Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Tetanus

Tetanus

Pred 4 leti sem zaradi opekline na roki (5×1,5cm) prejel tetanol.Osebni zdravnik je bil mnenja, da nadaljnega cepljenja ni potrebno opraviti:”Saj smo ljudje v zah. svetu max. precepljeni,”tako zdravnik, čeprav sem imel celovito cepjlenje nazadnje v srednji šoli.Star sem 37 let. Pred 14 meseci sem na urgenci prav tako prejel injekcijo tetanola zaradi vreznine na rjast predmet v naravi.Glede nadaljnega cepljenja je bil os.zdravnik istega mnenja kot poprej. Pred 14 dnevi sem se z izvijačem doma dokaj globoko zbodel v prst. Rana se mi je popolnoma pozravila brez posebnosti. Pred 3 dnevi sem pa v mišicah (ne na mestu vboda) v intervalih pričel čutiti ostro ne tako močno bolečino v vseh okončinah (ne krče), ki potem popolnoma izzveni, pa čez čas spet…Za vsak slučaj sem šel k dežurnemu, ki mi je dal eno dozo tetanola “po katerem začne teklo proizvajti protitelesca” in eno “že aktivnega oz. že protielesca” tako dež. zdravnik in svetoval celovito cepljenje. Bolečine so še vedno prisotne ampak ne krči in ne v predelu vratu in čeljusti ampak v rokah in nogah. Ali je opisano možen začetek krčev oz. zač. izbruha bolezni? Kako naj ravnam. Prosim za odgovor in HVALA!!!

Spoštovani, proti tetanusu ste absolutno precepljeni.
Odmerek pred 4 leti bi za obnovitev zaščite popolnoma zadoščal, vsi ostali odmerki (pred 14 meseci in sedaj – so po doktrini nepotrebni!!!).
Bolečine v mišicah in sklepih lahko povzročajo različni dejavniki, zlasti se pojavljajo ob virusnih okužbah (npr. enterovirusi) ali pa tudi po okužbah. Potem se spet pojavljajo ob razlih nevroloških obolenjih.

Tetanus poteka s krči, gre za značilno togost – ostra bolečina, ki ne popusti http://www.zzv-ce.si/searchtopic.asp?id=252

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Ponoči mi je izpadel piercing iz nosu, zjutraj sem ga našla na tleh, ga malo obrisala in avtomatsko vstavila nazaj, pri tem je luknjica v nosu zakrvavela. Naknadno sem se spomnila, da bi bilo zadevo pametno razkužiti, zato sem piercing izvelkla in opazila, da je že malo rjast (mogoče je okrušena samo barva, ne vem). Z alkoholom sem razkužila rano v nosu, kolikor je pač luknjico v nosnici mogoče razkužiti in vstavila nov piercing. Ali obstaja velika možnost okužbe s tetanusom? Cepljena sem bila kot otrok in potem v osnovni šoli, stara sem 35 let. Brala sem, da v Sloveniji ljudje , ki so bili v mladosti cepljeni praktično ne obolevajo, je to res? Bi po vašem mnenju morala po injekcijo proti tetanusu? Za odgovor se vam zahvaljujem.

Lep pozdrav

Spoštovani, tako kot navajate, je tveganje majhno. Ne glede na to, da je piercing povrhu oksidiran, je bil pred tem tako in tako “na vas ” in ne kjerkoli, npr. v zemlji ali prahu. Če je oseba popolno cepljena, je tveganje za okužbo s tetanusom res majhno. Po doktrini pa je treba zaščito obnavljati vsakih 10 let s po enim odmerkom cepiva. Če vse tole strnem: tveganje je res majhno, a za max. varnost je smiselno zaščito proti tetanu dopolniti z enim odmerkom cepiva.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
vceraj me je pri igranju z enim zobom ugriznil pes. Rana je sicer minimalna s kapljico krvi na roki.
Proti tetanusu sem bil cepljen sele 2x s td purjem, ker sem po presaditvi maticnih celic.
Zadnje cepljenje je bilo tocno dva dni nazaj, prejeti moram pa se eno dozo, ali bi moral vseeno prejeti booster oz. je kaj nevarnosti?

