Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Ultrazvok glavice

Ultrazvok glavice

Draga aleksia,

takole na daleč bi presodila, da gre za povsem normalne variante – tako glede fantovega razvoja kot glede izvida UZ glave.

Kadar ob pregledih ugotavljamo spreminjanje (enkrat ga vleče v eno stran, drugič v drugo ali v nobeno; enkrat je ves ohlapen – še zlasti po dobri papici, drugič pa ves trd – ko ga vzame v precep fizioterapevtka ali razvojna pediatrinja), to ne kaže na nobeno usodno težavo.

Kar se tiče UZ izvida, sem že večkrat napisala, da ljudje (tudi dojenčki) nismo “narejeni” simetrično in asimetrija stranskih prekatov ni nobena abnormnost. Prav enako velja za širino 6 mm in za omembo “minimalnega nakazovanja” (naj zlobno pripomnim: meni se tudi stalno nakazuje minimalno povečanje družinskega proračuna, pa ostaja stanje v številkah nespremenjeno, ampak sliši se pa dobro :-).

Vseeno pa glede vsega, kar ste spraševali mene, pobarajte še izbranega pediatra – ki pozna fanta in njegove sposobnosti v potankosti in ne bo le komentiral enega izvida.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani.

Tudi jaz bi prosila za vaše mnenje. V 23 tednu nosečnosti so pri plodu ugotovili rahlo povečane ventrikle možganov (12 mm), kar se ni spreminjalo do poroda. Sin se je rodil na PDP, težak 3530 gr, dolg 51cm, obseg glavice 36cm. Ocene po Apgarju – same 9-ke. Imel je tudi UZ glavice in odpustna diagnoza Ventriculomegalija occipitalis lateri dex.

Na izvidu UZ pregleda je zapisano, da je ventrikularni sistem asimetričen, desno razširjen v okcipitalnem predelu stranskih ventriklov (do 2,9cm), plast možganovine pa reducirana (1,8cm). Periventrikularna možganovina v ostalih predelih ne kaže patoloških sprememb, prav tako bazalni gangliji. Girusna risba primerna. Interhemisferna fisura normalno široka.

Na UZ pred rojstvom smo se sicer pogovarjali, da naj bi bila L in D stran simetrični in da povečanje ventriklov naj ne bi šlo na račun možganovine. Tako, da smo se sedaj kar prestrašili kaj to pomeni. Ampak sicer otrok normalno napreduje in ni videti nobenih znakov slabšega razvoja ali kakršnih koli odstopanj. Star je mesec in pol. Gibalno vse v mejah normale, seveda pa se priporoča spremljanje v ambulanti za razvojno nevrologijo. Dodatno pa priporočajo tudi pregled pri okulistu, saj naj bi bil ventrikel razširjen v predelu, kjer potekajo oz. so v bližini centri za vid.

Bi bila vesela, če bi pokomentirali izvid in kaj vi menite o zadevi. Je možno, da bi zadeva kakorkoli napredovala, da bi ventrikel še rasel in kaj pričakovati oz. bi se veljalo obrniti še kam-kaj bi še veljalo storiti?

Spoštovana rdk,

z razširjenostjo zatilnih rogov stranskih prekatov se srečujemo pogosto in se praviloma odločamo le za spremljanje razvoja, meritve obsega glavice in občasnih UZ pregledov glave. Redko je razlog za to razširitev jasen – predvsem se to zgodi pri razširitvi, ki sledi krvavitvi ali pomanjkljivi oskrbi s kisikom v predelu možganovine ob tem prekatu (torej gre za po rojstvu pridobljeno poškodbo, ki jo jasno vidimo z UZ in v tednih spremljamo razvoj oz. spreminjanje možganovine v tim. “cisto”, ki se končno zdrži s prekatom).
Kadar se ventrikulomegalija ugotovi že pri plodu, je razlog (in s tem tudi končni izid) težje ugotoviti oz. napovedati. Asimetrija je lahko celo nekaj povsem normalnega, še zlasti, če pri novorojenčku ne ugotovimo ničesar, kar bi nas zaskrbelo (predvsem se to tiče nevrološke ocene in sposobnosti sesanja).

Kot razberem, je pri vas tako diagnostika kot spremljanje optimalno – niti ni preveč (kar bi bil za “moje pojme” zgodnji magnetno-resonančni pregled glave) niti premalo. In ker se fantek lepo razvija, bo pri tem najverjetneje tudi ostalo. Če se rog ne bo širil, se bo dejansko stanje celo izboljševalo (ker bo relativno ožji v primerjavi z rastočimi možgani).

