Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Stanje AP po posegu

Stanje AP po posegu

Spoštovani prim. Cibic,

Star sem 63 let, še do letos fizično aktiven, pogosto sem šel v hribe. V življenju nisem kadil, se razmeroma dosti gibal, teža normalna, nimam sladkorja, že dolgo pa pazim na prehrano, imel rahlo povečan pritisk, ki sem ga z zdravili imel pod kontrolo, jemal sem tudi aspirin, imel pa sem že dolgo rahlo povečan holesterol in trigliceride. Vsa zgodba se je začela pred in po novem letu, ko sem bil tudi pod hudim stresom zaradi hude bolezni družinskega člana. Ko sem po novem letu šel v mrazu v hrib, me je začelo v prsnici rahlo peči, kot v primeru zgage. Vendar je odleglo, ko sem se ustavil, kar mi je postalo sumljivo. Ob obisku pri svojem zdravniku sem to povedal.

Izmerjeni EKG je pokazal probleme s srcem in napoten sem bil na urgenco, kjer so izključili AKS z sumom na obremenitveni AP. ( EKG: sin. ritem fr. 81/min, leva os, inverzija vala T v D1, AVL, V4-V6, bifazni T v V3. ) . Dobil sem zdravilo Coupet. Napoten sem bil ambulantno na cikloergometrijo ter UZ.

UZ preizkava srca je pokazala blago sistolično disfunkcijo ter hipokinezijo bazalnega in srednjega dela posteriorne stene ter hipokinezijo in stanjšanje stene apiko inferiorno ter hipokinezijo spodnje stene v celoti. Aortna valvula je blago degenerativno spremenjena, blage degenerativne spremembe mitralnega aparata, desni prekat je normalen, oba atrija normalne velikosti. Dobil sem zdravilo Concor Cor 1,25 mg.

Obremenilni test je šel do 160W, ko je nastopilo nelagodje v prsnem košu, dispnea in utrujenost.Pri 70W se je že pojavila denivelacija ST spojnice v spodnjih odvodih in spremembe so perzistirale do zadnje minute počitka, porasta tlaka ni bilo od mirovanja, srčna frekvenca je porastla do 140/min. Ascedentna do horizontalna denivelacija ST veznice.
Oba izvida sta indicirala invazivno diagnostiko, koronarografijo.

Na koranografiji je bilo ugotovljeno: LM brez hemodinamsko pomembnih stenoz, LAD po odcepu subtotalno zožena oz. krajši CTO, distalno TIMI1-2, okluzija LCX po odcepu OM1 s kolateralami LL in LD, RCA brez hemodinamsko pomembnih stenoz. Diagnoza je nizkopražna AP z dvožilno koronarno boleznijo.

Narejen je bil PCI LAD. Dobil sem dva DES stenta, zaradi slabega pretoka sem dobil še drugi stent distalno. Vendar se je pojavila še distalna embolizacija plaka pri postdiletaciji (med posegom je bila omenjena disekcija?) in manjši distalni (apikalni) del LAD je ostal okludiran. Po posegu Heparin, Klopidogrel 600 mg in Integrilin bolus. Drugi dan je koranografija pokazala prehodno LAD do srednje tretjine, distalno je ostala okludirana, D2 je lepo prehodna, D1 je zaprta. V noči je bil izmerjen troponin 0,16. Dodana terapija je Plavix.

Po odpusti omenjene pekoče bolečine v zaprstnici nisem občitil več, se mi pa občasno pojavija neka nelagodna bolečina v predelu srca, ki se pojavlja tudi v mirovanju. Ta neprijeten občutek izgine ponavadi, če ravno vzamem Concor Cor zdravilo, pomaga tudi, če spijem malo kave, tudi razpršilo pod jezik sprosti nelagodje, pomaga pa tudi, če začnem telesno vaditi. Ko se mi je prvič pojavilo, sem se zatekel na nujno medicinsko pomoč, vendar EKG ni pokazal znakov akutne ishemije, tudi troponin je bil negativen. Ne znam si pa vse to razložiti, po malem me tudi skrbi, če je vse vredu. Aerobne vaje stanje celo izboljšajo, po počitku pa se rado znova ponovi.

