Najdi forum

Ugodnosti za invalide

No, in v cem je pravzaprav problem? Namrec, ne razumem nekaterih pripomb na dolocene, pravicno prioritetne olajsave za dolocene skupine ljudi s posebnimi potrebami…
Joj, blagor slepim, ki lahko poslusajo radio zastonj! In kako lahko gledajo “slikice” na Tv zaslonu gluhi, s tem, da ni ne duha in sluha o kaksnih podnaslavljanjih, kakor je ze nekdo omenil poprej??? Pa kdo jim je kriv, ce se niso tekom zivljenja zverzirali za branje z ustnic???
Naj pa berejo le dnevne casopise , da bodo obvesceni, kajne??? :-((
Nepokretnim pa itak ni potreben stik z zunanjim svetom, najbrz…
No, in potem so tovrstni invalidi celo oprosceni RTV narocnine, za kar morajo biti svoji materi drzavi neskoncno hvalezni do groba?
Dej, Lori, ustreli, zakaj te tovrstna problematika zuli? Imas kaksno seminarsko nalogo ali kaj??? LP!

Ponca, glede na zadnji post, predlagam
1. vrzi se na hrbet po stopnicah, vrjetno boš postala parapleginja, v takšnem stanju uživaj cca 10 let, v tem času naj bi se človek nekako telesno, predvsem pa duhovno socilaiziral;
2. po 10 letih si prebodi bebniče, postala boš gluha parapleginja, se boš naučila brati z ustnic, in v takšnem stnju uživa cca… in tako naprej

kako moreš govoriti o stvareh, ki jih ne poznaš? A mogoče osebno (mislim zelo dobro, tako, da z njim preživiš 24 ur na dan) osebo, k ne sliši, ne more hoditi, ali ne vidi? NE PAMETUJ O STVAREH, KI SE TI NITI SANJAJO NE!!!!

??????????
A ti, clovek ali clovekinja sploh ves, kaj je sarkazem in ironija?
No, ko se bos kaj poucil-a o tem, se pa spet beremo…..

V bistvu sploh ni nobenega problema. Ko sem jaz odprla to temo oz. sem postavila to vprašanje, sem ga zato, ker me je zanimalo, katere “olajšave-ugodnosti” (izgleda občutljiva tema) obstajajo, da bi jih lahko uveljavljal moj oče, ki je 100 % invalid. Nakar se je sprožilo nekaj komentarjev s takšnimi ali drugačnimi prizvoki. Se mi je zdelo, da je bilo vmes tudi nekaj faušije (pristno slovensko). Mogoče kdo tudi ni dobro razumel, zakaj postavljam takšno vprašanje. Ne vem, no.

Lp

Ponca, ti si očitno tudi ena takih, ki prebere le nekaj postov in se potem vključi. Če boš šla brat vse od začetka, boš ugotovila, da si ustrelila kozla (tudi meni se to kdaj zgodi iz enakega razloga). Natančno vem, kaj in kako si mislila, vsaj upam, da vem, ampak predzadnji izbruh pa res ne vem, komu je bil namenjen in tudi ne zakaj. Lori je čisto na začetku prav lepo in prijazno povedala, zakaj jo to zanima.
To tipovem, ker si drugače prav fejst punca, ampak tokrat si Lori naredila krivico.

Zivijo, Lori!
Tocno tako je, ja. Glede tvoje predpostavke o tem, da mogoce kdo ni razumel, zakaj si postavila prav taksno vprasanje.
Jaz osebno resnicno nisem razumela vprasanja, prej narobe: razumela sem ga napacno.
In na osnovi cesa, draga Lori, naj bi sklepala iz tvojega pisma, da se zanimas glede olajsav za invalide prav zaradi tvojega oceta? Kje si v naslovnem pismu sploh kaj takega omenila?
Ves, kakrsno vprasanje, taksen odgovor, pravijo. ..
Ampak tako ni le v tem primeru. Pogosto je namrec tako, da nekdo postavi kaksno vprasanje, ki ga lahko, pa recimo da povrsni bralec, narobe razume.
In potem, ce ni odgovor “korektno” napisan glede na dejstvo, da je pisec pisma “mislil tocno to in to “, je pa ogenj v strehi!

