Sreča
Z zorenjem kalimo prepričanja in si širimo obzorje skozi lastne izkušnje. In če čez nekaj let naletiš na članek, v katerega vsebini si se našel in se z njo še vedno strinjaš, ga je vredno deliti naprej. Zato, ker življenje je in ostaja vaše.
Boštjan Trtnik: RAZMIŠLJANJE O SREČI
Sreča ‘čutiti’
To je sreča čutov, ki se poraja ob zadovoljevanju potreb telesa in duševnosti. Povezana je s hrano, prijetnimi zvoki, z vonji, dotiki, s spolnostjo. Srečni smo, ko pojemo okusno hrano, ko dobro izgledamo in smo zdravi, ko se počutimo varne, sprejete, ljubljene. Vendar je ta sreča kratkotrajna in spremenljiva – hitro pride in hitro gre. Če nismo v stiku z resničnimi potrebami svojega telesa in duševnosti, si lahko v iskanju sreče izpolnjujemo različne želje, ki pa nas vodijo stran od sebe (pretiravanje pri nakupovanju, prehranjevanju, gledanju televizije …). Izpolnjena želja nam sicer prinese kratkotrajno potešitev, a to ni prava sreča. Čez čas se zopet pojavi občutek praznine in krog iskanja se ponovi.
Sreča ‘imeti’
Srečo ‘imeti’ povezujemo s predstavami, ki jim imamo v razumu. Srečni smo, ko življenje poteka tako, kot mislimo, da je prav. Občutek sreče se pojavi, ko imamo tisto, kar smo si zastavili kot cilj – lahko je to izobrazba, otroci in družina, dobra služba, razkošno stanovanje, status, ugled … Vendar se velikokrat zgodi, da smo dosegli vse, kar smo si zastavili, pa kljub temu nismo srečni. Zdi se, kot da nekaj manjka .
Sreča ‘biti’
To je sreča, ki domuje v notranjem jazu, v duhovnem srcu. Začutimo jo lahko v sebi kot tiho notranjo radost, kot mir, sprejemanje, ljubezen … Ta sreča je trajna in ni odvisna od zunanjih okoliščin, zanjo ne potrebujemo zunanjega razloga. Srečni smo, ko spoznavamo sebe in duhovno rastemo, ko nesebično pomagamo drugim, ko smo ustvarjalni na kateremkoli področju življenja. Občutek izpolnjenosti se pojavi, ko izražamo kvalitete notranjega jaza skozi vse, kar počnemo, in kjerkoli smo: doma v krogu družine, v službi, s prijatelji .
Vse tri vrste sreče so pomembne in potrebne. Niso si v nasprotju, se ne izključujejo, temveč se dopolnjujejo in nadgrajujejo. Potrebno je zadovoljiti potrebe telesa, duševnosti in razuma, da lahko vzpostavimo globlji stik s seboj. Pomembno pa je pravilno ravnovesje med vsemi tremi vrstami sreče, saj je edino sreča ‘biti’ trajna.
(Boštjan Trtnik)