Po odpustu sem kmalu zatem imel obremenitveno testiranje, ki je pokazalo dobro telesno zmogljivost, 10 MET, tlak je porastel od 120/80 do 140/70. Stenokardije ni bilo, izhemičnih sprememb v EKG-ju ni bilo. To informacija mi je vlila optimizem.

EKG v mirovanju je pokazal sinusni ritem, fr. 68/min horizontalna srčna os, občasna progresija R zobcev v prekodialnih odvodih, inverzija vala T v AVL, ni več inverzije v V2,V3,V4.

Čeprav se ne počutim sedaj nič bolje kot pred posegom, celo sem imel občutek, da se precej preje utrudim in zadiham. Pričel sem postopoma telesno aerobno vaditi in trenirati. Vidim, da se stanje izboljšuje. Seveda imam sedaj glede na obremenitveno testiranje postavljeno mejo do kam in koliko se lahko obremenjujem. Verjamem, da bom še napredoval, vendar se sprašujem, do kam imam glede na obstoječe stanje še možnosti. Kako ocenjujete situacijo, ali bi stanje po tem posegu vendarle moralo biti bolje kot preje?. LCX sem verjetno imel okludirano že davno, pa nisem imel problemov, ta me ne skrbi, kardiolog mi je rekel, da je dobro kolaterirana. Povedano mi je bilo tudi, da so pri LAD tudi že nastajale kolaterale. Moj glavni problem s katerim se obremenjujem sedaj je distalna LAD okluzija, ki je nastala z embolus plako. Kaj pomeni to sedaj za srčno mišico in srčno zmogljivost. Ali je lahko prišlo do prizadetosti dela srca in če, v kolikšni meri bi to lahko vplivalo na delovanje srca. Ali pa ta del morda rešujejo tudi kolaterale? Ali je to distalno okluzijo možno razrešiti s ponovnim posegom? Lepo Vas prosim za komentar in razlago pomembnosti nastale situacije, da se končno neham spraševati in obremenjevati s tem.

V preteklosti sem rad hodil v hribe, ki mi je bila sprostitev in kompenzacija k delu. Zanima me, ali zaradi tega, ker imam sedaj vstavljen stent, predstavlja to kašno oviro, da ne bi mogel to početi tudi v prihodnje? Ali se s stentom morda pričakuje sedaj, da bodo fizične, pa tudi psihične zmožnosti in meje obremenjevanja manjše? Najbrž je po posegu PCI potrebno tudi neko obdobje, da se stvari stabilizirajo in okrepijo. Kaj menite o tem in kaj mi svetujete?

Vem, precej sem napisal, z željo da Vam zadevo čim bolje predstavim. Na koncu pa vendar še eno vprašanje. Kakšna je življenska doba stenta, (tudi v primerjavi brez stenta) ob upoštevanju, da se zdravo živi in upošteva v čimvečji meri navodila za koronarno bolezen.

