Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija trzanje

trzanje

Lep pozdrav,
imam 3 tedne starega dojenčka (rojen v 37.tednu), sicer je moj 3.otrok, zadnje dni opažam da zelo trza, pa ne tako kot, da se prestraši, ampak ali v spanju, bedenju, nehote trza v rokico, glavico ali nogo…Nočem zganjati panike a vseeno se ne spomnim tega pri prvih dveh otrocih. Dojim jo, vendar ji dodajam, ker noče sesati, mleka pa nimam veliko in si ga premalo sčrpam. Pri prehrani zelo pazim.
Kaj menite da je vzrok tega trzanja in zakaj tako močno krivi glavico nazaj…spati nikakor noče v postelji, spi pri meni na mojem trebuhu,le tako spimo vsaj 2 uri. Budna je tudi po 4 ure skupaj,potem zaspi za kako uro v naročju, vmes se napenja in močno stoka, zelo malo joče. So to že tisti zloglasni krči? Kaj pomaga? Na kaj naj bom pozorna…

prosim za nasvete…

katja

Draga Katja34,
zelo težko je svetovati za male otroke, če jih ne vidiš in je treba samo po opisu kaj pametnega povedati. Ampak, glede na vaš zapis bi vam svetovala, da se kmalu posvetujete z vašo pediatrinjo. Tako trzanje je lahko del infantilnih spazmov, nekakšnih krčev pri otrocih, kar pa morajo potrditi pediatri nevrologi, ko posnamejo EEG. Tudi zavračanje in zvračanje glavice nazaj bi morda nakazovalo vsaj ekstenzijski vzorec, zato bi res rekla, da naj vašo princesko pregleda pediater in napoti na nadaljnje preiskave.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Bili sva hospitalizirani zaradi trzanja, saj je dan prej, trzala v celim telesom v spanju oz. polsnu prbl.15 minut, klicali smo pediatra, ki naju je takoj hospitaliziral. Naredili so uz glave ter nekaj krvih preiskav, ki naj bi bile bp. Trzanje se ni ponovilo le za nekaj sekund( roka ali noga). Skrbi pa me slednje. Bila sem poleg pri uz, in sem dr. prosila za razlago in mi je rekel sledeče, da je vse NEKAKO v mejah normale, le da mu ni všeč to, da vidi eno cistico v tretje vertriklu, kjer je ena tekočina. Vprašala sem ga za napotke, pa je rekel,da je to po presoji pediatra in, da bi on osebno uz ponovil čez 2-4 tedne ali pa kasneje opravil magnetno resonanco. Komentar na viziti pa je bil, da je vse ok in da to ni nič. Danes ob odpustu pa sem drugo zdravnico le preprosila naj naju čez mesec dni naroči na uz kontroli. Mislim, da glede na to da imamo v družini možg.tumor-smrt, epilepsijo in cisto , moj strah in zaskrbljenost, nista pretirani. Povejte mi prosim kaj menite vi, kako priti do mag.resonance (čakalne dobe, kako priti do napotnice)
izvid je sledeč
(povzetek) NI ZNAKOV KRVAVITEV, NI VIDETI FOKALNIH PATOL,SPREMEMB. šIRŠI 3.VENTRIKEL( 8 MM)…..
kaj torej pomeni ta širši 3… in kje je v izvidu razvidno, da gre za obliko ciste? kaj pa pomeni…starši opisujejo tudi opistotonus…?
hvala za odgovor ter predvsem napotke kam, kako z našim sončkom dalje. Do sedaj se lahko zahvalim le vam, da ste me usmerili tako daleč, da smo poklicali prediatra in bili pozornejši na našo deklico.
Katja

katja

pod diagnozo je napisano
cerebralni paroksizmi

sedaj sem pa pomislila je to ta cer.paraliza oz.kakšni so znaki te bolezni, naša deklica premika rokice in noge, le imam občutek da glavo krivi( vedno gleda nazaj)in pri 1 mesecu jo še ne drži sama…
pomoč!

katja

Živ, Katja,
nič skrbi, cerebralni paroksizmi nimajo nobene zveze s cerebralno paralizo, paroksizmi pomenijo napadi. Torej nekakđni možganski napadi (trzanja), ki so običajno zaradi nezrelosti vzdražnih in inhibitornih poti v živčevju. Torej, s cerebralno paralizo ni nič skupnega, ne bojte se.
Opistotonus je točno to, kar ste napisali v dodatku: se zvije nazaj, gleda nazaj, zvita kot kifeljček. To je tudi ekstenzijski vzorec, lahko je del takih malih nepravilnosti, ki jim rečemo rizična nevrološka simtomatika (torej znaki, na katere moramo biti v razvoju pozorni, ne pomenijo pa še nič določenega).
Mislim, da ste prav storili za kontrolni UZ glavice. MR pa lahko indicira samo otroški nevrolog, samoplačniško vam ne svetujem, kajti samo preiskavo, predvsem pa komentar izvida mora opraviti tisti, ki se spozna na otroške možgane in se dnevno s tem ukvarja.

