Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja TESTI ZA HIV

TESTI ZA HIV

Ni pravila, pri najhitreje potekajočih okužbah se prvi klinični znaki poajvijo že recimo 5 let po okužbi, pri počasi pa tudi več kot 10 let.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Imam vprašanje, 6 mesecev po nezaščitenem spolnem odnosu sem se testirala za HIV. Test je bil negativen. Ali je po tem času test dober pokazatelj okužbe? Ali bi bilo bolje, da se grem še 1x testitat? Od tega je že 2,5 leta.

hvala
LP

Da, 6 mesecev od stika, je dovolj dolgo obdobje celo za tisti minimalni delež procenta, ki ne razvijajo protiteles po 1 mesecu po okužbi. Dodatno testiranje ni smiselno. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Nina P,
hvala za odgovor 🙂

pozdravljeni…zanima me, ce isto velja tudi za hepatitis c, torej, da je test po mesecih 100% zanesljiv. hvala!

Spoštovani,

podobno velja tudi za HCV okužbo;

LP; Eva

Eva Grilc

Lep pozdrav!

ali kajenje marihuane lahko vpliva na rezultate testov za spolno prenosljive bolezni (HIV, hepatitis, sifilis)?
konkretno sem kadil joint 3 dni predno sem šel na test

Ne vpliva.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Na Vas sem se obrnil že pred 3 meseci v tej rubriki in za odgovor se Vam zahvaljujem, imam pa še eno vprašanje. Minilo je 5 mesecev odkar sem imel nezaščiten oralni odnos, pri katerem ni bilo sicer nobenega izliva, vendar skrb nikdar ni odveč. Zanima me ali bodo Elisa testi po 5 in pol mesecih zanesljivi ali naj počakam da mine natanko 6 mesecev? Priznam da sem res na trnih in bi rad čim prej opravil testiranje.
Za Vaš odgovor se Vam vnaprej zahvaljujem!

LP!

Jah, študije so tempirane pač na določena odbobja, v praksi pa med 5,5 meseca in 6 mesecev po stiku praktično ni razlike.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Preventivno sem se testirala za hiv.Rezultat testa je bil: EIA ANTI HIV 1/2/0 IN HIV p24ag=nereaktiven. Od “potencialno” rizičnega kontakta je minilo že dve leti. Kasneje-po testu, sem ugotovila, da sem v času testiranja bila noseča že tri tedne.Ali lahko nosečnost vpliva na lažno negativen rezultat?

Hvala za odgovor.

Nosečnost ne vpliva na rezultat. LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pozdravljeni,
upam,da mi boste pojasnili oz. pomagali vsaj pojasnit.

lani septembra sem imel odnos z rizično osebo vendar sem uporabil kondom. letos maja meseca so se mi pojavili čudni simptomi – glavobol, vnetje grla, temperatura 37.1 – 37.2 ,bolečine v vratnih mišicah (zdravnik ni ugotovil povečanih bezgavk). šel sem na hiv test (na Infekcijsko kliniko v LJ) in je bil test negativen. bol.sestra mi je povedala da če je minilo že toliko časa (6 mes) da je test zanesljiv. mene pa še vedno mučijo ti simptomi , vmes sem imel mogoče 1 mesec in pol normalnega življenja, nato sem na ponovno dobil iste simptome, ki se vlečejo še zdaj. Prvič so se začeli simptomi z glavobolom, drugič pa tako da sem šel v zelo hladno vodo po telesni aktivnosti in me je začelo bolet v vratni mišici – nato spet glavobol, rahla vročina 37.1,vneto grlo,…

res več ne vem kaj je z mano. zdravnik mi pravi da jo to padec imunskega sistema zaradi stresa (težka ločitev). jemljem tudi tabele proti želodčni kislini (controloc) že 6 let. prosim vas da mi svetujete na kaj se naj dam pregledat, ker se mi zdi da je mojemu zdravniku vseeno.
hvala in lp

