Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija spremembe ust

spremembe ust

Vse našteto lahko poskusite. Pijte tudi večkrat mlačno tekočino po požirkih.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

ali te težave z pekočo ustno votlino kdaj še izzvenijo??

Da, če pozabite nanje.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

torej to ni nič nevarnega??

Ne

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni, imam eno vprasanje. Vsake toliko, 1x do 3x na mesec se mi po jeziku spustijo nekakšne rdeče bulice, ki bolijo. Spustijo se mi na koncu jezika (pri grlu) in čez čas še ob robovih jezika. Prisotna je pekoča bolečina, občutek bolečine v ušesu, bolečina se poveča ob grizenju hrane ali govorjenju.. Kaj bi to lahko bilo?

Spoštovani,

glede na vaš opis gre za afte. Te so lahko posledica virusne okužbe ali poškodbe z ostrimi koščki hrane.
Svetujem vam antiseptično ustno vodo brez alkohola, mehkejšo hrano, pastile.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani,

glede na vaš opis gre za afte. Te so lahko posledica virusne okužbe ali poškodbe z ostrimi koščki hrane.
Svetujem vam antiseptično ustno vodo brez alkohola, mehkejšo hrano, pastile.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni

Pred 3 tedni sem na korenu jezika opazil majhne rdeče pike, ki ne izginejo. Jezik oz. pike ne bolijo, ne pečejo. Omeniti moram, da sem pred tem nekaj dni grgal vročo/toplo slano vodo zaradi občutka “kepe” sluzi v grlu (mi je pomagalo). Se razlog za nastanek pik skriva v vroči/topli slani voda ali v čem drugem? Kako zadevo odpraviti?

Hvala za vaš odgovor.

P.S. v priponki prilagam fotografijo

Pozdravljeni,

Pred 3 tedni sem na korenu jezika opazil majhne rdeče pike, ki ne izginejo. Pike ne bolijo, ne pečejo, ne motijo. Omeniti moram, da sem v času, ko so se pike pojavile spil veliko vročega čaja ter grgral vročo/toplo slano vodo zaradi občutka “kepe” sluzi v grlu (je pomagalo). So pike posledica tega? Veste kako zadevo rešiti?

Hvala za razumevanje in vaš odgovor.

P.S. prilagam fotografijo.
[attachment=0]IMG_20200402_094101.jpg[/attachment]

Spoštovani,

na sliki je normalen jezik. Pike so okušalne brbončice, normalne strukture.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni!

Glede na čas, se prvotno obračam kar na vas. V naprej se vam zahvaljujem.

Stara sem 35 let, v študentskih letih sem kadila, prav tako sem kadila tudi sedaj kaksno leto, vendar sem ponovno prenehala.

Opazila sem povečan mandelj samo na levi strani, prav tako imam občutek da je levo uho rahlo zamašeno. S palcko od sladoledne lučke in s svetilko sem opravila samopregled jezika in sem čisto pri žrelu na jeziku opazila krogce – lise, premera cca 3mm, ki izgledajo gladke, otipa se jih ne, so rdeče barve in izgleda kot da na njih ni brbončic (niso afte), mogoče so rahlo izbočene. Nimam vnetega grla, prav tako nimam hripavega glasu. Tudi ne vem ali so te lise nekaj novega ali so se pojavile pred kratkim, saj se brez da bi uporabila palcko in svetilko ne opazijo- so čisto zadaj.
Lis je vec, so po celi širini jezika, ne samo na enem mestu in so samo zadaj, preostali jezik izgleda normalno.
Opazam tudi, da mi pri požiranju občasno poka, odvisno od tega ali pri tem nagibam glavo.
Prav tako nisem sigurna ali je povečana bezgavka novost ali imam že tako vedno povečano. V otroštvu sem imela velikokrat otečene bezgavke, tudi vnetja ušes.
Naj še omenim, da obožujem pitje cajev, ki so bili mogoče vcasih malce prevroči.

Ali zahteva moja situacija hitro ukrepanje oz pregled?

Včasih me mravljinči v vratu in rami na levi strani, to sicer pripisujem prisilni drži v službi in avtomobilski nesreči cca 3 leta nazaj, kjer sem imela poškodbo vratu. Ampak vseeno omenim.

V moji širši družini ni imel nihče raka grla, nekateri družinski člani so bili oz so dolgoletni kadilci.

Prosim za odgovor.

Lepo pozdravljeni!

Spoštovani,

zadaj je jezik drugačen – na korenu jezika, od brbončic bolj nazaj proti hrbtu, je jezični mandelj – prav tako limfatična struktura kot oba mandlja. Verjetno limfatične folikle (skupke) opažate kot lise.

