Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja TESTI ZA HIV

TESTI ZA HIV

Spoštovani, prav vsi navedeni znaki so lahko prisotni ob enterovirozi, ob infekcijski mononukleozi, pa ob citomegalovirusni okužbi, pa ob adenovirozi; bolečine v mišicah in sklepih pa so prisotne praktično ob vsaki okužbi. Še enkrat: na osnovi klinične slike lahko postavimo le sum na ARS, (pa tudi na številne druge okužbe, ki so zaradi razširjenosti bistveno bolj verjetne kor ARS).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Pred približno štirimi meseci sem imela spolni odnos, za katerega sem šele pred kratkim izvedela, da bi mogoče lahko bil rizičen (določene okoliščine v zvezi s takratnim spolnim partnerjem).

Dober mesec in pol po tem spolnem odnosu sem bila na krvodajalski (v kolikor bi vedela, da bi spolni odnos lahko bil rizičen se krvodajalske ne bi udeležila, ker sem krvodajalka že več let in poznam etična pravila krvodajalcev).

Ali sem, upoštevaje da so bili testi ki so jih izvedli na krvodajalski negativni (nihče me ni kontaktiral, da bi lahko bilo kaj narobe), lahko brez skrbi oz. ali se lahko na ta testiranja zanesem?

Naj dodam še, da sama nisem imela nobenih znakov, ki bi bili tipični za okužbo s HIV, je pa moj stalni partner zbolel za virozo, ki je imela precej znakov, ki so tipični tudi za okužbo s HIV.

Najlepša hvala za vaš odgovor.

Spoštovani, če ste res krvodajalka in poznate etična načela, potem veste, da ste o svojih sumih tudi sedaj dolžni obvestiti Zavod za transfuzijo in vas prosim, da to nemudoma storite.
Sicer pa Zavod za transfuzijo pri krvodajalcih uporablja ta trenutek najboljše dostopne metode, ki čas okna skrajšajo na cca 11 dni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana!

Odnos, ki sem ga imela ni bil rizičen v smislu, kot se rizičnost pojmuje v vprašalniku za krvodajalce (pač, izvedela sem, da je partner, s katerim sem imela odnos imel že precej drugih partnerk), temveč ga sama smatram za rizičnega. Vseeno bom upoštevala vaš nasvet in moj sum javila na zavod.

Zanimalo me je samo ali obstajajo razlogi za preplah ali ne, glede na to da je moj siceršnji partner imel virozo s tipičnimi znaki okužbe s HIV (približno 6 tednov po mojem “rizičnem” spolnem odnosu)

Če sem prav razumela, je torej verjetnost, da bi se okužila in svojo okužbo prenesla na partnerja (upoštevaje negativne izvide testov na krvodajalski) majhna? Kakšna pa je sicer zanesljivost testov, ki jih izvajajo na zavodu za transfuzijo pri testiranju krvodajalcev?

Hvala za vaš odgovor.

Spoštovani, sem mislila, da je bil prejšnji odgovor dovolj jasen: kar se vaše “okuženosti” tiče, ste bili testirani z najbolj zanesljivi testi, ki jih ta trenutek premoremo. Kar pa se vašega partnerja tiče, sumov o okužbi nikoli ne potrjujemo ali overjamo, preko tretje osebe, čeprav bi to še tako radi slišali.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovana ga. zdravnica,
Ta kontakt je bil rizicen ker je ta fant imel veliko spolnih partneric in dvomim da bi se simptomi ravno v tem obdobju pojavili. Bi rekla da kasneje ampak ravno v obdobju ko se pojavijo prvi znakiash. Bolecine v misicah, krizu kaselj vneto zrelo angina ali gripa. 2 dni temperature nad 38stopinj potenje utrujenost sem vzela tableto lekafol da mi vrocin padla v 2 dneh a izpuscaji na jeziku sluznici ostajajo. Bele obloge so se zmanjsale na jexiku vendar ostalo se vse prisotno izpuscaji kaselj itd. Resnicno dvomim da nimam te bolezni ker simptomi so tako jasni in bolj ne bi mogli bit. Niti sline nisem mogla pozirat.
Zato sen analgin in septokwte uporablhala. Lepo vas prosim za kak nasvet kako dolgo se zivi ali imam moznosti zivet normalno brez bolecin ustvarit druzino itd?

Dvomim da bi kaj druga mela glede simptomov poa ravno v tem obdobju.
Hvala za odgovor.

