Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Terapija za pritisk

Terapija za pritisk

Pozdrav.

Več let jemljem Elyrno 20mg/10mg, zvečer pred spanjem. Zjutraj je bil pritisk še kar vredu, okrog 135/85. Čez dan okrog 153/93, zvečer kdaj tudi 160/100. zdravnica mi je dodala Nebilet. Tako , da naj jemljem raje Nebilet(pol tabletke) zvečer in Elyrno zjutraj oz. v razmaku približno 12 ur. Zanima me ali je ta kombinacija zdravil vredu ali lahko pride do kakih kontraindikaciji? Ali je vredu recimo če vzamem Nebilet okrog 21ih in Elyrno okrog 6ih?

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

Pozdravljeni

Elyrno je zdravilo, ki sodi v skupino ACE (zaviralci angiotenzinske konvertaze), Nebilet pa je zdravilo, ki sodi v skupino t.i. beta blokatorjev. Jemanje obeh zdravil ni kontraindicirano t.j. lahko se oba zdravila uporabljata za zdravljenje povišanega krvnega tlaka. Priporočljiva je enakomerna porzadelitev zdravila čez dan t.j. v razmaku 12 ur in vedno ob istem času.

LP

Kaj pa lerkanidipin , ki je tudi v tableti Elyrno?
Kaj mislite, da ne obstaja kaka druga možnost, da bi imel samo eno tableto in ne dveh?

Hvala, lp

Pa če je kaka urca gor/dol najbrž ni tak problem? Ali ja?

Pozdravljeni

Smatram, da imate ustrezno kombinacijo zdravil za zdravljenje krvnega tlaka. Zelo pogosto eno samo zdravilo ne zadostuje za ustrezno obvladovanje krvnega tlaka. “kaka urca gor/dol ” 

ne bi smelo biti problem vendar res priporočam jemanje zdravil ob istem času.

LP

Jaz vzamem Nebilet ob 21ih in Elyrno ob 6ih. Je to vredu? Dosti tudi kolesarim in se ukvarjam tudi še z drugimi športi. Verjetno šport ni problem glede na tablete?

Hvala

lp

Pozdravljeni

Šport je celo zaželjen vendar brez pretiravanj. Naveden čas jemanja zdravil je primeren, seveda redno kontrolirajte tlak, da preverite ućinkovitost zdravljenja.

LP

Hvala za odgovor.

Imam pa še eno vprašanje. Sedaj ko sem začel jemati še polovičko Nebileta zvečer, se mi tlak dopoldan ko vzamem zjutraj še Elyrno zniža tudi pod 120/70, utrip cca.62. Ker bi rad imel čimanj tablet sem pomislil , če bi mogoče lahko jemal samo Nebilet zvečer ali pa če bi jutranjo dozo Elyrna znižal oz. vzel kaj drugega.Se tudi malo čudno počutim dopoldan….čudna glava. Zanima me tudi ali se s temi tabletami lahko kar prekine ali je potrebno postopoma zmanjševati dozo. Je pa res da tudi če s športom dvignem utrip ostane tlak še vedno nizek, se ne spremeni dosti.

Najlepša hvala za odgovor.

lp

Odgovor na objavo uporabnika
Lizard64, 15.04.2024 ob 11:58

Hvala za odgovor.

Imam pa še eno vprašanje. Sedaj ko sem začel jemati še polovičko Nebileta zvečer, se mi tlak dopoldan ko vzamem zjutraj še Elyrno zniža tudi pod 120/70, utrip cca.62. Ker bi rad imel čimanj tablet sem pomislil , če bi mogoče lahko jemal samo Nebilet zvečer ali pa če bi jutranjo dozo Elyrna znižal oz. vzel kaj drugega.Se tudi malo čudno počutim dopoldan….čudna glava. Zanima me tudi ali se s temi tabletami lahko kar prekine ali je potrebno postopoma zmanjševati dozo. Je pa res da tudi če s športom dvignem utrip ostane tlak še vedno nizek, se ne spremeni dosti.

