Stroški spremljevalca mladoletnega otroka v tujini
Spoštovani!
Najprej se Vam v imenu celotne skupine iskreno, iz srca opravičujemo, ker je trajalo tako dolgo, da smo pripravili odgovor na Vaše vprašanje. Žal se je zgodilo tako, da so se pojavile določene težave pri reševanju tega primera in vse skupaj se je zaradi tega zavleklo.
Upamo, da boste naše opravičilo sprejeli z razumevanjem in da Vam bo naš odgovor kljub vsemu prišel prav! V naprej pa se bomo potrudili, da se takšne težave ne bodo ponavljale, zato Vam sporočamo, da smo Vam z veseljem na razpolago za morebitna nadaljnja vprašanja.
Vam in Vašemu otroku želimo vse dobro!
Tukaj podajamo odgovor na Vaše vprašanje:
Glede na to, da ste vprašanje objavili pod temo z naslovom Kako do zdravljenja v tujini?, smo odgovor pripravili z ozirom na destvo, da Vas zanimajo pravice spremljevalca mladoletnega otroka pri zdravljenju v tujini.
Do pregleda, preiskave ali zdravljenja v tujini oziroma do povračila stroškov teh storitev je zavarovana oseba upravičena v primeru, če so v Sloveniji izčrpane možnosti zdravljenja in če je z zdravljenjem v drugi državi možno utemeljeno pričakovati ozdravitev ali izboljšanje zdravstvenega stanja oziroma preprečiti nadaljnje slabšanje (Opomba 1). Vlogo za napotitev na zdravljenje, pregled ali preiskavo v tujino je potrebno oddati v obliki obrazca E 112 (Opomba 2).
Če imenovani zdravnik Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: ZZZS) zavarovano osebo napoti na zdravljenje v tujino, z odločbo odloči tudi o predvidenem trajanju zdravljenja (v kolikor je to na podlagi razpoložljive medicinske dokumentacije mogoče), o upravičenosti do spremstva, ter o najprimernejšemu načinu prevoza in o zdravstvenem zavodu oziroma izvajalcu v tujini, kjer bo zdravljenje opravljeno.
Če je na zdravljenje napoten otrok do 18. leta starosti, ima na potovanju in med zdravljenjem pravico do spremstva. Območna enota ZZZS po končanem zdravljenju oziroma po opravljenem pregledu na podlagi poročila o višini nastalih potnih stroškov zavarovani osebi le-te povrne. V primeru, če zavarovana oseba pred začetkom zdravljenja zahteva akontacijo stroškov, le-te izplača območna enota ZZZS, dokončen obračun pa se opravi po končanem zdravljenju.
Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-UPB3, Ur. l. RS, št. 72/2006 z dne 11. 7. 2006 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZZVZZ) v 42. členu določa da, če je zavarovana oseba napotena na zdravljenje v tujino, se povračilo za stroške prehrane in nastanitve zanjo odmeri v višini, kot jo določi ZZZS.
Pravico do spremljevalca določa tudi Zakon o pacientovih pravicah (Ur. 1. RS, št. 15/2008 z dne 11. 2. 2008, v nadaljevanju: ZPacP), ki v 8. členu določa, da je zdravstvena oskrba otroka zagotovljena ob dopustitvi stalnega spremstva enega od staršev ali druge osebe, ki skrbi za otroka. Pravica se lahko uveljavlja do pridobitve popolne poslovne sposobnosti otroka. Omogoča pa stalno prisotnost pri zdravstveni oskrbi oziroma posegu in upravičenje do nastanitve v zdravstveni ustanovi v primeru, če je otrok hospitaliziran.
Nadalje Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št. 30/2003 z dne 27. 3. 2003 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravila OZZ) v 154. členu določajo, da osebi, ki je določena za spremljevalca, pripada povračilo potnih stroškov v dejanski višini cene prevoza z javnim prevoznim sredstvom ob predložitvi vozne karte na razdalji od bivališča zavarovane osebe do izvajalca v drugem kraju. Če zavarovanec in spremljevalec potujeta z osebnim avtomobilom, zavod povrne prevozne stroške v vrednosti 10% cene litra euro-super bencina na kilometer v posameznem koledarskem mesecu,zmanjšanih za 3% minimalne plače,veljavne v tistem mesecu.
Pravico do povračila stroškov za prehrano in prenočevanje Pravila OZZ zagotavljajo v 156. členu. Če sta zavarovana oseba in spremljevalec od doma zavarovane osebe oddaljeni več kot 12 ur, imata pravico do povračila stroškov prehrane v višini 60% dnevnice, ki se izplačuje delavcem državne uprave. Če morata bivati v drugem kraju, imata tudi pravico do povračila stroškov za prenočevanje v višini cene hotela s tremi zvezdicami. Če spremljevalec ne predloži računa, mu ZZZS povrne stroške prenočevanja v višini ene dnevnice za posamezno prenočevanje. Upošteva se višina dnevnice na dan, ko je bilo opravljeno potovanje.
Prav tako pa Pravila OZZ v 138. členu določajo, da ima eden od staršev pravico do nadomestila plače v primeru, ko je spremljevalec osebi, ki je na zdravljenju v tujini in je mlajša od 18 let. Višina nadomestila plače znaša 80% osnove (139. člen Pravil OZZ). Osnova za nadomestilo je zavarovančeva povprečna mesečna plača in nadomestila, ki so bila izplačana v koledarskem letu pred letom v katerem je nastala začasna zadržanost od dela (140. člen Pravil OZZ).
Opomba 1: Pravna podlaga za navedene določbe je v Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, (Ur. l. RS. št. 72/06 ZVZZ-UPB3, 114/06 ZUTPG, 91/07, 71/08, 76/08) in v Pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št. 30/03, 35/03, 78/03, 84/04, 44/05, 86/06, 90/06, 33/08, 71/08).
Opomba 2: Obrazec E 112 je dostopen na spletni strani ZZZS, tam pa je tudi navedeno, kaj je potrebno obrazcu priložiti: morebitno medicinsko dokumentacijo glede zdravljenja, s katero razpolaga zavarovana oseba; morebitno razpoložljivo dokumentacijo tuje zdravstvene ustanove; v primeru povračila stroškov pa tudi odpustnico o zdravljenju ter račune, izdane s strani izvajalca v tujini, kjer se je zavarovana oseba zdravila.
Odgovor pripravila:
Gregor Kumer in Urška Kupec,
člana Skupine za pomoč staršem bolnih otrok
Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru