Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni starost in astma

starost in astma

že dolga leta imam astmo, katera je urejena. imam pa naslednji problem, pred leti sem bila večkrat ispostavljena raznim alergenom ( cigaretni dim, razne dišave, čistila, mačja dlaka,…. ) in ob stiku z njimi se mi je stanje poslabšalo samo v primeru če sem se dolgo zadrževala. sedaj pa nič od tega ne prenesem, najbolj pa cigaretni dim, moti me že samo če vstopim kjer se je prej kadilo ( med tem pa bilo prezračeno dlje časa ), takoj dobim glavobolj pa tudi na dihalih takoj občutim. uporablja symbicort 2x po en vpih. sama imam tudi dva majhna otroka ( na srečo zaenkrat ne kažeta znakov alergij ) in po vsaki nosečnosti oz. samem porodu se mi je stanje samo še poslabšalo. tudi ob zanositvi tako pri prvi kot pri drugi sem imela velike težave, katere nisem mogla niti rešiti z zdravili, ampak je čez čas nekako samo izzvenelo.
kar me zanima je sledeče ali je na moje poslabšanje vplivale same hormonske spremembe, ki so nastale ob nosečnosti, ali je to samo zgolj naključje, ali pa je to normalno da se z leti astma poslabšuje in ali bo tako vsako leto slabše ( v zadnjih 3 letih se mi je občutno poslabšala ). sedaj me zdela tudi čisto majhna virozica in potem najmanj dva tedna imam probleme z dihali, kar pa lahko rečem da pred parimi leti sem mogoče bila enkrat letno prehlajena včasih niti to ne. res sem že zaskrbljena kako bo naprej.

že vnaprej se Vam zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam.

Vpliv hormonskih sprememb na astmo je znan. Astma se lahko
med nosečnostjo poslabša, izboljša ali ostane
nespremenjena.
Kadar se simptomi astme poslabšajo, je potrebno prirediti
zdravljenje. Bolnik mora povečati odmerek preprečevalnega
zdravila, simptome mora pravočasno spoznati in zaradi njih
pogosteje uporabljati olajševalno zdravilo. Dobro urejeno
in nadzorovano astmo spoznamo po tem, da ima bolnik, ki
redno jemlje predpisana zdravila, čim manj težav.
Kako bo bolezen potekala v prihodnosti, je težko
napovedati. Pri veliki večini bolnikov je bolezen ob rednem
jemanju zdravil dobro obvladljiva.
Znano je, da se simptomi astme poslabšajo ob psihičnem
stresu, okužbah ali izpostavljenosti alergenom, na katere
je bolnik preobčutljiv. Simptomov astme je pričakovano več
v neugodnih mikroklimatskih razmerah (npr. prah, dim).
Če se vam je astma poslabšala je prav, da obiščete svojega
pulmologa. Odkriti je treba vzrok poslabšanja in
prilagoditi zdravljenje.

asist.mag. Renato Eržen, dr.med

New Report

Close