Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Tekočina v srednjem ušesu

Tekočina v srednjem ušesu

Spoštovana zdravnica,
hvala, ker tako lepo razločno odgovarjate na vprašanja nas, zaskrbljenih mamic.

Tudi sama imam “težavno” vprašanje. Pri otroku je bil test TEOAE neodziven, tudi preiskava BERA je bila slaba. Nek odziv je bil žele pri jakosti 80 db. Je pa zdravnik ORL diagnostificiral tekočino v srednjem ušesu in zaradi tega predpisal 3,5 mesečnemu otroku Nasonex.
Ko berem navodila vidim, da lahko to povzroči, da otrok več ne raste oz. da raste počasneje. Zato naj bi se kontrolirala rast (višina) pri otroku. Je pa res, da če se ugotovi, da otrok ne bi rasel v višino, se seveda pojavlja vprašanje, ali so se v času uporabe zdravila ustrezno razvijali ostali organi.
Poleg tega bi naj se to zdravilo dajalo otrokom, ki so starejši od 3 let.
Razumem, da bi to zdravilo lahko pomagalo, da bi tekočina v srednjem ušesu iztekla, vendar ne ni rada, da bi tako majhen otrok kasneje imel kakšne posledice.
Razmišljam, kaj pa če bi otroku dajala npr. Operi P, ki nima takšnih stranskih učinkov?
Ali bi morebiti vi lahko predlagali kakšno drugo mogoče bolj “blago” zdravilo za tanjšanje sluznice?? Kar bi bilo mogoče vseeno boljše kot “nič”:

Zdravnik ORL je menil, da je to lahko tudi sluz, ki bi ostala še od poroda. Zato me zanima, ali se da kako preveriti, da ta sluz ni bakterijskega izvora?? Sama sem namreč imela najdeno bakterijo v nožnici tik pred porodom, ki takrat še ni bila zdravljena (Klepsiela Pneumonie)?
Ali ima smisel, da na to sedaj po 3 mesecih opozoril zdravnika, če bi morebiti bilo smiselno otroku predpisati antibiotik?

Pri dihanju občasno tudi slišim sluz pri otroku v grlu. Zato mu nos redno izpiram s fiziološko raztopino. Alergije otrok najbrž nima, saj ima to “sluz” in te težave že vse od rojstva oz. jih je imel že v bolnišnici.

Na vprašanje zdravnice ali je otrok imel vnetje ušes sem odgovorila z ne. Res pa je, da se otrok neko obdobje ni želel obračati v eno smer in ima vseskozi vročo glavico?
Čeprav, ko mu izmerim vročino pod pazduho, je normalna. Ali je na otip vroča glavica pri dojenčkih nekaj normalnega? Res je njegova glavica vseskozi zelo zelo topla, veliko bolj kot npr. moje čelo.

