Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Srce?

Srce?

Spostovani!

Stara sem 32 let in nikoli nisem imela bistvenih problemov z zdravjem. tezave so se zacele nekje leto dni nazaj, ko se mi je drasticno povisal krvni tlak, nenadoma se mi je zacelo zelo vrteti, mravljinciti po okoncinah. prisotno je bilo tudi zelo slabo pocutje in malodusje. Takrat sem prvic v zivljenju tri dni lezala, imela bolnisko. Sla sem k svoji zdravnici, ki mi je predpisala tablete za znizevanje krvnega tlaka (poskocil je tudi na 190 zgornji, vendar zacasno, nato spet padel) noliprel, katerega sem jemala nekaj mesecev ,ato mi jih je zdravnica ukinila, ker je menila na podlagi izvidov, da sem za trajno hipertenzijo se premlada. Pregledala je scitnico, sladkor, holesterol, na vsakem pregledu naredila ekg. vse je bilo menda po “solskih knjigah”se pravi super. Prenehala sem tudi z jemanjem KT, sedaj uporabljam Mireno, ki menda ne vpliva na krvni tlak, vsaj dokazano ne. ker zdravnica nikakor ni mogla ugotoviti, kaj mi je, mi je predpisala antidepresiv Cipralex in pomirjevala Helex, za jemanje katerih pa se po enem letu se nisem odlocila. Imam sicer dobre dneve, ko tezav oz.so zelo neznatne, vsak dan pa mi nekja “fali”. Simptomi niso nikoli prisotni vsi naenkrat, ampak se imenjujejo. Par dni se mi vrti (ne hudo, bolj spominja na omotico, da se slika premika, nekako napeta glava,…),nato vrtoglavica popusti, pojavijo se slabo pocutje, mehke in “svoh”noge, nato spet slabo pocutje, ki spominja na dan preden se me loti angina. krvnega tlaka sama ne merim vec, ker sem panicne narave in mi je osebna zdravnica zabicala, naj tega ne pocnem. Na kontroli mi ga izmeri sama, vedno je vse b.p. Jemljem sicer se vedno polovico Byola. V zadnjem casu se mi pojavlja neko cudno trepetanje v podrocju zelodca oz. v prsih. tezko razlozim, kako to izgleda, vendar res spominja na trepetanje oz.kot nek hiter impulz, se najbolj me spominja na tisto trepetanje, ki ga zacutis, ko ti trepeta zivec pod ocesom. Ne vem, ce je povezano, vendar sem trenutno podvrzena tudi nekoliko otezenemu dihanju, ki zgleda kot, da me nekdo drzi za vrat ali da nekaj lezi na prsih. Srcni utrip je po moje normalen, vendar ga vcasih cutim v prsih. kaj menite, se napoveduje kaksna bolezen srca, bi bilo dobro iti k zdravniku? Ze dalj casa opazam tudi mravljincenje v rokah – dlaneh, bolj na leci kot na desni, skoraj vsako jutro se zbudim s popolnoma “mrtvimi”rokami, stanje se normalizira, ko z njimi pomigam oz.se prekrvavijo. Mravljincenje ostaja v mezincu na levi roki skozi cel dan, ampak samo, ce se prsta dotaknem, drugace mravljincenja ne cutim. vsega tega sem ze posteno sita, ker enostavno ne vem kaj mi je. Znane simptome nekako prenasam, ker se v glavi prepricam to je spet to (zdravnica pravi, da je depresija s telesnimi znaki, anksioznost), kaksen nov simptom pa me popolnoma spravi iz tira, ker sem sicer za svoje zdravje precej panicen clovek. Naj vam povem, da se sicer ne pocutim niti malo depresivna (zalost, itd.)sem druzaben clovek, vendar imam stresno sluzbo in sem precej obcutljive ter kar zivcne narave. Sem kadilka, od tezav s pritiskom lansko leto popijem tudi precej manj kave, sem suhe postave in jem vse od a do z.Kaj torej menite o vsem tem? kaj bi pomenilo to trepetanje v prsih? Kaj pa tezko dihanje? zelo se bojim, da sem resno bolna, vas nasvet mi bo zelo pomagal. Opravicujem se za dolgo pismo in vas lepo pozdravljam!

