Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Težave z dihali

Težave z dihali

Pozdravljeni, zelo rada bi slisala vase mnenje. Vem, da se na Golniku sicer ukvarjate z odraslimi, pa vseeno ste strokovnjaki na tem podrocju in verjetno lahko svetujete tudi za otroka. Moj sin je star 9 let. Do 7.10. Je bil normalno zdrav otrok. Ni veliko zboleval. Prebolel je 5.in6.otrosko bolezen, pri dveh letih blago pljucnico in bronhitis, pri 7.letih norice, 1x gripo, ki je potekala blago…ostalo so bili klasicni otroski trebusni infekti ipd. Torej nic posebnega… cepljen ni bil nic do marca letos 2019, ko ga je ugriznila domaca zival. Cepili so ga s protitelesi in dvema odmerkoma di-per-te – drugi odmerek je dobil maja. Cepili so ga kljub temu, da je bila rana plitva (na mezincu) in je zelo krvavela. Otrok do tega dogodka ni bil cepljen zaradi predhodne zgodbe s sestrico, ki je po cepljenju za omr pri 1.letu razvila avtoimuno bolezen. Jaz sem seveda to omenila. Dejali so, da bo po cepljenju spremljan, zato smo bili 4.11.na imunoloskem oddelku na PK, izvidov se nimam. Takrat je ze imel znake astme, ki so se torej zaceli kazati 7.10.na tekaskem treningu, ki je bil obicajen. Sprva sem mislila, da bo slo mimo tako kot po navadi – z inhalacijami fizioloske raztopine, pa se vse skupaj vlece ze do sedaj in se vedno traja. Bila sva ze 3x pri pediatrinji, ki v umirjenem stanju ne slisi piskanja. V ponedeljek, 18.11., ji predvajam posnetek dihanja po tekanju okoli kuhinje, na katerem se slisita piskanje, tezko dihanje in kratka sapa. Na podlagi tega posnetka in mojega pripovedovanja, da otrok pridruzeno se kaslja, da je imel 1 noc vrocino 37,5, sicer pa je normalno razpolozen, nama predpise singulair za 1 mesec in napotnico pod “redno”. Cakalna doma je povprecno 6 mesecev. Jaz pa sedaj potrebujem nasvet in to ne cez palec, marvec nekaj konkretnega, ker ne vem, kaj otroku je. Takega ga ne poznam!
Naj omenim da so mu na PK 4.11.na podlagi mojega pricanja, da otrok ob naporu piska in ga zadusi, naredili vse mozne alergoloske teste, ki so bili popolnoma negativni. V tem casu sem mu seveda po potrebi dala ventolin, ki mu je pomagal.
Trenutno je stanje tako: otrok od ponedeljka 18.11.mocno mokro kaslja, po nasvetu zdravcnice je sel.2x na trening, ki ga je speljal brez potrebe po ventolinu. Piska preden se odkaslja, ko se odkaslja, piskanja ni slisati. Zdravila singulair mu ne upam dati, ker ni imel nikoli ponavljajocih bronhitisov, bronhiolitisov ali pljucnic, kot je indicirana rada singulaira. Vsak dan inhalira fiziolosko raztopino, dajem mu sirup Prospan in tinkturo ameriskega slamnika. Kri je bila pregledana 2x, ni pokazalo bakterijskega vnetja. Kisika je imel obakrat 96 procentov. Kaselj pa se vedno vztraja, torej vsega skupaj se to vlece ze 6 tednov.

Kaj vi menite, kaj naj storim, kako naj ukrepam?

Najlepa hvala za vase mnenje. Sem.kar zaskrbljena…pljuca pri otroku niso kar tako in nekako se mi ne zdi ok cakati pol leta do prave diagnostike. Lp, Tanja

Dober dan,
klinična slika fanta najbolj spominja na astmo, posebej ob podatku, da mu po Ventolinu odleže. Testi alergije niso namenjeni postavljanju diagnoze astma. Fantu je treba izmeriti pljučno funkcijo (to preiskavo znajo narediti medicinske sestre v marsikaterem zdravstvenem domu). Velja pravilo, da pri utemeljenem sumu na astmo predpišemo terapijo astme v času, ko se izvaja diagnostika, torej v času, ko diagnoza še ni potrjena. Singular je čisto v redu jemati.
lp
mk

New Report

Close