Lp

Spoštovana york, saj veste, da se ne moreva takole pogovarjati. Pojdite se testirat in boste videli, pri čem ste. Okuženi (in zdravljeni9 z virusom HIV pa lahko živijo desetletja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Se zavedam ga. zdravnica, vendar me je testiranja strah. Glede na vse simptime imam mako moznosti na dober izzid in pol se zavwdat da bos par let zivel je tezka odlocutev. Predvsem ker si ne mores ustvarit druzinevala. Hvala. Lp

Spoštovana York, zdajle se pa zberite in malo pomislite. Oseba, za katero sumite, da je rizična, najbrž veselo in zdravo hodi okoli. Vi pa boste kar umrli, al kaj, no. Če se sprehodite malo po temle forumu, boste videli, da je bilo tu cel kup oseb, ki so se strahovito bale okužbe z virusom HIV in ob strahu izrazile celo paleto znakov akutnega retroviralnega sindroma. S tole paniko ne boste ničesar rešili, pa če vas je še tako strah. jutri se pojdite testirat in PIKA!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ga. zdravnica, sem upoštevala vas nasvet. Sem šla na testiranje, vendar vam ne morem povedat kako me strah rezultata, ki šele čez nekaj dni izvem. Še vedno imam izpuščaje na sluznici, jezik nimam več tako bel, vendar so še izpučaji itd. kašelj ostali in vneto dlesn sem dobla in razpoke na jeziku. Nw mi lahko svetujete kako literaturo, da se človek pripravi če he hiv pozitiven. Ves čas razmišljam, kako se spoprijet s tem pol. Imela sem angino , 2 dni vročino nad 38, z antibiotiki zmanjšala no lekadol vzela. Hvala.

lp

Tudi jaz imam eno vprašanje. Doma sem se testirala za virus HIV in sicer z izdelkom podjetja Selfcheck. Na podstavku kjer bi se morale pokazat testne pike je bila vida le komaj opazna modra pika, ki naj bi kazala na to, da je test negativen. Ker pa nisem bil prepričana o tem sem vato z reagentom potegnila iz podstavka. Na spodnji strani vate, na sredini je bila rdeča črta, na zgornji strani je bila vata modro obarvana, na spodnji pa je bila neobarvana. Ali lahko na podlagi tega sklepam da je test negativen?

Imela sem tudi kandidozo, ki se pjavla na začetni fazi hiva. Resnično bi se veselila, kakšne literature kak ose prirapvit na hiv. S popirjet s to diagnozo.

Spoštovani, če bi bili slučajno res okuemi, boste sprejeti v temeljito obravnavo, s svetovanjem, poučitvijo….
Morda si par poljudnih stvari vseeno preberete tule http://www.ljudmila.org/siqrd/hivprirocnik.pdf

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spotovani, na vaše vprašanje pa, žal, ne znam odgovoriti, ker testa ne poznam.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Mene pa zanima, če se je pri nas mogoče testirati tudi z uporabo metode hiv-rna ter kakšna je zanesljivost te metode. Hvala, LP

Spoštovani, določanje HIV – RNA tudi pri nas izvajajo specialni laboratoriji. Določanje HIV-RNA se uporablja tudi za določanje virusnega bremena pri HIV okuženih. Zanesljivost je visoka.
Testiranja s to metodo pa se ne uporablja rutinsko za ugotavljanje okužbe po rizičnem stiku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kaj pa samoplačniško, bi se lahko tako testirala? Ali je testiranje s HIV- RNA bolj zanesljivo od presajalnih testov in p24? Ali lahko prosim zanesljivost izrazite procentualno. Najlepša hvala.

Gre za povsem drugačne teste. Presejalni testi so presejalni testi in jih je v primeru pozitivnosti vedno treba potrjevati še s potrditvenimi. Napovedna vrednost presejalnih testov je odvisna od pogostnosti HIV-a v populaciji, pa tudi od časa, ko je bil test opravljen. Če recimo nekoga s sodobnimi presejalnimi testi testiramo 1 mesec po rizičnem kontaktu, je verjetnost, da bomo zaznali okužbo, več kot 99%.
Pri ugotavljanju HIV RNA pa gre ali za diagnostični test, npr. za diagnostiko zgodnjega akutnega retroviralnega sindroma, ko so presejalni testi še negativni, uporablja se tudi v primeru nejasnosti presejalnih in potrditvenih testov; ali pa za spremljanje aktivnosti bolezni, pa za spremljanje uspešnosti zdravljenja, ali za napovedovanje kužnosti. Z ugotavljanjem HIV – RNA tudi ugotavljamo okužbo pri novorojencih HIV+ mater. Metoda je visoko specifična in visoko občutljiva, pa tudi zelo draga.
Real-time PCR za HIV po najsodobnejši metodi NAT zaznava že prisotnost <100 kopij virusa na tarči, oz. 26.6 IU/ ml.
Test nikakor ni namenjen za ugotavljanje okužbe po rizičnem stiku, in kot mi je znano, tudi ni na voljo za samoplačnike.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana,

Kot sem Vam že pisal sem se včeraj po 3 mesecih ponovno testiral že tretjič testiral za Hiv,Sifilis,Hepatitis B,C. Vsi rezultati so bili negativni , nereaktiven. Ker sem preživel zelo stresno psihično obdobje treh mesecev me zanima kakšna je sploh potreba po testriranju po 6 mesecih ker se mi bo odpeljalo če bom moral preživeti še tri meseca ali pa zadevo lahko sedaj pospravim oziroma ali je potrebno opraviti to testiranje HIV-RNA.

kar se sifilisa, hepatitisa b tiče, ste lahko povsem mirni; HIV-a praktično tudi; če bi imeli resnični tvegani stik z okuženim s hepatitisom C, pa je za testiranje okužbe s protitelesnimi testi še prezgodaj; saj inkubacija znaša do 6 mesecev.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close