Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja TESTI ZA HIV

TESTI ZA HIV

Testi IV generacije so zelo občutljivi in prav gotovo po 31 dneh zaznajo protitelesa, če se le ta v tem času že razvijejo. Problem pri vseh protitelesnih testih je drugje. namreč da sicer zelo redki posamezniki razvijejo (tvorijo) protitelesa šele v šetih mesecih po okužbi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

eno leto sem bila v vezi z moškim, po mesecu druženja med odnosom nisva več uporabljala zaščite.
Zvesta in zaljubljena sem verjela v zvestobo z obeh strani.
Pred 14. dnevi, pa se mi je življenje spremenilo v nočno moro, izvedela sem, da je imel ta partner pred menoj tudi odnose z moškimi. Zvezo sem takoj razdrla in od njega zahtevala da se testira.
Predložil mi je izvid, kjer piše Nereaktiven!
Sedaj pa sem na forumu brala malo globlje, sicer razumem obe besedi, ne razumem pa, zakaj se ne pojavlja v izvidih, kot so napisali pred menoj, samo ena beseda, pomeni negativen in nereaktiven enako?
Od njega sem zahtevala originalen izvid, narejen v MB, in si zapomnila le besedo nereaktiven, vem da so bile napisane neke vrednosti. Sedaj ko vse to berem, se mi poraja to vprašanje, saj ljudje navajajo vse mogoče rezultate. Izvid sem žal v besu vrgla v smeti, vem pa da so bile v eni vrsti napisane neke vrednosti in zaključeno z besedo nereaktiven.
To pomeni da je zdrav!?
Pred to vezo sem imela 16 let trajajoč zakon in zvestobo iz obeh strani, nikakršnega suma na možnost okužbe. Če je partner ki je predložil izvid nereaktiven, kako smiselno ali pomembno je da test opravim tudi jaz?

Hvala za odgovor, po prebiranje te teme, me je kar zajela panika.

Spoštovani, na izvidih so običajno navedni rezultati testiranja:
opravljen test xxx: rezultat: nereaktiven (če je rezultat analiziranih vrednosti pod mejo detekcije), nato referenčne vrednosti (ki navajajo meje detekcije).

In nereaktivni rezutat tsta pomeni, da pri testirani osebi v trenutku testiranja nismo našli tistega, kar smo iskali in je torej “na preiskovani parameter NEGATIVEN”.

Če vam je partner predložil test, ki ga je opravil ravnokar in v obdobju najmanj enega meseca pred tem ni imel spolnih odnosev še z nekom drugim, lahko zaupate testu in dejstvu, da je vaš partner negativen. V tem primeru vaše testiranje ni potrebno. Če v to dvomite, se pojdite testirat še vi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lep pozdrav,

Mene pa samo nekaj zanima, ker sem imela zelo neprijetno situacijo s spolnim odnosom, ni bilo uporabe kondoma, ter imela sem mestruacijo. Zanima me pa sledeca, kasne so moznosti da sem okuzena z Hiv-om, ce ni prislo do izliva v noznico? Ne vem ce je biu moski okuzen z Hiv-om. Imela sem manjsi prehlad, ampk to je bilo okoli 4 dni po incidentu, ampk se mi zdi da je bilo to zaradi poti in casovne razlike, ker sem glih odpotovala. Ali je vedno potrebno da se bolezen pokaze po 2-6 tednih ali je lahko tudi po 4 dneh ? Po tistih dneh nisem bila nic bolna v roku 2-6 tednih.
Hvala za odgovor.

Spoštovani, tveganje za prenos virus HIV ob nezaščitenem spolnem odnosu, pa čeprav ni prišlo do izliva, seveda, obstaja. Že pred izlivom se izloča predsemenska tekočina, česar ne opazote.
Prehlad 4 dni po rizičnem odnosu z okužbo z virusom HIV nima zveze, za akutni retroviralni sindrom je takrat prezgodaj.

Akutni retroviralni sindrom se NE pojavlja pri vseh na novo okučenih s HIV, temveč le pri manjšem deležu okuženih. Vaše dileme, žal, lahko reši le testiranje. LP

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
Zanima me na koliko dni se skrajša diagnostično okno pri uporabi kombinacije testov na iskanje protiteles III.generacije in beljakovine p24?

hvala!

LP.

Spoštovani!
Kombinacija testa beljakovine p24 in tetsov protiteles III. oz. IV. generacije diagnostično okno skrajša na POVPREČNIH 21 dni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

zdravo.
Imam vprašanje. Šel sem se testirati na transfuziski zavod v Ljubljani za virus HIV. Pregled se m opravil 3 tedne in 2 dni po rizičnem spolnem kontaktu. Izidi na HIV so nili nereaktivni. Zanima me če je možno da so izvidi pokazali narobe.’ Posebej sem še vprašal zdravnico ali če bo virus hiv bo kaj pokazalo na testiranju odvrnila je da bo. lAHKO PA SE GREM PONOVNO PREVERIT ČEZ 1 3 ALI 6 MESECEV, DA BOM BOLJ MIREN MI JE REKLA. Bil sem samoplačnik.

