Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja TESTI ZA HIV

TESTI ZA HIV

Spoštovani, imate prav; 5 tednov po stiku je praktično enako kot “osem tednov” po stiku, kar se zanesljivosti tiče. Ob negativnem izvidu je verjetnost okužbe ob kombinaciji navedenih testov, v našem okolju, oz okoljuh, kjer ne pričakujemo okube z virusom HIV 2, skrajno majhna. Če že, je testiranje smiselno ponoviti kvečjemu 6 mesecev po stiku (sicer pa ste lahko mirni).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za hiter odgovor.

Sicer pa je metoda ELFA enako zanesljiva kot metoda EIA?

Lep dan še naprej!

Da

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
3 mesece nazaj sem bil v tujini kjer sem imel spolni odnos. Bil sem zaščiten z kondomom med oralo in med seksom. Edino pred odnosom je ženska najprej z rokami sebi umivala vagino nato pa še meni penis in se dotikala glavice ali bi lahko prek tega dobil hiv? 1 mesec po tem začeli pojavljati neki čudni simptomi imel sem razpokane ustnice, nek čuden rdeč flek v velikosti 1 kvadradnega centimetra na levi strani ustnic in 4-5 mozoljev na hrbtu.
Koliko mozoljev mora biti in kje se nahajajo da lahko govorimo o simptomih virusa hiv?
Povečanih bezgavk nisem zaznal. A se v primeru okužbe bezgavke toliko povečajo, da bi jih zagotovo opazil ali sem lahko to spregledal?

1 mesec in 1 teden po odnosu sem se šel testirati v LJ na zavod za transfuzijsko medicino, kjer uporabljajo medoto, ki naj bi okužbo zaznala po 21 dneh. Rezultat je bil na srečo nereaktiven. Med tem ko sem pa čakal na rezultate sem dobil še malo povečano telesno temperaturo in drisko vendar bi to prej pripisal temu da sem bil močno nervozen, ko sem čakal na rezultate.

Po tem ko je bil rezultat nereaktiven sem se pomiril vendar zadnje dneve, ko se toliko govori o tem sem spet malo pregledoval na internetu in našel to temo, kjer ste navedli da se pri nekaterih ljudeh virus razvije do te mere da ga test zazna šele po 6 mesecih in sem spet začel malo dvomiti da nisem kaj “fasal”

Pozdravljeni!
3 mesece nazaj sem bil v tujini kjer sem imel spolni odnos. Bil sem zaščiten z kondomom med oralo in med seksom. Edino pred odnosom je ženska najprej z rokami sebi umivala vagino nato pa še meni penis in se dotikala glavice ali bi lahko prek tega dobil hiv? 1 mesec po tem začeli pojavljati neki čudni simptomi imel sem razpokane ustnice, nek čuden rdeč flek v velikosti 1 kvadradnega centimetra na levi strani ustnic in 4-5 mozoljev na hrbtu.
Koliko mozoljev mora biti in kje se nahajajo da lahko govorimo o simptomih virusa hiv?
Povečanih bezgavk nisem zaznal. A se v primeru okužbe bezgavke toliko povečajo, da bi jih zagotovo opazil ali sem lahko to spregledal?

1 mesec in 1 teden po odnosu sem se šel testirati v LJ na zavod za transfuzijsko medicino, kjer uporabljajo medoto, ki naj bi okužbo zaznala po 21 dneh. Rezultat je bil na srečo nereaktiven. Med tem ko sem pa čakal na rezultate sem dobil še malo povečano telesno temperaturo in drisko vendar bi to prej pripisal temu da sem bil močno nervozen, ko sem čakal na rezultate.

