Najdi forum

šum na srčku???

Pozdravljeni,
februarja sem rodila zahiranko – gestacija 36t. V prvi posvetovalnici so ji slišali manjši šum, a do danes še ni izginil. Zelo me skrbi, čeprav vem, da ima to veliko dojenčkov. Ali menite, da bi bilo dobro stopiti do kardiologa, da ovrže sume na kaj hujšega?
Vnaprej hvala za vaš odgovor. Lp Nina

Šum na srcu ima približno polovica otrok. Pri veliki večini otrok je šum nedolžen, tako da to, da ima otrok šum, nikakor ne pomeni, da ima tudi srčno napako. Opredelitev šuma na srcu je delo pediatra. Če je šum po kvaliteti fiziološki (nedolžen) in če ni drugih znakov, na podlagi katerih bi pediater posumil na srčno napako (pospešeno dihanje, utrujanje pri hranjenju, slabše napredovanje na teži, pomodrevanje,…) pregled pri pediatričnem kardiologu ni potreben.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Iz odgovora, ki ste ga zapisali, sklepam, da potem ni nič nevarnega, če prvič slišijo pri letu in pol.
Otrok je bil včeraj sprejet v bolnišnico zaradi vročinskega krča. Slišali so tusi šum na srcu in spraševali, če nam je že kdo omenil, da ga ima. Nikoli ni noben zdravnik ničesar slišal.

Saj to ne more nastati kasneje – a se otrok ne rodi s tem?

Verjetno ni potrebe, da bi me skrbelo, da bo zato zdaj kaj narobe?

To, da vam je pediater ob sprejemu omenil, da sliši pri otroku šum na srcu, samo po sebi ne pomeni nič slabega. Šum na srcu ima približno polovica otrok in pri veliki večini je šum nedolžen, ali drugače, srce je strukturno in funkcijsko normalno. Svetujem vam, da se pogovorite z lečečim pediatrom, prepričan sem, da bodo šum brez težav opredelili.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close