Pozdravljena!
Nic ni predolgo 🙂 Glede opisanih tezav se lahko v celoti strinjam z vaso zdravnico, saj se da z omenjeno anksioznostjo pojasniti prakticno vse vase tezave, in bi jih tezko stlacil v sklop kaksne resne bolezni. Menim, da kot posledico te tesnobe prevec skrbno opazujete odzive telesa. Pri vsakem novem pojavu se vam verjetno zazdi, da ne gre v sklop do sedaj pojasnjenih tezav in vam se okrepi strahove in tudi telesne tezave. Razmislite o predpisanem zdravilu, saj vam lahko primerna terapija zelo olajsa zivljenje. Na dolgi rok se izogibajte le helexu, ki je le pomirjevalo in vecinoma primeren le za kratkotrajno jemanje. Tovrstna (cipralex) terapija terja nekaj vztrajnosti, saj se pozitivni ucinki pokazejo sele nekje po treh tednih, jemati pa jo je treba vsaj nekaj mesecev. Tesnoba se lahko pojavi zaradi dolgotrajnensih obremenitev ali stresa, lahko pa tudi “kar tako”. Ni treba, da ste ob tem zalostni, vase zaprti ali asocialni. Stvar ni nic bolj cudna kot ostale bolezni, je zelo pogosta in ni nobene potrebe, da bi imeli predsodke pred zdravljenjem. Ce bi v odgovoru zeleli se kaj, se pa spet oglasite!
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Spostovani!

Hvala za vase cenjeno mnenje. Ali moje stanje lahko mine brez predpisanih zdravil? Pa ta trepet v prsih in nekoliko tezje dihanje? Vcasih me skrbi, da me bo kap. Seveda pa kot pravite, je to nov simptom in zaskrbljenost seveda vecja. Tudi sicer verjetno prevec posvecam pozornost bolecinam po vsem telesu. Imela sem obdobje par mesecev, ko me je vztrajno pikalo in bolelo na spodnji desni strani trebuha. naredila sem celo dizertacijo, kaj bi poleg slepica lahko bilo, no minilo je samo od sebe. Podobno je bilo tudi z zelodcem. Moj moz me stalno kara, da naj neham brat medicino, ker mi to skodi, meni pa je zelo zanimivo (hotela na medicino, pa ni zneslo), seveda pa potem vsaksimptom vidim na sebi. Res sem malce zmesana. Torej menite, da to trepetanje ni znak hujse bolezni? res ne bi rada spet nadlegovala moje ze tako potrpezljive zdravnice. me je ze kar malce sram, saj se sama sebi zdim hipohonder. Hvala!

Branje medicinske literature je zanbimivo, a kaj ko rado prinese kup zaskrbljenosti, saj je vecinoma na temo, kaj lahko pomeni dolocena stvar, redko pa kdaj ta ista rec ne pomeni nic. Moz prav razmislja, diagnoze iz druzinskih zdravstvenih leksikonov so pogosto hujse kot v resnici. Sicer pa racvno obcutek stiskanja v vratu in obcutki v prsnem kosu pogosto nakazujejo na to, o cemer je govoril prejsnji post. Tezave seveda lahko minejo same, se mi pa zdi, da jih je pri vas raje vedno vec. Imate jih ze lep cas, zakaj bi trpeli dlje, kot je treba?!
Lep vecer!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Spostovani!

Mogoce imam res predsodek pred tovrstnimi zdravili. ce je hudo, ponavadi vzamem Persen Forte in ne Helexa, ker nocem postati odvisna. Bojim se, da ob morebitnem jemanju Cipralexa lahko postanem kot “zadeta”in jih bom morala jesti celo zivljenje. Pred ocmi se mi prikazujejo raznorazne norisnice iz filmov. No, malce za hec, vendar me resno zanima, ce se potem teh antidepresivov kdaj znebis? Vem, da je vsak clovek drugacen, ampak sem prebrala veliko teh stvari in imam obcutek, da je kar hudo, ko enkrat zacnes. Moji simptomi sicer niso hudi, se jih da prenasat in normalno funkcionirat skozi dan, ampak vcasih sem res vsega sita. Hodila sem tudi na jogo, pa mislim, da je bilo takrat bolje. Se opravicujem, da vas nadlegujem, lep dan.

Nic me ne nadkegujete 🙂
Od antidepresivov ne postanete zadeti in niti slucajno po njih ne izgledate nic drugace kot sedaj. Za razliko od pomirjeval pri antidepresivih odvisnost ni problem. Kot omenjeno, pa jemanje terja doloceno mero vztrajnosti, saj ne pomagajo takoj. Strahovi so torej odvec.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Spoštovani!

