ultrazvok ali mamografija?
Pozdravljeni!
Zanima me, v katerih primerih se uporablja ultrazvok in v katerih mamografija. Pred leti nekaj sem bila na mamografiji, sedaj me pa zdravnik zaradi sprememb v dojki in povečanih pazdušnih bezgavkah pošilja na ultrazvok. Bi naredili tudi mamografijo, če bi bil sum na raka? Ali je dovolj ultrazvok in punkcija? Stara sem 26 let.
Hvala za odgovor.
Ker ste že v preteklosti opravila določene preiskave predvidevam, da ste
imela določene težave oziroma ste tipala določene spremembe v dojki. O tem
žal niste napisala veliko.
Glede na vašo starost sem zdi smotrno, da se prej opravi ultrazvok dojk, kot
mamografija in se ta opravi samo v primeru, da je to res potrebno.
Ultrazvok je dodatna diagnostična metoda in ni zamenjava za mamografijo. Sta
pa obe metodi enaki v tem smislu, da s pomočjo njih pridobimo informacije o
strukturnih spremembah v tkivu (vidimo kako tkivo izgleda in poskušamo
ugotavljati vidne spremembe v dojki).
Ultrazvok je še posebej učinkovit v primeru razlikovanja cist v tkivu dojke,
kar je njegova prednost pred mamografijo. Katero metodo uporabiti v
določenem primeru, odloča zdravnik na podlagi starosti in kliničnega
pregleda.
Žal vašega primera ne poznam in vam kaj več kot to trenutno ne morem
svetovati. Ko boste imela rezultate ulrazvoka, se lahko ponovno oglasite in
vam bom poskušala dodatno razsvetliti situacijo.
V primeru ugotovljenih benignih sprememb v dojki, vam svetujem tudi metodo
breastScan, s katero lahko dodatno izboljšate natančnost diagnoze in z
visokim odstotkom (90%)ovržete sum na maligno obolenje v dojki.
Zaenkrat toliko. Če boste imela dodatna vprašanja, sem vam seveda na
razpolago še naprej.
Najlepša hvala za odgovor.
Pri prvem pregledu pred leti zdravnik kljub mamografiji in punkciji ni postavil točne diagnoze, zato vam ne morem kaj več napisati. Takrat so samo napisali, da naj se oglasim na ponovni pregled po 35. letu starosti.
O metodi BreastScan sem že razmišljala, ampak kot ste napisali, moram najprej počakati na pregled in diagnozo.
Lep pozdrav
Niste navedla datuma, kdaj imate ultrazvok dojk.
Glede na situacijo iz preteklosti, lahko opravite metodo BreastScan tudi že
pred ultrazvokom.
Glede na sam rezultat meritve, boste tako bolje pripravljena na posvet z
zdravnikom na samem pregledu.
To velja tako v primeru, če bi temperatura nakazovala določene nepravilnosti
v metabolizmu, ali tudi v primeru, če bi bila temperatura v tkivu dojke
pravilno razporejena (izkušnje žensk namreč kažejo, da je v tem primeru
precej lažje in manj stresno počakati na rezultat ultrazvoka in eventuelne
punkcije).
Toliko v razmislek. Zdelo se mi je smotrno, da vam nakažem še to možnost.
V upanju na najboljše, vas pozdravljam…
Praviloma se rakast tumor v dojki razvija daljše obdobje. Do 1 cm velikosti raste povprečno 3-5 let, nekateri tudi dlje časa. V nekaterih primerih raka dojke, je lahko občutljiva tudi roka ter področje za lopatico. A rak dojke največkrat ne boli in se razvija tiho, brez večjih znakov. V primeru, da je bolečina v dojki stalna in se ne umiri ali se stopnjuje, se seveda odpravite na kontrolo predčasno. Kot dopolnilo je primerna tudi metoda BreastScan.
Razmislite tudi o možnosti, ali je za bolečine mogoče kriva nepravilna drža ali težave s hrbtenico (degenerativne spremembe, obraba hrustanca, izrastki).