Glej, vsakdo si ob branju sestavka ali pisma v svojih mozganih nekako zamisli, priblizno kaksna oseba naj bi to pisala…Prevdvsem sama osebno si namrec takoj “skiciram skico ” o tem ali je to mlajsa oseba ali ne, pa ali postavlja vprasanja kar tako ali ne in podobno…In se seveda motim, kar je povsem clovesko.
O kateri vrsti fovsije govoris pa se mi iskreno povedano sploh ne svita!
Fovsiji zaradi cesa???
Ambak, Btw, o tem, kaksen odnos do ljudi s posebnimi potrebami imam sama, pa ne bi! O tem itak prav dobro vedo ostali, ki pogosto in ze dalj casa zahajajo sem in se beremo.
Imej lep dan!

Draga MimaS!

“Lori je čisto na začetku prav lepo in prijazno povedala, zakaj jo to zanima.” ( Citiras. )

Oprosti, ker tega sama pa res nisem prebrala v prvem pismu avtorice.
Ja, in res je, da vcasih tudi takoj odgovorim na zastavljeno vprasanje brez predhodnega branja pisem ostalih udelezencev in se brez branja replik tudi izognem pogostim debatam, ki skrenejo od zastavljenega vprasanja v povsem drugo smer.
Prav zato menim, da Lori nisem naredila krivice in nekako v svojem srcu cutim, da se mi ni potrebno opravicevati.
Imej lep in spokojen dan in LP!

?

bi zelela pripomniti pri tej temi se nekaj misli.
Pogosto se drzim pregovora, da kdor v “vrocem vzdusju” molci, devetim odgovori, pa bom to pot ravnala drugace.

No, pisemca vseh sodelujocih sem v miru prebrala se enkrat. Mislim, da je bilo cutiti v vecini pozitivne misli, ceprav navzven morda povrsni bralec ne bi tako sodil.
Istocasno mislim, kako je mogoce celo zelo poucno, da priblizno taksna trenja in mnenja preberejo tudi nasi otroci in vnuki, kajti njihov je jutrisnji dan…

Najprej o 100%-ni invalidnosti, ki je lahko taksna ali drugacna, enotno oznacena s procentom telesne okvare zaradi ene okvare ali bolezni ali zdruzena z vec okvarami . Res je, da tako pise ( najbrz v kaksnem aktu RTV ), da so invalidi s toliksno telesno okvaro in se ob pogoju, da prejemajo dodatek za tujo pomoc in postrezbo ( ! ) upraviceni do oprostitve placila narocnine za RTV.
Tako je menda ze vrsto, vrsto let. Morda je celo ta “ugodnost” postala kot posledica amortizacije tedaj macehevskega odnosa do oseb s posebnimi potrebami in je morda druzba potrebovala kaksno prgisce peska, da bi ga takole vrgla prizadetim v oci. Starejsi se lahko spomnimo, kako smo se ne tako dolgo nazaj postavljali klancine v skoraj novo zgrajene zdravstvene domove, pa obcinske stavbe, pa pred poste in ne vem se kod vse. Ob gradnji ni namrec nihce pomislil na ljudi s posebnimi potrebami, ki pa so morali uporabljati vozicek za gibanje.

No, ampak ce se vrnem k oprostitvi placila RTV narocnine. Freja je po mojem mnenju postavila pravilno vprasanje.
Oprostitev placila neke narocnine ali kaksnega prispevka naj bi bila posledica dolocenega ( predpisanega ) mejnega cenzusa dohodka ali dohodkov druzine in ne le dejstva, da je nekdo invalid.
Poznam namrec kar nekaj oseb s tezkimi telesnimi okvarami, ki so ali zaposleni ali nekateri v invalidski penziji, pa zive kar spodobno ce ze ne celo dobro. Bolje kakor marsikateri povsem zdrav, ki zivi na minimalcu. In nihce od teh ni uveljavil oprostitve, ceprav jim formalno ta pravica avtomaticno pripada.
Sicer mi pa itak beseda “invalid” ni prav nic vsec. Grdo zveni ( in-valid ! ), a kaj hocemo, ce se je ze tako udomacila, da z njo operirajo celo strokovnjaki in politiki, ki se o tovrstni problematiki pogovarjajo skoraj vsak dan…