Sedaj bi bilo najbolje, da vaju pediatrinja napoti v razvojno ambulanto, da bi to iztegovanje, kontrolo glavice pregledal razvojni pediater in usmeril pravilen razvoj (nevrolofizioterapija).

Zaenkrat skušajte pozabiti na najslabše misli. Naredite plan, kako bi čimprej prišli do pravilne razvojne pomoči in pridno delajte to, kar vam bodo pokazali.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

hvala lepa….
ne veste kako ste nam polepšali praznike…
vam sporočim , ko bo narejen kontrolni uz.
zlati ste..

katja

Super in držim pesti, da je vse v redu.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

pozdrav še enkrat,
no mi čakamo na še en UZ konec meseca, smo pa bili v posvetovalnici, kjer je sicer drugače vse bp , mala se redi in je nasploh kar pridna, je pa takoj opazila,da nekaj ne štima. Stara je 6-7 tednov, ko jo primeš za rokici,leži na hrbtu, nikakor ne stisne rokice oz.se ne dvigne z glavico,niti nakaže ne,da bi si želela dvigniti,rokici ima zelo tanki oz. slabe mišice(moje mnenje) in ji predklon naprej ne funkcionira, neverjetno pa je močna v kontra stran,torej nazaj,glavo ko jo obrneš na trebuh tako dvigne,drži gor in neprestano rine z glavo nazaj,tudi ko jo obrneš in želiš,da jo dvigne naprej,jo potiska nazaj,da jo komaj zadržiš. Sama glave kaj preveč ne obrača, zelo redno, Zdravnica je rekla, da je zelo mehka, pa me zanima kaj to pomeni in,da preveč širi in krili z rokicami. Dala nam je napotnico za fizioterapijo, pa me zanima vaše mnenje oz.po izšušnjah drugih otrok,kaj lahko pričakujem v najslabšem primeru, ali se to vse da urediti ali lahko eventuelno pusti posledice. Ali povezujete to s tistim izvidom razširjenenga 3.ventrikla oz.rojstvom s 37 tedni( moja krivda-ledvice).
Zelo me skrbi,da je z našo deklico motorično nekaj narobe, terapijo imamo šele čez 14 dni. Sploh ne vem, kako naj jo ta čas rokujem,pestujem,kako naj jo primem, naj kaj telovadnim z njo, ji pustim glavico nazaj,naj jo obračam in večkrat dnevno dvigujem glavico.Pojma nimam, bojim se, da samo še kaj škodujem….
KARKOLI mi napišete v njeno korist,bom zelo vesela…

Katja

katja

PRILAGAM en post, na katerega ste ravnokar odgovorili, ker se to dogaja naši deklici, s tem da pač glavico obrača nazaj..

imam eno vprašanje.
Kako naj pomagam 4-tedenskemu otroku ko se npr. “zatakne”?
Npr se zgodi ko se dojiva oz ko pije čaj in enkrat celo od joka. Takrat začne prav iskati zrak in zavijati z očmi.
Kako ji lahko pomagamo, da se to čimmanj krat zgodi? Ponavadi jo dam preko ramen višje in jo “tolčem” po hrbtu. Kaj lahko še naredimo?
Koliko je to “stanje” lahko nevarno? In kdaj se to konča?

Namreč ob takih trenutkih se zelo prestrašim.
Drugače je vse ok, brez komplikacij po porodu ( apgar je bil vseskozi 10 ), v prvem mesecu pridobila 1kg, izključno se dojiva.

Hvala za Vašo pomoč.

tudi pri nas je bila bgar 9 in 10. Zakaj mi nihče ne pojasni(mislim,ko sva bili v bolnici in pediater),kaj je narobe z našo deklico, vsi samo rečejo,da se bo uredilo, nihče pa ne pove posledice oz.POT do tega,da bo z malo vse ok.Sploh si jo ne upam več preveč nosit, držat, 24 ur jo imam ob sebi, skoraj nič ne spim, ona mi spi na trebuhu ,le tako ne joče. Imam že 2 otroka in nikoli ni bilo nič podobnega narobe. kaj menite je z našo deklico, bo razvoj potekal normalno. Ko je oz.pije, včasih tudi kar tako,ko spi, gleda, je budna, ne glede na počožal,začne močno piskati in hlastati za zrakom, čeprav se ji nič ne zaleti in takrat se jaz tako močno ustrašim,da bo prenehala dihati.Danes sem jo peljala k dediju in ko je on to videl je rekel,da se boji tudi on…Uh:((

katja

Draga Katja, takšne težave pri hranjenju in požiranju imajo otroci z zelo poudarjenim ekstenzijskim vzorcem. Prebrala sem še enkrat vaša vprašanja in dejansko bi vse šlo zraven.
Upam, da ste že naročeni v razvojni ambulanti in nevrofizioterapiji, če niste, naredite to čimprej.
Če ste iz LJ, me kliknite in napišite mail.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close