Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje tolmačenje izvida – ščitnica

tolmačenje izvida – ščitnica

Spoštovani,

prosim za pomoč..

Star sem 27 let, redno sem se ukvarjal s športom (nogomet,fitnes)..
Nekaj časa me že muči utrujenost in pomanjkanje koncentracije.

Težave s ščitnico sem odkril slučajno, in sicer sem bil na UZ pregledu zaradi povečanih bezgavk na vratu. Takrat mi je gospa pregledala še ščitnico in odkrila, da je ščitnica povečana in mrežaste oblike.

Prejšnji teden sem bil na pregledu za ščitnico..

Naj napišem izvid:

Primerno hranjen, neprizadet, eupnotičen v mirovanju, koža je suha, topla, vidne sluznice primerno prekvljene. Glava: anikteričen, jezik belkasto obarvan, vlažen. Srčna akcija je ritmična, normokardna, toni jasni, šumov ne slišim. RR 151/89mmHg. Okončine brez edemov, nekoliko je tremorozen. Vrat: ščitnica je tipna predvsem ob požiranju, povečana in zadebeljena, gladkepovršine, čvrstejše konzistence, brez tipnih gomoljev.

UZ ščitnice:
Oba režnja sta povečana in zadebeljena, zadebeljen je tudi istmus. Levi reženj je večji od desnega. Struktura je hipoehogeno lisasta doanehogena, s posemeznimi in trakastimi hiperhogenimi odboji.

Mnenje:
UZ slika spovbapa s Hashimotovim tiroiditisom, ki pa je klinično še eutirotičen in zdravljenje in nujno.

Diagnoza: Kronično avtoimuno obolenje ščitnice E06.3

Laboratorijski izvidi:
S-TSH 1,799mu/L
S-TG 20,1ug/L
S.TG.recovery test 77%
S-anti TG 326klU/L
S-anti-TPO > 1300,0 klU/L

Dodatno mnenje:
Povišana so protitelesa tako proti tiroglobulinu kot proti preoksidazi, kar potrjuje klinično mnenje, da gre za Hashimotov tiroiditis. TSHje normalen, bolnik je evtirotičen in zdravljenje z naše strani NI POTREBNO. Priporočam, da mu enkrat letno oz. po potrebi kotrolirate TSH, ker bo končna posledica verjetno hipotiroza.

Zanima me Vaše mnenje, zakaj zdravljenje ni potrebno?
Se zaradi bolezni še lahko ukvarjam s športom?
Kako zmanjšati utrujenost, povečati koncentracijo?

Skrbijo me tudi belkaste obloge na jeziku.. poizkusil sem z testom s slino in sumim na kandido. Začel sem tudi z prehrano, da bi se nekako znebil tega problema. Ima mogoče kdo od vas izkušnje s premagovanjem te bakterije? Baje naj bi zelo pomagali eterično olje klinčkov in eterično olje divjega origana?

Zaradi izvidov in počutja se nekako ne znajdem…
Prosim za nasvete…

Hvala za Vašo pomoč,
Marko.

Prosim za pojasnilo TSH-52.55 in pijem euthyrox 75q hujsam pa sem zaskrbljena ce lahko obstaja lek in pomoc, al se tablete jemlju do konca zivljenja

Spoštovani,

glede na navedeno gre za izrazito hipotirozo (premejhno delovanje ščitnice). Potrebno bo zvišati odmerek Euthyroxa in kontrolirati TSH in hormone. Zravljenje je navadno trajno.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spostovani dr.Pirnat

Moja dg.Kronični limfocitni tiroiditis (HASHIMOTO)

UZ šcitnice : oba reznja sta normalne velikosti hipoehogene,lisaste zgradbe.Cista 8×6 mm je v desnem reznju.

Gre za HIPERtirozo v sklopu kroničnega limfocitnega tiroiditisa Hashimoto.

TSH: 0,01 mE/L (0.59-4.23) antiTG: 453 kE/L (do 60)
FT4: 27.0 pmol/L (11.3-18.8) antiTPO: > 1300.0 kE/L (do 60)
FT3: 8.64 pmol/L (3.79-6.05) antiTSH-R < 0.27 E/L (do 1.8) Malo sem zmedena glede izvida ,ker sem v eni izjavi najdla tole
:”Med boleznimi, ki povzročijo hipotirozo, je najpogostejši kronični limfocitni tiroiditis oziroma Hashimotov tiroiditis. “

In se to: “Hipertiroza se pojavi pri od 0,5 do 2,5 odstotka populacije. Glavni vzrok je Basedowova bolezen ali bazedovka, ki je tudi avtoimunska bolezen ščitnice.