Tisto o slepih in gluhih, kar sem sarkasticno pripomnila, se je nanasalo na evidenten problem poslusanja radia ( ki ga gluhi ne, jasno!) in gledanja TV programa, ki je pac vecinoma nepodnaslovljen! Tezka korist od “zastonjkarsega” poslusanja in gledanja nepodnaslovljenih domacih aktualnih oddaj za nase gluhe! Ste ze opazili, kdaj se pojavljajo tolmaci za gluhe na TV in kdaj se tudi podnaslavljajo aktualne domace oddaje?
Samo pred volitvami! Potem spet vse tiho je bilo.. In tako se vede nasa TV ze leta in leta. V casu od zakljucenih volitev do naslednih pa naj gluhe lepo mandi gleda najbrz, kajne?
(Mimogrede ni za odmet: gres na BBC in v mnogih oddajah vsak dan odtipkas podnaslavljanje zaradi gluhih gledalcev in imas zastonj vaje iz angleskega jezika. Tako lahko treniras branje in razumevanje pogovornega jezika. Zaradi korektnosti britanske TV do gluhih, seveda.)

Brez skrbi, da tezko telesno prizadete ( ce omenimo le tovrstne osebe s posebnimi potrebami ), pestijo v vsakodnevnem zivljenju veliko bolj pomembni eksistencionalni problemi, kakor je boniteta RTV ali oprostitev kaksne clanarine.
Ampak kaj, ko je priblizno enake moznosti za vse tako tezko zagotoviti.
Vse specificne potrebe posamznih skupin oviranih naj bi se evidentirale v drustvih in ta drustva naj bi izvajala pritisk na druzbo, da se zagotavljajo na tem ali onem podrocju cimboljsi pogoji za nemoteno zivljenje in delo prizadetih. Specificna drustva ali zveze za ovirane namrec najbolje vedo, kje prav njihovo populacijo cevelj zuli. Prav zato je modro, da se vsaka prizadeta oseba cimprej po nastanku invalidnosti tudi vclani v pristojno drustvo. Clani drustva ali zveze namrec najbolj vedo, kaksne probleme imajo obicajno posamezni clani in jim lahko nudijo veliko moralne opore in konkretne nasvete v primeru specificnih zdravstvenih problemov, usmerjanj na prave naslove za resitev se drugih konkretnih tezav.

Vsi, ki boste kdaj imeli moznost vplivanja na pravice prizadetih, pomislite preden dvignete roke za cenejse a zanic plenice za inkontinentne in seveda v seh ostalih podobnih primerih, kjer se kaze brezbrizen odnos do prizadetih, da ne omenim cesa….

Ta krulova je zadela zebljico na glavico. Lepo je opisala, da vidi na vsakem koraku le ovire in ovire… Torej se o kaksnih “ugodnostih” res ne moremo pogovarjati, ce se moramo sele zaceti pogajati o zagotavljanju enakovrednih pogojev zivljenja za vse na istem koscku zemlje. Ce ze ne moremo zagotoviti povsem enakovrednih pogojev , potem vsaj priblizno enakovrednih.
In ob vseh teh osnovnih eksistencionalnih problemih postane ena narocnina in kaksna clanarina enostavno banalen problem ki to sploh ni.

“???”!
Hmmmm. Pa saj ne morem verjeti, da privoscis toliko slabega ljudem, ki jih ne razumes in ti niso vsec! Nastavi si ogledalo in zamisli se nad seboj!
Saj vem, da bos se vedno videla le ??????

Vsem ostalim, katerih nisem direktno omenila, se posebej mimiS, pa posiljam veliko pozitivne energije.

Vcasih pac stvari niso taksne kakor jih vidimo.

Imejte en lep in spokojen vikend in LP!

No, vam povem kaj sem zadnjič zopet videla? Pred enim megamarketom sta se pripeljala gospod in gospa z velikim novejšim (precej dragim) mercedesom. Gospa z nercem okoli vratu, gospod lepo opravljen, fin….naravnost na parking za invalide. Saj komentar ni potreben, kajne???

Lp

Skratka borko ti si debil in oproščen razmišljanja.

ja

ja katastrofa kako ,,ZDRAVI,, razmišljajo…. fauš so onim invalidom ki bresplačno gledajo TV , niso pa fauš sami sebi , ker namreč tudi vsi bresposelni imajo RTV zasonj….. pa je marsigdo med njimi bresposelen po lastni želji …..in bi zanj bilo bolje da išče delo ,kot da gleda TV.

oprostitev ddv za nakup avta

New Report

Close