Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Toksoplazmoza listerioza

Toksoplazmoza listerioza

Spoštovani!

Ali se lahko z dojenjem (z mlekom) na dojenčka prenese “svežo” okužbo s toksoplazmozo ali listeriozo?

Odgovorjeno že v drugi temi – naj ponovim: verjetnost, da bi toksoplazmozo ali listeriozo na novorojenčka prenesli na dojenčka z mlekom, je praktično nična. Tisto “praktično” pa velja za tveganje, da med dojenjem prenesete povzročitelja (parazita, bakterijo) z onesnaženimi rokami. Tudi zato velja, da si je pred dojenjem treba roke umiti z milom, če tekoča voda ni na voljo, pa razkužiti.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Ali so posledice pri dojenčku, okuženim s tokosplazmozo, enake, kot če se okuži plod v času nosečnosti?

Sama toksoplazmoze se nisem prebolela in me skrbi, da bi se v času dojenja okužila (sveža okužba) in nato okužbo prenesla preko dojenja na dojenčka.

Hvala za odgovore

 

Tudi to je bilo že odgovorjeno v podobni temi, na enako vprašanje:

po rojstvu pridobljena toksoplazmoza (ki se ne prenaša preko dojenja, ampak preko rok, lahko tudi s kontaminacijo izbrizganega mleka ali okuženim nadomestkom materinega mleka) praviloma poteka blago, neopazno. Tudi pri mladem dojenčku, ki ima normalno imunost (izjema so tisti s prirojenimi imunskim motnjami, a teh je izjemno malo). Kasneje pa je kar pogosta bolezen, ki lahko poteka brez hujših znakov (npr. le bolečine v trebuščku – ki so itak pri malčkih zelo pogoste, kakšno bruhanje ali driska, bolj napihnjen trebušček) – zato večina staršev sploh ne ve, da so njihovi otroci preboleli toksoplazmozo – kar se ugotovi pri ženskah šele v nosečnosti, ko jih presejalno testiramo na prisotnost protiteles.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni, naj se ze na zacetku opravicim ker ne odpiram nove teme, ampak enoatavno mi ne odpre :(.

vglavnem gre se ta nasega 11 letnega sina. V aprilu je bil pregledan s strani uz trebuha (zaradi kratkotrajnih trebusnih krcev), bila je vzeta tudi kri(hemogram, dks, urin) vse je bilo ok, razen ASt=0,61 in alkal fostaza=5,33

Pediatrinja je rekla da je ast za mejno vrednost otroka vredu, alk fostaza pa ker raste (je kr velik).

prejsnji teden je spet imel pregledano kri zaradi obcasnih trebusnih krcev, in spet je vse bilo bp razen ast=0,64 , alk fostaza pa=6,20

na uz trebuha se cakamo.

povejte mi prosim, se vam zdijo te vrednosti ok? Drugace je nas fant jesc z apetitom, sportnik,…

 

hvala iskreno za vase mnenje

 

Lana

Draga Lana, vprašanja res ne sodijo v to temo, tudi novorojenček vaš sin že dolgo ni več… Ampak ker je moja osnovna specializacija pediatrija, vam vseeno posredujem (pomirljivo) mnenje:

otroci te starosti imajo zelo pogosto bolečine v trebuhu, ki niso nujno povezane s kakšnim trebušnim organom, ampak se vanj bolečina “prenaša” (npr. mišična utrujenost ob pretiravanju s športom, na kar kaže tudi mejno povečan encim AST..). Pogosto imajo tudi kakšne virozice, ob katerih se povečajo bezgavke ob črevesju ali limfni mešički v sami steni – in spet boli trebuh.

Tudi vrednosti alkalne fostataze so znotraj dovoljenega za fantovo starost.

Torej lahko povsem zaupate mnenju pediatrinje, ki fanta najbolj pozna. Obenem velja, da se vrednosti obeh encimov v krvi ne spreminjajo dnevno – pač pa lahko tudi pri zdravem, normalno velikem in aktivnem otroku leta nihajo, dokler odraščanje ni končano…

Vse dobro,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni! Ali bi bil dojenček, ki  en dan bruha, se joče, ko krči nogice, naslednja 2-3 dni pa ima drisko, nima pa povišane temperature, lahko okuzen s toksoplazmozo ali listerizo? 2 meseca star dojencek je namrec en dan bruhal, obcasno jokal (kot da ga boli trebuscek), bil brez energije, neaktiven, samo spal, naslednji dan pa ze aktiven, ni bruhal, imel pa je povecano izlocanje blata (cca 8x na dan po malo blata). Gre za kakšno okužbo ali morda alergijo na hrano preko materinega mleka?

Vse, kar ste zapisali, je lahko povzročeno z okužbo (najpogosteje s kakšnim od virusov, ki povzročijo prebavne težave in jih trenutno kar “mrgoli”) – pri tem je dojenje zaščitno, pri večini dojenčkov težave itak izvenijo v nekaj dneh. Edina nevarnost je večja izguba tekočine in elektrolitov (če dojenček bruha ali odvaja zelo tekoče), na “daljši rok” (teden ali mesec) se ustavi prej hitro pridobivanje teže.

Za kakšno “alergijo” te težave niso tipične, saj se praviloma stopnjujejo, ne pa umirjajo.