Spoštovani, v primeru odprte, čiste rane, (predvidevam, da je po stiku z zobom nastala opraskanina?), je že samo po sebi nevarnost minimalna.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Tako je rana je odprta in res miniaturna,očiščena je bila takoj. Potem sem tudi prebral, da sta dva cepiva dovolj za tri leta zascite.
Hvala za vas hiter odgovor in lep pozdrav.

Res je, lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Moj 6,5 let star sin se je urezal z umazanimi vrtnimi škarjami. Rano sem očistila, robovi se lepo prilegajo in kri mu ne teče več, tako da ga k zdravniku nisem mislila peljati. Zanima pa me glede tetanusa – odrasle se po poškodbah revakcinira tudi, če je minilo 5let. Kako pa je pri otrocih? Bil je redno cepljen in tako je sedaj od zadnjega cepljenja že 5let. Ali se smatra, da imajo redno cepljeni otroci v otroštvu primerno zaščito?

Spoštovani, ob ureznini ste ravnali pravilno. Če je otrok popolno cepljen, kar pomeni, da je prejel 3 odmerke cepiva proti tetanusu, revakcinacija ni potrebna. Sicer pa tako za odrasle, kot za otroke, velja isto: v primeru popolnega cepljenja, se osebe tudi v primeru umazane rane NE revakcinira, v kolikor od zadnjega odmerka še ni minilo 10 let (in ne 5! – cepljenje po petih letih smo opustili že dolgo nazaj). Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni star sem 28 čez nekaj tednov bom 29.Nazadnje sem se cepil proti tetanusu v srednji šoli marca 2008.Včeraj sem nesel iz stanovanja smeti pred blok v koš nato sem šel z natikaci nazaj po stopnicah nakar začutim,da sem se z nečim rahlo picil.Nato sem nogavico sezul in čez nekaj sekund videl malo krvi kri je tekla cca 2 min vbod ni globok rane si nisem spral z milom in vodo ampak sem uporabil 100% razkuzilo za roke.Flajstra nisem imel pri sebi sem si pa dal ciste debele nogavice gor.Ta rana se ni zagnojila je pa nekaj cm pod prsti me pa od danes zjutraj boli podplat na istem stopalu to pomeni infekcija s tetanusom In ali naj se grem cepit?Najlepša hvala za odgovor in lp.

Spoštovani, to, da vas danes boli podplat, prav gotovo niso znaki tetanusa in tudi vaše ravnanje včeraj je bilo pravilno. Ker je od vašega zadnjega cepljenja proti tetanusu že minilo 10 let, vam svetujem, da zaradi vzdrževanja primerne zaščite, le to obnovite z enim odmerkom cepiva proti tetanusu. Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni hvala vam za vcerajsnje pojasnilo in nasvet.Ampak imam naslednji problem nisem se doma v Mariboru ampak v stanovanjski skupnosti v Postojni preko zavoda Dutovelj selim se pa nazaj domov 31.5 letos.Rana se sploh ni zagnojila se pa vidi da ni bil vbod ampak minimalna ureznina očitno s kamnom,ker sem malo prej pogledal,da tisto kar je malo pod kozo ni krasta ampak nekaj bolj na črno mi deluje z odtenkom sive barve komaj zaznavno sive barve vidi se predvsem črna barva v premeru dobrega mm ali slaba 2 mm.Problem je pa ta da to sploh ni več rana plus tega sem naročen v sredo pri splošni zdravnici zaradi drugih stvari ji pa bom tudi to izpostavil.Hipoteticno jaz lahko nekako zahtevam en odmerek cepiva proti tetanusu za primerno zaščito ker je že minilo 10 let ampak kaj če bo zdravnica imela 100 in en razlog proti ?Torej,da se ne cepim,kaj potem naredit rana je pa zelo hitro zacelila.Torej če tu sklepamo logično dvoje hkrati vi ste pomislili,da se predvsem cepim preventivno,ker se nisem že več kot 10 let in če bi se slučajno v bodoče resneje poškodoval da bi bil zaščiten saj to taktiko bom tudi pri tej začasni osebni zdravnici obral
drugače zaradi zaceljene rane očitno ne bom cepljen to je moje mnenje.Hvala vam še za en nasvet oziroma pojasnilo in želim vam lep dan

