Najdi forum

Troponin

Pozdravljeni,

Partner je bil v bolnici, zaradi visokega pritiska in tiščanja v prsih. Naredili so preiskave in vse vredu.

Ko berem izvid piše da ima povišan troponin vrednost je 7.

Ali mi lahko kdo pove kaj to pomeni, kakšna je normalna vrednost, na kaj moramo biti pozorni…

Hvala

 

Pozdravljeni,

Povišan troponin je lahko pomemben kazalnik stanja srca, saj je to beljakovina, ki je prisotna v srčni mišici in se sprošča v krvni obtok, ko srčna mišica utrpi poškodbo. Visok nivo troponina lahko kaže na srčni infarkt ali drugo poškodbo srčne mišice, vendar je to samo ena od možnosti. Pomembno pa je, da so tudi drugi dejavniki, kot so simptomi, zgodovina bolezni in drugi testi, upoštevani pri diagnozi. Normalna vrednost troponina se lahko nekoliko razlikuje glede na laboratorij in metodo merjenja, vendar so običajno manjše od 0,01-0,03 ng/mL. Če je troponin 7 ng/mL, gre za precej povišan nivo, kar lahko nakazuje na poškodbo srčne mišice. Vendar pa to še ne pomeni nujno srčnega infarkta.

Povišan troponin ni vedno povezan z infarktom. Možni vzroki vključujejo srčni infarkt (najpogostejši vzrok), zastrupitev z drogami ali prekomerno uživanje alkohola, kronična srčna popuščanja, karditis (vnetje srčne mišice), prekomerno naprezanje srca, na primer pri športnih aktivnostih ali stresu, pljučna embolija (strdek v pljučih, ki lahko prizadene tudi srce).

Klinični simptomi: Tiščanje v prsih, bolečine v prsih, težko dihanje ali omotica so lahko alarmantni simptomi, ki zahtevajo takojšnjo zdravniško obravnavo. Povišan troponin je treba preveriti z dodatnimi preiskavami, kot so EKG, ultrazvok srca, in spremljanje drugih parametrov, da se ugotovi, ali gre za resno poškodbo srca.

Ker je bil partner v bolnišnici in so opravili preiskave, bi bilo najbolje, da se posvetujete s specialistom (kardiologom), ki bo ocenil njegove izvide, simptome in zdravniško zgodovino, ter odločil, ali so potrebni nadaljnji ukrepi.

Povišan troponin ni vedno nujno znak za srčni infarkt, vendar zahteva skrbno spremljanje in dodatne preiskave, da se izključijo resne težave s srcem.

LP

Pozdravljeni,naj se se jaz navezem na vrednosti troponina. Prejsnji teden je bila mami na urgenci zaradi pritiskq cez 200(218 /120). Stara je 70. Drugih znakov slabega pocutja nic. Edina vrednost ki je iztopala je bil troponin(98). Ekg,rtg,vse ok. Sprejeta je bila na ipp,kjer je bil troponin se merjen,proti veceru je padel in je odsla domov,da infarkt ni. Naslednji dan se vrne,sajje pritisk ponovno cez 200(2 leti se drugace zdravi zaradi hipertenzije). Na koncu sprejeta v bolnico,saj je bil troponin 280. Dan kasneje opravljena koronografija,in ustavitev stenta,saj je bila RCA zozena. Naj bi imela infarkt nstemi? Odpuscena v petek,danes pa ponovno napad visokega pritiska,vrednost troponina 39,ki se ob kontrolnem ni dvignila. Odpuscena domov. Koliko casa traja da se vrednsost normalizira,in pa kaksna je verjetnost da pride do ponovnega infarkta tako kmalu? Sedaj jemlje tablete za pritisk,aspirin,statine,brilique

Pozdravljeni,

Troponin se običajno normalizira v nekaj dneh do nekaj tednov po infarktu ali srčni poškodbi.

Kar zadeva verjetnost ponovnega infarkta, pa je odvisna od več dejavnikov, vključno s tem, kako uspešno je bilo zdravljenje in stabilizacija njene koronarne arterije (v njenem primeru je bila RCA zožena in stentirana). Pomembno je, da se ohrani stabilen krvni tlak, ker je visoki krvni tlak ključni dejavnik tveganja za ponoven infarkt in druge srčne zaplete. Njena trenutna terapija, vključno z zdravili za krvni tlak, je ključnega pomena za zmanjšanje tveganja za ponovne težave.

