Najdi forum

temperatura

moram odrediti prirast temperature, što je to? nisam siguran me pod tim traze. i stavim vam cijeli zadatak ako mi mozete ga rijesiti.
Odredite prirast temperature ako 0,25 mol ugljikovog tetraklorida apsorbira 75,4 J energije. Specifični toplinski kapacitet ugljikovog tetraklorida je 0,861 Jg-1K-1
i kako se simbolima pise ugljikov tetraklorid?

Dragi Igore

Kemijska formula ugljikovog tetraklorida je CCl4.

Ovdje su u pitanju termodinamički procesi. Prirast temperature se označava s ΔT, a pokazuje razliku temperature konačnog i početnog stanja. Na temelju podataka koje ste naveli, prirast temperature možete izračunati kombinacijom dviju formula za toplinski kapacitet:

1. C=c ∙ m gdje je “C” toplinski kapacitet, “c” specifični toplinski kapacitet i “m” masa tvari

2. C=Q/ΔT gdje je “Q” apsorbirana toplina odnosno energija

Umjesto toplinskog kapaciteta u drugoj formuli uvrstite prvu formulu i dobijete:
c∙m= Q/ΔT odakle prirast temperature dobijete:

ΔT = Q/(c∙m)
Pazite, u zadatku vam je poznata samo množina pa preko nje dobijete masu:

m(CCl4) = n(CCl4) ∙ M(CCl4)

Pokušajte uvrstiti podatke u formulu i sami doći do rješenja.

A KOJU JEDINICU ZA PRIRAST TEMPERATURE MORAM NA KARJU STAVITI? OVO JOS NISAM USPIO RJESITI. DA LI JA MORAM SVE FORMULE PISTAI ILI SAMO OVU ZADNJU U KOJU STAVLJAM PODATKE?

U ovom slučaju vam je svejedno hoćete li staviti kelvin (K) ili Celzijev stupanj (°C) jer ste računali prirast odnosno razliku, a ne određenu temperaturu – dobijete jednake vrijednosti.

Morate li pisati sve formule? Ovisi na kojoj ste razini obrazovanja i koliko to zahtijeva vaš profesor. Ja sam napisala da vam lakše objasnim cijeli zadatak i dobivenu formulu.

Pokušajte samostalno riješiti zadatak. Samo tako možete vidjeti razumijete li uistinu zadatak. U slučaju poteškoća, slobodno se javite.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close