Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Strah pred HIV, HCV, HBV ipd.

Strah pred HIV, HCV, HBV ipd.

Spoštovana, parkirala sem zraven metadontske ambulante. Pri avtomatu za plačilo je stala odvisnica z brazgotinami in svežimi ranami. Videla sem, da je v odprtini avtomata iskala kovance. Tudi sama sem iz njega pobrala svoj drobiž. Po daljšem času sem na svoji dlani opazila sled krvi, ki je bila zelo verjetno njena. Na rokah imam manjše ranice od mačjih opraskanin, z rokami sem se dotikala sluznic ipd. Poleg tega sem imela obute natikače in sem s palcem grdo zadela večji kamen na parkirišču ter ga ranila. Tam je z ranjeno boso nogo hodila, pljuvala po tleh ipd. tudi odvisnica. Zelo me skrbi, da sem se od nje okužila s kakšno hudo s krvjo prenosljivo boleznijo. Prosim za pomoč, ker se mi mesa od strahu.

 

Spoštovani, pravzavprav se je vse oidigralo v vaši domišljiji. Pomembnejše tveganje bi obstajalo le v primeru, da bi se neposredno po uporabi iniekcijske igle (s strani okužene odvisnice) vi z njo zbodli.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

nezaščiten spolni odnos sem imela novembra 2022 (9mesecev nazaj). Aprila, julija in avgusta (3x) sem naredila autotest VIH za domačo uporabo za prepoznavanje okužbe s HIV. Vseh 3x je bil negativen. Ali lahko temu zaupam? Kako zanesljiv je ta test?

Na njem namreč piše da je 100% občutljivost in da na 503 oseb v raziskavi ni bilo lažni negativnih.

Lahko torej temu zaupam? Je ta test zanesljiv?

 

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav

Spostovani, domacih testov ne poznam, in jih ne priporocam.  Trditev o 100% obcutljivosti je vsekakor zavajajoca, saj kaj takega ne obstaja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Zanima me ali se je mozno okuziti z urinom? Vceraj sem bila namrec na bankomatu, ki je imel cuden vonj po urinu, pa sem si mislila, da je nekdo uriniral za vogal, ko pa sem tipkala po tipkovnici pa sem zacutila nekaj mokrega. Sedaj me skrbi, da se nisem mogoce dotaknila okuzenega urina in tako v svoje telo (saj sem imela nekaj ranic na prstu) prenesla bilo kaj.

Prosim za odgovor. Lp.

Takole, kot navajate, je kakršnakoli okužba skoraj neverjetna. Nekateri povzročitelji se sicer prenašajo z urinom, recimo leptospira, ki je v urinu okuženih glodalcev, oz. domačih živali, okužite pa se preko kože, ko stojite v okuženi stoječi vodi, recimo (ki je bila onesnažena z urinom glodalcev). Amapk  scena na bankomatu in zgolj dotik nečesa – je povsem nepomembna.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Odgovor na objavo uporabnika
mavricnadeklica, 23.08.2023 ob 22:34

Pozdravljeni,

nezaščiten spolni odnos sem imela novembra 2022 (9mesecev nazaj). Aprila, julija in avgusta (3x) sem naredila autotest VIH za domačo uporabo za prepoznavanje okužbe s HIV. Vseh 3x je bil negativen. Ali lahko temu zaupam? Kako zanesljiv je ta test?

Na njem namreč piše da je 100% občutljivost in da na 503 oseb v raziskavi ni bilo lažni negativnih.

Lahko torej temu zaupam? Je ta test zanesljiv?

 

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav

Pozdravljeni. Testirala sem se samoplačniško na kliniki (29.8., spolni stik je bil 20.11.2022) in rezultat testa je bil NEREAKTIVNO.

Sem po 10 mesecih lahko mirna?

Spoštovani, po 10 mesecih od tveganega dogodka ste vsekakor lahko mirni (če po tem, seveda, drugih tveganih dogodkov ni bilo). Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

Seveda je zanesljiv.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

Spoštovani, po 10 mesecih je test dokonče, testiranje na p24 v tem obdobju ni pomembno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev

Spoštovani,

se opravičujem, ker spet pišem, vendar niste objavili mojega vprašanja.

Če prav razumem je po obdobju 6mesecev+ zanesljiv test samo na protitelesa HIV izveden v laboratoriju?

Ali je možno da bi test na protitelesa po 10 mesecih bil nerekativen, pa bi vseeno imela virus? Je smiselno opraviti še kak drug test kot na protitelesa?

Hvala

Spoštovani, težave z objavami se pojavljajo že cca 3 tedne. Po 6 mesecih, brez kakršnikholi simptomov, brez ponovne rizične izpostavitve, in brez nejasnega prejšnjega laboratorijskega testa, protitelesni test zadošča.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Rezultat prejšnjega testa na protitelesa, opravljen 10 mesecev po spolnem odnosu je bil rezultat “nereaktivno” brez razlage jasno/ne jasno?.

Kakšno testiranje bi mi priporočali za  najbolj zanesljiv rezultat?

V katerem primeru bi se lahko zgodilo, da bi bil opravljeni test nereaktiven, pa bi vseeno imela virus?

se opravičujem za vprašanja, vendar sem zaskrbljena

Spoštovani, nereaktiven pomeni negativen rezultat. V primeru nejasnih izvidov bi to JASNO pisalo. Ne vem, zakaj dvomite v rezultat? A imate simptome, ki jih ne morete pojasniti?

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

4 do 5 mesecev po stiku sem po telesu dobila drobne, skoraj ne vidne izpuščaje. Od takrat inam tudi rahlo čutno bezgavko v dimljah. Kasneje sem izvedela za klamidijo, vendar je po zdravljenju bezgavka nespremenjena. 7 mesecev po stiku so pa se mi pojavile genitalne bradavice, ki sem jih s kremo trenutno odstranila.

Predvsem se mi zdi, da veliko vlogo pri vsem igra psiha..

New Report

Close