Najdi forum

Suho lasišče

Pozdravljeni

Moja 1,5 let stara hčerka ima izredno suho lasišče in tudi laski so suhi (podobno slami). Glavo peremo 1x tedensko z Adermo. Laske ji strižemo na kratko (1 cm), ravno zato, da ji lahko lasišče temeljito operem, vendar ni vidnih sprememb. Na določenih mestih vidim velike luske, ki pri odstranitvi zakrvavijo. Ima tudi sicer bolj suho kožo tudi po telesu, vendar nič hujšega. A bi jih mogoče morala prati pogosteje kot 1x tedensko?
Kot dojenček ni imela temenc.

Hvala za odgovor, lp

MICIPICI

Spoštovani,

koža pri otroku, vključno z lasiščem, ima vse do pubertete bistveno manjšo aktivnost žlez lojnic kot pri odraslem. Zato otroških las tudi ni treba prati vsak teden. Za vašo hčerko bo pranje las enkrat mesečno verjetno čisto dovolj. To pišem tudi iz izkušenj kot mama dveh otrok, ki sta se ob pranju las drla na smrt in smo se zaradi tega izpogajali za pranje vsakega 1. v mesecu, pa je bilo čisto v redu. Šampon vedno dobro izperite s tekočo vodo (1 minuta izpiranja). Če boste zmanjšali pogostost pranja, verjetno tudi luščenja ne bo več. Suhe lase vaše hčerke lahko tudi negujete oz. namažete s katerim od številnih pripravkov za nego suhih las, ki jih dobite v drogerijah, tudi če ne piše, da so posebej namenjeni otrokom.

Luščeče lasišče je lahko bodisi posledica suhe kože, kot pri vaši hčerki, ali premastne kože (pri nekaterih odraslih, zlasti tistih, ki imajo hitro mastne lase ali seboroični dermatitis; in “temence” pri dojenčkih, ki imajo zaradi maminih hormonov v prvih mesecih podobno aktivnost lojnic kot odrasli – zaradi tega je dojenčkom v prvih mesecih treba prati lase oz. lasišče razmeroma pogosto). Mastne luske z lasišča odstranjujemo tako, da jih za kakšno uro, ali še bolje čez noč, namažemo z olivnim oljem, nato pa poskusimo nežno mehansko odstraniti. Za odstranjevanje je najboljši glavnik za dojenčke, ki ima na koncu zob okrogle, ne ostre bunkice. Olivno olje lahko kupite v lekarni, lahko pa vzamete tudi tistega za kuhanje. Nato lase operemo, potrebno pa jih bo večkrat našamponirati, da se odstranijo ostanki olja, sicer bo otrok še nekaj časa dišal po solati. Lusk ne smemo odstranjevati na silo, tako da bi lasišče zakrvavelo, postopek raje večkrat ponovimo. Če je luščenje posledica suhe kože, pa lusk ni treba odstranjevati na tak način. Luščenje se v tem primeru običajno zmanjša ali izgine po zmanjšanju pogostosti pranja las.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

Hvala lepa za odgovor

Lp, MICIPICI

New Report

Close