Najdi forum

Pozdravljeni. Že nekaj časa imam težave s tesnobo. Med tem časom sem imela tudi anoreksijo, katero pa sem uspešno premagala. Stiki z okolico niso bili posebno prizadeti, z izjemo nekaj mesecev, ko sem se izogibala družbe (predvsem zaradi pomanjkanja energije in volje, kar pripisujem posledicam anoreksije). Recimo, da sem imela težave z anoreksijo dobro leto. Shujšala sem sicer 12kg, vendar sem bila že prej vitka. Problem je bil predvsem v mojem dojemanju sebe, anoreksičnem razmišljanju in konstantni napetosti.

Stara sem 21. Imam krasnega fanta in ljubečo družino. Vedo za moje probleme. Zadnje čase (nekaj mesecev) so se mi začele pojavljati tudi fizične bolečine. Zmanjšana odpornost, utrujenost sem prebrodila, pred nekaj tedni sem bila celo zelo v redu, ponosna nase. Zdaj pa se mi pojavljajo fizične bolečine. Predvsem v mišicah in rahlo, zelo moteče trzanje živcev. Včasih čutim pekočo bolečino, zaradi živcev, po celem telesu. Roke me bolijo, kot bi imela gripo. Je možno, da so te bolečine povezane z genitalnim herpesom, ki se mi je ravno pojavil (drugič)? Dejstvo je, da se počutim bolje, če počnem kaj fizično napornega. Razum mi torej pravi, da so te bolečine posledica moje psihe, vendar pa se kar ne morem sprostiti in nehati z razmišljanjem o multipli sklerozi in podobnih obolenjih. Obsedena sem z brskanjem po spletu. Konstantno me je strah. Kadar nisem z družino ali fantom, mi je neprijetno, saj se bojim, kaj se bo zgodilo. Ne morem spat, ker premlevam o možnih boleznih, zakaj se počutim slabo. Je možno imeti toliko bolečin le zaradi konstantne napetosti?

Vem, si že iščem psihoterapevtsko zdravljenje, saj me moja psiha zelo ovira pri življenju. No, tole pisanje je pa le še del moje obsedenosti, katere se bom, upam, kmalu znebila.

Pozdravljeni,

ker nisem zdravnik vam ne morem odgovoriti na vprašanje ali so bolečine, ki jih opisujete povezane z genitalnim herpesom. Morda so te bolečine res psihičnega izvora, vendar je vseeno dobro, da preverite ali gre za kakšno bolezen. Res pa je, da je eden od znakov anksioznosti tudi hipohondrija.

Pravite, da že iščete psihoterapevtsko pomoč in da je tole pisanje še del vaše obsedenosti. Mislim, da bi vam lahko pri vaših težavah psihoterapija koristila, vendar v vsakem primeru pojdite še na zdravniški pregled. No, pa še to – zaskrbljenost in pisanje o tem ne vidim kot obsedenost, ampak kot vaš normalen človeški odziv na strah in kot nekaj, kar prej koristi kot škodi.

Srečno in lep pozdrav,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close