Zdravnik je omenil, da bi to lahko bilo še od poroda. Če jaz prav razumem, bi lahko tekočina oz. sluz prišla v uho preko grla ob porodu. Po porodu je imel aspiracijo. Ali bo torej lahko bilo “dovolj” če se stanjša sluznica v Evstrahijevi cevi s pomočjo zdravil Nasonexa, Operila ali kakšnega drugega manj “tveganega” zdravila za 3,5-mesečnega dojenčka?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovana,
našteli ste kup “težavic”, ki so lahko nekaj povsem običajnega za dojenčka te starosti – kar velja tudi za tekočino (=žolico) v votlini srednjega ušesa. Če je specialist ORL presodil, da bi bilo koristno “stanjšati” sluznico v žrelu (in posledično v začetnem delu Evstahijeve cevi, ki je namenjena odzračevanje votline srednjega ušesa), bi se njegovih navodil držala. Nasonex je zdravilo, ki ga dajemo tudi nedonošenčkom in deluje protivnetno. V nizkih odmerkih (kar je vedno, ko ga uporabimo lokalno, kot pršilo) je zdravilo zelo varno in nikakor ne vpliva na rast otroka.
Operil deluje drugače, kot vazokonstriktor – stisne žilice v sluznici, kar zmanjša prisotnost vode v njej – jo izsuši, a hkrati tudi prekine dobavo hrane vanjo. Po nekaj dneh prekomerne uporabe kapljic lahko zato pride do hujše poškodbe sluznice, ki še bolj zateče…
Težava pri branju navodil ob zdravilu je vedno, da so v njih navedene vse možne nezaželjene reakcije, tudi kadar gre za dajanje zdravila v bistveno višjih odmerkih od priporočenih, bistveno dlje ali na nepravilen način. In tudi, če je pojavnost sopojava podobna zadetku sedmice na lotu.
Praktično VSA zdravila so odsvetovana pri nosečnicah, v času dojenja ter pri dojenčkih – tudi zato, ker zaradi etičnih omejitev testiranja v teh skupinah niso dovoljena. Kar farmacija rešuje v navodilih tako, da zdravilo v tem obdobju pač odsvetuje.
Ljudje smo “polni” bakterij in poseljenost rodil s Klebsiello pneumoniae (ki sodi med črevesno floro) ni nič neobičajnega. In se nikoli ne zdravi – tudi zato, ker antibiotiki lahko delujejo le v dobro prekrvljenih tkivih, kar pa vsebina črevesja in rodil nikakor ni…
Novorojenček tekočine v srednje uho ne dobi z “apiracijo”, ampak je tam tekočina ves čas plodovega življenja v mami in se šele po rojstvu počasi posrka v limfne vode slušnega sistema ali izcedi preko Evstahijeve cevi v žrelo…
“Vroča glava” je nekaj, kar mame pogosto opazujejo pri dojenčku – in je lahko znak, da je otroku prevroče – predvsem zato, ker je preveč oblečen, po možnosti še s kapo na glavi. Nikakor pa ni glavni znak povečane telesne temperature in še manj vnetja srednjega ušesa…
Upam, da sem dovolj razumljivo razjasnila kakšne vaše dvome in vprašanja.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,
hvala za vse odgovore. Imam pa še vprašanje oz. mogoče imate Vi kakšno idejo, kako bi “zmanjšala” količino Nasonexa, ki bi ga dala z razpršilcem v otrokovo nosnico. Nenazadnje je doza 1 vpih v vsako nosnico skoraj enaka kot za odraslega. Težko je zmanjšati količino vpiha. Če pa pogledam svojo nosnico in nosnico od dojenčka je pa razlika ogromna. Poleg tega je problem še ta, da mora biti dojenček v pokončnem položaju, ko mu bom dala zdravilo in se ne bi smel premakniti, da tekočina ne bi prišla npr. v oči. Sicer sem to enkrat izvedla, ko je spal, pa je zaznal nekaj grenkega, kar sem mu videla po nagubanem čelu. Ali bi imelo smisel, če bi otroku dala 1 dan pršilo v 1 nosnico, drugi dan pa v drugo nosnico? Se opravičujem za tako težka vprašanja. Hvala za razumevanje in lep pozdrav!

Vprašanja niso težka, so pa težje “odgovorljiva”.
Večina zdravil, ki jih dajemo “lokalno”, deluje le na mestu, kamor jih razpršimo in se slabo vsrkavajo v telo. Na žalost prav za steroide to velja le delno – in imajo otroci ob zelo dolgotrajni uporabi (več let) lahko težave bodisi zaradi razrasta kvasovk v zgornjih dihalih ali pa celo enake znake, kot če bi jih otrok dobival v obliki tabletk ali sirupa. Vsekakor pa so težave neprimerljivo lažje od teh, zaradi katerih Nasonex sploh jemlje…
Odmerek Nasonexa 50 mikrogramov sodi med nižje, zato težav ne bi smelo biti.
Varianta menjave nosnic – zakaj pa ne, če boste opazili, da deluje. Prav velike medicinske znanosti pa v tej odločitvi seveda ni.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani, mene pa zanima ali se lahko pri 6-mesečnem otroku uporablja Septanazal 1 teden? Tudi naš otrok ima namreč tekočino v srednjem ušesu in nam je bila priporočana uporaba Septanazala. Je to varno uporabljat oz. manj nevarno kot npr. OperilP? Če ja, kako bi ga naj uporabljali? Hvala za vaše odgovore in lep pozdrav!

