Najdi forum

Lepo pozdravljeni

Mene zanima, kako je s plačilom doma ostarelih, če stari starši ( 80 in 90 let) nimata dovolj prihodkov za plačilo doma. Žal smo tudi vnuki in naši starši plačilno zalo slabo priskrbljeni. Vse druge možnosti za pomoč starim staršem smo že pretehtali, vendar pa potrebujeta celodnevno oskrbo zaradi bolezni, starosti…

Hvala !

Pozdravljena Nina!

Nekaj nasvetov glede plačila doma za starejše:
Vse v zvezi z plačilom doma urejajo proistojni na CSD kamor spadate.
Najprvo se oceni plačilna sposobnost osebe, ki se odloča za domsko oskrbo.
Najprej se oceni meja socialne varnosti – za osebo, ki je v celodnevnem institucionalnem varstvu je ta znesek trenutno 0,2 minimalnega dohodka in znaša 8.120,00. Ta znesek vedno ostane vašemu staremu očetu in mami od njune pokojnine. Z ostalim delom pokojnine plačata dom. Če je pokojnina večja kot je cena doma, pač ostane več denarja starejšim.
V primeru pa, da je pokojnina manjša od cene za dom morajo doplačevati: najprej otroci teh oseb (vnuki nikoli). Če po vseh izračunih otroci teh starejših (v vašem primeru vaši starši), po izračunih, ki jih ponovno naredi CSD nimajo dovolj sredstev, da bi doplačevali za svoje starše, ker skrbijo za svoje družine, potem to doplačevanje prevzame občina. Občine pa za svoje doplačevanje zahtevajo nek garant – če je upravičenec do domske oskrbe lastnik neke nepremičneni (zemlja, hiša) potem občina zahteva vknjižbo na to premoženje, da se ob dediščini lahko priglasi za delež v vrednosti, ki ga je doplačevala.

Tako je sedaj po novi odredbi o merilih za določanje oprostitev pri plačilih socialno varstvenih sotritev.
Poskušala sem vam odgovoriti zelo nakratko. Upam, da ste razumeli, če ne, še vprašajte.
Vse dobro!
Helena Zevnik

Mene pa zanima, kako je v primeru, da je hčerka edinka, ki živi z družino, brezposelna, mama brez pokojnine (ima jo samo oče in to zelo nizko). V tem primeru verjetno mama tudi v primeru bolezni in oslabelosti nima možnosti do oskrbe v domu?

Pozdravljeni!

V primeru, ki ga opisujete, ima mama ravno tako možnost bivanja in oskrbe v domu za starejše. To nam zagotavlja država oz. občina.
Najprej se pogleda premoženjsko stanje družine, ki zaprosi za domsko oskrbo, v vašem primeru mame in očeta. Ker omenjate, da ima oče zelo nizko pokojnino potem sklepam, da nekako ne bo zmogel plačevati doma za svojo ženo (ostati mu mora vsaj 60.000,00). Naslednja je dolžna plačevati za dom njena hčerka. Opisujete, da je brezposelna, vendar je lahko dohodek njene družine še vseeno dovolj visok (morda njen mož dobro zasluži, nimata otrok itd.), da bo lahko doplačevala. Če pa se na CSD izračuna, da ne zmore plačevati, ker nima niti za svojo družino, ji pač ni potrebno.
Če se tako ugotovi, da ne more plačevati ne mož, ne hči, plačevanje prevzame občina. Če ima mama nepremičnine, občina za svoje plačevanje doma vzame garant – knjiži se na premoženje. Če pa nima nepremičnin, se ne more knjižit, vendar je po zakonu vseeno dolžna plačevat za svojo občanko.

Helena Zevnik

New Report

Close