Najlepša hvala za odgovor.

lp

Pa še to sem pozabil povedat. Danes je četrti dan ko jemljem še Nebilet.

lp

Spoštovani

Svetujem, da jemljete zdravila po navodilih zdravnika. Padec tlaka pod 120 mmHg je celo zaželen.

LP

Pozdrav.

Razumem in tudi jemljem zdravila po navodilu zdravnika, ampak zdaj ko jemljem Nebilet zvečer in Elyrno zjutraj se dopoldan počutim slabo, verjetno zaradi stranskih učinkov Elyrna. Čudna glava, zamegljen vid itd.

Sicer je pritisk čez dan nekaj nižji, je pa čez noč višji ker ko  ga zmerim ob 6ih zjutraj ko ustanem je nekje med 140/90 in 150/95.

Zanima me kaj bi bilo če bi vzel Elyrno zvečer in Nebilet zjutraj? Je to drugače?

Pozdravljeni

Zanimivo je, da kar nekaj študij podpira jemanje obeh zdravil zvečer.

Ena od študij pravi, da večerni odmerek nebileta ima lahko nekaj prednosti pred jutranjim odmerjanjem pri znižanju sistoličnega krvnega tlaka pred prebujanjem.

Prav tako še nekaj študij kažejo, da odmerjanje zaviralca angiotenzinske konvertaze (ACE) kar je pravzaprav zdravilo Elyrno, pred spanjem kaže bolj trajen in dosleden 24-urni antihipertenzivni profil, vključno z večjim znižanjem krvnega tlaka (KT) ponoči.

Svetoval bi, da ohranite trenutni način jemanja obeh zdravil s tem, da nebilet jemljite med jedjo. Menim, da bodo simptomi, ki jih omenjate postopoma izzveneli.

LP

Odgovor na objavo uporabnika
Ozrenko, 23.04.2024 ob 10:10

Pozdravljeni

Zanimivo je, da kar nekaj študij podpira jemanje obeh zdravil zvečer.

Ena od študij pravi, da večerni odmerek nebileta ima lahko nekaj prednosti pred jutranjim odmerjanjem pri znižanju sistoličnega krvnega tlaka pred prebujanjem.

Prav tako še nekaj študij kažejo, da odmerjanje zaviralca angiotenzinske konvertaze (ACE) kar je pravzaprav zdravilo Elyrno, pred spanjem kaže bolj trajen in dosleden 24-urni antihipertenzivni profil, vključno z večjim znižanjem krvnega tlaka (KT) ponoči.

Svetoval bi, da ohranite trenutni način jemanja obeh zdravil s tem, da nebilet jemljite med jedjo. Menim, da bodo simptomi, ki jih omenjate postopoma izzveneli.

LP

Sej zato sem vprašal za obratno varianto, ker ko sem jemal Elyrno zvečer je bil pritisk ponoči in zjutraj nižji.

Hvala za odgovor.

Lp.

Pozdrav.

Imam še eno vprašanje. Zdaj ko jemljem 1/2 Nebilet se mi utrip zniža, tudi 53 udarcev na minuto. Je to vredu?

Zato razmišljam, da bi vzel raje Elyrno zvečer  in Nebilet zjutraj. Je to smiselno?

Pozdravljeni

Povsem normalno je, da vam utripi padejo tudi do 53 utripov/min. Menim, da sprememba časa jemanja zdravil ne bi pomembno vplivala na število utripov.

LP

Pozdrav.

Prosim za mnenje oz. razlago izvida. Kakšne so normalne vrednosti?

