Ultiva in kasnejša dovzetnost za drogo?
Spoštovana,
lajšanju porodne bolečine z remifentanilom (Ultiva) niso naklonjeni le porodničarji, babice in “rojevajoče skorajšnje mame”, ampak tudi pediatri – neonatologi. V primerjavi z drugimi analgetiki kot so Dolantin, Fentanyl, Tramal (vsi praviloma iz razreda naravnih ali sintetičnih opioidnih – morfinskih analgetikov, saj so edino ti analgetiki dovolj učinkoviti za lajšanje te vrste bolečin) ima precej krajšo razpolovno dobo – zato se tudi dozira s prilagajanjem hitrosti trajne infuzije preko črpalke, kar lahko nadzoruje porodnica sama (ki tudi najbolje ve, kaj, kako in koliko jo boli). In zato po prenehanju infuzije tako delovanje kot morebitni sopojavi že v nekaj minutah izvenijo.
Kot VSA zdravila tudi zdravila za lajšanje bolečin prehajajo posteljico in imajo lahko kratkotrajen vpliv na otroka po rojstvu (da je bolj zaspan, plitveje diha, ima nižji krvni pritisk). Nikakor pa ne povzročajo niti tolerance (kar pomeni razvoj mehanizmov za hitrejše razgrajevanje in s tem potrebo po večanju odmerkov za dosego enakega učinka), niti abstinence in še manj, da bi zaradi nekajurne izpostavljenosti Ultivi kasneje (v otroštvu, odrasli dobi) drugače odgovorili na zdravila iz te skupine (ali na drogo, ki bi jo v iskanju svojega jaza kdaj poskusili).
Pozdrav,
aha.spet koristna info.v ljubljanski porodnišnici bi si želela rodit z ultivo,ali vsaj z epiduralnim blokom.kdaj koga kako o tej moji želji obvestit in ali je možnost prošnje da bo ugodena in ali so kakšni pogoji za to ali je to plačljivo?nekje sem že brala o tem,pa so mnenja ful različna tako da sm zmedena ob vseh nasprotujočih odgovorih.rodim decembra.pozdravčka vsem.
Spoštovana,
v Ljubljani je na voljo več načinov lajšanja bolečine, tudi vsi, ki ste jih omenila v vašem vprašanju. Je pa težava v razpoložljivosti anesteziologa, ki “pokriva” v dežurstvu celotno porodnišnico (porodni blok, tudi anestezijo za carske reze, intenzivni oddelek s svežimi operirankami in ogroženimi nosečnicami) – in se včasih ne more “sklonirati” do te mere, da bi lahko (morda prej obljubljeno) epiduralno analgezijo tudi izvedel.
Z infuzijo remifentanila (Ultive) je lažje, saj ne zahteva stalne prisotnosti zdravnika anesteziologa.
Poleg teh dveh “modernih” načinov lajšanja obporodne bolečine pa obstaja še vrsta “klasičnih”, prav tako učinkovitih metod in zdravil. In danes ne bi smela nobena porodnica ostati “sama” z bolečino, ki je hujša od njenega praga vzdržljivosti.
Pravi naslov za vprašanja oz. dogovore pa je vodja Službe za anesteziologijo Ginekološke klinike mag. Slavenka Beljanski, dr. med. ali vodja “anestezije” za porodno Darja Trošt, dr. med. Najbolje je, da se z njima o možnostih posvetujete kakšen mesec pred rokom.
V Ljubljani zaenkrat ni “samoplačniškega” lajšanja obporodne bolečine, se bo pa do decembra, ko bo čas za prihod vašega dojenčka, morda že kaj spremenilo.
Pozdrav,