Zelo malo verjetno je, da bi bil pri tem lahko prizadet vidni center. A spremljanje funkcije ne bo parv nič odveč.

Moj nasvet je, da ne skrbite preveč – in zaupajte, da vas bodo vsi vaši pediatri (izbrani, razvojni, nevrologi) seznanjali z vsem, kar bodo ugotovili – in vam zanesljivo ne bodo prikrili, če jih bo kaj skrbelo. Zaenkrat jih očitno ne skrbi pretirano, da z vašim fantom ne bi bilo kaj v redu.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni.

Vprašanje imam glede pregleda moje hčerke.

Rodila sem v 36 tednu s CR…razlog placenta previja.

Deklica: teža 1930g, dolžnina 42cm ,obseg glave 30 cm.
Po 3,5 mesecih: teža 5300g,dolžina 59 cm, obseg glave 39,5cm

Po UZ glavice je bil izvid tak:

Vse v normalnem stanu razen nekoliko neenakomerna ehogenost v horidnem pletežu levega stranskega vertikala.

Kaj to pomeni oz. kakšne so lahko posledice?

Hvala za odgovor in lep pozdrav, Maša

Izvid s popravki:

Vse v normalnem stanju razen nekoliko neenakomerna ehogenost v horioidnem pletežu levega stranskega ventrikla. Neenakomerna ehogenost je le “vtis” ob pregledu žilnega pleteža v stranskem prekatu v možganih – ta pletež tvori možgansko tekočino in je v “živo” videti kot kakšna cvetača ali brokoli – in če takšno zelenjavo prerežete, vidite, da so na rezni ploskvi bolj gosti in prazni prostori. In če bi to “gledali” z ultrazvokom, bi dobili vtis “nehomogenosti”.

Skratka, izvid povsem normalen, pridobivanje teže in ostalih mer pa pohvalno.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni

Rodila sem hčerkico s 33 tedni. Porod se je začel spontano, pred tem so mi vzeli bris za steptokok. ( verjentno sem se s tem začela odpirati). Deklica se je rodila s 2140g, velika 43cm in obseg glave: 30cm. Apgar 1,5,10 min je imela 9.
Par dni po rojstvu so ji naredili UZ glavice, kjer je pokazalo hiperehogenost periventrikularno. čez teden dni ponovijo UZ glavice in je b.p. Ko sva odšli domov nama najprej niso misli dati kontrole za UZ glavice. Ker pa sem povedala da nama je prva zdravnica svetovala čez 1 mesec kontrolo so nama dali datum. in ko je bila hčerka stara 1 mesec 12 dni, so ponovili UZ. Izvid: UZ. IHF je v srednji legi. Stranski možg. ventrikla sta primerne oblike, v koronarnem preseku merita 2mm., v talamokavdalnih kotnih obojestrano vidni ostroomejeni hipoehogeni formaciji, ki sta vidni tudi v sagitalnem preseku. Desno 12×5mm, levo 9×5mm (heterohomogeno ostroomejeno o posameznimi pregradami). Področje talamusa, bazalnih ganglijev b.p. Korpus kalosum viden v celoti. Horeoidna pleksusa b.p.
In zaradi tega imava kontrolo pri 4 mesecih.
Ko sva bili v razvojni a. so ugotovili da se rada vleče nazaj, in veliko raje ima glavico v levo. ( sedaj sem ji posteljico obrnila). Sedaj pri 3 mesecih je težka 5250g, 56,5cm in obseg glavice: 39cm
Prosim če mi lahko po domače razložite izvid UZ glavice in če bi lahko bilo to njeno vlečenje nazaj pogojeno s tem.
Hvala za odgovor
Lep dan
T.