Hvala za razumevanje, najlepša hvala za odgovore in lep pozdrav

Hvala za vaš izčrpen prikaz poteka srčnožilne bolezni, ki se je v blagi obliki morda začela že pred nekaj leti (povišan holesterol in povišan krvni tlak). Za nekatere bolezni pravimo, da so zahrbtne. Menda je med njimi tudi ateroskleroza., ki je nekatere žile v vašem srcu zožila in nekatere že zamašila. Zaradi nastopa bolečin pri srcu ste bili pred meseci sprejeti v bolnišnico kjer so pri vas opravili dva krat koronarografijo, vstavili več stentov v srčne žile in v nadaljevanju zdravljenja priporočili zdrav način življenja, predpisali antilipemike in druga zdravila, verjetno(?) dali navodila glede največjih dopustnih obremenitev, priporočila za vključitev v najbližje delujoči koronarni klub ter na koncu še datum kontrole pri specialistu. Pri branju vašega dopisa sem pogrešal vsebino odpustnice iz bolnišnice. Upam, da so jo vam dali. Morda jo ste že oddali vašemu izbranemu zdravniku.
Upam, da ustrezno zdravite krvni tlak, da jemljete Concor ali podobno, da imate pri sebi Nitrolingual pršilo ali tablete Angised za rabo ob napadu bolečin pri srcu, zdravilo za znižanje holesterola v krvi in da, uživate zdravo in uravnoteženo prehrano. Vtis imam, da ste malo neučakani glede dopustnih obremenitev. Ker ste pri obremenitvenem poizkusu zmogli obremenitev 10 MET (vožnja kolesa 20 km/h, tek 9 km/h, prenos bremen , delo na vrtu, itd.) lahko začnete tudi s hojo v hrib. Ker ste že sami ugotovili , da se stanje iz dneva v dan izboljšuje lahko si privoščite postopno vedno nekoliko večje obremenitve. Če imate v bližini koronarni klub, se mu priključite. Tam , pri bolnikih, sproti ugotavljajo dopustne obremenitve.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani prim. Cibic,

Hvala za nasvete in vzpodbudne besede. Jemanje predpisanih zdravil ter drugih priporočil glede prehrane, gibanja in sicer življenskega sloga sem vzel zelo resno. Zavedam se, da na tej točki s spremembo živlenjskega sloga lahko veliko tudi sam doprinesem za svoje zdravje. Seveda koronarni klub imam imam tudi še v planu.
Res je, odpustnica je že pri specialistu. Glede vsebine odpustnice sem večinoma že napisal v predhodnem dopisu in bilo je v glavnem vzeto iz odpustnice. Sam postopek PCI ni bil naveden v detajlih, kot npr. kakšen DES stent je bil uporabljen, uporabljeni pritiski, itd. Naj pa zapišem, kar je bilo še v zaključku: Gospod je bil sprejet na naš oddelek zaradi nizkopražne AP na predvideno koronarografijo. Preizkava je pokazala okludirano LCX ter krajšo okluzijo LAD. (glede stanja morfologije koronarnih arterij je zapisano več v prejšnem sestavku). PCI poseg revaskularizacije LAD opravimo uspešno, vendar pojavi se distalna embolizacija plaka pri postdiletaciji in manjši distalni (apikalni) del LAD ostane okludiran. Stabilnega odpuščamo v domačo oskrbo. Svetujemo minimizacijo dejavnikov tveganja za koronarno bolezen. Kontrola pri lečečem kardiologu čez 3 mesece. Sledi popis zdravil: Plavix 75mg (1 leto), Lorista 50 mg, Aspirin Protect 100mg, Coupet 10mg, Concor Cor 1,25mg.
Glede okluzije distalnega dela LAD Vas želim zelo konkretno povprašati, kakšne posledice iz medicinskega vidika ima ta distalna zapora lahko (če sploh) na srce, na delovanje srca in na njegove sposobnosti? In ali je tako distalno okluzijo možno razrešiti? To je vprašanje pri katerem vedno znova pristanem in me morda po nepotrebnem obremenjuje. Zato Vas lepo prosim za Vašo razlago.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Narava je “priskrbela”, da dobi vsaka celica našega telesa dovolj krvi (kisika in hrane) za normalo “preživetje” skozi desetletje in desetletje. Zgodi se pa, da se količina krvi začne zmanjševati ko se začne posamezna žila zoževati zaradi ateroskleroze. Če nabiranje holesterola in kalcija v steni žile raste počasi si “telo” pomaga proti zmanjšanju krvi v prizadetem tkivu, s tvorbo novih žil. To dogajajnje je lahko zelo uspešno. V takih primerih bolnik nima težav (bolečin) in funkcija srca ostane neprizadeta. V primerih pa, ko je tvorba novih žil prepočasna ali nezadostna, področno tkivo “odmre”, kar imenujemo infarkt .Če je količina odmrlega tkiva majhna tam nastane manjša brazgotina in funkcija srca ostane neprizadeta. Mislimn, da je pri vas prisotna manjša brazgotina, ki ni bistveno zmanjšala “delazmožnost” srca. Predvidevam, da boste, s postopno vedno večjimi obremenitvami, dosegli zadovoljivo moč srca, kljub prisotni brazgotini.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor na objavo uporabnika
Steven, 03.05.2012 ob 20:27

