Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Streptokok prenos okužbe sorojenca na novorojenčka

Streptokok prenos okužbe sorojenca na novorojenčka

Pozdravljeni,

doma imam 16 dni staro novorojenčico, rojeno 37t/5d in 4 leta staro hčerko. Starejša hči je bila danes na pregledu zaradi povečanja reaktivne bezgavke za ušeskom, katero redno spremljamo. Imela je malenkost povečane mandlje (drugih znakov nobenih), naredili smo bris žrela, za katerega je bila pozitivna na streptokok.
Vrtec je obiskovala do slabih treh tednov nazaj, dokler mi niso sprožili poroda, od takrat je tudi doma. V tistem začetku zadnjega tedna v vrtcu je imela malček zelenega izcedka iz nosu, ki je trajal en dan, nato pa tudi zelo hitro splošno izzvenel. Predvidevam, da je okužbo dobila tam, saj drugega stika nismo imeli.
sedaj kar me skrbi, je to, da bi se okužba lahko prenesla na novorojenčico, saj je imela z njo stik 15 dni. Res da ni pogost, skrbimo, da roke ima čiste, vendar pride tudi do poljubčkov na glavo. Kakšni bi lahko bili znaki okužbe pri tako malih (razen vročine)? Kako nevarna je lahko okužba s streptokokom za novorojenčke? V naprej se zahvaljujem za odgovor in lep pozdrav!

Streptokoki so skupina bakterij z zelo različnimi značilnostmi in povzročajo različne klinične slike bolezni. Pogosto pa so celo le ena od bakterij, ki z nami živijo v sožitju – so del našega mikrobioma.

Pri novorojenčkih se bojimo predvsem streptokokov iz skupine B (tim. SGB, S. agalactiae), ki lahko povzročijo prirojeno ali pridobljeno sepso, v redkih primerih celo meningitis. Prenos je praviloma iz mamine porodne poti (SGB je sicer običajna črevesna bakterija pri več kot petini slovenskih nosečnic in porodnic). Le izjemoma se lahko novorojenček okuži po rojstvu, resda preko rok ob slabši higieni (oziroma kakšnem neopaznem “propustu”).

Angino – vnetje mandljev povzročijo druge vrste streptokoki – predvsem S. pyogenes, ki pa sodi v skupino A. Tudi ta bakterija lahko le kolonizira – poseljuje naše zgornje dihalne poti (kamor sodijo tudi mandlji, žrelnica), lahko pa prodre v tkivo ali celo v kri, kar se kaže z boleznijo. Vaša prvorojenka je torej lahko res bila bolna – z gnojno angino, lahko pa je imela celo virusno vnetje žrela in je bil pozitiven bris na streptokok le znak kolonizacije.

Seveda je možen prenos bakterije na dojenčico, a menim, da ni zelo verjeten. Pozorni bodite na spremembo telesne temperature (ne nujno vročina, včasih so novorojenčki in mladi dojenčki podhlajeni), bledico, hitrejše dihanje, slabše dojenje, jokavost ali prekomerno zaspanost. Le v tem primeru je prava pot obisk pediatra, ki bo ob potrjenem sumu na bakterijsko okužbo predpisal antibiotik.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close