Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija Udarec v skrotum

Udarec v skrotum

Pozdravljeni,

zanima me, ali drži trditev, da ob udarcu (namerno ali ob športu) v mošnjo pomaga, če skočiš na pete? Baje najprej močno zaboli (saj boli že itak), vendar pa potem bolečina zelo hitro mine. Nekako ne razumem vsega, kar so mi povedali, pa me zanima, ali ima skakanje (po petah?) kak vpliv? Sam nekako nimam namena izvajati preskusov na samem sebi in tudi junaki, ki so mi to povedali, niso najbolj navdušeni nad tovrstnim dokazovanjem svojih trditev. Ali obstaja kak medicinski razlog, ki bi lahko povzročil skoraj takojšnjo zmanjšanje bolečine?

Se opravičujem za malce čudno vprašanje…

Lep pozdrav,

Matjaž

Spoštovani!

V skrotumu se nahaja testis v ovojnicah. Če je udarec v skrotum tako močan, da testis (jajce) poči – se raztrga notranja ovojnica – potem je potrebno v narkozi odstraniti odmrlo tkivo in testis zašiti. V takem primeru skrotum močno oteče. Po operaciji prejme poškodovanec antibiotike, leži in ima podložen skrotum, si ga hladi. Skratka – po resnem udarcu v skrotum (mošnjo), ki povzroči razpok testisa, pomaga zgolj operacija in čas, da se poskusi rešiti, kar se rešiti da (če se da), pogosto pa je potrebno počen testis odstraniti.
Če je udarec nekoliko blažji – tak, da se raztrgajo nekatere žile in pride do krvavitve – hematoma, ovojnice pa ostanejo cele, navadno bolnik leži (kakšen teden), ima podložen skrotum, lokalno hladi, morda prejme tudi antibiotik, zdravila proti bolečinam…
Opisane poškodbe oskrbujemo na uroloških oddelkih. Če pa poškodba ni tako huda, pa ne vem – vsekakor bi tudi ob blažji poškodbi priporočal lokalno hlajenje, podložen skrotum in relativni počitek, da se čimbolj omili bolečina in oteklina.
Glede pet – poznam povezavo med zmanjšanjem prekomerno aktivnega sečnega mehurja pri ženskah zaradi položaja stopala v čevljih z visokimi petami, glede skakanja po petah in testisa pa ne.
Opozorim naj še, da ima vsak moški le dva testisa. Če si zaradi poškodb oba uniči, ne postane le neploden (ne more imeti otrok), testisa izločata bistven moški hormon testosteron (od njega je odvisna poraščenost, spolna sla… skratka “moškost”). Ne pravijo zastonj testisom “moško premoženje”. Zato jih je treba čuvati.

Lepo pozdavljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Najlepša hvala za odgovor. “Družinske dragulje” bom vsekakor varoval, če pa bom kdaj imel priložnost sprobati omenjeni “poseg”, pa vam povem, kako se obnese 🙂

Lep pozdrav

Matjaž

Pozdrav!

Kakšne so pa posledice če izgubiš oba testisa? Se pozna na glasu ali poraščenosti…itd.

Lp

Spoštovani!

Če bi nekdo dejansko izgubil oba testisa, kar se dogaja v primerih, ko kirurško odstranimo najprej en testis zaradi raka, čez nekaj let pa se nato pojavi še rak na drugem testisu in odstranimo še tega – so posledice naslednje:

Ne more zaploditi otroka. Zato pred odstranitvijo drugega testisa moški zamrznejo seme v eni od semenskih bank (v Ljubljani, Mariboru ali Postojni) in lahko postanejo kasneje očetje z umetno oploditvijo. Semenski izliv sicer je (tega prispevajo prostata in semenski mešički – vezikule) – pri orgazmu lahko praktično normalno “špricne”, samo spermijev ni v izlivu in torej ni ploden.

Druga stvar, ki bi lahko bila (poslabšanje poraščenosti, slabokrvnost, brezvoljnost…) torej posledica pomanjkanja testosterona (kastriranosti) se povsem nadomesti z injekcijami testosterona, ki jih tak moški prejema od pubertete naprej (oziroma od ugotovitve znižanega testosterona) vsake 3 mesece – torej 4x na leto pride po injekcijo in ima testosteron normalen in ni nobenih razlik ali posledic.

Tretja stvar – estetski izgled mod – ki bi izgledala prazna – tu se vstavijo silikonski vsadki, tako da je skrotum na izgled povsem normalen (“poln”). Če partnerka pretipa jajčka – ali bi zaznala razliko med silikonsko protezo in pravim testisom – bi če je urologinja.

Glede glasu se boste morali obrniti na specialista ORL – menim pa, da izguba potem, ko je glas že mutiral, ko so glasilke razvite, ne bi bila več opazna – skratka odvisno v kateri starosti bi prišlo do kastracije.

V primeru poškodbe obeh testisov pa je vprašanje, koliko tkiva bi ostalo in ali bi bilo to še hormonsko aktivno. Če bi bil kot posledica poškodbe testosteron nizek (se pač izmeri), bi se nadomeščal. Glede sposobnosti oploditve – spet vprašanje – če bi se ugotovilo, da semenčic v izlivu ni več (analiza ejakulata), bi bilo mogoče odvzeti vzorece morebitno ostalega tkiva testisa in tam poiskati, če je kakšen spermij in opraviti umetno oploditev. Seveda pa je v takem primeru nemogoče posploševati, stvari se rešujejo od primera do primera – razlika je, če je imel nekdo modo samo počeno in delno odstranjeno, delno pa je tkivo testisa še prisotno, ali pa je bil nekdo tudi kot posledica poškodbe dejansko kastriran.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close