Potrebno je povdariti, da nobena diagnostična metoda žal ni 100% zanesljiva. Je pa res, da se da nekatere spremembe glede na njihov videz dokaj natančno diagnosticirati. UZ dojk lepo prikaže mehkejše strukture v tkivu dojke, razne povečane mlečne žleze, ciste, maščobo, benigne tumorje (fibroadenome). Najverjetneje ste dobila tudi datum naslednje priporočene kontrole, kjer bodo ponovno ocenili spremembo glede na zadnji UZ izvid. Kontrole se vsekakor udeležite.
Kot dopolnilno metodo vam priporočam metodo BreastScan. Metoda odlično dopolnjuje UZ dojk, ker temelji na spremljanju metabolizma v tkivu dojk (funkcionalna diagnostika). V primeru, da je temperatura pravilno razporejena, lahko v 90 % ovržemo sum na nevarno dogajenje v dojki. Seveda se dopolnjuje z UZ dojk tudi v prihodnosti.
Pozdravljeni,
vsekakor je potrebna redna preventivna kontrola. Je pa vprašanje, ali je mamografija, kot preventivna metoda, pri ženskah, mlajših od 30 let, najprimernejša, saj tudi novejše raziskave nakazujejo, da uporaba mamografa lahko poveča tveganje za razvoj raka dojk, natančnost mamografije je pa zaradi gostote žleznega tkiva pri mlajših ženskah nižja, kot je sicer.
Tako je stroka mnenja, da je pri ženskah, ki so mlajše od 30 let, magnetna resonanca veliko bolj primernejša izbira, kot pa redna preventivna mamografija.
Kot dopolnilno tehniko, pa priporočam redno merjenje temperature z metodo BreastScan.
pozdravljni!
imam vprasanje glede na izvid punkcije katero sem opravila pred 10 dni. Zelo hitro sem tudi dobila datum za ultrazvok. ali naj me skrbi? namrec imam v levi dojki pod pazduho bulico 2 cm razlika pa je tudi v velikosti leve in desne dojke kar precejsna. Glede na to da sem tako hitro dobila datum ze isti mesec namesto sele v juliju me je kar malo strah.
Spostovani!
Stara sem 27 let,pred dobrim letom in pol sem prvic zacutila bolecino pod pazduho ki so se mi pojavljale enkrat na mesec ali
dva in trajale so par dni in spet ponehale. Obrnila sem se osebnemu zdravniku ,ki me je napotil na pregled (EMG)elektromiografijo.tam so razultati bili uredu,spet nazaj k osebnemu nato me je napotil osebnemu ginekologu ,naj mi pregleda dojke in seveda me je odvrnil ,potipal in rekel :uredu je si premlada da bi kaj hujsega bilo.. Te bolecine trajajo se dandanes,iz mesca v mesec sem spremljala svoje bolecine,in ugotovila da se zacnejo tik preden nastopi menstruacija ,kaksnih 10 dni vcasih 14 dni pred,in trajajo vse dokler menstruacija nepreneha in kaksnen dan po njej,v tem casu so dojke seveda napete zaradi prihajajoce menst. ampak.v levem predelu dojk tik pod pazduho obcutim boleco bulo ,nemorem lezati bocno ker cutim pritiskajoco bolecino.. Naj se povem da se mi od bolecin razliva bolecina se po celi levi roki,cutim tudi sibko moc V roki in obcutek utrujenosti..
Menstruacijski ciklus trajr 26-30 dni je pa tudi sibkejsa ratala odkar imam taksne bolecine.. Naj se dodam da sem v preteklosti v letu 2013 imela tudi pregled scitnice pri specialistu kjer me je osebni zdravnik napotil,tam so razultati tudi bili uredu in dva krat na EKG,kjer mi je zdravnik dvakrat ugotovil da mi srce precej hitreje bije,za to mi nikamor ni napotil,ni vidil za to razloga ..
V naprej se vam zahvaljujem za razumevanje in pricakujem vas odgovor! Lp.
Lepo pozdravljeni Sandra,
vsako dlje časa trajajočo bolečino je potrebno vzeti resno in bolezen dojke izključiti, kolikor je to mogoče. Zato vam, ne glede na vse do sedaj opravljene preiskave priporočam, da opravite še pregled pri specialistu (ne ginekologu). UZ dojk nikakor ne bi bil odveč, pa tudi metodo BreastScan, vam toplo priporočam. S tem ne boste našla vzrok težav, boste pa izključila bolezen dojke. Po opisu sodeč, bi bil lahko vzrok težav v vratni hrbtenici, vendar je tak simptom lahko vezan tudi na bolezen dojke. Zato le kar pogumno naprej do zdravnika.