Spoštovani, rezultati so po 6 mesecih RES zanesljivi in rizičnega odnosa v preteklosti ni več za povezovati z morebitno okužbo HIV.
Znaki, ki jih navajate, so lahko znaki različnih virusnih okužb, pri čemer vas moram opozoriti, da se telesne temperature 37,1 ne smatra kot povišane. Ob stresu je povsem mogoče, da je stalno prisotno slabo počutje in se poveča dovzetnost za okužbe.
Vaš izbrani zdravnik je najbrž ob ponavljajočih se okužbah opravil osnovne preiskave krvi in v kolikor so bile te b.p, bi morda razmišljali tudi v smeri obvladovanja anksioznosti. Vsekakor pa je kljčna oseba, ki bo z vami obvladovala težave, vaš izbrani zdravnik, ki ga ob neustrezni obravnavi lahko tudi zamenjate.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Mene pa zanima, če veste kje vse opravljajo te najnovejša in najhitrejša testiranja za HIV…?
Sicer nisem imel nekega zelo rizičnega spolnega odnosa, vendar se bi rad čimprej učinkovito testiral za HIV in mogoče tudi za druge spolne bolezni…
Zanima me predvsem, če imajo te sodobne teste na Ptuju ali v Mariboru…

Hvala lepa za odgovor!

Spoštovani, kakšne teste izvajajo po posameznih laboratorijih, ne vem Prav gotovo pa se najsodobnejša testiranja izvajajo na Zavodu za transfuzijsko medicino, pa Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo MF v Ljubljani, na področnih Zavodih za zdravstveno varstvo (ta je tudi v MB) prav tako izvajajo kombinacijo testov.
Kakšne teste pa se izbere, je odvisno od namena testiranja: diagnostika, krvodajalstvo, ??
Tudi starejpi testi so po določenem času, ki mine od rizičnega odnosa, praktično enako zanesljivi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Rad bi šel darovat kri…zdaj pa me zanima a to kri potem pregledajo s temi novejšimi testi (za hiv, hepatitis, sifilis…) ali odvisno od laboratorija. Saj velika verjetnost je, da imam vredu kri, ampak nikoli ne veš in me zanima kako se lahko potem zanesem na te teste s katero preglejujejo kri krvodajalca…
A veste tudi mogoče kako dolgo je thc v krvi (po eni “uporabi”)?

LP

Kri lahko darujete le za to specializiranih mestih. Če še niste darovali, pred tem izpolnite natančen vprašalnik, kjer popišejo vaše podatke, tam so tudi vprašanja o vašem vedenju in ev,rizičnih vzorcih obnašanja. Testiranje krvodajalcev poteka vedno enako, v skladu s pravilnikom in dogovorjenimi metodami.

Razpolovna doba THC znaša okoli 50 ur.
Ker je THC zelo dobro topen v lipidih (maščobah) ter tako zastaja v maščobnih depojih v telesu, zadostuje po nekaterih podatkih že en “joint”, da ima oseba, ki kadi marihuano, stalno nekaj THC v telesu.

THC in marihuana se močno absorbirata iz maščobnih tkiv in različnih organov. Na splošno se metaboliti lahko zaznajo s standardnimi metodami v urinu. Pri občasnem kajenju lahko presnovke trave ugotavljamo v urinu do enega tedna, pri rednem kajenju pa tudi tri tedne. Urinski test je lahko pozitiven, tudi če je bil človek le v prostoru, ki je bil močno zakajen z dimom marihuane.
THC v krvi je prisoten še dlje, iz maščevja ga z občutljivimi metodami lahko določimo po več mesecih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

torej, če sem vas prav razumel, bodo vsepovsod kjer bi daroval kri le to pregledali na enak način…
A slučajno veste, če uporabljajo pri pregledu krvi krvodajalcev tudi test za zaznavo antigena p24…?

LP

Da, rutinsko.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close