Iz vašega pisma ni čisto jasno – ali je povečana bezgavka levo ali mandelj levo?

Mandelj lahko po angini ostane povečan še nekaj tednov. Če pa gre za asimetrijo mandljev brez angine ali že več kot 3-4 tedne po angini, je potrebno opraviti biopsijo povečanega mandlja (odvzem koščka tkiva) v ambulanti – za izključitev limfoma ali raka ustnega žrela (velikokrat povezanega s HPV virusom).

Povečana bezgavka je po virusnih in baterijskih okužbah še nekaj tednov. Če vztraja več kot 2 do 3 tedne po okužbi ali okužbe sploh ni bilo, svetujemo UZ vratnih bezgavk, ki loči med reaktivnimi (vnetnimi) bezgavkami in patološkimi – tumorskimi, okroglimi bezgavkami.

Mravljinčenje je najverjetneje posledica prenapetosti vratnih mišic, lahko pa že tudi
degenerativnih sprememb vratne hrbtenice. Glede tega se obrnite na druge forume.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljena gospa Tanja.

Tudi jaz bi Vas prosila za pomoč. Že cca mesec dni imam probleme z aftami in izpuščaji na jeziku. Ne mine dan, ko se mi ne naredi nova. Najprej sem si pomagala s propolisom, nato u URGOtom. Ampak zadeva postaja vedno bolj neznosna. O tem sem obvestila tudi svojega zdravnika in zobozdravnika, od katerih še odgovora (klica) nisem dobila. Prosila bi Vas za mnenje.

Hvala, Maja

Spoštovani,

očitno gre za ponavljajoča vnetja.
Izogibajte se ostrim koščkom hrane (oreščki in podobno) ter kisli hrani. Nadomeščajte vitamine in minerale.
Če vas boli ali peče, bi svetovala poskus zdravljenja s kortikosteroidom v gelu za usta (zdravnik napiše magistralni recept, lekarna pripravi).

Če to ne bo pomagalo, pa vam sveujem odščip koščka tkiva z roba biopsije in patohistološki pregled za opredelitev imunske narave sprememb.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

Hvala za odgovor. Slišala sem se z zdravnikom, ki mi je dejal, da pri svojih pacientih, ki so preboleli COVID-19 (jaz sem ga novembra), začel opažati ta pojav, tako da je čisto možno tole “stranski učinek”. Predpisal mi je kremo, katero so mi pripravili v lekarni in kupila sem si Listerine cool mint. Po dveh dneh se je zadeva, katera je traja cca mesec dni in ji ni bilo videti konca, sanirala. Vsekakor pa, če se zadeva ponovi, sledi odščip.

Hvala še enkrat za vaš čas in odgovor.
Lp, Maja

Pozdravljeni,

Pred malo več kot mesecem dni so se mi na obeh straneh jezika pojavile gladke rdeče lise in pa na straneh teh lis kot nekakšne bulice oziroma verjetno odtisi jezika. Lise se res počasi širijo, pred kratkim sem opazil na levi strani lise tudi nekakšno majhno belo bolečo “črtico” oziroma nekakšno majhno afto. Pa tudi na dotik so ti odtisi zob na levi strani jezika nekoliko otrdeli, kar se je pojavilo enakočasno z afto. Sicer pa sem 20-letni občasni kadilec. Prosil bi za Vaše mnenje in hvala že vnaprej.

Lep pozdrav, Luka

Pozdravljenj.

Ze 1 mesec se imam tezave z tezkim poziranjem sline in suha usta. Jezik je  bil bele barve sedaj ratuje rumene barve, in na zadnjem delu je nastala razpoka. Nadan popijem 3-4litre vode. Imam obcutek cmoka v grlu in zaradi tega posledicno tezko zaspim. Zato moram pokasljevati in ne pride nic ven iz grla. Kaj mi svetujete?tezave so neznosne. Osebna zdravnica mi je rekla samo da usta spiram z slano vodo. Hvala za odgovor

Pozdravljeni,

Dva tedna nazaj sem ob strani jezika začutila bulico, ker me je ovirala pri požiranju. Bulica se nahaja na robu jezika zadaj. Je enake barve kot jezik in premra cca. 5 mm. Prepričana sem bila, da je nastala od nezavednega ugriza ponoči. Po 14ih dneh pa bulica ostaja. Zanima me, kaj bi to lahko bilo.  Hvala z odgovor.

Spoštovani lajkovic14,

opisujete težave, povezane z refluksom želodčne kisline in stresom. Priporočam

-visoko vzglavje,

– zdravila za zmanjšanje izločanja želodčne kisline vsaj 4 tedne (inhibitor protonske črpalke) 40 mg zjutraj na tešče

– ne pijte gaziranih pijač.

Lp

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close