Najdi forum

Spoštovani,

zaradi kopice različnih mnenj specialistov tavam v temi, zato vas prosim za pomoč in razlago izvidov.

Imam 25 let, športno zelo aktivna že celo življenje, zdrava. Približno 2 leti nazaj me je zaradi dviga težjega bremena ‘uščipnilo’ v križu, vendar se je stanje v enem tednu normaliziralo. Od takrat dalje se ukvarjam z bolečino v ledvenem predelu, na desni strani. In sicer se bolečina pojavlja v različnih obdobjih neodvisno od fizičnega napora, do nekaj mesecev tudi popolnoma izgine. Gre za močno bolečino, ki v trenutku zablokira določeno gibanje. Problemi so pri rotacijah trupa (tudi obračanje v postelji), pri kihanju, prenašanju teže, pregibanju, dvigovanju, usedanju, .. Mesto bolečine na otip ni boleče, je pa na otip boleč predel na boku tik nad desnim kolkom. Zadnje mesece je bolečina pogostejša in močnejša, zato sem prekinila vse fizične dejavnosti.

Opravila sem ultrazvočni pregled paravertebralne lumbalne muskulature, izvid pravi: V m.sacrolumbalis desno je hipoehogeno področje, ki meri 27 x 21 x 9 mm. Mnenje: delna raztrganina m. sacrolumbalis desno.

Nato sem na Polikliniki opravila RTG, ki je bil povsem normalen, in bila napotena na MRI z diagnozo lumbalgia chronica. Izvid je sledeč:
Lumbalna hrbtenica ima malo zravnano lordozo; blaga leva krivina. Videti je blage degenarativne deformantne spremembe, predvsem v L4-5, kjer so prisotne spremembe signala iz subhondralne spongioze v vzvezi z degeneracijo. Drugih sprememb intenzitete signala ni. Signal iz diskusov je T2 hipointenzivno spremenjen, močno v L3-4 in L4-5. Lumbalni diskus L1-2 ima ohranjeno višino in konturo, spinalni kanal primerno širok. Lumbalni d. L2-3 ima ohranjeno višino, diskalna kontura je malo izbočena na celotnem obodu, degenerativne spremembe povzročajo blago zožanje spinalnega kanala. Lumbalni d. L3-4 ima ohranjeno višino. Diskalna kontura je malo izbočena na celotnem obodu, pridružene so manjše degenerativne spremembe malih sklepov; blago zožanje spinalnega kanala. Lumbalni d. L4-5 je znižan, predvsem na desni strani, kjer je videti spremembe signala v zvezi z osteohondrozo. Diskalna konutra je izbočena na celotnem obodu več posteriorno, kjer je nakazana protruzija. Pridružene manjše degenerativne spr. malih sklepov; blago zožanje spinalnega kanala. Lumbalni d. L5-S1 ima ohranjeno višino in konturo, spinalni kanal primerno širok. V duralni vreči ni videti patoloških formacij. Medula ne kaže pat. sprememb signala.
Gre za degenerativne spremembe lumbalne hrbtenice, hondroza L2-3, L3-4 in osteohondroza L4-5 povzročajo le blago zožanje spinalnega kanala. Radiološke diagnoze : M421, M512.

Prosim vas za vaše mnenje na podlagi zgornjih podatkov. Kako to, da ni MRI pokazala natrgane mišice? Katero preiskavo vzeti za merodajno? V službi opravljam predvsem fizično delo (vojska), zato me zanima, kaj lahko počnem in katere aktivnosti mi ne bodo škodile. Izredno bi bila hvaležna za vaše mnenje.

Z lepimi pozdravi,
Maja

Pozdravljeni,

težave, ki jih opisujete, po vsej verjetnosti izvirajo iz predela hrbtenice. Izvid kaže na precej izražene spremembe v ledvenem delu za vašo starost, predvsem v predelu L4-L5. UZ in MRI izvid se v opisu t.i. raztrgane mišice razlikujeta, verjetno pregleda ni opravil isti specialist. Na UZ so namreč opažene spremembe, ki jih izvid MRI ne opisuje, kljub temu, da je slednji tako pri diagnostiki skeleta kot tudi mišic bolj natančen. Lokus še ne pomeni raztrgane mišice, lahko, da je šlo v tem primeru za začasno oteklino v tem delu. Pa tudi če je mišica dejansko raztrgana, to ne pomeni nič kritičnega, saj se sama obnavlja.

Bolj resne spremembe, ki po vsej verjetnosti prestavljajo glavni, morda celo edini vzrok za vaše težave so spremembe v ledvenem delu hrbtenice. Predvidevam, da gre v tem delu za razdražen živec, ki je vzrok vaših težav.

S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere. Priporočam vam, da se naročite na pregled v eno od naših ordinacij, s seboj pa prinesete tudi vse izvide in slike. Na podlagi klinične sike vam bomo lahko natančno svetovali glede možnosti in uspešnosti zdravljenja.

Posredujem vam povezavo do kontaktnih informacij: http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Najlepša hvala!

New Report

Close