Pozdravljeni.
Moj sin je star 6 mescev. Smo bili na ultrazvoku glavice: Desni lateralni ventrikel meri v okcipitalni smeri 7 mm in se nato v frontalni smeri špranjasto zoža. Levi lateralni ventrikel v celotnem poteku širši, frontalno meri 0.5, v predelu korpusa 0.5, okcipitalno 0.7 cm. 3.,4. ventrikelsta špranjasta. Interhemisferna fisura je primerno široka, brez premikov. Horioidni pletež je intakten. Mnenje: asimetrija v širi lateralnih ventriklovna račun dilatiranega levega. Prosila bi če mi lahko poveste kakšne so lahko posledice pri mojem otročku če se zadeva ne uredi. Hvala

Spoštovana,
z nekaterimi UZ aparati in pri nekaterih preiskovalcih je opis “povečane ehogenosti” zelo pogost. In če ob ponovnih pregledih tega ni videti, kontrole niso potrebne – če pa povečana ehogenost (kot “senca”) ostaja, je treba slediti še vsaj 3 tedne in izključiti pojav drobnih votlinic – cist v tem predelu, kar kaže na motnjo v prekrvljenosti in možne razvojne posledice. Ker pri vas tega ni bilo, lahko ta del kar odmislite.
Ob drugem pregledu pa so videli v določenem delu stranskih prekatov (tam, kjer se nahaja žilni pletež, tim. kavdotalamični kot – med dvema možganskima jedroma) hipoehogeno področje, kar kaže, da je prišlo (najverjetneje med porodom) do manjše krvavitve v pletež, ki pa se povsem posrka in ni povezana z nobenimi nevrološkimi ali razvojnimi posledicami. In za katero brez UZ pregleda sploh ne bi vedeli, saj se ne kaže z nobenimi znaki. In se praviloma povsem posrka v treh mesecih – zato so vas naročili še na eno kontrolo. Vse ostalo v izvidu je povsem normalno.
Vlečenje glave navzad je tudi lahko povsem prehodna težavica, ki nima nobene povezave s “spremembami”, ki so jih opazovali ob UZ pregledu glave. Pogosto mine samo od sebe, še hitreje pa, če upoštevate navodila fizioterapevtke.
Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Še odgovor Lei –
asimetrija stranskih prekatov je večinoma nekaj povsem normalnega, saj naše telo ni simetrično grajeno. Večinoma je širši levi stranski ventrikel, kar kaže (po mnenju nekaterih, znanstvenega dokaza za to ni) na večjo aktivnost leve poloble pri desničarjih 🙂
Ker so 3. in 4. ventrikel ter desni stranski ventrikel ozki, ni nobenih znakov, da bi bila asimetrija povezana s kakšnim bolezenskim ali razvojnim dogajanjem.
Torej niso potrebne nobene kontrole, le uživanje v materinstvu…
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Začelo se je prejšni teden, ko sm v brskalnik vpisala “zakaj se otrok slini” in takoj zagledala besedo: cerebralna paraliza.. Šok, gledam najino odpustnico in kar te besede so štrlele ven… hipoton, ni zadihal, prehodni bradikarden… svet se mi je porušil… in takrat ne spim, ne jem sem čisto na tleh…
PROSIM VAS ZA PODBROBNEJŠO OBRAZLOŽITEV ODPUSTNICE…
Getsacijska doba 41 tednov, teža 4370kg, 52cm
Apgar 4,6,6 z zmerno obporodno asfikcijo. Po sekciji ni takoj zajokal in zadihal, bil hipoton, bled, prehodno bradikarden. Potreboval je stimolacij in kratkotrajno nadihavanje z masko ter prehodno dodajanje kisik pod nosek. Nadihavali so ga do 9 litrov, 40% do 100% kisik, Dobil je bulos tekočine 20 m.l fizioleške i.v. Najnižja kratkotrajna zabeležena saturacija kisika je bila 40%. Po aspiraciji obilo sluzi, plodovnice iz zgornjih dihalnih poti in želodčka, je bilo stanje boljše potreba po kisiku je izvenela.
v centru za bolne novorojence je bil stabilen. v nevrološkem stanju so opazovali hiperiritabilnost.
ph popkovne krvi ob 16.41: 7,28, pCO2 6, laktat 3,1
ph II 16.59: 7,147, pCO2 7,86, PO2, 6,5 BE-9 laktat 3,74
ob 17.43 ph III: 7,315, pCO2 5,5, laktat 1,59
Ultrazvok otroške glave opravljen po dveh dneh: Ventrikularni sistem je normalno širok. stranska ventrikala sta videti simetrično oblikovana, ležita mediano. Pleksus chorioideus atrijske regije stranski ventriklov je normalno oblikovan in je obojestransko simetričen Odbojnost periventrikularne možganovine ni videti pataloško spremenjena, v periventrikularni možganovini ob stranski ventriklih ni videti fokalnih nehomogenosti. Periferni deli mžganov so nekoliko težje dostopni preiskavi, evidetnih ultrazvočno vidnih morfološko patološki sprememb ni videti.
Mnenje na prvem pregledu v razvojni ambulanti: …Deček očesni kontakt odlično vzpostavi. Njegov odziv je zelo dober. Z očmi tudi sledi. V sojem gibanju pa občasno stisne pest in se obrne z glavo na levo. Nogi simetrično giblje. Mišično tonus je ojačan. Glavica sili v opistotonus, na trebuščku blaga retrakcija ramen. V vertikalni vesi glava v nivoju trupa. Okončine so usmerjene navzdol. V vertikalni vesi noge pokrči. Pri testo posedanja z glavico prvo zaostaja, v sedečem položaju jo zadrži.
Razvojno nevrološko je prisoten blag aksialni hipertonus, opistotonus, še vedno razdražjivost zato se odločim za napotitev na fizioterapijo. (to je bilo bolj na moje prigovarjanje).

