Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Tumor v notranjem ušesu

Tumor v notranjem ušesu

Pozdravljeni,

Moji izvidi po opravljeni MR:
“V notranjem sluhovodu na levi strani in pontocerebelarnem kotu je videti na statakustičnem živcu scheannom. V pantocerebelarnem kotu je videti debeline 8 in dolžine 15 mm, zapolnjuje notranji sluhovod. Po kontrastu je videti povsem izointenzivno močno obarvan.
Možganski vertikalisubarahnoidni likvorskiprostori girusnih brazd so normalno široki. Spratentorialno in infratentorialno v beli možganovini ni prav videti nobenih T2 ali FLAIR hiperintenzivnih sprememb. Po kontrastu so venski sinusi obarvani in normalno prehodni. na SWI obteženih sekvencah sledov starih mikrokrvavitev v možganih ni.”
Čakam še na pregled pri ORL zaradi sluha.

Kaj je za storiti? Ali res ne bo nič narobe če se 1 leto samo čaka, če bo zadeva še širila? Ali je res da je vseeno če se operira sedaj ko je tumor take velikosti ali ko je še enkrat večji?
Stara sem 46 in se boji zaradi možnih simptomov. Sluh je še kar v redu (nimam še izmerejnega, ampak še vedno slišim ko se pogovarjamo).
LP Marta

Spoštovani,

gre za benigen tumor ovojnice ravnotežnega živca – vestibularni švanom. Tumor je iz notranjega sluhovoda že zrastel ven v pontocerebelarni kot, torej ga imate že mnogo let.

Navajate, da na levo uho še lahko dobro slišite govor (morda tudi telefonirate na levo uho?), zato je za vas najboljša opcija gama nož (posebna vrsta obsevanja), ki samo zaustavi rast tumorja, hkrati se ohranita slušni in obrazni živec, ki sta oba tik ob tumorju. Pri tem lahko sluh le nekoliko upade.
Druga opcija je nevrokirurška operacija, pri kateri se lahko zgodi, da se eden ali oba nepovratno poškodujeta. Ohromitev obraznega živca = povešena polovica obraza; ohromitev slušnega živca = popolna gluhost na to stran. Na zdravljenje z gama nožem (v tujino) vas napoti nevrokirurg, pozanimajte se pri njem.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

pozdrav,

zanima me kaj me čaka….kontrolo imam komaj februarja naslednje leto. Kakšne so posledice, če se tumorja ne odstrani oz. obseva? kako nujno je to storiti?
LP Marta

pozdrav,

zanima me kaj me čaka….kontrolo imam komaj februarja naslednje leto. Kakšne so posledice, če se tumorja ne odstrani oz. obseva? kako nujno je to storiti?
LP Marta

Tumor počasi raste in s tem vse bolj okvarja ravnotežn iživec ter sosednja živca: obraznega, slušnega. Torej sluh postopoma upada. Ni možno napovedati, kako hitro. V pontocerebelarnem kotu pa začne pritiskati na trigeminusni živec, kar občutite kot mravljinčenje obraza.

Če se sploh ne bi zdravili, bi čez mnogo let tumor s svojo velikostjo zvišal znotrajlobanjski tlak, s tem povzročil nezavest in lahko smrt.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close