izvedejo do konca. Ali veste da onkološke bolnike po novem naročajo na preglede na daljše časovno obdobje, ker je bolnikov vedno več. To so problemi ki se tičejo na 10.000 slovencev, ne pa nekaj lezbik ki nočejo biti prikrajšane za izkušnjo materinstva. Koliko jih je ??? mislim da peščica in toliko denarja za peščico.
Kar je človek naredil proti naravi je vedno dobil kot bumerang nazaj. Poglejmo kaj se je zgodilo s kravo, ki smo jo posilili s kostno moko. (ni naravno). Krave gorijo.

Čez nekaj let bomo po vsej verjetnosti debatirali , da lahko opica donosi našega otroka. Moje jajčece in moževo spermo pa v opico. Zakaj bi se ženska “matrala”??? a ne???

Ursa, ja kaj ima pa zdaj spol otroka, o katerem morda tudi ti odločaš ali bo ali ne bo prišel na svet, s tem zveze?
Mislim, kaksno licimerstvo Slovenceljnov in Slovenceljk (hvala Svetlana za ta izraz!), porojen iz strahu moških, da ne bodo več obvladovali ženske spolnosti in reprodukcije! In množica žensk pade na te bedne manipulacije! Če bo kdo zdaj opazil nevemkaksno sovraštvo, ki da veje iz mene, naj kar povem, da ja, neizmerno sovraštvo do človeške nemnosti, ki je edina neskončna stvar na svetu!
Toliko govora o padcu rodnosti Slovencev, zdaj bomo pa zapravili 500 mil. SIT (dragi zaskrbljenci za denar, ki naj bi sel za bodoce samohranilke, zamislite se nad to vsoto!!!!), da bosta morda prišla na svet cela 2 otroka na leto manj!!!!
In draga Urša, si morda pomislila, da ne gre za zapriseženo sovražnico moških – kaj pa ČE GRE ZA ŽENSKO, KI SI JE Z NEKOM ŽELELA IMETI OTROKE, PA JE UMRL (bolezen, prometna nesreča); ona pa je v letih, ko se ji mudi, na drugega moškega pa še ne more pomisliti zaradi boleče izgube??? Ampak misel na te primere nas ne bo odvedla od nam dragega moraliziranja, kajne?!

Glede spola otroka razumi kakor hoče, to je tvoja pravica. A da bom jaz odločala, ali bo ena ženska imela otroka ali ne? Ja, kje si pa to prebrala? Sem mar z eno samo besedo napisala, da taka in taka ženska ne sme imeti otroka? Daj, preberi še enkrat! Govor je bil in je še zgolj o UMETNI OPLODITVI SAMSKE ŽENSKE, KI JE ZDRAVA! Kako radi obračamo besede v smeri, ki nam najbolj odgovarja.

O človeški neumnosti bi pa lahko govorili tudi že ob sami predložitvi takega zakona, s katerim posegamo v zakone narave. Radi bi bili bolj pametni kot ona sama (narava, namreč).
O sovraštvu pa tole: sovraštvo rodi samo novo in novo sovraštvo. Od srca ti želim, da se tako hudega in težkega čustva čimprej znebiš. Ne poznam nikogar, ki bi bil “vreden” mojega sovraštva, ker ga enostavno odločno zavračam in negiram.
Tiste, ki mislite drugače in njihova mišljenja niti pod razno ne sovražim, samo strinjam se vedno ne z njihovimi pogledi. To je pa povsem nekaj drugega, a ne?

Kar se zadnjega dela tiče pa tole. Sočustvujem s takimi ženskami, ki jih je življenje tako preizkusilo. Ravno taki primeri ne sodijo v isti sklop tega zakona, ker z ostalimi vrstami žensk, (o katerih je bilo govora na tem forumu) ne morejo biti v istem paketu. Sploh pa, ne se skrivati za takimi izjemnimi primeri, ki jih pa zopet ni toliko, da bi jih dajali na frontalno črto oz. bi jih uporabili za izgovor.

