Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja tetanus v nosečnosti

tetanus v nosečnosti

Pozdravljeni,
zanima me ali je možno dobiti tetanus ob rezanju hrane z zarjavelim kuhinjskim nožem,ki sem jo potem zaužila,nisem pa opazila da je nož rahlo zarjavel. Cepiva nisem prejela več kot 10 let

Pozdravljeni,
danes sem pojedla nekaj hrane,katero sem rezala z zarjavelim kuhinjskim nožem,šele nato opazila. V ustih imam res majhno ranico,ali je kakšna nevarnost,glede na to da že 10 let nisem bila cepljena?

Spoštovani, na navedeni način se nikakor ne morete okužiti s tetanusom. Z bacilom tetanusa se okužite ob vbodu, opraskanju z umazanim predmetom (ko nastane zaprta rana).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdrvaljeni,
Vceraj me je po nesreci vgriznil domac pes, ki je po programu cepljen proti steklini. Imam dve rani, ena je malo globja, sprala sem ju s fiziolosko tekocino, nista pa pretirano krvaveli. Stara sem 28 let, najbrz sem bila cepljena po programu v soli, vendar se tega ne spomnim in tudi ne najdem kaksnih potrdil o cepljenju. Sem pa bila nazadnje z enim pozivitvenim odmerkom proti tetanusu cepljena pred kaksnim letom, ko sem se urezala z umazanimi skarjami. Rana ni taksna, da bi potrebovala zdravnisko pomoc, me pa zanima ce bi vseeno morala biti ponovno cepljena proti tetanusu? Noseca sem 36 tednov.
Najlepse se vam zahvaljujem za odgovor.

Spoštovani, v vašem primeru je ključen podatek, da ste bili pred cca 1 letom cepljeni s poživitvenim odmerkom. To pomeni, da ste zaščiteni in nikakršni dodatni ukrepi (v zvezi s preprečevanjem tetanusa) niso potrebni. Zaščito proti tetanusu je namreč potrebno obnavljati s po enim poživitvenim odmerkom cepiva vsakih 10 let.

Vseeno pa je potrebno spremljati ugrizno rano, saj se ugriz smatra kot potencialno kužen (in so pogosto potrebni antibiotiki). V kolikor vas prične mesto boleti, postane rdeče, oz. se zagnoji, je potreben obisk zdravnika.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

danes sem se pri kuhanju urezala v prst s kuhinjskim nožem, ki je bil pred tem v predalu in še pred tem opran v pomivalnem stroju. Rana ni bila globoka, priteklo je malce krvi, a sem jo samo na hitro sprala z vodo in čez prilepila obliž. Po kosilu sem obliž odstranila in rano še razkužila.

Stvar je v tem, da sem v 17. tednu nosečnosti, stara sem 38 let, en odmerek cepiva proti tetanusu pa vem, da sem prejela poleti leta 2009 zaradi manjše nesreče. Glede na to, da je minilo torej 10 let in pa na trenutno vsesplošno stanje zaradi korona virusa – ali naj grem takoj v ponedeljek na cepljenje, prepozno verjetno ne bo?

Sicer me skrbijo morebitni učinki na plod, a sem si prebrala veliko vaših odgovorov, da jih naj ne bi bilo, tako, da sem malce pomirjena glede tega, a če ne bi bilo nujno bi vseeno cepljenje raje preložila.

Za vaš odgovor in nasvet se vam iskreno zahvaljujem.

Pozdravljeni,

danes sem se pri kuhanju urezala v prst s kuhinjskim nožem, ki je bil pred tem v predalu in še pred tem opran v pomivalnem stroju. Rana ni bila globoka, priteklo je malce krvi, a sem jo samo na hitro sprala z vodo in čez prilepila obliž. Po kosilu sem obliž odstranila in rano še razkužila.

Stvar je v tem, da sem v 17. tednu nosečnosti, stara sem 38 let, en odmerek cepiva proti tetanusu pa vem, da sem prejela poleti leta 2009 zaradi manjše nesreče. Glede na to, da je minilo torej 10 let in pa na trenutno vsesplošno stanje zaradi korona virusa – ali naj grem takoj v ponedeljek na cepljenje, prepozno verjetno ne bo?

Sicer me skrbijo morebitni učinki na plod, a sem si prebrala veliko vaših odgovorov, da jih naj ne bi bilo, tako, da sem malce pomirjena glede tega, a če ne bi bilo nujno bi vseeno cepljenje raje preložila.

Za vaš odgovor in nasvet se vam iskreno zahvaljujem.