Pozdravljeni,
zatipala sem mehko tvorbo, približno 0,5 cm veliko na dnu desne dojke. Stara sem 27 let in imam malo večje prsi, kar mi zelo otežuje preglede. Tudi za to tvorbo nisem prepričana, če je sploh v dojki ali je to mogoče “izrastek” na rebrih oz. spodnjih tkivih. Bezgavke nimam povečane. Obe dojki me tudi bolita na spodnjem delu in za to “krivim” modrčke.
Glede na starost in opisano mi, prosim, svetujte – ultrazvok ali mamografija. Poleg tega imam možnost tudi kliničnega pregleda dojk, pa me zanima, če naj se na to tudi naročim.
Iskrena hvala za odgovor!
SPoštovani,
zanima me vaše mnenje: stara sem 38 let, in sem se odločila za preventivi pregled dojk, mislila sem na ultrazvok. Zgolj kot preventivni pregled…zanima me, je to smiselno in kaj bolj priporočate, UZ ali mamografijo? Že vrsto let jem hormonske tablete, otrok nimam.
Njalepše se vam zahvaljujem za odgovor.
Pozdravljeni.
V zgornjem notranjem kvadratnu desne dojke si tipam bulo. Po pregledu v ambulanti za bolezni dojk sem bila napotena na mamografijo. Tam mi je specialistka podala moznost, da gre izrastline na rebru, ker je tako globoko.
Zdravnica na mamografija se je odločila, da mi zaradi starosti 25 let, namesto mamografije naredi ultrazvok. Na ultrazvoku je bil viden mastopatični vozlic, ampak na drugi lokaciji.
Bula me še vedno boli, imam občutek da se veča. Bolečina je bila tudi razlog, da sem spremembo opazila.
Vprašanje: Ali je možno, da bi se izrastline na rebrih videle na mamografiji in me je specialistka poslala v osnovi na ta pregled in ne na ultrazvok z namenom? Oziroma kaj bi se drugače videlo, če bi se opravila mamografija in ne ultrazvok?
Na vas se obračam, saj je od prvega zatipanja minilo že dlje časa, trenutno sem v specialistični obravnavi zaključena, jaz pa še vedno ne vem pri čem sem. Bolečina je konstantna sicer normalno funkcioniram, na otip izbruhne.
Najlepša vam hvala za odgovor.
Lp
Pozdravljeni,
verjamem, da vas skrbi, zakaj čutite to bolečino in bulo. Žal enostavnih odgovorov ni, tudi jaz jih žal nimam. Lahko pa vam pomagam bolje razumeti, kar se vam trenutno dogaja.
Glede na to, da imate šele 25 let, je pravilno, da so vam opravili ultrazvok in ne mamografijo. Tkivo dojke je gosto in radiolog lahko v takem primeru na mamografski sliki več spregleda, kot pa dejansko vidi.
Samopregled dojk opravljajte redno, vendar omenjene bulice ne tipajte prepogosto, ker lahko s ponavljajočim dotikom pomagate, da se bolečina še bolj krepi. V primeru, da bi se bolečina kljub temu še stopnjevala in ne izzvenela, se posvetujte z zdravnikom še enkrat. Lahko ponovijo ultrazvočni pregled in se po potrebi odločijo še za dodatno diagnosti
Vzrok za bolečine, lahko tiči tudi v hrbtenici (pomanjkanje gibanja, preobremenitve, nepravilna statika, ponavljajoči gibi, stare poškodbe,…). Velikokrat si lahko pomagamo že z redno vadbo za hrbtenico, poskusite.
Kot dopolnilni pregled k ultraazvoku, vam svetujem metodo BreastScan, saj le ta ni odvisna od vidnih informacij (sem spadata ultrazvok in mamografija), ampak spremljamo temperaturo v tkivu dojk in s tem opazujemo ter ocenjujemo pravilno delovanje celic v tkivu dojke.
Kaj pridobite z metodo BreastScan? V primeru pravilne razporeditve temperature, bistveno zvišate natančnost in ovržete sum na nevarne spremembe. Tudi bolj sproščena boste in ne boste razmišljala o najhujših scenarijih.