Kako ogreti posteljo v hladnih zimskih dneh?

Oglasno sporočilo , 04. december 2024
PROMO
Powered by:
Foto: Odeja.si
Foto: Odeja.si

Se tudi vi srečujete s problemom mrzle postelje v hladnih zimskih večerih? Ko zlezete pod odejo in potem še nekaj časa drgetate, preden se ogrejete? Bi se radi temu izognili ali vsaj zmanjšali to neprijetnost? Ste vedeli, da je vaše telo naravni radiator?

Morda se sliši ironično, ampak dobra novica je ta, da boste pozimi posteljo mnogo lažje ogreli, kot pa poleti ohladili. Vaše lastno telo je kot nekakšen radiator, ki nenehno ustvarja toploto in jo tudi oddaja. To je poleti seveda težava, pozimi pa zelo dobrodošla rešitev.

Teoretično je torej izvedljivo, da ohranjate toploto postelje z lastnim telesom. Vsi pa vemo, da je za to potrebnega nekaj časa. Po napornem dnevu bi se vsi radi kar najhitreje sprostili, ne pa ležali in čakali, da se ogrejemo na ledenih rjuhah. Zato smo spodaj nanizali nekaj nasvetov, ki vam bodo morda malenkost v pomoč pri premagovanju občutka ledu v postelji.

1. Ogrejte si spalnico

    Verjetno ogrevate celotno hišo oziroma stanovanje ali dom. To je ponoči, ko se ne zadržujete v drugih prostorih, razen v spalnici, drago in vam po nepotrebnem zviša stroške ogrevanja.

    Bolj smotrno je, da ogrejete samo spalnico, vrata spalnice pa preprosto zaprete in tako poskrbite za ohranjanje toplote. Dodatno si lahko pomagate s tem, da pod vrata položite kakšno brisačo in s tem preprečite prepih in uhajanje toplote.

    Foto: Odeja.si
    Foto: Odeja.si

    Premislite tudi o položaju vaše postelje – če imate možnost, posteljo, vsaj pozimi, odmaknite od sten in oken. Tako se boste nekoliko znebili vpliva uhajanja mrzlega zraka.

    2. Pozimi uporabljajte toplo posteljnino iz flanele

      Flanel je neelastična, krtačena bombažna tkanina, ki je prijetno mehka in topla. Najpogosteje se uporablja za posteljnine, pižame, spalne srajce ali toplejše pohodne srajce.

      Brušenje oziroma krtačenje je tisto, ki flanelno posteljnino naredi puhasto in ne gladko, kot so običajne posteljnine. Zato flanelna posteljnina ujame več zraka in je boljši izolator kot običajna. Ravno pravšnja torej za mrzle zimske noči.

      3. Privoščite si več plasti odej

        Namesto da uporabljate le eno debelo odejo, raje uporabite več plasti odej. Več slojev odej bo ustvarilo plasti izolacije in ujelo zrak, vsi pa vemo, da je zrak slab prevodnik toplote.

        Poleg tega se plasti dobro obnesejo tudi zaradi tega, ker jih lahko, v primeru, da vam ponoči postane pretoplo, enostavno odstranite.

        4. Izberite toplejše polnilo za odeje

          Ni potrebno, da so to polnila, pridobljena iz živali, sintetična vlakna, kot so poliester, mikrovlakna ali votla vlakna, so prav tako dobra izbira za topel material.

          5. Odeje iz toplejšega materiala

            Na samo polnilo, tudi odeje lahko prilagodite sezoni. Če iščete zimsko odejo, ste lahko prepričani, da je volna eden izmed najtoplejših naravnih materialov, ki ga lahko izberete. Volna zahvaljujoč svojim nagubanim vlaknom tvori izolacijske zračne žepke.

            Najbolj razširjena je ovčja volna, vendar pa obstaja več luksuznih različic: kašmir, alpaka, jak ali merino ponujajo nadgradnjo ovčje volne z mehkim in toplim občutkom. Prav tako lahko poskusite tudi s flisom, ki je sintetična alternativa volni.

            Foto: Odeja.si
            Foto: Odeja.si

            6. Uporabite ogrevano posteljnino

              Čeprav je možno posteljo ogreti s toploto lastnega telesa in posteljnino, pa vam morda to ne bo dovolj. Če se vsako noč bojite leči v mrzlo posteljo, je morda čas, da jo prej ogrejete.

              Glavna izbira za ogrevano posteljo so grelne blazine ali električne odeje. Grelne blazine vas bodo grele od spodaj, nameščene so namreč na vzmetnici. Z njimi boste posteljo učinkoviteje segreli kot z grelnimi odejami.

              Kljub temu pa so električne odeje tiste, ki nekaterim bolj ustrezajo. Če pod seboj ne želite žic ali če ugotovite, da vam je vroče, ko je toplota ujeta med vami in posteljo.

              Cenejši način za ogrevanje postelje je tudi plastenka vroče vode. Zavrite vodo in jo zlijte v plastenko, to pa nato postavite med rjuhe. Vroča voda vam bo prav tako ogrela posteljo.

              7. Ogrejte posteljo s toplim zrakom

                Malo nenavaden način je ogrevanje postelje s sušilnikom za lase. Slednji vam bo v spalnico prinesel občutek topline, kajti na 70 stopinj segret sunek toplega zraka vam bo v manj kot minuti posteljo ogrel in spremenil v toplo gnezdece. 

                8. Oblecite toplo pižamo in nogavice

                  Tudi topla pižama, če vam je všeč občutek, flanelna, bo poskrbela za izolacijo vaše telesne toplote. Tudi nočno vstajanje iz postelje bo zahvaljujoč topli pižami nekoliko manj drhteče doživetje.

                  V izjemno mrzlih nočeh lahko oblečete tudi nogavice, kajti saj veste, kaj pravijo: če te zebe v noge, te zebe po celem telesu.

                  Foto: Odeja.si
                  Foto: Odeja.si

                  9. Termofor

                    Tudi termofor vam lahko predstavlja vir dodatnega ogrevanja. Napolnite ga z vročo, vendar ne vrelo, vodo in položite v posteljo, preden se boste ulegli. Nato se lahko stisnete k njemu ali ga uporabite le za gretje nog.

                    10. Stisnite se k partnerju, psu ali mačku

                      Predvsem, če že spite s partnerjem, zagotovo poznate to rešitev. Stiskanje je odličen način za izolacijo skupne telesne toplote.

                      Kosmatinci so prav tako lahko pravi krzneni termoforji. Prav zanimivo je, koliko toplote oddajajo. Vendar pa ne pozabite, da to le ni klimatska naprava, ki vas bo poleti, potem ko se bodo že navadili spati v vaši postelji, hladila.

                      Forum

                      Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

                      Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

                      Kategorije
                      Število tem
                      Zadnja dejavnost
                      164,657
                      14.01.2025 ob 14:43
                      298,822
                      17.01.2025 ob 14:35
                      113,075
                      17.01.2025 ob 15:58
                      Preberi več

                      Več novic

                      New Report

                      Close