lp

Spoštovani, zaščita proti tetanusu sodi v okvir OZZ (obveznega zdravstvenega zavarovanja). Ne glede na vašo selitev, so v zavodu najbrž odgovorni za vašo zdravstveno oskrbo in vas bodo cepili. Glede vrste rane – ali je bila ureznina, ali vbodnina, pa je glede na opis vseeno. Vsekakor zdravnici zadevo omenite. Želim vam lep dan, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, danes sem se malo bolj podrobno pregledal rano ki ni več rana ampak nek tujek se mi je zasacil kak mm pod kozo ene 10 do 15 sekund me je rahlo kljuvalo ampak ni pa nič zagnojeno.Po dveh dneh po dogodku zdaj je vse vredu ne vidi se vbod ampak 2 mm ureznina ki je zelo hitro zacelila.Sele v sredo mam zdravnico slabe 4 dni po dogodku v primeru da me ne cepijo bom 100% zbolel za tetanusom?Se enkrat hvala za odgovor in lp.

Spostovani, glede na to, da ste bili do sedaj redno cepljeni proti tetanusu, 99.999. proc. Ne boste zboleli. *100 proc. Sta rojstvo in smrt* V izogib temu, da se vam stvar zagnoji, pa naj vam zdravnica tujek odstrani, cepljenje pa, kot sem navedla ze zgoraj

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani, hvala za osebni zapis, ki ga bom pustila prikritega. Skrb za zdravje, ki jo kazete sedaj, je povsem na mestu. Lep dan

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,imam eno vprašanje stvar se mi ni zagnojila ampak 2
Dni me je bolel podplat oziroma cca 10cmod ureznine ko me pa je nehal boleti podplat samo pri hoji pa me je malo za tem začel napritisk boleti desni sredineckjer imam brazgotino med dvema clenkoma jaz močno upam,da se s tega ne bo razvil tetanus.Zelim vam lep dan

Spostovani, znaki, ki jih navajate, prav gotovo niso znaki tetanusa. Zelo verjetno pa ste ob poskodbi ob hoji zaradi bolecine ali neprijetnega obcutka drugace obremenjevali stopalo, ki vaa zdaj na mestu brazgotine nekoliko trga.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

 

fant je pred 4  dvakrat dnevi stopil na rjaveč žebelj, sicer je imel obute čevlje in rani sta površinski (ob dogodku nista zakrvaveli, naslednji dan  med hojo pa ja). V službi sem dobila cepivo Tetavax  v enkratnem odmerku z navodili kako zdravilo aplicirati, vendar mi nihče ni povedal, da je potrebno zdravilo pretresti in je zato ob odprtju pokrovčka nekaj tekočine izteklo, ostal je zrak in pod njim belkasta tekočina. To sem tudi aplicirala v deltoidno mišico (ramo). Sedaj pa me skrbi, da ni morda cepivo odteklo in nisem aplicirala ‘nič’. Je to možno? Zelo me skrbi.

 

Naj še povem, da je fant leta 2019 imel težko prometno nesrečo z odprtim zlomom, vendar v takratnih izvidih ne najdem, alo je morda že takrat prejel poživitven odmerek? Je to običajna praksa?

 

V bolnišnici sedaj ne želijo ponovno aplicirati cepiva, saj naj bi bilo prehitro, mene pa zelo skrbi. 🙁

New Report

Close