Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja tetanus v nosečnosti

tetanus v nosečnosti

Spoštovani, čisto dovolj bo, če si občasno dajete gor obkladke (menjava kamiličnih in alkoholnih), kot sem vam napisala.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pozdrvljeni

Pri delu sem se porezala čez zapestje z kuhinjskim nožem. Na urgenci so me zašili in cepili proti tanusu. Zanima me če je cepljen tudi otrok, če sem bila cepiljena med nosečnostjo? ( 17teden)

Spoštovani, ob cepljenju nosečnice proti tetanusu prispevamo tudi k zaščiti novorojenčka proti tetanusu, saj materina protitelesa prehajajo v plodov krvni obtok.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Mene pa zanima, ali se lahko s tetanusom okužiš samo pri okužbi rane z zarjavelim predmetom, ali tudi kako drugače, npr. z zaužitjem? Namreč lupila sem jabolko, in po vsej verjetnosti je iz mušice ali pa iz prostora pri peclju padla ven majhna okrogla zarjavela ploščica, pojma nimam kako se je tam znašla, v glavnem bila je med olupki na prtičku. To sem videla šele potem, ko sem jabolko pojedla. Strah me pa je, da sem pri lupljenju prenesla bakterijo na jabolko in jo potem zaužila. Je to mogoče? Stara sem 33 let in 30 tednov noseča.
Najlepša hvala za odgovor.

Spostovani, na navedeni nacin se nikakor ne morete okuzuti s tetanusom. Pri tetanusu gre za to, da mora biti bakterija vnesena v ZAPRTO rano, torej brez kisika, v kateri se razmnozuje v pogojih brez kisika, ob tem pa izloca toksin-strup. Ta toksin je potem odgovoren za simptome tetanusa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani pozdravljeni. Jaz sem se po nesreči pred 4 dnevni povrsinsko popraskala z skalpelom na koži nad nohtom kateri ni bil čist ni pa bil zarjavel, krvi mi ni tekla ker je bilo res minimalno. Strah nastopi ker sem v 38 tednu nosecnosti in me nasmrt strah. Razkuzila sem z alcoholom takoj vendar je bilo tako povrsinsko da nisem cutila nic. Sem se pa na drug dan porezala z mojo britvico tudi razkuzila takrat pa me je takoj zapeklo. Prosim ce mi pomagate, a je lahko kaj narobe z otrokom? Hvala vnaprej za odgovor.

Spoštovani, glede na to, da je šlo obakrat za površinski rano, ki ste jo poleg tega razkužili, je tveganja za okužbo z bacilom tetanusa že tako in tako izjemno nizko. Poleg tega tudi predvidevam, da ste bili proti tetanusu v življenju že kdaj cepljeni? Vse bo ok.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Stara sem 30. mislim da sem bila. Pprvic z skalpelom je bilo povrsinsko brez krvi (bil umazan, zarjavel pa ne) drugic pa je bilo globlje vendar je britvica bila moja in cista. Upam da bo vse dobro. Hvala. Lp.

Spostovana,

malo pozno se vam oglasam.. Prejsnjo sredo sem se namrec zbodla na nekaj v grmovju, niti ne vem, na kaj. Trnjev ni bilo, tako da mogoce na vejico. Ko sem ranico stisnila, je sele prislo cisto malo krvi ven, komaj da je bilo kaj videti. Rano sem ocistila in se sploh ne vidi, da jo imam.
Cepljena proti tetanusu nisem bila ze vec kot 10 let, zato me je zacelo skrbeti. Zdaj, ko berem vse sorte na internetu, cutim se mravljince v obeh dlaneh, bolj pa v tisti, kjer sem se zbodla. Ampak to lahko, da je zaradi strahu. Vmes sem se zbolela, preglad z vrocino in vmetim grlom.

Kaj mi svetujete? Naj grem jutri k zdravnici? In koliko je verjetno, da sem se okuzila s tetanusom?

Nisem pa noseca, ta forum sem nasla, ko sem iskala informacije.

Hvala vam in lp.

Spoštovani, če ste bili kadarkoli v življenju popolno cepljeni proti tetanusu in ste sicer zdravi (niste hudo hudo imunsko oslabljeni zaradi težke kronične bolezni, ki bi vplivala na imusnki sistem), je verjetnost, da bi se okužili s tetanusom, ekstremno majhna, praktično nična. Smiselno je edino, da skrbite za ohranjanje zaščite, kar pomeni, da jo obnavljate s po enim odmerkom cepiva. če se mravljinčenje v rokah nadaljuje, sicer stopite do zdravnika, a je vzrok drugje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana,

najlepša hvala za odgovor! V vmesnem času sem se odpeljala kar do zdravnice, saj se je “mravljinčenje” v roki, kjer sem se zbodla, nadaljevalo in celo malo razširilo naprej po vrhnjem delu podlahti. Preverit sem šla tudi grmovje pred blokom, kjer sem se zbodla in je bil res trn, špičast kot iglica.

Zdravnica mi je rekla, da tako majhna vbodna rana ni razlog za skrb za tetanus in da tetanus poteka s krči, ni pa me mogla cepiti, ker sem imela še malo temperature (zjutraj okoli 7.30 sem imela 37,6), saj od nedelje prebolevam vnetje grla in prehlad z vročino.

Danes je torej 7. dan po vbodu, zato so me ti mravljinci tudi začeli skrbeti. Niti niso mravljinci, pač pa nek pekoč čuden občutek, kot da nimam toliko moči v tej roki in da je malo bolj toga in ta občutek se mi je sedaj razširil malo čez komolec.

Vem, da me pretirano skrbi, saj sem stara 39 in sem bila cepljena v šoli, kasneje pa ne več. Brala sem pa tudi vse sorte, med drugim ravno to, da se lahko začne z nekim ščemenjem na mestu/udu vboda in krči pridejo šele kasneje, ampak da je takrat že prepozno.