Ker na drugem forumu še ni odgovora se zopet obračam na vas. Saj po vsej verjetnosti je spet ena “mojih težav”, vendar vas vseeno naprošam za odgovor. Po dolgem času se mi je zopet pojavila bolečina v želodcu. Vsaj tako mislim. Pojavi se neodvisno, kar naenkrat. Začne se v hrbtu – med lopaticama, nato pa se širi v želodec oz.malce bolj gor – kot bi me bolel požiralnik ampak znotraj. bolečina je kot krč in zelo nadležna, čutim jo tudi pod desno dojko oz. v njej. Sicer takrat popijem Iberogast, pa vseeno ne vem, če je to želodec. Čudno se mi zdi, da bolečino začutim prvo v hrbtu (med lopaticama). Kaj menite?

Boli lahko požiralnik, če npr zateka kislina iz želodca nazaj vanj. Brez pregleda je sicer želodčne težave težko opredeljevati. Ima “vaše” zdravilo ali hrana kakšen vpliv na bolečino? Ste poskusili z kakšnim drugim sredstvom proti kislini (kot rupurut, rutacid…), kako je s prebavo, blatom?
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Imam bolj občutek, da boli požiralnik, nekje tja do žličke. bolečine se pojavljajo občasno, nazadnje nekako pred dvema mesecema, pa tudi boli ne dolgo, mogoče kako uro, potem je bolje. Z drugimi zdravili še nisem poskusila, prebavo imam dobro – velika potreba vsak dan skoraj ob isti uri, brez problemov. Moti me zadeva med lopaticama. Drugače ne vem, katera hrana bi mi to lahko povzročala, danes sem pet minut pred tem, ko me je začelo boleti pojedla kislo mleko in banano (ponavadi me po tej hrani ne boli). težko lociram bolečino, je pa na področju med dojkama pa ob bolečini se mi kar precej spahuje. Med lopaticama želodec lahko boli? Sicer me prsni koš ne, pa tudi roka ne, tako da mislim, da srce ni, pa vendar? Bolečina tudi ni pekoča, je bolj krčevita.

miimi8

Ne vem če boš dobila moje pisanje vendar se mi zdi ko se te bere kot,da bi opisovala moje težave izpred 4 let. Odgovor ti je dal že zdravnik vendar bi ti kljub temu rada povedala, da ti je svetoval prav tako tvoj zdranik kot dr. Rebolj. Skozi vse to sem šla. Ob rednem jemanju antidepresiva sem te težave premagala in sem sedaj zdrava. Ne boj se jemati antidepresiva. Lepo te pozdravljam in ti želim vse dobro

Hrana pri “kislinskih” težavah včasih ublaži, včasih poslabša bolečino (nisem ciljal toliko na določeno vrsto hrane). Z zdravilom proti kislini je vredno poskusiti, težave, kot ste jih opisali, pa ne izgledajo kot bolezen srca. Vsekakor upoštevajte možnost, ki vam jo je lepo opisala bucima!
Lep večer!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Kaj pa žolčni kamni? Jaz imam enake bolečine (očbčasno), brez slabosti in bruhanja (ja, spahovanje lahko), pa vem, da imam žolčne kamne.

Pojdi na UZ.

LpS

--------------------------------------------------------------------------------- Pokukaj! ;-) http://www.mojalbum.com/gwendolen

Bucima in Pitija hvala vama za nasvet. Na zolcne kamne sem tudi sama pomislila, vendar sem dala “prednost”mojim takoimenovanim drugim tezavam. Odlocila sem se za obisk moje zdravnice, da se dokoncno pogovoriva o jemanju antidepresivov, ker me tole pocutje in tuhtanje, kaj mi je ze posteno preseda. Dr. Rebolj – mi lahko priporočite kaksne AD, ki imajo cimmanj stranskih ucinkov? Kolikor mi je znano, naj bi se vsi simptomi ob zacetku jemanja le-teh zelo poslabsali. Po pravici povedano se tega se najbolj bojim. Nikakor pa si tudi ne morem privoscit en mesec ali vec bolniske.Pa se nekaj.Narocena sem sele cez dva tedna. Bi morala zaradi “cudnih utripov” v prsih po vase iti prej? Vem, da sem nadlezna, ampak res me skrbi, da me ne bo izdalo srce. Mogoce rabim samo kako pomirjujoco besedo, ne vem. Res hvala za vas cas in vaso pomoc.

