Najdi forum

Kaj stori csd,ko jim prijaviš sum,da se partner drogira?Ali delajo kake teste?Kaj če se do takrat očisti(kokain…)?Kako bo z otroci?Prosim za hiter odgovor

Ni nikogar tu?prosim

Zvečer vam odgovorim…

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Spoštovana!

CSD nudi pomoč ter izvaja določene ukrepe na pobudo uporabnikov ali zaradi koristi otroka. Če je bila vaša prijava anonimna, predvidevam, da se bodo poskušali seznaniti z razmerami v vaši družini, predvsem ugotoviti ali so otroci na kakršenkoli način ogroženi. Če ste partnerja prijavili kot njegova partnerica, se bodo verjetno pogovarjali z vami o tem, kaj partnerjeva zasvojenost pomeni za vas in vaše otroke, kako kot družina funkcionirate, ali uspete zadovoljevati vse življenjske potrebe otrokom, jim zmorete zagotavljati osnovne pogoje za zdrav osebnostni razvoj, ali z otroki potrebujete pomoč, da se umaknete od partnerja oz. da se on umakne.

Obstaja tudi možnost testiranja, za kar se osebo napoti na ustrezno zdravstveno ustanovo. Glede tega pa, če bi se lahko do takrat že očistil, raje povprašajte na forumu: http://med.over.net/forum5/list.php?16 . Če test ne bi zaznal vsebnosti kokaina, lahko rečem le, da potem ne bi imeli tovrstnega dokaza za partnerjevo zasvojenost.

Kar se tiče zaščite otrok v družini, kjer je eden od staršev odvisnik, težko podam enoznačen odgovor glede ukrepanja, saj je odvisno od tega, kakšna je situacija konkretno v vaši družini. A dejstvo je, da zaradi zasvojenosti trpi posledice cela družina in se tako gotovo izpostavi vprašanje zmožnosti zagotavljanja psiho-socialne in materialne varnosti otrokom.

Največjo uslugo sebi, svojim otrokom in na nek način tudi partnerju boste storili, če boste jasno povedali in z dejanji pokazali, da ne boste dopuščali, da bo vaš otrok odraščal ob zasvojencu. Morda pa bo ravno to zadostna motivacija partnerju, da se odloči za zdravljenje. Če pa tega ne bo zmogel, pa vam preostane le, da z odgovornostjo poskrbite za sebe in svoje otroke.

Ob kakršnikoli dilemi pa se le še oglasite.

Želim vam veliko zdravega razuma in močne volje!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Hvala za odgovor a realnost je na žalost drugačna.Z otroci sem se umaknila k staršem in obvestila csd o sumih(testov nisem delala saj mi je slika jasna ker smo to že dali skozi).Zanimalo me je predvsem zaradi otrok,ali naj pustim stike glede na stanje.V vednost sem jim dala,da se čutim ogroženo(mi je vedno grozil)in,da se želim ločiti.Pozvan je bil na csd in opravili so razgovor.Gospa na csd mi je dejala,da je dejal,da on želi družino in,da smo srečni.Testirali ga niso,saj menijo,da moram sama presoditi o njegovem stanju oziroma mu predno vzame otroke narediti test.Ne želim mu preprečiti stikov,želim samo da je čist,ko je z njimi.Njim je seveda dejal,da nima z drogami nič.Gospa je rekla,da naj ostanem pri starših,da naj mu dam čas,ker nima sredstev,da bi se odselil.Tudi on ima starše in še eno stanovanje od katerega prejema najemnino.Umikati se moramo mi.
Toliko o csd.Žal mi je,da sem jih sploh kaj obveščala,saj od njih nimam kaj pričakovati.

Spoštovani,mož noče sprejeti dejstva,da se želim ločiti.Kljub temu,da je neprofitno stanovanje v katerem bivamo prilagojeno sinu,ki je invalid in mož sploh ni tam prijavljen(je pa v najemni pogodbi)so na csd mnenja,da mu moram dati čas,da si najde stanovanje(čeprav vem da ima kam iti)in če se bojim iti domov,naj bom pri starših.otrok tu ni mobilen.Hči si tudi želi domov,tam ima vse.Šola se začenja in jaz nevem kaj storiti.Doma nevem kaj me čaka in si ne upam tja.On nekaže nobenh “znakov”,da bi razmišljal o selitvi.Računi seveda prihajajo na moje ime.Ali naj se obrnem na stanovanjski sklad?Ponudili so mi možnost spremstva policije,ko bi želela po stvari.Ali je to prav,da se moramo matere z otroki umikati?

