Najdi forum

Spoštovani!

Berem forum o parcelah. Tudi jaz sanjam, a finančno je to zame nedosegljivo. Prav neprijetno je, ko berem, kako rastejo stroški gradnje in kako bo ob vstopu v Evropo. Ali se bo znižala vrednost stanovanj. Imam 2 leti staro stanovanje – torej praktično novo. Ker pa je že skoraj premajhno, že gledam na nakup večjega stanovanja. Živim v Ljubljani, in cene so res obupno visoke. Dolgoročnih kreditov pa se mi ne splača najemati, saj si potem res zvezanih rok. Počasi razmišljam o nakupu večjega v naslednjem letu. In me vsekakor zanima, katera lokacija v Lj je še najbolj ugodna glede na velikost in ceno stanovanj. Predvsem, da stanovanje ni prestaro. Pred leti, ko sem iskala stanovanje, sem si ogledala nekaj stanovanj in me je prav pošteno šokiralo, kako ljudje skrbijo za stanovanja. Nekatera stanovanja so bila v katastrofalnem stanju, nekatera pa so imela čuden vonj po starosti itd. Zato sem raje za novo stanovanje, a kaj, ko je cena teh tako visoka, da bi morala doplačati kakih 60 – 80.000 DEM. Tako pa nekako razmišljam, kje in kako. Morda Bežigrad, ampak tam ni ugodne cene, na Fužinah pa imajo menda lepa, velika stanovanja?

Lep pozdrav!

Pri izbiri in odlocanju o stanovanju je pac treba vzeti v obzir vec stvari – poleg
cene seveda –

– infrastrukturo (blizina sole, vrtca, sluzbe, mestnega prometa, trgovin, banke,
poste itd.)
– starost in vzdrzevanost objekta (oglejte si tudi skupne prostore – dvigala, stopnisca, klet itd., pa boste hitro videli, kaksen odnos do objekta stanovalci imajo)
– pri samem stanovanju pa – ugotovite, ali vam razporeditev prostorov in velikost sploh ustrezata
– preglejte stavbno pohistvo, keramiko v kuhinji, kopalnici, v kaksnem stanju je

in se bi se kaj naslo – vse to storite prej, preden se sploh odlocite za neko konkretno stanovanje. Nakup stanovanja je pac nekaj, kar ne pocnemo vsak dan in je toliko vec previdnosti pac nujne.

Kam v Ljubljani ? Kolikor vem, se cene novih in malo starejsih stanovanj ne
razlikujejo bistveno. Ce kupite stanovanje staro okoli 10 ali 15 let, ste lahko
skoraj gotovi, da so se morebitne pomanjkljivosti gradnje ze pokazale, ce kupite
stanovanje, starejse od 20 ali 25 let, racunajte na dodatne stroske zaradi vlaganja v obnovo strehe, fasade itd.

Ugodna cena ? Na ugodno ceno v Ljubljani skoraj ni misliti, ker so vsa stanovanja
(pre)draga.

Brez zamere, ampak Ljubljančani me spominjate na ptiče v zlati kletki.
Za nakup stanovanja morate imeti službo in služiti denar. Za vožnjo v
službo in domov porabite uro in več, kar znese letno 264 ur, kar je en
krasen enomesečni dopust. To ni le nezdravo, je norost.

Da ne nakladam, preberite: Pasti globalizacije (avtorja: Martin, Schumann),
Končajte v bankrotu (avtor: Stephen M. Pollan) in Živeti bogato (isti avtor).
Tako vam bo jasno, zakaj tako menim in mi boste oprostili nesramnost.

Glejte: živim v Izoli, kjer se trenutno stanovanja v novogradnji prodajajo po
3.200 DEM/m2. (za primerjavo: v Avstriji 2.700 in v Italiji do 2.500 DEM/m2).
Resno razmišljam, da grem v nakup kmetije s 5700 m2 zemlje in nasadov v bližini Sevnice, cena je 32.000 DEM. Za prihranek, ki bi ga dosegel z razliko
cca 200.000 DEM, lahko vzamem v najem stanovanje ob Obali za naslednjih
133 mesecev (44 let po 3 mesece!).

Davkarija ima že pripravljen sistem obdavčitve nepremičnin, ki bo poskrbel, da
bo last nepremičnine predvsem breme. Zlati časi preprodaj so mimo. Stara
stanovanja in hiše so luknja brez dna (kar poglejte, zadnjih 10 let nihče ni
obnavljal zgradb – razen redkih izjem, to sedaj lastnike šele čaka!).

Za ceno stanovanja v Ljubljani ali na Obali dobite v Mariboru, Celju, Zasavju 3!
Presodite sami, nasveta ne bom dal. Pozdrav, Andi

Ja, res je tako, kot si napisala.
Z možem sva pred kratim kupila (trisobno) stanovanje v Fužinah (pri Fužinskem gradu) in najino stanovanje ima super razpored, pa še staro je le 15 let.

Svetujem ti, če želiš kupiti stanovanje v Fužinah, da kupiš na koncu, to je Chengdujska ali Rusjanov trg (tisti bloki pri gradu), ker drugje je prava džungla in so stolpnice. Porazno je predvsem na Brodarjevem trgu.

Sicer pa je res, da boš za novo stanovanje odštela veliko več denarja, kot bi ga drugače, še posebno, ker moraš kupiti še garažni boks (in nekje tudi klet).