Spoštovani, predvidevam, da je bilo cepljenje pred 10 leti obnovitveno (in ne osnovno). Opisujete ureznino s čistim nožem, ki ste jo sprali. Cepljenje lahko opravite tudi kasneje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

najlepša hvala za tako hiter odgovor. Tudi jaz predvidevam, da je bilo obnovitveno, ker so mi takrat pri osebnem zdravniku rekli le, da je potrebno samo 1x cepiti. Saj verjetno, če pokličem osebnega zdravnika bi morali to vedeti ali so ti podatki le v cepilni knjižici (ki res ne vem kje jo sploh imam)?

Še enkrat iskrena hvala.

Spoštovani, običajno so podatki le v cepilni knjižici.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
Danes po sprehodu v gozdu me je po nogi opraskala naša psička. Praska ni zakrvavela, je pa tako globoka, da so vidne rdeče krvave pikice. Na praski je bila tudi zemlja. Prasko sem takoj, ko sem prišla domov-minilo je cca 15 minut, očistila z vodo in razkužila z alkoholom. Cepljena sem bila nazadnje v srednji šoli, stara sem 31 let in v 18 tednu nosečnosti.
Zanima me, koliko je možnosti za okužbo s tetanusom? Ali naj obiščem osebnega zdravnika?
Hvala za odgovor.

Pozdravljeni,
Danes po sprehodu v gozdu me je po nogi opraskala naša psička. Praska ni zakrvavela, globoka je toliko, da se vidijo krvavo rdeče pikice. Praska je bila umazana z zemljo. Ko sem prišla domov, minilo je cca 15minut, sem prasko umila z vodo in razkužila z alkoholom.
Nazadnje sem bila cepljena v srednji šoli, stara sem 31 let in v 18tednu nosečnosti.
Kakšna je možnost za okužbo s tetanusom? Naj grem k zdravniku?
V naprej hvala za odgovor.

Pozdravljeni,
Danes po sprehodu v gozdu me je po nogi opraskala naša psička. Praska ni zakrvavela je toliko globoka, da se vidijo krvavo rdeče pikice. Na praski je bila zemlja.
Prasko sem očistila z vodo in razkužila z alkoholom, ko sem prišla domov, minilo je cca 15min.
Nazadnje sem bila cepljena v srednji šoli, stara sem 31 let, sem v 18tednu nosečnosti.
Koliko je možnosti za okužbo s tetanusom?
Naj grem zaradi te praske k zdravniku?

Ne, seveda ne. Bacil tetanusa se prenasa ob vbodih, odgrninah, kadar nastane umazana rana.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, glede na to, da ste bili z veliko verjetnostjo popolno cepljeni in da ste rano tako obdelali, je možnost za okužbo praktično nična. Ker pa ste noseči in je od zadnjega cepljenja že minilo več kot 10 let, vas svetujem, da zaščito čim prej obnovite z enim odmerkom cepiva.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, glede na to, da ste bili z veliko verjetnostjo popolno cepljeni in da ste rano tako obdelali, je možnost za okužbo praktično nična. Ker pa ste noseči in je od zadnjega cepljenja že minilo več kot 10 let, vas svetujem, da zaščito čim prej obnovite z enim odmerkom cepiva.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za odgovor.
Se opravičujem za 3x sporočilo, mi je nagajala objava.

Pozdravljeni,

sem noseca in urezala sem se na konzeri za psa, rana ni bila globoka, priteklo je par kapljic krvi, takoj sem si sprala pod vodo, razkuzila in namazala z bepanthenom. Nazadnje sem bila s pozivitvenim odmerkom cepljena v srednji soli, 2010, sicer se mi zdi, da smo bili v srednji soli potem cepljeni se enkrat, vendar nisem prepricana. Danes sem stara 26, letos bom 27. Ali bi se morala iti cepiti proti tetanusu?

Hvala za odgovor. Lp

Spoštovani, zaščito proti tetanusu se obnavlja s po enim odmerkom vsakih 10 let. V srednji šoli se je učence in dijake cepilo v tretjem ali četrtem letniku, torej stare 17-18 let. Morda bi vseeno našli cepilno knjižico, kdaj ste bili zadnjič cepljeni? Če ste v 3. letniku stari 17 let, je ravno pravi čas za poživitveni odmerek.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

V cepilni knjigi pise samo leto 2010, to je bil 1. letnik SS, vendar ne vem zakaj imam v spominu, kot da bi se potem se 1x cepili. Je pa rana res povrsinska, v bistvu sta pritekli dve kapljici. Sem si pa takoj razkuzila.

New Report

Close