stresanje
Pozdravljeni,
bi mi mogoče vi znali pomagati z odgovorom, ker zadnje dni opažam, da se moja 6,5 mesečna punčka na trenutke strese. Ne vem kako naj opišem, strese se v bistvu trup, glava, rokice.. nekako tako kot naredimo, ko nas naenkrat zazebe. Kaj bi to lahko bilo, ste kaj takšnega že zasledili?
Hvala za odgovor in lp
Spoštovana,
žal je opis zelo skop in težko zapišem, da gre za povsem normalen pojav (pa čeprav je več kot 95%-na verjetnost, da gre bodisi za drget ob hladni okolici ali za kratkotrajne trzljaje ob zbujanju oz. v času “sanjanja”). Še najbolje bo, da opazujete obnašanje v času trzljajev (ali otrok drema, ali se ga da zbuditi ali pa je morda odsoten) in v budnem stanju (ali je obnašanje takšno kot sicer ali ste opazili kakšno spremembo), si zapomnite (ali zapišete) svoja opazovanja in jih poveste svojemu pediatru (ob rednem pregledu).
Vsekakor pa to, kar opisujete, ni razlog za paniko in takojšnji obisk pri zdravniku.
Srečno,
Spoštovani,
tudi sama pri svojem dva tedna starem sinu opažam stresanje in sicer občasno nekaj sekund stresa levo nogico (enkrat doslej tudi levo rokico), kar sem opazila tako med njegovim spanjem, kot tudi med previjanjem, ko je buden. Ker torej ne gre za simetrično trzanje in ker se pojavlja tudi v budnem stanju, čeprav zaenkrat le med previjanjem, ko se razjezi in joče, me skrbi, zato prosim za vaše mnenje. V posvetovalnico je naročen 14.10. Bi morala zaradi tega k pediatrinji že prej?
Hvala za odgovor.
Spoštovana,
po opisu sodeč gre za povsem običajen pojav, ki je posledica nezrelosti živčevja – predvsem še nepopolne “mielinizacije” (mielin je belkasta snov, ki v obliki maščobne ovojnice obdaja živčne niti in deluje kot nekakšen izolator pri prevajanju impulzov; proces mielinizacije je postopen in traja celo do 2. leta). Tako impulzi še malo preskakujejo in posledica so nekoordinirani, tresoči gibi posameznih delov telesa zaradi aktivacije mišic v tem delu. Značilno zanje je, da so zelo raznoliki (ni simetrije, ni enakosti v velikosti giba) in da jih z našim posredovanjem lahko umirimo. In seveda, da postopno izvenijo, pri večini do 3. meseca, kasneje otroci “trzajo” le še v spanju.
Torej “brez panike”, pediatra pa še kaj več povprašajte ob predvidenem pregledu 14. oktobra.
Lep pozdrav,
spoštovani!
nekaj sem že prebrala o stresanju otroka, novorojenčka, pa bi vam vseeno rada še sama zastavila vprašanje v zvezi s stresanjem pri svojem sinu.
star je en teden in v spanju opažam stresanje njegovega celega telesa. ko je buden tega ni. stresanje traja par minut (ne vem, kako naj napiše, da me boste razumeli; se strese za sekundo ali dve, pa je sekundo ali dve miren… in to se ponavlja tudi 3-5 minut in potem se to stresanje konča.
zanima me, ali je to kaj narobe pri otroku ali se morava pokazat pediatru. kaj bi to stresanje lahko pomenilo. ker je to zame povsem nova izkušnja (movorojenček), vam bom hvaležna za odogovor, saj me skrbi, da je s sinom kaj narobe
HVALA
Spoštovana,
z veliko verjetnostjo lahko zapišem, da so vsi gibi, ki jih opazujete pri vašem novorojenčku, nekaj povsem normalnega in so del razvoja njegovega živčevja. Verjetno se pojavljajo ti trzljaji v obdobju tim. aktivnega spanca (odrasli ob takem spancu včasih dobimo občutek, da padamo in podobno “trznemo” s celim telesom).
Pozorni morate biti, če bi se ti trzljaji pojavljali zelo pogosto, če bi ob njih opazovali, da je dojenček “odsoten”, če bi kazal kakšne druge bolezenske znake (kot so bruhanje, vročina, izbočena mečava, izrazita bledica ali pomodrelost).
In še v slednjem primeru ne postanite panični, ampak poiščite pomoč in nasvet pediatra. Zaenkrat pa za to ni nobene nuje.
Srečno,