Drugače pa je sinek pravi sonček. Star je 10 tednov. Je zelo priden, veliko spi, pred dobrimi 14 dnevi se je začel sliniti ko polž, sesa lepo brez zaletavanja, na teži pridobiva, koliki ga skorajda ne mučijo, joka malo, se smeji in tudi zelo lepo pogovarja, ko je ogovorjen. Na bok se še ne obrne, vendar opažem da sili z nogicami na stran z željo obrata. Dlani ima tudi že veliko odprte, če pa so v pesti je palec zunaj.

Prosim za ISKRENO BESEDI, ker do sedaj sem slišala nič ali pa od pediatrinje: Ja nekaj se je res dogajalo ob porodu, vendar vi se kar lepo pomirite!
Ne spim že 5 noči.

Z lepimi pozdravi!

Spoštovana,
internetni brkljalniki so res nekaj, kar bistveno pogosteje dvigne pritisk kot pa umiri. Še zlasti pri takšnih bralcih, ki se zapičijo v najbolj črno možnost, četudi je pojavnost slabega scenarija 1 na milijon….
VSI dojenčki se radi slinijo, še zlasti v obdobju, ko začno nabrekati dlesni zaradi izraščanja mlečnih zobk – prav zato so pred stoletjem “izumili” slinček, da niso bile majčke čisto mokre. Slinjenje in cerebralna paraliza? Povezava enako trdna kot jok in možganski tumor – možno je, a izjemno malo verjetno.
In sedaj k opazkam k vašim izvidom:
Apgar 4 – 6 – 6 (po 1, 5 in 10 minutah) res ni briljanten, a je bil povezan z njegovimi nadstandardnimi merami, ki so upočasnile porod ter zaspanostjo, ohlapnostjo, ki je tudi posledica zdravil, ki so bile dane vam med operacijo in se kopičijo v otroku ter povzročijo prehodne težave. Verjetno so bili tudi ocenjevalci kar strogi, saj je bil izvid plinske analize krvi – tako v popkovnici kot kasneje – skoraj normalen in je laktat (“mlečna kislina”, ki nam služi za oceno stopnje pomanjkanja kisika) že v eni uri padel iz blago zvečanega območja v normalno. Torej lahko povzamem, da se mu med porodom ni godilo super, a je bil na to dobro adaptiran in se je zelo hitro in ob malo zunanje pomoči hitro spravil v normalno stanje. Hiperiritabilnost = prekomerna vzdražljivost? Nič posebnega, lahko tudi samo zaradi tega, ker bi ob svoji teži rad dobil jesti več, kot je dobil – in lačni s(m)o tečni in razdražljivi.
Izvid UZ pregleda glave je skoraj idealen – presikovalec si je vzel čas in še dodatno zapisal, da ni nikjer videti nobenih znakov ali predznakov za kakšne posledice zaradi težjega poroda.
Mnenje razvojne ambulante (ki po mojih izkušnjah NIKOLI ni v smislu, da je vse v redu, vedno nekaj najdejo :-)) tudi ne nakazuje na kakšno trajnejšo težavo – nevrofizioterapija pa je itak koristna, celo za idealnega dojenčka…

“Žal” mi je, ampak moram tudi jaz iskreno napisati: Ja, nekaj se je res dogajalo ob porodu, vendar se vi kar lepo pomirite.
Ker bo prav vse v redu, “plod” je pripravljen na takšne preizkušnje med porajanjem in ima cel kup mehanizmov, da takšen stres ne pusti nobenih posledic.