Lepo pozdravljeni ponovno!

Razumem vaše razočaranje v tej situaciji in res ni pravično, da se morate vi umikati iz stanovanja, čeprav je partner tisti, ki se vede neodgovorno in vas ogroža.

Do izselitve iz stanovanja lahko partnerja pripravi Policija, če ga prijavite za kaznivo dejanje ogrožanje varnosti. Hkrati s prijavo pa zaradi strahu pred njim zaprosite še za izrek ukrepa prepovedi približevanja, s tem da se partner izseli iz stanovanja. Pri čemer pojasnite tudi vse okoliščine, ki ste jih navedli nam, namreč da je stanovanje prilagojeno sinu invalidu in da otroka v svojem okolju obiskujeta šolo ter da ima partner svoje stanovanje (čeprav mi ni jasno, kako je lahko v neprofitnem stanovanju nekdo, ki ima svoje stanovanje…), da vi plačujete račune in da partner zlorablja drogo.

Če se na ta način ne bi izšlo, pa na strani JSS MOL o primeru, ko se zakonca najemojemalca ločita, pravi tako:
“10. Z možem se ločujeva. Kaj naj storiva glede stanovanja?
Z možem se morate dogovoriti, kdo bo ostal v stanovanju in sporazum overiti pri notarju. Če se ne moreta sporazumeti, odloči o sporu na zahtevo enega izmed vaju sodišče v nepravdnem postopku. Prejšnji zakonec, ki po sodni odločbi ne ostane ali ne postane najemnik stanovanja, se mora iz stanovanja izseliti v roku, ki ga določi sodišče. Na podlagi takega sporazuma ali sodbe tisti, ki ostane v stanovanju, pri JSS MOL vloži vlogo, s katero zahteva sklenitev najemne pogodbe z njim kot najemnikom oziroma izbris partnerja iz najemne pogodbe.”

A srčno upam, da bodo na Policiji prišli do pravega vpogleda v vašo situacijo in vam pomagali pri tem, da se boste lahko vrnili v stanovanje. Morda bi vam prav prišla zagovornica iz katere od ustanov za pomoč ženskam žrtvam nasilja, kar je pri nekaterih tudi opisano na njihovih straneh: http://www.drustvo-sos.si/index.php?page_id=55, http://www.drustvo-dnk.si/dejavnosti/osebe-z-izkunjo-nasilja/spremstvo-na-institucije.html, http://www.beliobroc.si/Vsebina.aspx?id=pomoc-zagovornika, http://www.drustvo-zenska-svetovalnica.si/o-nas/kak-smo-dosegljivi, http://www.zavod-emma.si/index.php?page=poslanstvo-2.

Če boste pri volji, javite kako razrešujete zadeve. Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Csd ga je poslal na test.Dali so mu cel teden a on se ni odzval.Jaz sem še vedno z otroci pri starših.Csd mi nemore nič pomagati češ,da niso pristojni za to.Glede njegove izselitve mu moram dati čas in čakati da bo šel.Otroke pokliče in se enkrat na teden dobijo in jaz sem ta,ki mora ocenit ali je zadet ali ne.Toliko o zaščiti otrok.Toliko o zščiti žensk.

obrnila sem se tudi na beli obroč(poslala mail in opisala celotno situacijo)a nobenega odziva.

Spoštovana!

Iz spletne strani Društva za nenasilno komunikacijo – http://www.drustvo-dnk.si/pogosta-vpraanja.html#13 – vam navajam opis postopka prepovedi približevanja z izselitvijo nasilnega partnerja:

Kako lahko zaprosim za prepoved približevanja?

Prepoved približevanja po zakonu o policiji lahko izreče policist povzročitelju nasilja, če na kraju dogodka ugotovi, da je povzročal nasilje in če obstaja sum, da vas bo povzročitelj nasilja še naprej ogrožal.