Po tem ko je bil rezultat nereaktiven sem se pomiril vendar zadnje dneve, ko se toliko govori o tem sem spet malo pregledoval na internetu in našel to temo, kjer ste navedli da se pri nekaterih ljudeh virus razvije do te mere da ga test zazna šele po 6 mesecih in sem spet začel malo dvomiti da nisem kaj “fasal”
Bi bil zelo hvaležen, če bi mi nekdo ki se malo bolj spozna na te zadeve odgovoril ker na ostalih forumih je težko dobit kakšen zanesljiv odgovor, ker je ogromno wannabe strokovnjakov 🙂

Spoštovani, preko opravih roh, ki so se najprej dotikate vagine, potem pa še penice, vmes je tekla voda, se ne morete okužiti z virusom HIV.
Akutnega retroviralnega sindroma ne določamo po številu izpuščajev (še zlasti, če vemo, da več kot popovica sveže okuženih sploh nimam nobenih znakov ob oužbi). Na akutni retroviralni sindrom posumimo, kadar se v obdobju 2-6 tednov po rizičnem odnosu (ki ga očitno pri vas sploh ni bilo), pojavi sklop simptomov; slabo počutje, povišana temperatura, bovečane bezgavke, izpuščaj. Lahko se prisotni le nekateri, lahko pa vsi. Simptomi in potek so lepo opisani tule:
http://szd.si/user_files/vsebina/Zdravniski_Vestnik/vestnik/st5-6/365-370.pdf

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ja samo njene roke niso bile ravno zelo oprane, saj se je to vseskupaj zgodilo zelo hitro. Potem mislite, da sem glede na vse to in da je bil test negativen lahko miren?

saj ni treba, da se roke dobesedno “sterilizira”. Voda v vsakem primeru zmanjšije koncentracijo povzročiteljev.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni…

Tudi jaz se pridrožujem tem številnim vprašanjem in sicer… Kateri so dejavniki, ki lahko motijo testiranje za HIV? S tem mislim predvsem na zdravila, ki lahko vplivajo na končni rezultat.

Hvala,

87xy

Spoštovani, lažno negativnih rezultatov zaradi vpliva nekih zdravil, ni. Rezultati so lažno negativni le zaradi okna, v katerem z izbrano metodo še nismo uspeli dokazati ali virusa samega, njegovih delov ali protiteles.

Pri presejalnem testiranju na virus HIV pa obstaja možnost t.i. “lažno pozitivnih rezultatov” (presejalni test je pozitiven, čeprav oseba v resnici ni okužena z virusom HIV), zato ob pozitivnih presejalnih testih vedno izvajamo potrditvene teste z drugo metodo.

Ob presejalnem testiranju kri najprej testiramo z metodo EIA ali ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay). Negativni ELISA test pomeni, da nismo našli protitetes. Če najdemo pozitivni rezultat, ga potrjujemo z drugim ELISA testom. Če je tudi drugi ELISA test pozitiven, izvedemo potrditveni test Western Blot, s katerim potrdimo, da so najdena protitelesa res HIV protitelesa. Tudi Western Blot test je lahko pozitiven, negativen ali mejen. Negativen Western blot pomeni, da protiteles proti virusu HIV ni.

Okoli 0.2 % presejalnih ELISA testov je lažno pozitivnih. Lažno pozitivni so zaradi različnih razlogov: npr. bolnikove avtoimunske bolezni, večplodne nosečnosti, transfuzije krvi, jetrne bolezni, abuzusa nedovoljenih drug, hemodialize, cepljenja proti hepatitisu B, gripi in steklini, ko pač nastajajo pogoji, da telo proizvaja protitelesa, ki navzkrižno reagirajo z antigeni virusa HIV (in dajo lažno pozitivne rezultate.)

Marsikje po svetu se že uporabljajo hitri test (npr. ugotavljanje virusa HIV iz sline), ki pa so prav tako le presejalni in morajo biti v vsakem primeru potrjevani z Western Blot metodo.

Kombinacija ELISe in Western Blot je v kombinaciji izjemno zanesljiva. Lažno negativni rezultati so posledica okna, lažno pozitiven Western blot je izjemno redek, se pa zgodi npr. pri prostovoljcih ob testiranju cepiv proti HIV, napakah v laboratoriju, kontaminacijag vzorca ali napačni imterpretaciji rezultatov.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ali mislite, da bi moral glede na to kar sem napisal 6 objav nazaj opraviti ponovno testiranje čez dobra 2 mesece ko bo minilo pol leta?

