star izvid – nov pregled
Spoštovani,
pred letom in pol sem bila operirana in takrat mi je urolog odstranil ledvico. Čez pol leta sem imela pregled (UZ, urin in kri) ter bila naročena, da naj pride čez eno leto. Danes sem bila zopet na Polikliniki in je mojega kirurga nadomeščal nek drug. Pred enem letom mi je bilo naročeno, da moram pred pregledom oddati kri in vodo, kar sem danes tudi povedala v sprejemni pa mi je sestra rekla, da ne bom hodila v laboratorij. Ok, ko pridem do specialista je pogledal odpustico iz bolnice ter dejal, da so laboratorsijski izvide iz decembra 2011 dobri ter da lahko grem. Je zdravstvo res tako v krizi, da si ne morejo privoščiti svežih izvidov pri osebah z boleznijo ledvic? Ali sem preveč zahtevna?
Hvala za osvetlitev tega ”problema”!
Ana
Spoštovani!
Glede “ping-ponga” med direktorji zdravstvenih domov, ki zahtevajo, da se čimveč laboratorijskih preiskav opravi v bolnišnici, da stroški ne bodo bremenili njih ter direktorji bolnišnic, ki zahtevajo, da se čimveč laboratorijskih preiskav opravi na primarnem nivoju – pri osebnem zdravniku – saj je neumno da si bi šli v bolnišnico izmeriti vrednost kreatinina, spoloh pa še h kirurgu, ki si s tem nima kaj pomagati – saj če bo kreatinin povišan, bo lahko le napisal, da priporoča da vam osebni zdravnik izda napotnico za nefrologa…
Skratka, sam sem zaposlen v bolnišnici, torej je jasno, da menim, da je nesmiselno hoditi v bolnišnico dati kri, če pa lahko oziroma bi morali s seboj že prinesti izvide od osebnega zdravnika.
Več vidikov problema, ki ga opisujete, lahko omenim.
Tragično je, da se o tem pregovarjamo v državi, kjer nas je vseh skupaj toliko kot v ne-največjem mestu katere od drugih držav. Tam je seveda stvar enostavno rešljiva. Če z eno bolnišnico bolniki niso zadovoljni, pač ljudje ne gredo več v tisto bolnišnico, saj bolnišnice tekmujejo med seboj za bolnike. Pri nas smo majhni in na marsikaterem področju so razmere pač drugačne kot tam, kjer samo število prebivalstva pomeni možnost izbire.
Kako bomo dosegli prihranke v zdravstvu, če se bo za vsak rutinski pregled krvi napotilo bolnika k specialistu? Ali je potem osebni zdravnik zgolj pisec napotnic. Jasno je, da tudi osebni zdravnik rabi čas in se ne more ukvarjati z vsakim bolnikom posebej, če jih mora v ambulanti vsak dan pregledati več kot 60 in je seveda ravno tako preobremenjen. Ampak dolgoročna rešitev ni v napotitvi v bolnišnico, temveč v povečanju števila oz. prilagoditvi normativov za družinske zdravnika.
Sedaj pa k vašemu problemu – bistveno je vprašanje, zakaj so vam odstranili ledvico? To morate vi vedeti, saj ste vi gospodar vašega zdravja. Če so jo odstranili zaradi raka, potem ni dovolj samo pregled kreatinina v krvi, potem je, odvisno od tega, za kakšen rak gre, potrebno spremljati še slikovne preiskave, kot je npr. ultrazvok abdomna itd. To je mogoče prenesti na osebnega zdravnika (to je tudi smiselno), če mu je bilo jasno napisano – v vaši odpustnici ali ob ambulantnem pregledu po operaciji, kaj je pri vas bilo in kakšni pregledi so potrebni – npr. vsako letu UZ in slika pljuč in meritev hemograma, kreatinina in alkalne fosfataze in če bo kdaj izvid patološki takoj napotitev nazaj. Tako vi veste, kaj morate zahtevati od osebnega zdravnika, ta pa ve, kaj mora napraviti in tako se zdi, da naj bi obstajalo v idealnem svetu oziroma tako se dogaja ali naj bi se dogajalo na zahodu – sedaj pa imamo konkretno v urologiji dve možnosti – ali angleški sistem – kjer to dela družinski zdravnik ali pa nemški sistem, kjer to dela ambulantni urolog – se pravi ne urolog v bolnišnici, temveč osebni izbrani urolog (tako kot so ginekologi na primarnem nivoju). Urolog v bolnišnici pa operira in ne gleda vsakega izvida krvi posebej – saj če hoče dobro operirati, mora početi to in čisto fizično ne more imeti časa…
Žal v Slo nismo ne v Angliji ne v Nemčiji – pri nas smo najbrž bližje ali vse bližje Balkanu – se pravi da se morate sami podrobno pozanimati, kaj točno je pri vas bilo – zakaj so vam odvzeli ledvico in katere preiskave in kako dolgo (npr. do konca življenja) morate opravljati in v kakšnih intervalih ter nato to pač zahtevate ali pa celo sami plačate, če ne gre drugače. Žalostno, ampak želeli ste moje mnenje. Če ste imeli operacijo raka, potem načeloma UZ, RTG pljuč ter hemogram, kreatinin in alkalna fosfataza ter analiza urina enkrat letno ali pa pogosteje glede na to, kakšen rak točno je bil, lahko seveda še kaj drugega, odvisno od vrste raka, 10 let po operaciji. Če ni bilo rakasto, potem pa odvisno od tega, kaj je bilo.
