Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja testiranje na hiv

testiranje na hiv

Spoštovani, če bi pred vami vrtali HIV pozitivnega bolnika in bi na vas uporabiti isti, nerazkuženi sveder, da. Vedno, ko pride do prekinitve kože ali stika s sluznico z isti, ostrim predmeto, ki ni bil vmes zamenjan, ke to možno

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ampak a ni tako, da virus preživi zunaj telesa samo nekaj sekund?

Tukaj mi še niste odgovorili! Ali moram biti zaskrbljen zaradi obiska pri zobozdravniku?

Virus lahko v krvi (na površninah) preživi več dni

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Pišem vam zaradi svoje zaskrbljenosti. V začetku meseca maja, in sicer okoli 6.5., sem imel z moškim oralni spolni odnos, ki je bil obojestranski. Predhodno spolnih odnosov z moško populacijo nikoli nisem imel. Ker je šlo za enkraten neodgovoren dogodek, sem se, zaradi zaskrbljenosti, odločil opraviti testiranje na HIV, saj je oseba, s katero se je dogodek zgodil, homoseksualec. Test sem opravil v mesecu oktobru in sicer 7.10., kar pomeni, da je od rizičnega oralnega kontakta minilo 22 tednov. Testiranje sem opravil na Zavodu RS za transfuzijsko medicino, izvidi testa CLIA so bili NEREAKTIVNI. Zanima me ali so verodostojni rezultati, ali je potrebno še dodatno testiranje ali zadostuje eno samo testiranje? Na posvetu mi je zdravnica povedala, da je verjetnost manjša z oralnim spolnim odnosom in da je natančnost testa 100% po tolikšnem času.

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

zvedela, da sem imela nezaščiten odnos z nekom, ki ima na testu za SPO napisano Anti-HBs-Titer 4 mIU/ml. Kaj to pravzaprav pomeni?

Hvala, lep pozdrav.

To pomeni, da ima protitelesa proti virusu hepatitisa B. Protitelesa pridobiš ali po uspešnem cepljenju proti hepatitisu B ali po uspešno preboleli bolezni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

S tem me je lahko okužil? Ali to ne pomeni prenosa?

Če ima le protitelesa proti virusu hepatitisu B, kar pomeni, da le bil ali uspešno cepljen, ali je bolezen uspešno prebolel, vas ne more okužiti. Protitelesa pomenijo OBRAMBO proti okužbi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

najlepša hvala za razlago. Kolikor vem je bil cepljen proti hepatitisu B.

Lepe praznike vam želim.

Enako, lepe praznike tudi vam! Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana Ga. Nina !

Prosil bi vas za en pomiritveni odgovor, ker se v moji glavi na polno dogaja. Konec meseca marca tega leta sem preventivno na skupnosti MSM opravil skupek testiranj na SPO, ki so bila negativna (zadnji spolni odnos pred pol leta). Ker sem prvič opravljaj teste v takšni ustanovi (ponavadi sem v bolnici), se mi v glavi poraja preveč brezveznih vprašanj. Ali je možno, da bi se npr. s hivom okužil tam med opravljanjem testov ? (kaj ce sem se cesa okuzenega dotaknil, bil je tudi analni samoodvzem, kaj sem si kak virus s tem spravil noter) 2 tedna kasneje sem namreč dobil nepojasnjene bolecine v misicah na nogi (trajale so skoraj 3 tedne), ko so bolečine izginile sem za 1 teden dobil rahli glavobol, in še 4 noči potenja zbudil sem se premočen. A mislite, da je to zaradi stresa, ker si v glavi postavljam preveč vprašanj ? Ali se pri hivu simptomi pojavijo vsi na enkrat ali se lahko prvo en nato drugi ipd. Zaradi strahu pred vsem sem 41. dan opravil test na HIV v UKC, rezultati s-anti hiv1/hiv2 in hiv p24ag = nereaktivno ali lahko ta rezultat jemljem kot dokončen ali je potrebno test še enkrat ponoviti ? Isti dan ko sem prejel izvide sem zbolel poln nos, bolece grlo, kašelj in ena otečena vratna bezgavka a bi lahko po tolikih dneh bil to še simptom ali se je vse skupaj nabiralo in zaradi streda udarlo ven ? Kako zanesljiv pa je takšen test po 41.dneh v primeru da bi imel nezaščiten spolni odnos ali se v tem oknu pokažejo realni razultati oz. zakaj nekje piše, da je potrebno s testiranjem čakati 3 mesece.

Najlepše se vam zahvaljujem za vse vaše odgovore in vas prijazno pozdravljam

ojojojojojojoj, pa HIV.a vendarle ne dobite kar tako,, iz zraka, z dotikom, ……. Glege na vsa tale testiranja in podatek o spolnem odnosu pred 6 meseci, ste HIV negativni in so testi dokončno zanesljivi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana Ga. Nina,

Jaz se vam najlepše zahvaljujem za odgovor in se vam ob enem iskreno opravičujem za čudna vprašanja, ampak mogoče bolje da ne veste kaj vse se nam poraja v glavah ha ha. 🙈

-Ampak čemu potem vsi simptomi, ker tako čudnih bolečin v mišicah nisem imel še v življenju.

– Samo za v bodoče bi želel vprašati, ali v UKC opravijo test 4. generacije oz. kako lahko vem, kakšne generacije je test, če na izvidu piše le s-anti hiv1/hiv2 in hiv p24ag

– Kako zanesljiv je dejansko takšen test po enem mesecu v primeru, da bi šlo za rizičen odnos ? Zakaj so na testiranju poudarili, da se je potrebno testirati še po 3 mesecih, kar zasledim veliko kje.

Če vas prav razumem sem lahko pomirjen ?

 

Še enkrat najlepša hvala za vaše živce z nami in dobroto. Sploh ne veste kako nas v ključnih trenutkih znajo vaši odgovori pomiriti !

Z velikim spoštovanjem,

    Anže

Spoštovani, UKC pošilja material na analizo na IMI, kjer že leta in leta uporabljajo najsodobnejše teste na HIV, kombinacijo III/IV generacije, beljakovino p24 Ag in ptHIV1/2. Prav tako ZTM, NLZOH in drugi laboratoriji. Test je visoko zanesljiv po 1 mesecu, ponavlja se v primeru nejasnih izvidov, oz. nejasnih kliničnih znakov, pri izjemno nizkem  deležu okuženih se pt razvijejo v 6 mesecih (p24 Ag pa je pozitiven že prej).Bolečine v mišicah pa spremljajo skoraj vsako okužbo, tako črevesno, kot respiratorno: pri določenih virusnih (ki jih ta hip kroži malo morje), so pač bolj prisotni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor pa brez zamere 😊

New Report

Close