Septanazal vsebuje enako sestavino kot OperilP, torej sredstvo, ki stisne žilice v sluznici in na ta način zmanjša oteklino. Na žalost zmanjša s tem tudi prehranjenost sluznice, zato se odsvetuje dolotrajnejša uporaba. Kar sicer 1 teden še ni.
V vašem primeru je bilo pršilo predpisano z namenom, da se zmanjša oteklina sluznice tudi v predelu Evstahijeve cevi (cevčice, ki poteka med žrelom in srednjim ušesom in je namenjena izenačevanju pritiska v srednjem ušesu) – kar bi cevčico (ki je sedaj stisnjena) odprlo toliko, da bi se tekočina iz srednjega ušesa lažje izpraznila. Na žalost tak pristop ni vedno uspešen – in če je tekočina v srednjem ušesu predolgo in postane bolj “gosta”, zato je otrok naglušen, jo je včasih treba izčistiti celo s cevčico, ki jo vstavijo skozi bobnič. Ta pa se po odstranitvi vedno hitro zaceli…
Sicer pa je dovolj, če dajete pršilo v nos največ 2-3x dnevno.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,
10-mesečna hčerka bi morala prejemati terapijo nasonex in amoksiklav zaradi tekočine v sred,. ušesu. Ker je prsilnik nasonex težko uporabljati – hčerka ni pri miru oz. če se premakne ji lahko razpršimo zdravilo v oči, smo prosili za kapljice. Kapljice smo dobili flixonase (fluktikazonpropionat 400 mikrogramov v 0,4 ml) v 0,4 ml dozici naj bi bilo 12 kapljic.
Imamo navodila 1 kapljico na dan v vsako nosnico.
V navodilih zdravila piše, da podatki, ki so na razpolago do sedaj ne zadostujejo, da bi se uporaba tega zdravila priporočala za otroke manjše od 16 let. Sedaj smo nekoliko prestrašeni glede tega zdravila. Kaj bi predlagali vi?
Ali je ta sestavina zdravila bolj potencialno nevarnejša za otroka kot sestavina nasonexa??Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Če boste brali navodila, ki so priložena zdravilom, bo pri večini pisalo, da niso priporočljiva za otroke in mladostnike. Za zdravila, ki vsebujejo steroide, še toliko bolj. Glavni razlog je, da testiranja na ljudeh – zlasti otrocih – niso več dovoljena, za “zavarovanje” pred slučajnimi sopojavi je zato bolje napisati opozorilo, s katerim so proizvajalci zdravil vsaj finančno in pravno zaščiteni.
Ena kapljica dnevno je tako majhna doza, da nikakor ne more narediti škode vaši hčerki. Verjetno pa ne bo prav zelo učinkovita, doza je bolj “homeopatska” 🙂
Steroida v pršilu Nasonex in kapljicah Flixonase sta zelo podobna – in imata praktično enak učinek ter sopojave. Terapevtski učinek je v zmanjševanju vnetja in s tem otekline (kar olajša odprtje Evstahijeve cevi in praznjenje votline srednjega ušesa v žrelo), sopojav pa je ob dolgorajnem dajanju (mesece, leta) predvsem zmanjšanje odpornosti na mikrobe, še zlasti na glive kvasovke.
Torej – jaz bi kapljice vsekakor dajala, še bolj pa pazila na druge ukrepe, s katerimi se izbojša stanje sluznice v nosu in žrelu – čim več gibanja zunaj, primerna vlaga v stanovanju, nižja temperatura zraka v spalnici ter izogibanje možnim virom okužb.
Srečno v 2019 in lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close