Spoštovani prim. Cibic,

Star sem 63 let, še do letos fizično aktiven, pogosto sem šel v hribe. V življenju nisem kadil, se razmeroma dosti gibal, teža normalna, nimam sladkorja, že dolgo pa pazim na prehrano, imel rahlo povečan pritisk, ki sem ga z zdravili imel pod kontrolo, jemal sem tudi aspirin, imel pa sem že dolgo rahlo povečan holesterol in trigliceride. Vsa zgodba se je začela pred in po novem letu, ko sem bil tudi pod hudim stresom zaradi hude bolezni družinskega člana. Ko sem po novem letu šel v mrazu v hrib, me je začelo v prsnici rahlo peči, kot v primeru zgage. Vendar je odleglo, ko sem se ustavil, kar mi je postalo sumljivo. Ob obisku pri svojem zdravniku sem to povedal.

Izmerjeni EKG je pokazal probleme s srcem in napoten sem bil na urgenco, kjer so izključili AKS z sumom na obremenitveni AP. ( EKG: sin. ritem fr. 81/min, leva os, inverzija vala T v D1, AVL, V4-V6, bifazni T v V3. ) . Dobil sem zdravilo Coupet. Napoten sem bil ambulantno na cikloergometrijo ter UZ.

UZ preizkava srca je pokazala blago sistolično disfunkcijo ter hipokinezijo bazalnega in srednjega dela posteriorne stene ter hipokinezijo in stanjšanje stene apiko inferiorno ter hipokinezijo spodnje stene v celoti. Aortna valvula je blago degenerativno spremenjena, blage degenerativne spremembe mitralnega aparata, desni prekat je normalen, oba atrija normalne velikosti. Dobil sem zdravilo Concor Cor 1,25 mg.

Obremenilni test je šel do 160W, ko je nastopilo nelagodje v prsnem košu, dispnea in utrujenost.Pri 70W se je že pojavila denivelacija ST spojnice v spodnjih odvodih in spremembe so perzistirale do zadnje minute počitka, porasta tlaka ni bilo od mirovanja, srčna frekvenca je porastla do 140/min. Ascedentna do horizontalna denivelacija ST veznice.
Oba izvida sta indicirala invazivno diagnostiko, koronarografijo.

Na koranografiji je bilo ugotovljeno: LM brez hemodinamsko pomembnih stenoz, LAD po odcepu subtotalno zožena oz. krajši CTO, distalno TIMI1-2, okluzija LCX po odcepu OM1 s kolateralami LL in LD, RCA brez hemodinamsko pomembnih stenoz. Diagnoza je nizkopražna AP z dvožilno koronarno boleznijo.

Narejen je bil PCI LAD. Dobil sem dva DES stenta, zaradi slabega pretoka sem dobil še drugi stent distalno. Vendar se je pojavila še distalna embolizacija plaka pri postdiletaciji (med posegom je bila omenjena disekcija?) in manjši distalni (apikalni) del LAD je ostal okludiran. Po posegu Heparin, Klopidogrel 600 mg in Integrilin bolus. Drugi dan je koranografija pokazala prehodno LAD do srednje tretjine, distalno je ostala okludirana, D2 je lepo prehodna, D1 je zaprta. V noči je bil izmerjen troponin 0,16. Dodana terapija je Plavix.