Glede na zgoraj navedeno me zanima kako je mozno da jaz imam Hiper/Hasimoto?

Imam pa se eno vprasanje: Glede na to da imam ze vrsto let problem z ocmi ,zacelo se je nenadno ko sem bila v 5.razredu os,sole nenadno poslabsanje vida
,ki je z leti napredovalo sedaj imam -6 dioptrijo.Po tem se je zacela ptoza vek ,bolj izrazita na levem ocesu .Dvakrat mi je bila narejena blefaroplastika ,ki stanja ni spremenila samo estetsko poslabsala.Opravila sem veliko preiskav a ni bil ugotovljen vzrok mojih nenadnih tezav z ocmi ki so danes estetsko in funkcionalno se mi zdi cedalje bolj prizadeta. Na pregled scitnice pa nikoli nisem bila napotena.Za bolezen scitnice sem zvedla cisto po nakljucju,ker sem prosila zdravnico da mi da pregledat hormone iz cist drugih razlogov.Zdej vem da so zaradi scitnice lahko tezave tudi z ocmi.Zanima me kako lahko to ugotovim ,će je pri meni tudi prisotna kaksna orbitopatija.

Lepo prosim za razlago izvida , priporocilo glede tega ,in pa pojasnilo oziroma odgovore na ostala vprasanja.V naprej se vam zahvljujem in lepo pozdravljam.

Spoštovanai,

glede na navedeno gre za Hashimotov tiroiditis v hipertirotični fazi. Težave z očmi verjetno niso posledica bolezni ščitnice. Ščitnična orbotopatija se pojavi pri bolnikih z bazedovko.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Lepo prosim za tolmačenje izvida ščitnice:
UZ: levi reženj meri 24x55x27 mm. Struktura bkago hipoehogena, drobno zrnata. Reženj je izpolnjen z nodusi do velikosti 30x14mm levo posteriorno. Istmus 2,4mm. Desni reženj meri 21x49x18mm. V srednjem delu blago hipoehogen nodus 10-11mm, primerno prekrvavljen, nakazan v spodnje delu 6,7mm. Lokalne bezgavke niso povečane
.
TSH: 2,47mlU/L (0,46-4,68)
S-TG:470,0 ng/ml (1,6-60 ) TO ME SKRBI!
Moja diagnoza:Multinodozna evtirotična golša
Naročena sem tudi na aspiracijsko biopsijo
Sem že stara, imam težave s srcem, skrbi me če bom morala na operacijski poseg ščitnice.
Hvala lepa in lep pozdrav!

Spoštovani,

glede na navedeno gre za gomoljasto golšo in zvišane vrednosti TG. Vsekakor bo verjetno potrebno opraviti biopsijo gomoljev. Glede na izvide se bo tirolog odločil glede zdravljenja, operacija ali spremljanje stanja.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spostovani, imam kronicno vnetje scitnice. Moj TSH je 1.50 mE/L, FT4 18,2 pmol/L, FT3 4,22 pmol/L. Sem utrujena, razdrazljiva, imam pogoste glavobole, kar me najbolj moti pa to, da sem ze napol plesasta. Osebna zdravnica pravi, da je scitnica ok, ker je vse v okvirih, jaz pa s pocutjem nisem zadovoljna. Kaj mi priporocate? Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani!

Zaradi hipotiroze jemljem Euthytox že 7 let. Prvih pet let se mi je odmerek zdravila vsako leto povečeval, kar naj bi bilo čisto normalno za to bolezen – tako so mi povedali oz. opozorili že na prvem ultrazvoku ščitnice. Pri predzadnjem testiranju je bil nivo TSH ok in je odmerek zdravila ostal enak. Zdaj, torej po dveh letih, pa je TSH previsok in mi je splošni zdravnik odmerek zdravila zmanjšal. Kaj bi lahko bil razlog? Se lahko to pripisuje izboljšanju delovanja ščitnice ali morda obstaja možnost, da je razlog za to nekje drugje. Stara sem sicer 40 let, težave s ščoitnico pa so se začele po porodu.

Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem!

Taja

P.S. Splošni zdravnik mi je ob prošnji za pojasnilo dejal, da tako pač je in mi svetoval, da ga zamenjam, če mu ne zaupam 🙁

Spoštovana “Binkica”,

vrednosti TSH pT4 in pT3 so v mejah normale. Vzrok za vaše težave je najverjetneje iskati drugje (PCOS, androgena plešavost?).