Svetujem ti, če se ne mudi, spremljaj oglase (mogoče se obrni na kakšno agencijo), pojdi na kakšen ogled in kmalu boš dobila vtise, kje je tista lokacija, ki bi bila primerna za tebe.

Želim ti veliko sreče!

Andi, glede stevilk in razlik v cenah se s tabo seveda popolnoma strinjam,
vendar mislim, da si izpustil v svojem razmisljanju vsaj en pomemben vidik:

Ljubljana je vendarle glavno mesto drzave – v njej je vrsta ustanov, podjetij,
predstavnistev, Univerza, instituti, ministrstva itd., ki so samo tam in jih drugje ni, kar pomeni, da je dolocen del v Ljubljani zaposlenih ljudi takih profilov, da svojega
dela v Sloveniji skoraj ne morejo opravljati kje drugje, kot ravno v Ljubljani.

Nekdo tak se dnevno seveda ne more voziti v Ljubljano iz Sevnice, pa cetudi
so tam stanovanja in parcele se tako poceni in narava se tako cudovita.

Dodatno pa je tudi res, da zaradi vedno bolj neenakomernega regionalnega
razvoja Slovenije vse vec ljudi isce sluzbo prav v Ljubljani, kjer vidijo vec
moznosti, kot kje drugje. Tu ne gre toliko za kategorijo zaposlenih, o kateri
sem pisal prej, ampak za tiste, ki bi sicer ostali doma, pa tam sluzb ni in
zato poskusajo v Ljubljani. Ce vse to sestejemo, postaneta razumljiva vedno
vecja vsakodnevna gneca na ljubljanskih vpadnicah in vedno vecje povprasevanje
po stanovanjih in seveda posledicno narascanje cen.

Se to – Andi, tvoja pisanja so vedno zanimiva in dalec od nesramnosti, jih
z veseljem prebiram.

Se pridružujem tvojemu mnenju, Aligator. Ko sem pred štirimi leti iskala menjala stanovanje, mi je bilo pomembno predvsem , da je blizu vrtec in zdravstveni dom.Stanovala sem za Bežigradom v bližini Ljubljanskih mlekarn. Zato sem iskala v krogu proti centru. Brskala sem po oglasniku in naletela na oglas za stanovanje v bližini Astre.Takoj sem ga šla pogledat(to je bilo prvo stanovanje, ki sem ga šla gledat).In sem se takoj odločila zanj.Sploh nisem nič omahovala.Imela sem strašansko srečo – čeprav je blok star že skoraj 40 let, je bilo stanovanje totalno renovirano(nova kopalnica,novi parketi) in zelo dobro vzdrževano.Pa samo 12 stanovanj je, pa sami penzionisti. Da ne govorim o razporeditvi – 60 kvadratov , pa sta dve sobi in dva kabineta. Še zdaj mi ne gre iz glave, da se mi je tako posrečilo.Edin moteč faktor je letna vročina, saj je celo stanovajne obrnjeno na zahod. Je pa zato pozimi svetlo. Cena je bila l.1997 136.000 mark, pa še kuhinja je ostala noter. Če bi ga zdaj prodala, bi zanj dobila najmanj 160.000 mark.

LP,Kaja

Zdravo,

mene pa zanima, kje sedaj stanuješ, kolika je kvadratura in razpored sedanjega stanovanja, jaz bi namreč zamenjala garsonijero za mal večje stanovanje, pa me prav zanima tudi za koliko misliš da bi prodala sedanje stanovanje?

Nives, ža imam tudi jaz garsonjero in se zato počasi selim tja, kjer bo pač nekaj ugodnega zame. Andi ima prav, da drugje dobiš ugodno stanovanje. Vse lepo in prav, vendar nimam službe v Sevnici, nimam ničesar tam. In poleg tega se tudi vse dogaja v Ljubljani in ne drugje. To pa je treba vzeti v obzir. Tako, da se praktično ne splača iskati stanovanja izven Ljubljane, ker izgubljaš tudi veliko časa s prevozom in imaš same stroške s prevozom.

Rada pa bi vedela, zakaj imajo nekateri Fužine za katastrofo. Res je, da so tam našli kup igel od narkomanov, res je, da je tudi vse tam, od avtobusa do zdravstvenega doma. In res je, da moraš imeti srečo, da dobiš stanovanje na pravem mestu. Poleg tega stanovanja niso niti tako stara, nekatera so lepo vzdrževana. Tudi moj brat je imel srečo in je kupil stanovanje v 30 let starem, majhnem bloku, ki ga zelo lepo vzdržujejo. Stanovanje je seveda obnovil v celoti in je kot novo.

Vesela bom kakšnih mnenj in spodbud.

Lep pozdrav

Draga Anja, praviš da se v Ljubljani vse dogaja!?
Prav imaš- lahko se gužvaš, vsakodnevno uživaš v megli, se razburjaš v prometu itd, itd…
V petek popoldne pa pravite- zdaj bo pa lepo vreme – zapeljimo se malo na podeželje ali v hribe ali k morju na čist zrak- da se malo spočijemo.
Kar pomeni da 2/3 življenja Ljubljančani drago zapravljate za razburjanje, 1/3 pa vam ostane za počitek . Spodbudno, ni kaj !
Pozdravljam te in ti želim še veliko takega dogajanja …

Ema! Ali iščeš eno ali dvosobno stanovanje? Jaz prodajam enosobno.

Hvala, iščem dvosobno stanovanje. Garsonjero že imam tako veliko, da je to praktično enosobno, če bi postavila steno in vrata.

Pa lep pozdrav!

New Report

Close