Po odpusti omenjene pekoče bolečine v zaprstnici nisem občitil več, se mi pa občasno pojavija neka nelagodna bolečina v predelu srca, ki se pojavlja tudi v mirovanju. Ta neprijeten občutek izgine ponavadi, če ravno vzamem Concor Cor zdravilo, pomaga tudi, če spijem malo kave, tudi razpršilo pod jezik sprosti nelagodje, pomaga pa tudi, če začnem telesno vaditi. Ko se mi je prvič pojavilo, sem se zatekel na nujno medicinsko pomoč, vendar EKG ni pokazal znakov akutne ishemije, tudi troponin je bil negativen. Ne znam si pa vse to razložiti, po malem me tudi skrbi, če je vse vredu. Aerobne vaje stanje celo izboljšajo, po počitku pa se rado znova ponovi.

Po odpustu sem kmalu zatem imel obremenitveno testiranje, ki je pokazalo dobro telesno zmogljivost, 10 MET, tlak je porastel od 120/80 do 140/70. Stenokardije ni bilo, izhemičnih sprememb v EKG-ju ni bilo. To informacija mi je vlila optimizem.

EKG v mirovanju je pokazal sinusni ritem, fr. 68/min horizontalna srčna os, občasna progresija R zobcev v prekodialnih odvodih, inverzija vala T v AVL, ni več inverzije v V2,V3,V4.

Čeprav se ne počutim sedaj nič bolje kot pred posegom, celo sem imel občutek, da se precej preje utrudim in zadiham. Pričel sem postopoma telesno aerobno vaditi in trenirati. Vidim, da se stanje izboljšuje. Seveda imam sedaj glede na obremenitveno testiranje postavljeno mejo do kam in koliko se lahko obremenjujem. Verjamem, da bom še napredoval, vendar se sprašujem, do kam imam glede na obstoječe stanje še možnosti. Kako ocenjujete situacijo, ali bi stanje po tem posegu vendarle moralo biti bolje kot preje?. LCX sem verjetno imel okludirano že davno, pa nisem imel problemov, ta me ne skrbi, kardiolog mi je rekel, da je dobro kolaterirana. Povedano mi je bilo tudi, da so pri LAD tudi že nastajale kolaterale. Moj glavni problem s katerim se obremenjujem sedaj je distalna LAD okluzija, ki je nastala z embolus plako. Kaj pomeni to sedaj za srčno mišico in srčno zmogljivost. Ali je lahko prišlo do prizadetosti dela srca in če, v kolikšni meri bi to lahko vplivalo na delovanje srca. Ali pa ta del morda rešujejo tudi kolaterale? Ali je to distalno okluzijo možno razrešiti s ponovnim posegom? Lepo Vas prosim za komentar in razlago pomembnosti nastale situacije, da se končno neham spraševati in obremenjevati s tem.

V preteklosti sem rad hodil v hribe, ki mi je bila sprostitev in kompenzacija k delu. Zanima me, ali zaradi tega, ker imam sedaj vstavljen stent, predstavlja to kašno oviro, da ne bi mogel to početi tudi v prihodnje? Ali se s stentom morda pričakuje sedaj, da bodo fizične, pa tudi psihične zmožnosti in meje obremenjevanja manjše? Najbrž je po posegu PCI potrebno tudi neko obdobje, da se stvari stabilizirajo in okrepijo. Kaj menite o tem in kaj mi svetujete?

Vem, precej sem napisal, z željo da Vam zadevo čim bolje predstavim. Na koncu pa vendar še eno vprašanje. Kakšna je življenska doba stenta, (tudi v primerjavi brez stenta) ob upoštevanju, da se zdravo živi in upošteva v čimvečji meri navodila za koronarno bolezen.

Hvala za razumevanje, najlepša hvala za odgovore in lep pozdrav

 

New Report

Close