Spoštovani, zdravnica vam je pvedala povsem prav. Z veliko veliko verjetnostjo so testi pozitivni v 21 dneh po rizičnem dogodku, če uporabimo kombinacijo protitelesnih testov in beljakovine p24. Negativni bi bili le ob izjemno izjemno redki situaciji in sicer če bi spadali med tiste redke, ki razvijejo protitelesa šele v času 6 mesecev (kar je zelo redko) in bi se okužili z drugim tipom HIV, kot je HIV 1 (kar je spet redko). Kombunacija redko redko pomeni izjemno redko, zato ste tudi dobili odgovor, da boste 100% mirni po 6 mesecih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Pred tednom dni sem se testirau za HIV. Rezultati pa so bili sledeči. Presajalni test 3 generacije nereaktiven, presajalni test 4 generacije nereaktiven/reaktiven, western blot test negativen in imuno blot test negativen. Zdravnik je dejal da razloga za preplah ni vendar naj se čez 3 mesece zopet oglasim na odvzem krvi. Tudi v izvidu je pisalo: Kljub temu da sta testa westrn blot in imuno blot testa negativna se priporoča ponovno testiranje čez tri mesece….

Zdravnik vam je prav svetoval. Presejalni testi so široko občutljivi, in v primeru reaktivnosti jih potrjujejmo s potrditvenimi testi, ki so bolj specifični. V vašem primeru sta bila oba potrditvena testa negativna, zato gre z veliko veliko verjetnostjo za dejansko HIV negativno osebo. Ker pa ste najbrž v začetnem času po nekem rizičnem dogodku in vendarle še v obdobju, ko obstaja, sicer zelo zelo majhno tveganje, da protitelesa šele nastajajo, vas je zdravnik naročil na ponovno testiranje. Pa še dokaz več bo, da vašo pozitivnost na presejalnem testiranju pa moramo pripisati nekemu drugemu antigenu.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Pred kratkim sem opravila test za HIV. Rezultat je bil negativen. Test sem opravila anonimno, vendar sem se med odvzemom krvi pogovarjala s sestro, ki me je, ker sem zaganjala paniko vprašala, če sem kdaj bila v situaciji, v kateri bi se lahko okužila. Odgovoru na vprašanje sem se želela nekako izogniti in sem rekla, da sem tako kot vsi ostali kdaj imela kak nezaščiten odnos, a nazadnje kako desetletje nazaj, prikrila pa sem ji, da se je zgodil v tujini in da bi lahko bil rizičen. Med pogovorom po opravljenem odvzemu krvi sem videla, da je sestra vsebino ene izmed epruvet s krvjo zlila proč (vsaj tako se mi je zdelo). Ali je možno, da me zaradi moje zgodbe niso obravnavali resno in so izdali negativen rezultat kar tako, samo da bi bila pomirjena in moje krvi sploh niso testirali?

Lp

Vaša zgodba nima veze s testiranjem in zagotovo bi bilo tetsiranje izvedeno povsem enako, ne glede na to, kar bi povedali.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Mene pa zanima kakšne vrste testov opravijo pri testiranju krvi krvodajalcev – iščejo protitelesa, beljakovino p24 ali izvajajo kombinacijo obeh?

Hvala za odgovor.

Krvodajalce testiranjo v skladu s pravilnikom z navedeno kombinacijo

* Protitelesa proti virusu HIV in HIV Ag(anti-HIV1/2/0 in p24Ag)
in
* HIV RNA

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kakšna pa je zanesljivost takšnih testov, oz. če drugače vprašam, kakšna je verjetnost, da bi bili testi lažno negativni po npr. slabih 7ih tednih po spolnem odnosu?

Kakšna pa je zanesljivost teh testov, oz. če drugače vprašam, kakšna je verjetnost, da bi bili testi lažno negativni po npr. slabih 7ih tednih po spolnem odnosu?

Zanesljivost testov je izjemno izjemno velika, verjetnost da bi bili testi lažno negativni po 7. tednih pa ekstremno majhna. Že leta 2004, to pomeni pred uvedbo ugotavljanja testa – virusne HIV-RNA, je bila verjetnost, da bi prišlo do okužbe s transfuzijo v Sloveniji 1 primer na 10-20 let. Pri krvodajalstvu pa je odločilna prav vest darovalcev krvi, da se ne udeležujejo krvodajalskih akcij, če obstaja sum, da bi bili lahko okuženi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Moja težava. Imela sem prvi spolni odnos z bežno poznano osebo. Oseba je stara 29 let, imela je veliko spolnih partneric in kratkih vez. Vedno je imel nezačitene odnose. Prvi spolni odnos ni bil zaščiten in včekrat sem ga oralno zadovoljila. Drugič sma imela spolni odnos tudi nezaščiten, ko sem imela mensturacijo. Od tega zadnjega dogodka teče 3 teden. Počutim se slabo, imam boleče grlo, pijem veliko čaja, glavobole. Vročine nisem imela, edino 37.0. Me zanima ali so to znaki hiva? Ali lahko pravim test za hiv po 3 oz 4 tednih v mb? Namreč preveč me to psihično uničuje in ne vem če bom zdraža dlej počakati.
hvala za odgovor.

lp

Spoštovani, znaki akutnega retoriviralnega sindroma se pojavijo 2-6 tednov po okužbi z virusom HIV. Pojavijo se pri okoli polovici okuženih. Boleče grlo, povečane bezgavke, bolečine v mišicah sklepih, izpuščaj in še kaj sodi v sklop sindroma, vendar so znaki slabo specifični in se pojavljajo tudi pri številnih drugih virusnih okužbah Prav gotovo se lahko v Mariboru testirate; test opravite cca 4 tedne po rizičnem stiku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close