Tumor na jajčnikih
Moji mami so konec marca odstranili 6 literski tumor na jajčnikih. Tumor je bil maligen, ostale številne metastaze, ki so že tudi na jetrih, pa so delno maligne. Na izvidih piše, da je v 3B stadiju. Ves čas po operaciji so njo in nas (družino) pripravljali na to, da bo potrebna kemoterapija. Po obisku na Onkologiji v Ljubljani, ji je zdravnik povedal, da bo morala hoditi na kemoterapijo 6 mesecev (v Ljubljani bi morala vsak teden ostati 1,5 – 2 dni). Dva dni preden bi morala na kemoterapijo pa jo je zdravnik iz Ljubljane poklical in ji povedal, da je konzilij odločil, da kemoterapije ne bo.
Bili smo totalno zmedeni. Poiskali smo še drugo mnenje v Mariboru. Zdravnik je bil za kemoterapijo vse dokler se ni slišal z zdravniki iz Ljubljane in povedal, da ne more nič, ker so oni rekli ne.
Ali se je to zgodilo že komu? Najprej kemoterapija JA, potem NE. Nikakor ne moremo priti do pravega odgovora.
Moja mama se trenutno počuti kar v redu, vendar nas vse muči to vprašanje glede kemoterapije, ki bi ji najbrž pomagala. V naprej hvala za pomoč.
Goga
Ravno danes sem v Oni brala članek o brokolinu(sicer ne vem, če ga že prodajajo pri nas, na Hrvaškm ga zagotovo. V članku so opisane tri zgodbe Slovencev, ki so se kljub prognozi, da imajo le še malo življenja z brokolinom uspešno pozdravili in se rešili raka. Brokolin naj bi bil naraven izdelek iz brokolija, proti raku pa naj bi bil zelo učinkovit. Poskusi kupiti današnje delo (priloga Ona ) in si preberi, nikoli ne veš, lahko pomaga,
Srečno Lala
Draga Goga!
Žal mi je, da ste prizadeti zaradi odpovedane kemoterapije. Vendar ima slednja prav tako hude stranske učinke, zato morajo biti zanjo izpolnjeni številni pogoji, tudi zdravstveno stanje bolnice bi moralo biti takšno, da bi kemoterapijo prenašala, dalje pa bi morala obstajati tudi primerna odzivnost tumorskih celic (mnoge so odporne). Konzilij je posvet strokovnjakov, kjer se pretehtajo koristi bolnika, ki bi jih imel od določenega zdravljenja ter tveganja, ki bi jih tako zdravljenje predstavljajo zanj (starost; pridružene bolezni ipd.). Očitno so sklenili, da bi bila kemoterapija neprimerna za zdravljenje. Zdravnik bi vam moral razloge za ta sklep pojasniti (zaključek, da je to zato, “ker so oni rekli ne”, je popolnoma neprimeren). Sklepi konzilija so strokovno utemeljeni, zato ni nobenega razloga, da se jih prikriva. Velikokrat sem že napisala, da morate vztrajati pri vprašanjih, dokler jih imate. Zato je dobro, da ste na razgovor z zdravnikom dobro pripravljeni, da razume, da se za bolezen zanimate in da tudi poznate osnove rakavih bolezni. Napoved pri napredovalem raku jajčnikov (veliko večino tega raka odkrijemo žal v napredovali obliki) je slaba.
Lepo vas pozdravljam,
Irena