Če vas tudi jaz ne bom prepričala, pa vam svetujem ponovni pogovor s pediatrinjo ali celo pogovor s psihologi – ki res obvladajo načine, kako vam povrniti zaupanje vase in v lepo prihodnost, še zlasti, ko zaradi nespečnosti in tesnobe lezete v začaran krog skrbi in postaja vse črno. V takem primeru namreč postanejo tudi dojenčki manj sončni – ko čutijo mamino tesnobo, postanejo bolj nemirni in sitkani, pa še lačni so, ker ima zaskrbljena mama premalo mleka.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

Mali je bila dana diagnoza blaga ventrikulomegalija v opazovanju.

Zadnjič je bila na pregled ko je bila stara tri mesece.

OG (40 cm)

Izvid: ventrikularni sistem ostaja nakazano asimetričen (levo širši, frontalno do 7mm).

Corpus callisum viden v celoti. Oba horoidna pletež primerne ehogenosti. Bazalni gangliji ostajajo brez patoloških sprememb. Perivrntrikularna možganovina nakazano reducirana, brez vidne cistične transformacije. Nakazano širši ventrikli frontalno, več levo, brez uz dinamike na prehodnji izvid.

Kontrola pri nas več ni potrebna. Svetujem nadaljnjo sledenje razvoja v pristojni ambulanti za razvojno nevrologijo.

Kontrola je bila potrebna ker pri odpustu je uz glavice pokazal sum na SEH.

Prosim mi pojasnite kaj za njo bi lahko pomenilo širši ventrikularni sistem ter reducirana možganovina.

Najlepša hvala za prijaznost.

Kadar so pri “diagnozi” dodane besede blaga, v opazovanju, nakazana…, nikoli ne pomeni nekaj resnega, skrb zbujajočega. Še bolj pa dopis, da kontrole niso več potrebne.

Kot sem že večkrat napisala – ultrazvočna preiskava je malo subjektivna, izvid se v kakšnih detajlih lahko precej razlikuje med preiskovalci. (Kadar nisi čisto prepričan, da gre za spremembo, si pustiš “varovalko” – z nejasnim opisom in potrebo po kontroli.)

Asimetrija – nekaj povsem naravnega, že večkrat omenjeno. “Širši ventrikli” – ventrikulomegalija sicer res lahko kaže na kakšno dogajanje, ki privede do večje tvorbe tekočine – likvorja ali pa na zmanjšanje možganovine. A mi v vašem opisu nič ne kaže na kaj takega (širina 7 mm itak niti ne sodi v to kategorijo) in gre verjetno bolj za prehodno stanje – ali za družinsko pogojeno večjo glavico, kjer pa tekočina izpolni ne le ventrikle, ampak tudi prostor okrog površine možganov.

Vsekakor pa nič od opisanega ni povezano s SEH (subependimalno krvavitvijo), ki naj bi bila vidna po rojstvu. In ki tudi ni povezana z nobenimi odstopanji v razvoju.

Torej se lahko mirno prepustite skrbi izbranega in razvojnega pediatra.

Srečno,

 

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani dr. Cerar,

Najlepša hvala za vaš odgovor, prijaznost in potrpežljivost ❤️

Se opravičujem, da sem dvakrat vprašala o isti zadevi, mislila sem, da sem prvič narobe objavila.

Dr. Cerar naj še povem, da sem v 29 tednu dobila betamethasone za zoritev  pljuč kajti se je grozila nevarnost prezgodnjega poroda zaradi skrajšnega m.v. K sreči se to ni zgodilo in kot sem že omenila sem rodila 39 teden 3 dni.Dr. Cerar, a je kakšna povezava med injekcije kortikosteroidov in stanje možgančkov? Namreč sem brala, da naj bi kortikosteroidi pri polno donošenih novorojenčkih pozneje v življenju povzročali vedenjske in kognitivne motnje… So kakšne izkušnje pri pedijatrih o tem?

Najlepša hvala dr. Cerar ❤️

Beta / deksametazon (k sreči) dobi velika večina slovenskih nosečnic, ki jim grozi prezgodnji porod – in imamo tudi zato tako dobre rezultate v preživetju prezgodaj rojenih otrok brez posledic. Torej otrok z normalnim kasnejšim razvojem in rastjo.