Spoštovani!
Če se bosta z zdravnico dogovorili za omenjeno terapijo, boste najverjetneje prejeli zdravilo iz skupine s kratico SSRI (vem, da vam to kaj dosti ne pove). Tu je na izbiro precej zdravil, ki delujejo na podoben način in za nobeno ni mogoče reči, da je slabo. Zdravila so varna, stranski učinki večinoma blagi in običajno ponehajo v dobrem tednu (če se sploh pojavijo). Strah pred njimi je odveč, saj so težave, zaradi katerih jih prejemate, hujše kot tiste, ki jih povzročajo ta zdravila. Zaradi tega vam tudi ni treba biti na bolniški. Pomembno je pa vedeti, da ta zdravila potrebujejo čas in se pozitivni učinki pokažejo po pribl 3 tednih (rednega jemanja), jemati pa jih je smiselno več mesecev. “Čudne utripe” je po netu sicer težko oceniti, jih je pa zelo lahko uvrstiti v sklop anksioznosti (tesnobe).
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Spostovani!
ze vnaprej se vam zahvaljujem za vas cas, zavedam se, da sem pretirano “zoprna”. Naj bo tokrat zadnjic. Malce sem se (po stari navadi, pa si ne morem pomagat) informirala in sem zasledila tudi nekaj o “preskokih srca”, nerednih utripih, itd. Se to kaze na nacin, ki je prisoten pri meni? Bi to trepetanje lahko bilo to? Ce ne, kako se take zadeve dejansko kazejo? Zavedam se, da ne bi smela “brskati” in brati vsega tega, vendar mi po drugi strani informacije dejansko pomagajo. Nekako se “oborozim”z znanjem in ko se vse ponovi, si dopovedujem, da je to pac spet to in poskusam ne pasti v paniko in nekako zvozim…

Ne zdite se mi zoprna in kar se mene tiče, ni treba da je to vaše zadnje vprašanje. Kot rečeno, je “trepetanje” po netu težko oceniti, kar ste brali, so verjetno izredni, dodatni utripi srca, ki se vrinejo med siceršnji srčni ritem in ker po tem utripu sledi nekaj pavze, imate lahko občutek, kot da posamezen utrip manjka (ali kot ste rekli – preskoči). Upam, da tam kjer ste to brali ne piše, da je to znak nečesa strašnega. Običajno gre za nenevarno zadevo, ob stresu je tega pojava lahko več. Od zdravil, ki ste jih omenili do sedaj, te težave lahko zmanjšuje Byol.
Sicer je prav, da želite biti informirani o lastnem zdravju in raznih nakih, se pa bojim, da na tak način ne boste nikoli prišli do konca. Zelo redko je posamezen simptom značilen le za eno samo bolezen, poleg tega ljudje pri sebi prej najdemo redkejše nevarne znake, kot pa pogoste banalne. Verjetno se splača prijetneje porabiti čas!
Lep večer

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hojla mimi8

Spet te moram potolažiti. To preskakovanje utripa sem imela tudi sama. Tudi sama sem brala vso možno literaturo in vse kar piše / stranski učinki tablet/, pa mi je psihiater razložil, da tega naj ne berem, ker to je zanj in ne za pacienta.
Svetujem pa ti, da prosiš osebno zdravnico za napotnico za psihiatra ker le ta, ti bo dal prava zdravila ker ima več možnosti, tudi glede na izkušnje, kot splošni zdravnik. Ne boj se reakcije katera bo lahko, vedi da bo v parih dneh ali tednu bolje in bodo ti stranski učinki izginili. Sama sem imela po enih antidepresivih reakcijo, po zamenjavi tablet pa se je stanje takoj popravilo in tudi stranskih učinkov ni bilo. Verjemi, da te popolnoma razumem in vem kako ti je ker sem vse to dala skozi. Zaupaj antidepresivom, če boš želela pa še kaj več izvedeti iz mojih izkušenj pa napiši in ti odgovorim. LP

Bucima!

Kaksna debata v zvezi z mojim “blodnjami” hehehe bi mi prav prisla. Upam, da bo dr. Rebolj tole objavil, jaz pa bi bila zelo vesela, ce bi mi pisala na mail, da se malce bolj spoznava in pogovoriva. Ce ti ni odvec seveda. Moj mail je ales.haticafnag.mail.com (ej sorri, afna pise po domace, ker imam novo tipkovnico in je se nisem uspela odkriti).

Zakaj ne bi objavil 🙂 ?

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

mimi8

Hotela sem se ti javiti, vendar mail ni šel skozi ker nisi dala pravega naslova.
Lep pozdrav !

New Report

Close