Ultrazvok
Če bi bilo to, kar trdi ginekologinja, res, potem bi UZ diagnostiki ne mogli ničesar videti v trebuhu, pa vidijo zelo dobro skoraj vse organe, od ledvic, jeter, žolčnika, vranice, sečnega mehurja, trebušne slinavke pa tudi rodila in jajčnike, le da se UZ diagnostiki na rodila manj spoznajo, pa kakšni spremembi pripišejo večji pomen kot ga zasluži. Skratka, tudi preko trebuha se da videti rodila, se pa strinjam, da ne vedno in tudi ne pri vsakomur, zlasti manj pri debelušnih in pri ženskah, ki imajo maternico zapognjeno nazaj in ne naprej. Na zadnje vprašanje pa težko odgovorim. Praviloma imamo ginekologi v svojih ordinacijah tako vaginalne kot abdominalne sonde na UZ aparatih. To nekako velja za osnovni standard ginekološke ordinacije.
Ja, moja sestra je želela zaradi težav ultrazvok in ji je ginekolonja rekla da ga ne bo delala in pač to, da se ne vidi na navadnem ultrazvoku, razen pri nosečnicah. Če bi jaz kdaj potrebovala ultrazvok, bi mi ga delali? Ali bi rekli isto? Nimam iste ginekologinje. Za vaginalni ultrazvok bi si potem morala izbrati takšno ambulanto, ki ga ima (v moji ga tudi nimajo, v sosednji ambulanti ga pa imajo), če ne pa bi mi morda napisali napotnico za vaginalni ultrazvok v bolnišnici ali pa sosednja ambulanta mogoče? (Rekli so, da v vsaki bolnišnici ga imajo).
Spoštovani,
Mislim, da moram na tole vprašanje odgovori malce širše. Morda ste pacienti zadnja leta malce pomešali kompetence in mislite, da si lahko preiskave kar izbirate. Vaša naloga je zdravniku kar najbolje približati svoje težave, odgovoriti iskreno na vsa vprašanja, ki vam jih zdravnik postavi, nato pa je zdravnikova odgovornost, da se odloči, katere, če sploh kakšne preiskave bo uporabil, da pride do odgovorov na vprašanja, ki se mu pri tem postavljajo. Za “preiskave na željo” obstaja še “vzporedni”, samoplačniški sistem, seveda pa tudi tam upoštevamo nekatere omejitve, kot je npr. invazivnost preiskave. Npr. magnetno resonanco si lahko kupimo na željo, ker ni invazivna in nima nobenih znanih stranskih učinkov, CT pa je že precej bolj specifična preiskava z relativno visokim sevanjem na mesto slikanja, zato vas ob ne tehtnem razlogu zanjo tudi samoplačniško ne bodo obravnavali. Pri UZ preiskavah je podobno kot pri magnetni resonanci. Tudi pri UZ ni znanih vplivov, zato je tudi tako lahko dostopna, ampak kot rečeno, če vaš zdravnik meni, da ta preiskava ne bo doprinesla k pojasnjevanju situacije, si jo morate plačati sami. Kaj bi jaz v vaši situaciji naredil, ne vem, dokler nimam informacij o vaših težavah.
Ok, napačno sem se izrazila. Moja sestra je imela težave in ji je ginekologinja sama od sebe rekla da na ultrazvoku prek trebuha se pri težavah nič ne vidi, razen pri nosečnicah. Ginekologinja v sosednji ambulanti, ko je enkrat nadomeščala je pa moji sestri ob težavah naredila ultrazvok prek trebuha. Evo, bolj jasno napisano.
Hm… v tem primeru ginekolog uporabi takšno UZ preiskavo, ki jo obvlada in za katero ima ustrezno opremo. Dejstvo je, da se rodila bolj podrobno vidijo preko vaginalnega UZ, preko trebuha pa nekoliko manj, a v primeru, ko druge metode ni, pa je UZ pregled potreben, uporabimo tisto, kar imamo in ustrezno obvladamo. nekateri obvladujejo obe metodi (praviloma res porodničarji), ginekologi bolj obvladajo vaginalni UZ, Uz diagnostiki pa vaginalne sonde praktično ne uporabljajo in vse gledajo preko trebuha, ampak imajo tudi na voljo večji spekter različnih abdominalnih sond (sektorske, ravne, konveksne, semikonveksne ter z različnimi spektri UZ frekvenc (3 -5 MHz, 4 – 8 MHz, 10 -12 Mhz ipd.). skratka stvari so nekoliko bolj kompleksne, kot si laik lahko predstavlja.
na to vprašanje je nemogoče odgovoriti, ker je odgovor odvisen od preveč pogojev (UZ aparat, znanje in izkušnje zdravnika, motivacija za preiskavo, konstitucija pacientke itd.).
Spostovani dr.
Vceraj sem bila na ultrazvoku abdomna in sem morala imet poln mehur..
Nazalost nisem pravocasno prisla na vrsto,ker se he izgleda neki zavleklo v ambulanti in sem celo uro cakala z polnim mehurjem da sem dobesedno mislila da me bo razneslo in da mi mehur bo pocil .
Ko so me potem koncno sprejele na pregled sem povedala zdravnici da pregleda ne bom mogla zdrzat do konca ker me tisci lulat da ne vem ce bom vec zdrzala niti pridit do wc…
Potem mi je samo pregledala mehur in rekla da hitro grem na wc pa pridem nazaj da dokoncamo pregled..
Komaj sem prisla do wc in sem si kot bi rekli duso olajsala in se vrnila na pregled..
No od vceraj zvecer cutim bolecine in ostra zbadanja v donjem trebuhu in krizu pa me skrbi da ni prislo do kasne rupture mehurja..ker sem trpela prav v mukah celo uro in zadrzevala urin??
Je mozno da mehur takrat lahko poci in kako bi se to pokazalo simptomatski?
Velikoo hvala za odgovor ..
Lep pozdrav
Spoštovani,
prepričan sem, da so trenutne težavice drugega izvora in ne rupture mehurja. Mehur namreč ne poči kar tako. V bistvu je to podobno vprašanje kot, če se odločim, da preneham dihat ali se lahko zadušim. Tudi to ni mogoče, ker imamo za preprečitev tega kar nekaj obrambnih mehanizmov.