Drži, da se o steroidih piše in govori veliko – in večina “zaskrbljujočih” novic prihaja iz testiranj na živalih. Doslej nobena resna raziskava (torej temelječa na dokazih) in še manj metaanaliza (torej analiza rezultatov skupka verodostojnih raziskav) ni dokazala povezave med steroidi, danimi nosečnicam z namenom dozorevanja pljuč pri plodu in kasnejšimi težavami v razvoju oz. stanju možganov. Res pa je danes nemogoče izvesti pravo raziskavo, kar pomeni, da nosečnice naključno razdeliš v dve skupini – eno, ki bo dobila zdravilo in drugo, ki bo dobila placebo. In zdravnik, ki kasneje spremlja nosečnico in otroka, ne dobi podatka, v kateriood skupin je bila uvrščena. Le na ta način je primerjava lahko nepristranska.

Takšna raziskava danes ni izvedljiva predvsem zato, ker so KORISTI prenatalnih steroidov jasno dokazane, o morebitnih TVEGANJIH (zlasti dolgoročnih) pa se nam le “svita”. Kljub temu pa na spletu kar mrgoli “strokovnjakov” (resda lahko z nazivi, doktorati… – seveda ne s tega področja), ki se spoznajo na vse in kar povprek senzacionalistično pišejo tudi o takšnih temah.

No, pa sem se še jaz malo “izkašljala” :-).

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala dr. Cerar

Spoštovani!

tudi jaz imam mogoče zaskrbljujoče vprašanje za Vas dr.Cerar. Zaradi ponavljajočih bakterijskih vaginoz sem v nosečnosti (sedaj 33t), prejela kar 5 krat antibiotik in sicer Hiconcil 2x, Valdicef 2x ter Macropen. Res me zelo skrbi kako vse to vpliva na plod oz. ali imajo vse te količine antibiotikov lahko negativen vpliv na plod ko se bo rodil. Mogoče razmišljam v tej smeri da bi imel kakšne alergije, porušen imunski sistem,..tudi kaj hujšega.

hvala za Vaš odgovor! Res sem zaskrbljena.

 

Pozdravljeni,

na vas se obračam, ker smo bili s punčko že večkrat na UZ glavice, pa nam nihče ničesar ne pove. Rojena je bila v 34. tednu, tehtala je 1740g, zaradi preeklampsije je bil sprožen urgentni CR. Punčka je tudi pričela zaostajati v rasti.
Izvid UZ: subarahnoidni prostor je primeren, intrahemisferična fisura je primerna in leži na sredini, korpus kalosum je prisoten. Stranska vertikla imata primerno velikost in obliko. Drobna cista v področju horoidnega pleksusa levo. Izrazita striatna vaskulopatija obojestransko. Mestoma hiperehogenost periventrikularno. Zadnja kotanja izgleda primerno.
Po tem izvidu je imela še eno kontrolo, na kateri je druga zdravnica rekla, da ni sprememb.
Hvala za pojasnilo,
Maja

Odgovor (z zamudo) MojciPetek:

Antibiotiki, ki jih navajate, ne bodo naredili nobene škode plodu – medtem ko bi jo bakterijska vaginoza lahko, tako s prezgodnjim porodom kot z okužbo otroka. Prav tako navedeni antibiotiki v nosečnosti ne spremenijo imunskega odgovora ploda – otroka in niso povezani z razvojem kasnejših alergij (ki pri plodu – novorojenčku zaradi nezrelosti itak niso možne…).

Torej kar mirno še teh nekaj tednov, vse bo v redu.

Srečno!

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

In še za majcekk:

“Na grobo” je izvid UZ glavice v mejah normalnega – drobna cista je lahko le znak neenakomernega žilnega pleteža ali manjšega puščanja krvi iz kapilar v času nosečnosti, je povsem nepomembna za razvoj.

“Striatna vaskulopatija” je opis povečanih odbojev žilic v možganskih jedrih – gre za povsem nespecifičen opis, včasih jo povezujemo s kakšno virusno okužbo (npr. CMV), a je tu predpogoj, da ima dojenček še druge klinične in laboratorijske znake okužbe (kar vaš nima).

Nekja podobnega velja za hiperehogenost periventrikularno – igra “svetlobe in senc” drugih struktur. Če piše zraven “mestoma”, se jaz sploh ne bi obremenjevala. Če je kaj resnega, je “zvezno”, ne mestoma :-).

Torej prisluhnite drugi zdravnici in uživajte v materinstvu!

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close