Vas lahko potem samo še vprašam, kakšni pa so začetni krči v primeru tetanusa? In ali sem potem lahko mirna, da to res ni tetanus?

Res vam hvala, da si vzamete čas za svetovanje in pomiritev takih zaskrbljenih duš 😉

Prav gotovo NE mravljinčenje. Najpogostejši simptom je okorelost čeljusti. Drugi simptomi so še težave pri požiranju, nemirnost in razdražljivost, okorelost vratu, rok ali nog, glavobol, vročina, boleče žrelo, mrzlica in tonični krči. Značilni BOLEČI generalizirani krči (po vsem telesu) s potenjem se lahko sprožijo pri manjših motnjah, kot sta hrup ali premik.

Običajno se pojavijo pet do deset dni po okužbi rane. Največkrat se začnejo s povišano telesno temperaturo, glavobolom, občutko OKORELOSTI (to pomeni trdosti, “trdi udi”9 običajno najprej žvekalnih mišic, nato pa še mišic okončin, vratu in hrbta.

Z napredovanjem bolezni se pojavijo močni boleči mišični krči. Če so prizadete mišice grla ali dihalne mišice, lahko pride do motnje dihanja, možna je celo zadušitev.

Torej – pomirite se.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala in samo še tole vas vprašam: ali okorelost npr. roke, kjer sem zbodla, pomeni, da imaš mišice trde in te boli ali da samo čutiš malo okorele mišice? Ker nek tak čuden občutek imam (ponoči je bilo mravljinčenje, sedaj pa nek tak čuden občutek, za katerega tudi ne vem, ali me peče ali hladi), pa še vročino imam že od nedelje.

Samo še za ta odgovor vas prosim. Hvala!

Okorelost pomeni, da nekaj težje premikaš in je lahko še boleče zraven. Ampak okorelost se pri tetanusu običajno pojavi v mišicah žvekalkah, nato v vratu, ….

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,
danes sem se na delovnem mestu zbodla v prst s kovinsko sponko za spenjanje papirja. Priteklo je zelo malo krvi. Rana je površinska, ampak morda ne v celoti, ker se je sponka zapičila v prst. Roko sem si umila z vodo in milom.
Morda zelo pretiravam, ampak sedaj me skrbi okužba s tetanusom, posebej ker sem v 34. tednu nosečnosti. Ne spomnim se, da bi bila cepljena proti tetanusu, sklepam pa, da sem bila v otroštvu, ker je verjetno bilo cepljenje obvezno za vse otroke (stara sem 40 let). Od takrat pa nisem bila več cepljena.
Kaj bi mi vi svetovali? So moje skrbi utemeljene ali res pretiravam? Če prav razumem, je cepljenje v nosečnosti varno? V kolikšnem času se je treba cepiti po poškodbi?
Najlepša hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani, če ste obiskovali srednjo šolo, ste bili proti tetanusu zadnjič cepljeni v 4. letniku SŠ. Sicer pa vam cepljenje proti tetanusu pripada vsakih 10 let – 1 odmerek za obnovitev zaščite. Cepljenje proti tetanusu v nosečnosti je varno, zaščita nosečnic pa še posebej željena, ker se protitelesa prenesejo tudi na plod in potem novorojenčka ščitijo pred neonatalnim tetanusom. V situaciji, kot je opisujete, je smiselna takojšna zaščita je enim odmerkom cepiva proti tetanusu.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za hiter odgovor! Zanima me samo še, ali bo dovolj zgodaj, da se cepim jutri (v roku 24 ur oziroma nekaj več) ali svetujete, da grem takoj na urgenco?
Najlepša hvala še enkrat!

Spoštovani, če ste bili popolnoma cepljei v otroštvu, kot pravite, je čisto v redu, če se cepite jutri pri izbranem zdravniku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Imam eno vprašanje. Pred devetimi dnevi sem se porezala s starim železom. Rana je bila bolj površinska (ni teklo veliko krvi, bolj je šlo za udarnino) in se z njo nisem posebno ukvarjala. Sedaj po devetih dneh sem ugotovila, da je od moje zadnje cepitve proti tetanusu poteklo verjetno že okoli 10 let – nisem namreč točno prepričana, kdaj v srednji šoli sem bila nazadnje cepljena – in me je začelo skrbeti. Jutri sem naročena k osebni zdravnici. Ker že daljši čas načrtujem nosečnost, me zanima, ali je cepljenje v primeru, da sem noseča (to bi bilo v primeru, da bi bila noseča šele par tednov in tega ne bi vedela) nevarno za plod v tak zgodnjem obdobju nosečnosti in ali je naj ta mesec zaradi cepljenja uporabljam zaščito, da ne bi prišlo do zanositve? Zanima me tudi, ali je po desetih dneh po ureznini cepljenje še smiselno?

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

Lep pozdrav

Spoštovani, cepljenje proti tetanusu v srednji šoli poteka v 3. ali 4. letniku, to pomeni, ko ste stari 17-18 let. Glede na sam dogodek je cepljenje sicer mimo, je pa vsekakor smiselno, da se vzdržuje stalno zaščito glede tetanusa. To dosežemo s po enim odmerkom cepiva proti tetanusa vsakih 10 let. Tudi če 10-letno obdobje zamudimo, cepljenja ne začenjamo znova (s tremi odmerki), ampak prejmemo 1 odmerek.
Glede nosečnosti: cepljenje proti tetanusu se izvaja tudi v nosečnosti, to pomeni, da nikakršni zaščitni ukrepi, ali čakanje z zanositvijo v primeru cepljenja proti tetanusu niso potrebni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close