Pomembno je, da mama redno spremlja krvni tlak in jemlje predpisana zdravila ter spremlja morebitne simptome, kot so bolečine v prsih, zadihanost ali utrujenost. V primeru bolečin v prsih je potrebno takoj poiskati zdravniško pomoč.

LP

Najlepsa hvala za odgovor. Problem tukaj je,ker razen visokega pritiska ki se je pojavil,in pa troponina ,nihce ne bi vedel da se kaj dogaja. Pri prvem pregledu na urgenci so rekli da pregeld krvi ni potrebwn,pa je vztrajala. Zato prihaja do strahu,da se ob morebitni ponovitvi(upajmo da ne haha), ne bo spet cutilo nic. Cez dan je ok,tudi pritisk,je pa vcerj zvecer(spala sem pri njej),kar na 1x rekla da ji je ratalo vroce in pritisk narasel(malo cez 150). Pocasi se je umirila,predvidevam da je to vse podzavestno,saj je prisoten strah. Ze tako ima probleme z nespecnostjo zadnje mesece,zato je vzela apaurin,in celo noc lepo spala,tudi danes na sreco vse ok 🙂

 

Pozdravljeni, ponovno pisem glede svoje mame. Sedaj je 2 tedna od koronografije(in infarkta),pravi da je pocutje ok,vendar je danes omenila da je bila vcer (res tezek dan,vreme), zadihana oz ne bi rekla zadihana da je tak cutila kot da mora malo bol sapo zajet. Ne celi dan. Danes pravi da je ok, da ce je zunaj na zraku,ba sprehodu da je ok. Je to normalno po vsem tem? Pravi da ve  kdaj mora do zdravnica, ce bo potrebno. Hvala za odgovore

Pozdravljeni!

Po koronarografiji in preživetju infarkta je normalno, da se lahko pojavi nekaj začasnih težav z dihanjem ali občutkom zasoplosti, še posebej če so prisotni dejavniki, kot so vremenske razmere, utrujenost ali stres. Tudi po takšnem postopku, kjer so bile opravljene različne preiskave ali posegi na srcu, je lahko človeško telo nekoliko obremenjeno in potrebna je prilagoditev. Po infarktu srce morda še vedno ni popolnoma sposobno opraviti vseh funkcij, kot prej, zato lahko ob naporu (kot je slabo vreme, hoja ali preprosto povečana telesna aktivnost) povzroči težave z dihanjem. Vreme, kot so visoka vlažnost ali zelo hladno vreme, lahko vpliva na dihalne poti in povzroči občutek težav z dihanjem. Po postopkih, kot je koronografija ali angioplastika, telo potrebuje čas za okrevanje, in v tem času so lahko težave z dihanjem še pogostejše. Če je bilo srce že obremenjeno zaradi infarkta, je lahko težje izvajati tudi manjše fizične aktivnosti, kot je sprehod, brez občutka utrujenosti ali rahle zasoplosti.

Čeprav se mama počuti bolje in občutek zasoplosti ni trajal ves dan, je dobro, da spremljate njeno stanje in, če se podobni simptomi ponovijo ali poslabšajo, obiščete zdravnika. Če težko dihanje traja dlje časa, se poslabša ali je povezano z bolečinami v prsih, občutkom omotičnosti ali šibkosti, je nujno poiskati zdravniško pomoč.

Verjamem, da se bo stanje vaše mame stabiliziralo in, da bodo težave izzvenele.

LP

Naj bo aktivnost postopna. Prekomerno naprezanje takoj po srčnem infarktu ali postopku koronografije lahko povzroči neprijetne občutke, zato je priporočljivo postopno povečevati telesno aktivnost.

Za enkrat je to lahko normalen del okrevanja po srčnem infarktu in koronografiji, vendar se mora mama zavedati, da je vedno najbolje spremljati morebitne spremembe v simptomih in se posvetovati z zdravnikom, če se težave poslabšajo ali vztrajajo. Pomembno je, da zdravnik spremlja napredek in da se vsak sum na zaplete obravnava pravočasno.

New Report

Close