UZ SRCA

-normalen premer bulbusa aorte 3,8

-normalen premer vidnega delaascendentne aorte 3,6cm

-povečan premer levega preddvora, LA=4,9cm

-normalne dimenzije levega prekata, LPd=5,5cm LPs=6,3cm

-normalna debelina miokarda, IVS=1,3cm, Z,st=1,3cm

-koncentrična hipertrofija LP, EF=69%

-segmentnih motenj kontrakcij levega prekata ni videti

-psevdonormalen transmitralnipretok,E/A=87/60 cm/s

-krivulja TDI kaže na diastolno disfunkcijo LP,E”/A”=6,7/11,4 cm/s, S=6,7 cm/s

-E/E”= 12,9 kar je v sivem območju in ni moč z gotovostjo oceniti ponitvenega tlaka levega prekata

-desni preddvor je povečan, površina je 25,1 cm2

-desni prekat je povečan D1=5,4 cm, D2=4,3 cm

-sistolna funkcija desnega prekata je normalna, TAPSE=2,8 cm

-trivialna mitralna insuficienca

-komaj viden signa lnepomembne trikuspidalne insuficience

-ostale zaklopke so morfološko normalne

-v desnem preddvoru je ob ustju vene cave videti ostanke Eustahijeve zaklopke

-ena izmed hord na sprednji list mitralne zaklopke je predolga

Odgovor na objavo uporabnika
Lizard64, 14.05.2024 ob 07:02

Pozdrav.

Prosim za mnenje oz. razlago izvida. Kakšne so normalne vrednosti?

UZ SRCA

-normalen premer bulbusa aorte 3,8

-normalen premer vidnega delaascendentne aorte 3,6cm

-povečan premer levega preddvora, LA=4,9cm

-normalne dimenzije levega prekata, LPd=5,5cm LPs=6,3cm

-normalna debelina miokarda, IVS=1,3cm, Z,st=1,3cm

-koncentrična hipertrofija LP, EF=69%

-segmentnih motenj kontrakcij levega prekata ni videti

-psevdonormalen transmitralnipretok,E/A=87/60 cm/s

-krivulja TDI kaže na diastolno disfunkcijo LP,E”/A”=6,7/11,4 cm/s, S=6,7 cm/s

-E/E”= 12,9 kar je v sivem območju in ni moč z gotovostjo oceniti ponitvenega tlaka levega prekata

-desni preddvor je povečan, površina je 25,1 cm2

-desni prekat je povečan D1=5,4 cm, D2=4,3 cm

-sistolna funkcija desnega prekata je normalna, TAPSE=2,8 cm

-trivialna mitralna insuficienca

-komaj viden signa lnepomembne trikuspidalne insuficience

-ostale zaklopke so morfološko normalne

-v desnem preddvoru je ob ustju vene cave videti ostanke Eustahijeve zaklopke

-ena izmed hord na sprednji list mitralne zaklopke je predolga

normalne dimenzije levega prekata, LPd=5,5cm LPs=6,3cm

tukaj mislim da je prišlo do tipkarske napake pri LPs, pred petimi leti je bila vrednost 3,6 cm.

Pozdravljeni

Navedene vrednost ultrazvka srca so, razen nekaj manjših odstopanj, v mejah normale. Omenil bi debelino septuma 1,3 cm in zadnje stene 1,3 cm, ki nekoliko presegata referenčne vrednosti (1,1 cm), zato je tudi napisano »koncetrična hipertrofija LP«, ker so stene nekoliko odebeljene, vendar glede na iztisni delež 69%, ta zadeva zaenkrat nima vpliva na delovanje srca.

Diastolna disfunkcija pomeni, da je moteno polnjenje levega prekata vendar nič resnega. Glede vidne zaklopke Evstahijeve zaklopke naj pojasnim, da sta v zarodku spodnja votla vena in desni preddvor srca ločena z zaklopko spodnje votle vene, znano tudi kot Evstahijeva zaklopka. Pri odrastlih  ta zaklopka zakrni ali pa ostane majhna duplikatura endokardija.

LP

Se pravi s srcem ni nič narobe in lahko veselo kolesarim in športam naprej?

Najlepša hvala za odgovore.

lp

Odgovor na objavo uporabnika
Lizard64, 14.05.2024 ob 09:57

Se pravi s srcem ni nič narobe in lahko veselo kolesarim in športam naprej?

Najlepša hvala za odgovore.

lp

Fizična aktiovnost je vedno zelo zaželena, seveda brez pretiravanj. 🙂

LP

New Report

Close