Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija timpanogram

timpanogram

Spoštovani!

Moj dve in pol letni sin ima težavo z kroničnim izlivom srednjega ušesa.V zadnjem letu smo bili na 4 pregledih, kjer je bil timpanogram tip B (ob vsakem pregledu). ADG v prostem polju 40-50 Db. Oba bobniča siva, motna, brez refleksov, negativen tlak desno, pozitiven levo. Zanima me koliko pregledov je potrebno opraviti glede na to, da ima resne težave z govorom?

Imam pa tudi hčerko, ki ima enake težave in je imela zaradi tega slušni aparat, kasneje vstavitev timpanalnih cevk. Hodi v vrtec za gluhe in naglušne!

Lepo vas prosim za mnenje, ker me zelo skrbi, saj mislim, da bi bilo to malce hitreje kot je.

Hvala in lep pozdrav

Spoštovani,

Ob kroničnem izlivnem ventju srednjih ušes bi bilo dobro predpisati še nosni kortikosteroid in opazovati, ali je kaj bolje. Glede na dolžino trajanja težav je smiselna napotitev na operacijo- odstranitev žrelnice, prerez bobničev in ev. vstavitev timpanalnih cevk.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

S sinom sva bila na orl zaradi pogostih vnetij uses.diagnozo ima akutno gnojno vnetje srednjega usesa.naredila sva tudi timpanogram ki je pokazal obojestransko tip B krivuljo…zanima me kaj to pomeni..zdravnica je rekla da se za enkrat ne bodo odlocli za op..dala nama je tudi mommox razprsilo za nos…kontrolo imava cez 2 meseca…naj poudarim da je otrok avtist star 5 let..hvala za odgovor

Spoštovani,

ob pogostih vnetjih ušes svetujemo:
– cepljenje proti pnevmokoku (pri pediatru)
– nosni kortikosteroid 2-3 mesece
– v primeru izrednio pogostih vnetij (npr vsak 2 tedna) tudi preventivno antibiotik za 3 mesece – 1 odmerek dnevno
– če po teh ukrepih ni bolje, napotitev na operacijo (odstranitev žrelnice, prerez bobničev , vstavitev timp. cevk).

Pomembno je tudi izpihovanje nosu na vsako nosnico posebej. Čiščenje nosu s fiziološko naj bo nežno – po kapljicah in ne pod pritiskom.

Timpanogram B pomeni, da je v srednjem ušesu tekočina in ni podajnosti bobničev.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close