Zanesljivo niso znak okužbe z listeriozo ali toksoplazmozo. Ki sta si itak izjemno različni bolezni, tako po povzročitelju (bakterija – parazit), kliničnem poteku, načinu okužbe…. Obenem pa sta v tem starostnem obdobju redki.

Predvidevam, da bo že v prvih dneh naslednjega leta vaš dojenček spet zdrav, živahen in bo normalno kakal. Do naslednjič… (da pa bo tega čim manj, si pridno umivajte roke – večina “prebavnih” virusov se prenaša preko kontaminiranih rok, ne s hrano ali po zraku).

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovor. Ps so lahko zgoraj opisani simptomi tudi značilni za toksoplazmozo ali listeriozo pri dojenčku (bruhanje, odvajanje blata, ni živahen, brez temperature)?

Srečno!

Bom bolj jasna kot v prvem odgovoru: zgoraj opisani znaki in simptomi NISO značilni za nobeno od dveh okužb, ki se ju tako bojite. Tudi za COVID-19 (ki je trenutno precej bolj aktualen kot toksoplazmoza in listerioza) ne :-).

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni.

Pišem vam, ker sem zelo zaskrbljena. V gostilni sem namreč popila 1x  pomarančni sok z rezino pomaranče in 1x Radensko z rezino limone (neolupljeno). Ali obstaja možnost okužbe z listerijo, saj ne vem ali so sadje prej dobro oprali?

Sem v 22.tednu nosečnosti in sem prestrašena, ker imam za sabo  v že izgubo 25.tednu..

Najlepša hvala za odgovor.

Lp

Ojojoj, kakšne skrbi imate – tveganje, da bi se z Listerio monocytogenes okužili preko olupka limone ali pomaranče, ki je plavala v osvežilni pijači, je namreč praktično nično. In bistveno manjše od možnosti okužbe preko neumitih ali površno umitih rok po domači pripravi hrane in mesa.

Olupki citrusov so sporni – pa ne zaradi mikrobov, ampak zaradi kemikalij, s katerimi te sadeže na poti od drevesa do končnega uporabnika “impregnirajo”, da preprečijo gnitje, plesnovo ter ohranijo svežino. In ki jih včasih tudi s temeljitim umivanjem ne moremo odstraniti. A je tudi količina teh na koščku v pijači zanemarljiva – in ne pomeni prav nobenega tveganja za zdravje in razvoj vašega ploda.

Da ste po predhodni izgubi prestrašeni, pa je zelo razumljivo in pričakovano. A ne dvomim, da ste pod poostrenim nadzorom – še zlasti, če je bil razlog izgube kakšna bakterijska okužba v maternici, ki jo strokovno poimenujemo horioamnionitis.

Želim vam lepo nadaljevanje nosečnosti s čim manj strahovi – in rojstvo donošenega, zdravega “mladička”!

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani.

Vsi v moji družini me “zafrkavajo”, da sem preveč občutljiva in komplicir za vsako stvar, meni pa se pač higienske navade večine zdijo slabe. Res je, da si jaz roke umijem za “vsak drek”, moj mož pa trdi, da je v večini primerov dovolj samo voda. Danes je pri večerji jedel pršut. Ker je mali jokal, si je roke samo malo splahnil z vodo, pa še to slabo in ga vzel k sebi. Dotikal se je vsega možnega… postelje, tetric, gugalnika, mu popravljal dudo, ga božal po ličkih, rokicah… Ker je zaspal, ga je nato še odložil v njegovo posteljico in pokril. Kar jaz vidim je kuuup predmetov, ki bi lahko bili “okuženi”.

1. vprašanje: Ali se lahko dojenček na ta način okuži z listerijo (če bi bil pršut okužen)? Za povrh je še 1 teden čez rok…

2. vprašanje: Ali res ta bakterija ostane na površinah zeloooo dolgo in se lahko ob stiku okužiš? (Se pravi da bo npr. na gugalniku, ki se ga ne pere za vedno?!)

3. vprašanje: Kako sploh poteka okužba z listerijo pri dojenčkih in na kakšne znake moram biti pozorna?

Hvala!

Vse nevarnosti, ki jih navajate, so predvsem posledica vaše paranoje pred bakterijami, med katerimi ima očitno listerija “častno mesto”.

Bakterije potrebujejo “gojišče”, kar meso potencialno sicer je (a ker listerije ne letajo po zraku, je možnost onesnaženja skoraj nična – razen če gre za meso, ki prihaja iz povsem domače, nenadzorovane “pridelave” in ni termično obdelano), pršut (ki je slan) pa bakterijam ni “zanimiv”. Vsekakor pa v razliko od virusov (npr. respiratornega sincicijskega virusa) na površinah ne preživijo prav dolgo.

“Potečen” pršut bi lahko delal prebavne motnje vašemu dragemu – a je tudi za to verjetnost skoraj nična.

Okužba z listerijo lahko poteka zelo raznoliko (a hkrati enako kot pri drugih invazivnih bakterijah, nič bolj “krvoločna” ni) in je predvsem odvisna od načina in časa okužbe. Bojimo se je predvsem pri novorojenčkih, na katere se bakterija prenese lahko že s krvjo preko posteljice (če je mama bolna) ali pa med porodom, zlastio ob daljšem razponu časa med odtekanjem plodovnice in rojstvom otroka.

Vi kar ostanite komplikator, kar je za okolico naporno, a je kar prav za ozaveščanje o pomenu higiene :-).

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close