Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja steklina-cepljenje po ugrizu

steklina-cepljenje po ugrizu

Spostovani,

Zanima me ali obstaja nevarnost za steklino, ker sem eno noc spal v sobi z odprteim oknom v Juzni Ameriki (Peru, Lima). Skrbi me torej, da je kaksna zival (netopir) neopazno vstopila in izstopila iz sobe.

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani, zaradi vstopa in izstopa katerekoli živali se v nobenem primeru ne morete okužiti s steklino.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Zanima me ali me je kuža lahko okuzil s steklino ce je pojedla vabo za lisice (ne vem ce jo je) in me je potem lizala po rokah katere imam zelo razpokane. Kuza ni cepljen proti steklini zaradi njene bolezni… Par dni je imela drisko po tem ko je na sprehodu nekaj pojedla vendar ne vem kaj sedaj pa je dobro… Zelo me je strah da bi dobila steklino. Morda veste ce v okolici trzica tudi stresajo te vabe? Hvala in lp

Samo se to me zanima ker sedaj tako oglasujejo glede teh vab kako so nevarne. Pret 2 leti nisem vedela sploh kako zgledajo. In ker smo se preselili na rob gozda smo okoli pospravljali smeti in vse in kaj ce sem nevede prijela to ampulo. To dejansko tako hitro pride lahko do okuzbe? Zanima me se glede na to da ce pes zauzije to ampulo naj nebi bilo nevarno kje je potem razlika ce bi jo zauzil clovek oz ce jo zanese v telo? Imamo tako razlicne organizme? Hvala in lp

Spostovani, pes, ki bi pojedel vabo, bi se na nek nacin cepil proti steklini. Kasnejse lizanje (po pozrtju) ne predstavlja tveganja za vas.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, vse je treba gledati z vidika maksimalnega zmanjševanja tveganja. Cepivo za divje živali je živo, oslabljeno atenuirano, in ravno zaradi tega bi morda lahko pri določenih osebah povzročilo neko (blago?) obliko bolezni. Česar nočemo v nobenem primeu (ker je steklina res težka, smrtna bolezen) in se izognimo še tako mini mini minimalni možnosti (čeprav je verjetnost, da bi oslabljeni virus v cepivu res povzročil bolezen, ali karkoli zeloooo majhna. Pri živali ob cepljenju pač sprejmemo (čeprav je minimalno) tveganje, da bi cepilni virus v resnici povzročil okužbo

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

danes sem dal potepuškemu psu za pit in mi je pri drugem nalivanju nekaj preostale vode, ki jo je ostalo še od njegovega prvega pitja, špricnilo v obraz.

Sedaj me skrbi, da se nisem morebiti okužil s steklino, saj je pes potepuški in ga ni več na spregled, sem pa imel kaplje njegove vode na predelu nosu in ust, kjer je sluznica…

Se moram javiti v posebno ambulanto ali je moj strah povsem odveč in lahko normalno živim dalje brez skrbi in strahu za steklino?

Najlepša hvala za odgovor na moje nenavadno vprašanje (ampak verjemite, da me zelo skrbi).

Spoštovani, vaš strah je povsem odveč. Tako se steklina ne prenaša. Potreben je stik sluznice ali prekinjene kože s slino stekle živali! Poleg tega, če pišete iz Slovenije? – Slovenija je stekline prosta država

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, najlepša hvala za odgovor.

Zaskrbelo me je predvsem, ker je bila slina od psa v vodi, ki mi je špricnila v obraz, potem pa sem se bal, da sem si z rokami prenesel to vodo s slino po očeh in nosu oz ustih…

Potem lahko popolnoma neham skrbet glede morebitne okužbe?

Gre za dolenjsko regijo, vendar me je zaskrbelo zato, ker je pes potepuški in predvidevam, da ni bil cepljen, v bližini pa je veliko gozdov…

Hvala za informacije.

Spostovani, kot sem napisala, nobenega razloga ni za skrb. Tudi ce bi vas pes ugriznil, je ne bi bilo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za odgovor, sedaj sem pomirjen.

Pozdravljena, ga. Pirnat,

že vnaprej se opravičujem za zelo nenavadno vprašanje – včeraj zvečer sem med brskanjem po telefonu več minut v ustih držal ročke očal, saj jih nisem imel kam za odložiti.

Zdaj pa se sprašujem, ali je slučajno tista voda s slino od potepuškega psa lahko špricnila tudi na ročke mojih očal, ko mi je špricnila v obraz oz. sem se jih nehote dotaknil in sedaj dobil prek ročk očal v svoje telo prek ust… Ker me ponovno skrbi, da je bil mogoče pes okužen s steklino in bi lahko na tako čuden način prišel v stik z virusom…

Hvala za odgovor na moje zelo čudno vprašanje, ampak ponovno me je začelo skrbeti…

Mislim, da potrebujete strokovno pomoc druge narave, priporocam psihologa. Se enkrat preberite zgornje odgovore. Lp

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni
Zanima me kako ravnati v sledečem primeru: Na Kitajskem je osebo ogriznil maček v nogo, bilo je nekaj mest ugriza, rana je krvavela. Osebo so cepili na Kitajskem (tam cepijo vsak takšen primer). Naslednje cepljenje bo po enem tednu, zadnji odmerek pa bi moral biti po 3tednih od prvega odmerka. Takrat se bo oseba že vrnila v Slovenijo. Kako postopati v tem primeru, saj verjetno v Slovenji ni v uporabi enako zdravilo? Na Kitajskem pravijo, da bo po 2. odmerku zaščita 80%, po zadnjem pa naj bi bila skoraj 100%. Ali je smiselno v Sloveniji nadaljevati s postopkom ceplenja? Mačka je po nekaj dneh še vedno živa in vsaj na zunaj ne kaže znakov bolezni. Mačka živi v obcestni trgovini, ima prost izhod na ulico.
V naprej hvala za odgovor.

Spoštovani, v deželah, ki niso stekline proste, kar Kitajska vsekakor ni, je potrebno živali opazovati s strani veterinarja vsaj 10 dni ugrizu, ki ga povzroči. Če mačka sedaj prosto hodi okoli, še ne pomeni, da bo tudi čez 10 dni. Hočem reči, da bi morala biti mačka pod veterinarskim nadzorom, ki bi po 10 dneh izdal uradno potrdilo o zdravju živali.
Če je to možno, bi bila možna tudi prekinitev cepljenja. Če ne, pa bo imela oseba podatke o vrsti cepiva, ki ga je prejela in bodo v antirabični ambulanti pač nadaljevali s prilagojeno shemo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Zanima me ce pes poje ali pregrizne vabo za lisice in potem otroka polize po rokah in obrazu ali obstaja moznost da se otrok okuzi s steklino. Hvala in lep pozdrav

Ne

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close