Statistike, ankete in še kak drug medij lahko lepo razkrijejo število ali % istospolnih partnerjev ali napr. feministk, ki se iz iz leta v leto povečuje v svetu in tudi pri nas. Prepričana sem, da zakonodajalec ni razmišljal o takih primerih, kot jih navajaš ti, ampak o teh zadnjih. Če temu ne bi bilo tako, ne bi iz dneva v dan sprejemali zakone in njihove popravke, ki gredo praviloma v škodo državljanov.
In v korist koga?
Pa lep pozdrav!

Glede na to, da sem odprla temo, bi lahko samo dodala to, da se popolnoma strinjam z Uršo,za katero se vidi, da nima samo “osnovnošolske ” izobrazbe.
Tvoje razmišljanje je popolnoma tako, kot si ga predstavljam jaz.
Zanima me samo to, kdo bo imel prednost pri umetni oploditvi ? Ali poročeni pari, ki ne morejo imeti otrok po naravni poti, ali samske ženske?
Imam namreč sestro, ki je dala skozi postopke, ki so bili navedeni že v prejšnjih odgovorih in se bojim, da bo v primeru sprejetja zakona še slabše.
Bravo Špela!

Ja, nekateri imajo pet otrok, ker ne uporabljajo kontracepcije. So pa tudi taki, ki so si jih 5 želeli. Vendar pa marsikatera taka družina nima za nike, yellow cab, ampak bolj navadne superge. Marsikje, bi se pa dalo družinski fond izkoristiti v bolj racionalne namene, pa nekateri z denarjem pač enostavno ne znajo. Koliko pa je takih, ki poleg majhnih dohodkov, na robu preživetja ne prosijo, ne zahtevajo socialne podpore (ironično, ne?), živijo skromno, a se imajo radi. To zadnje je marsikje večje bogatstvo, kot pa kupi denarja. Žal v današnjem času to ne šteje.

O denarju se na to temo ne bi toliko pisalo, če ne bi toliko povdarjali, da poseg take oploditve ne bo zastonj. To naj bi bilo za opravičilo in vzpodbudo, za bolj sigurno podporo. Toda, vsi stroški, ki se pojavljajo naknadno s takim otrokom,
ne bili več strošek te matere oz. vsaj ne v poplnosti (nižja plačila vrtcev, ugodnosti samohranilk itd.). Saj tukaj se sploh niti ne gre za denar, saj je posredi otrok. Gre se za zavajanje, kako bo ta otrok enak med enakimi. Nazadnje bo pa mati, ki je prav tako plačala tak poseg (vendar po dolgotrajnem zdravljenju) in ostala brez moža (ni bistvo zakaj) plačevala enak znesek za vrtec, ali celo večjega, obe pa bosta samohranilki.

Redkokdaj me ob kakšni zadevi obletavajo takšne čudne slutnje kot ob tej:
da gre pri vsej tej zadevi za neke “druge”, skrite cilje, ki jih mi navadni “smrtniki” ne vidimo in ne razumemo. Ne vem, bomo videli, bo čas pokazal.

Nisem vsega prebrala, a splošni vtis je, da ste skoraj vsi proti in imate toliko argumentov; otrok si zasluži oba starša, naj se spočne po normalni poti itd.
Mene bolj boli druga plat. Koliko normalno spočetih otrok, ki bi imeli oba starša se ne rodi ker ga ta dva starša ne sprejmeta? Ni primerljivo z denarjem, a vseeno, tudi to plačamo davkoplačevalci. In koliko otrok se rodi, pa ti otroci nimajo prav lepega življenja. Menim, da ženska, ki ji uspe roditi otroka z biomedicinsko pomočjo skrbi za svojega otroka precej bolj ljubeče in odgovorno.

neli

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close