Ne, že sam stik zaradi kondoma ni bil rizičen. Potem ste se še testirali.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Samo še eno vprašanje potem pa bom dal mir. Ali je možno, da simptome dobiš tudi recimo 4 mesce po odnosu? Ali se vedno pojavijo 2-6 tednov po odnosu in trajajo okoli 4 tedne?

Spoštovani, simptomi akutne okužbe z virusom HIV se pojavijo 2-6 tednov po okužbi (se pa ne pojavijo pri vseh) in NE kadarkoli (4 mesece, kot sprašujete).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

testiranje sem opravila najprej 5 tednov, nato pa še 12 tednov od rizičnega stika, obakrat je bil presejalni test (HIV-1, HIV-2 in antigen p24) negativno. Zanima me, ali vseeno priporočate ponovno testiranje, ker bo sedaj minilo 6 mesecev? Če prav razumem naj bi bila okužba s HIV-1 z dokazovanjem p24 že sedaj dokončno izključena? Ali se po 6 mesecih kontrolira samo še morebitno okužbo s HIV-2, v primeru da se do tedaj še niso razvila protitelesa? Kolikšna je ta možnost? Na katerih območjih sploh lahko pričakujemo okužbo z virusom HIV-2?

Za odgovor se najlepše zahvaljujem.

Lp

Spoštovani, zadevo lahko smatrate za zaključeno. Verjetnost, da bi se okužili z virusom HIV 2, je že tako ekstremno majhna (razen če bi imeli odnose v nekaterih državah Z Afrike), če pa ob tem upoštevamo še dejstvo, da večina oseb proti virusu HIV razvije protitelesa v 1 mesecu po okužbi, je verjetnot, da bi bili okuženi, praktično nična.
Poglejte si še podatke Eurosurveillanca o razširjenosti virus HIV 2 v evropskih državah in videli boste, da ga v Sloveniji niso našli.
http://www.eurosurveillance.org/ViewArticle.aspx?ArticleId=196

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za hiter odgovor in za članek. Nekje sem prebrala tudi, da je virus HIV-2 tudi veliko težje prenosljiv kot HIV-1, ali to drži?

Lep pozdrav

Predvsem je potek bolezni pogosteje blažji pri HIV 2 okužbi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živjo,

pred malo več kot 3mi meseci sem iml oralni spolni odnos. Tip mi ga je fafal in meni je prišlo njemu v usta, ko pa sem mu ga jaz fafal, ni končal meni v usta ampak ga je dokonca zdrkal izven. Mogoče je imel malo precuma, ko sem mu ga fafal
Po parih dneh sem imel 2 dni oteklo grlo, povečane bezgavke in malo vročine, par dni sem se zbujal premočen. Potem ni bilo nič drugih simptomov.

Sedaj imam že kak teden povečani bezgavki pod čeljustjo.
Moram povedati, da sem konec decembra začel s hujšanje – namerno.

Mi lahko svetujete ali sem okužen s HIVom ali imam samo oslabljen imunski sistem zaradi hujšanja?

Prosim za odogovor.

Zdravo Nina P

pred približno 3mi meseci, sem imel oralni spolni odnos s fantom. Ko mi ga je fafal, je meni prišlo njemu v usta, ko pa sem ga jaz njemu, mu ni prišlo v usta, ampak si ga je dokonca zdrkal zunaj ust. Mogoče je imel kaj predsemenske tekočine. Sam mi je zatrdil, da ni okužen.

Po parih dneh sem imel povečane bezgavke in par dni sem se zbujal premočen. Zdi se mu, da drugih simpotomov nisem imel.

Sem pa v januarju sam začel namenoma hujšati in sedaj imam vprašanje še glede bezgavk. Zadnjih 14 dni imam povečane bezgavke pod spodnjo čeljustjo.
Zanima me, če je možnost, da sem sem okužil s HIVom?

Hvala in lp

New Report

Close