Ukrep prepovedi približevanja pomeni, da mora vaš partner oditi iz vaše bližine, se izseliti iz vajinega skupnega bivališča in vas ne sme nadlegovati niti osebno niti po telefonu ali pismih. Policisti ali policistke na kraju posredovanja izrečejo prepoved približevanja za 48 ur. Preiskovalna sodnica ali sodnik ga potrdi ali zavrže v roku 24 ur in lahko podaljša na do 10 dni. Kasneje ga lahko na vaš predlog podaljša na do 60 dni.
POMEMBNO: Predlog za podaljšanje morate preiskovalnemu sodniku podati 3 dni pred iztekom prepovedi približevanja.
Prav tako lahko na sodišču zaprosite za 6 mesečno prepoved približevanja po Zakonu o preprečevanju nasilja.

Ali lahko pravno dosežem, da se nasilen partner odseli iz skupnega stanovanja?

Sodišče lahko povzročitelju nasilja z odločbo prepove vstopiti v stanovanje, navezovati stike z vami ter vzpostaviti srečanje z vami.
V zakonodaji je predvidenih nekaj možnosti za izselitev nasilnega partnerja. Ena od njih je prepoved približevanja določenemu kraju oziroma osebi po zakonu o policiji. Če policija ukrepa prepovedi približevanja določenemu kraju oz. osebi ni izrekla, ali policije sploh niste poklicali, lahko sodišču sami predlagate enega od ukrepov po zakonu o preprečevanju nasilja v družini. Ti so prepovedi zaradi nasilnih dejanj, prepustitev stanovanja v skupni uporabi ter stanovanjsko varstvo v primeru nasilja ob razvezi. Trajanje teh treh ukrepov je omejeno na največ 6 mesecev, na vaš predlog se lahko ukrep podaljša še za 6 mesecev.
POMEMBNO: Za uveljavljanje teh ukrepov imate pravico do brezplačne pravne pomoči.
Pri prepovedih zaradi nasilnih dejanj sodišče povzročitelju nasilja z odločbo prepove vstopiti v stanovanje, v katerem živite, ali se zadrževati v njegovi bližini, zadrževati ali približevati se krajem, kjer se redno nahajate (delovno mesto, šola, vrtec …), navezovati stike z vami ter vzpostaviti srečanje z vami.
Pri prepustitvi stanovanja v skupni uporabi sodišče na vaš predlog z odločbo povzročitelju nasilja naloži, da vam mora stanovanje prepustiti v izključno uporabo.
POMEMBNO: predlog za prepustitev stanovanja morate vložiti najkasneje v treh mesecih, odkar ste utrpeli zadnje nasilje.
Če je ob razvezi zakonske zveze vaš partner nasilen do vas ali vaših otrok, lahko na sodišču zahtevate, da vam stanovanje prepusti v izključno uporabo.
Vse predstavljene rešitve so le začasnega značaja. Podlago za trajno ureditev problema je mogoče doseči ob delitvi skupne lastnine, s tožbo za izselitev (v primeru, da ste lastnica stanovanja vi), če pa imata stanovanje v najemu, morate na sodišče vložiti predlog za določitev, kdo od vaju bo ostal najemnik stanovanja. Če se povzročitelj nasilja kljub sodni odločitvi v vašo korist noče izseliti iz stanovanja, lahko proti njemu sprožite postopek izvršbe
.”

Ali ste kazensko ovadbo zaradi ogrožanja varnosti podali?

Kaj pa za brezplačno pravno pomoč ste morda že zaprosili?

Glede stikov verjamem, da je težko, če sami nosite vso odgovornost za oceno partnerjevega psihofizičnega stanja. Ali ste vi prisotni zraven, ko ima stike?

Upam, da se boste lahko z otroki čimprej spet vrnili v svoje stanovanje ter sčasoma razrešili tudi ostale zadeve. Poročajte…

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Spoštovana!

Razmišljala sem, da bi bilo v vašem primeru morda smiselno, če bi se obrnili na varuha otrokovih pravic, glede na to, da ste se morali umakniti iz stanovanja, ki je prilagojeno sinu invalidu. Kontakt najdete na njihovi spletni strani: http://www.varuh-rs.si/otroci-mladi/o-otrokovih-pravicah/varstvo-otrokovih-pravic/.

Vse dobro,

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close