Hvala za izčrpen odgovor. Da pojasnim nekaj stvari:
Ni šlo za rakavo oboljenje, čeprav je sprva vse kazalo na to. Laično rečeno je šlo za extra hudo gnojno vnetje ledvice, ki se je širilo proti jetrom in totalno uničilo omenjeno ledvico. (bolj natančno lahko izpišem iz odpustnice) Sam vzrok vnetja je bolj ali manj nezna. Nekaj časa se je omenjalo tudi avtoimnusko. Ob odpustu mi je moj kirurg dejal, da bom morala hoditi na redne preglede na polikliniko – najprej na 6 mesecem, kasneje na 1 leto do konca življenja. Ko sem decembra 2012 prišla na prvi pregled in so me v sprejemni poslali samo na odvzem urina, mi je dejal, da moram VEDNO priti z izvidom urina in krvi, ki mi ju odvzamejo na polikliniki ter da naj to povem naslednjič v sprejemni. Vse to sem tudi storila. Vem, da grem lahko v laborotarij v ZD, ampak sem upoštevala dana navodila. To mislim, da ni napaka.
Danes, ko sem dobila izvid ponedeljkovega pregleda je bil nov šok. Kirurg, ki je brez pregleda odredil, da je zame zdravljenje zaključeno. Brez, da bi pogledal en sam izvid!!! Niti UZja ni pogledal!!! Videl je brazgotino in napisal, da imam mehek trebuh in da levi ledvični predel ni očutljiv! Brez dotika!!!! Poleg tega sem mu rekla, da imam precej hude bolečine na mestu operacije! Vem, da take stvari bolijo do konca življenja, ampak ne more v izvid napisat ravno nasprotno!!
Vem, da imate Vi mogoče drugačen vpogled v situacijo in se srečujete s paničnimi pacienti vsak dan. In, da sama gledam drugače na svojo situacijo. Vendar – stara sem 27 let in se res ne upam igrati z zdravjem! Predvsem ne s tako pomembnim organom, kot je ledvica. Čudi me, da lahko človek – specialist po eni minutu ugotovi, kako je z menoj in zaključi nekaj, o čemer nima pojma! Ne zdi se mi pravično, da odloča o tem nekdo, ki ga ni bilo zraven med večurno operacijo! Nekdo, ki se mu ne zdi vredno, da bi prebral vsaj razpoložljive izvide!!!
Hvala za Vaš čas, ki ste ga namenili branju mojih jeznih in razočaranih izvidov!
Ana
Spoštovani!
V vsaki dejavnosti, ki se ukvarja s strankami, najsibo to pošta, upravna enota, slaščičarna ali ambulanta, vsakodnevno prihaja do nesporazumov. Zato pa so povsod objavljene in napisane pritožbene poti, kamor se prizadeta stranka, v tem primeru bolnik, obrne. Pred varuhom bolnikovih pravic so to predvsem predstojnik organizacijske enote oz. druga odgovorna oseba, kar mora biti javno objavljano v ambulanih prostorih, navadno kje pri vratih ali tam, kjer je tabla z obvestili. Jasno je, da do nesporazumov prihaja in njihovo reševanje je predvideno in je nekaj običajnega.
Navsezadnje, če imate poseben dogovor s specifičnim zdravnikom, se je mogoče tudi telefonično pozanimati pred obiskom ambulante, ali bo ta zdravnik na določen dan v ambulanti in če ni, pač prositi za drugi datum – pač preprosto povedati, da bi želeli da vas pregleda ta specifični zdravnik. Ker gre za kronično dogajanje in se ne mudi, boste gotovo v nekaj mesecih pač prišli do njega, tudi če se enkrat, dvakrat ali trikrat zgodi, da ga v ambulanti na dan, ko boste vi naročeni, pač ne bo. To se redno dogaja, ampak če se boste potrudili in če je ta zdravnik res mislil to, kar vam je rekel, potem bo že omogočil, da se vas naroči na tak datum, ko vas bo lahko pregledal in se z vami pogovoril.
Glede spremljanja vaše preostale ledvične funkcije je to seveda potrebno doživljensko, čeprav sam osebno menim, da je za to boljši naslov nefrolog – zdravnik specialist nefrolog, ki se ukvarja oz. je specializiran za spremljanje in obravnavanje ledvične funkcije. Urolog je pač tu zato, da po potrebi ponovno “kaj reže”, tokrat pravi čas in ne potem, ko bi bilo za ledvico že prepozno.
Vprašanje vaše bolečine na mestu posega pa je lahko stvar obravnave urologa, ki vas je operiral skupaj s strokovnjakom za bolečino (subspecialistom anesteziologije), če je ta bolečina tako huda, da vas ovira v vsakodnevnih aktivnostih.