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovana “Taja78”,

vsekakor bi bilo koristno, da bi posredovali vrednosti TSH in hormonov ter odmerek Euthyroxa, ki ga prejemate.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani.

Izvid je sledeč:
TSH 1.91 mlU/L,
T4 13,28 pmol/L,
T3 3,832 pmol/L.

Preveriti sem šla zaradi nenehne utrujenosti in porasta kg. Stara sem 45 let.
Lepo prosim za razlago izvida.
Hvala in lp.

Spoštovani,

glede na zvišano vrednost TSH je potrebno odmerek Euthyroxa povišati.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

naprošam za mnenje o izvidu:
S-TSH 4.11
S-T3 PROSTI 4.41
S-T4 PROSTI 14.31

Hvala

Spoštovani,
pri pregledu hormonov 15-mesečnemu otroku so izvidi sledeči:

TSH: 1,82 mE/L (0,59-4,23)
S-pT4: 21,4 pmol/L (11,3-18,8)
S-pT3: 6,91 pmol/L (3,79-6,05)

Otrok je sicer zelo živahen, morebiti malo tudi meji na hiperaktivnost. (Če mu kaj ne uspe, se takoj razjezi na vso moč…) Pred spanjem se težko umiri…
Otroka je zelo težko hraniti. Zavrača večino hrane. Hranimo ga s pomočjo knjig, televizije oz. stvari, ki zelo pritegnejo njegovo pozornost, medtem, ko mu dajemo hrano…
Otrok se zelo poti, potem, ko zaspi in ponoči (ima čisto premočen body, da ga moram večkrat na noč preoblačiti – čeprav je tudi potem takoj spet moker).
Sicer je otrok hipoton in nekoliko zaostaja v motoriki.
Lase ima zelo redke in mu rastejo počasi – sicer ima sedaj lase, vendar še ni bilo potrebe, da bi prvič obiskali frizerja – če to kaj pove….
Moja vprašanja:
– Ali je lahko razlog za nočno potenje otroka premočno delovanje ščitnice?
– Otroku nismo dajali še kaj posebej slane hrane. Mu je ne solimo. Ali bi dodajanje soli (in s tem joda) lahko izboljšalo delovanje ščitnice? Bi lahko pomanjkanje joda bilo razlog za konkretno naše izvide?
– je zgolj prisotnost joda možno kontrolirati tudi v krvi, lahko to naredi splošni zdravnik oz. otrokov pediater??
– ker smo naknadno prejeli le izvide krvnih preiskav – kontrolirano je bilo več stvari… ki tudi niso vse v mejah normale, vas vljudno prosim za mnenje, ali lahko ti izvidi pri 15-mesečnem otroku kažejo na kakšen resen problem?

Hvala za odgovor in lep pozdrav,
nevedna mamica

Spoštovani,
včeraj sem vam zastavila vprašanje v zvezi s povišanimi vrednostmi ščitničnih hormonov pri majhnem otroku. Ker sem nekje slišala, da osebe z nepravilnim delovanjem ščitnice, ki jemljejo neko zdravilo za ščitnico, ne smejo jesti “neke” zelenjave, bi rada še napisala, da ima otrok težave pri prehranjevanju. Še vedno jemo zelenjavne kašice. Vsak dan je en obrok cca. 3 dl sesekljane zelenjavne kašice. Večinoma so to, izmenično: bučke s krompirjem (ali, rižem, kašo) ali koleraba, fižol, brokoli, ohrovt, špinača, cvetača… Otrok res živi pretežno od teh zelenjavnih kašic, ker zavrača tudi sesekljane sadne kašice in vse, kar je v koščkih…

Zato me zanima ali katera izmed teh vrst zelenjave morebiti vzpodbuja delovanje ščitnice in ali bi morebiti pretežno zelenjavna prehrana lahko vplivala na višje vrednosti teh ščitničnih hormonov pri otroku? Hvala za razumevanje in lep pozdrav!

Spoštovani,

glede na navedene izvide TSH in hormonov je pri vašem otroku delovanje ščitnice normalno.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

glede na normalno delovanje ščitnice lahko vaš otrok je vse vrste zelenjave.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

naprošam za mnenje o izvidu:
S-TSH 4.11
S-T3 PROSTI 4.41
S-T4 PROSTI 14.31

Hvala

Pozdravljeni,

naprošam za mnenje o izvidu:
S-TSH 4.11
S-T3 PROSTI 4.41
S-T4 PROSTI 14.31

Hvala

New Report

Close