Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Arhiv – Alternativa in zdravo življenje SPOROČILO KRISTINE – SEZNAM ZDRAVILSKIH DEJAVNOSTI

SPOROČILO KRISTINE – SEZNAM ZDRAVILSKIH DEJAVNOSTI

Avtor: kristina
Naslov: Re: zdravilstvo.

Igor, hvala za opozorilo.

Osnutki predpisov se nahajajo na spletni strani ministrstva za zdravje (www.mz.gov.si) v rubriki PREDLOGI PREDPISOV – 1. v pripravi na ministrstvu – pravilniki v pripravi.

http://www.mz.gov.si/si/zakonodaja_in_dokumenti/predlogi_predpisov/

Po slovenski zakonodaji naj bi bile “Zdravilske metode” naslednje:
• biosinergija,
• cvetna terapija,
• či gong,
• joga terapija kot zdravilska metoda,
• zvočna terapija,
• šamanizem,
• multidimenzionalna terapija
• kolonhidro-terapija (zdravilska metoda izpiranja debelega črevesa)
• dietoterapija
• fitoterapija
• postenje
• kneippanje
• akupresura
• akupunkturna masaža po Penzel-u
• aurikuloterapija
• ajurvedska masaža
• bownova terapija
• Butejkova metoda zdravljenja
• elektroakupunktura po dr. R. Voll-u
• kiropraktika
• kraniosakralna terapija
• manualna terapija
• marma terapija
• metoda Voll
• osteopatija
• refleksoterapija
• rolfova metoda strukturne integracije
• shiatsu terapija
• Su jok terapija
• tui-na masaža
• vakuumska terapija
• bioenergoterapija
• bioresonančna metoda
• prana terapija
• radiestezija
• reiki
• infopatija

Zdravilski sistemi pa:
– TKM
– ayurveda
– homeopatija
– unani-perzijsko tradicionalno zdravilstvo;
– tradicionalno tibetansko zdravilstvo;
– antropozofija;
– osteopatija

Če slučajno komu ne bo odprlo predpisov….

...naj bo Luč, Ljubezen in Radost!...Igor T. - LOSANG TASHI

Danes so v Uradnem listu RS, št. 79/2008 z dne 01.08.2008 objavili, katere so trenutno uradno dovoljene zdravilske metode v sloveniji.

Prav tako je objavljen tudi pravilnik, ki določa osnovna medicinska znanja za slovenske zdravilce.

Kristina,
Piše tudi kje, kaj smejo zdravilci delati in kaj ne?
lp

Kaj sme zdravilec delati v okviru vsake izmed priznanih zdravilskih metod, je natančno opisano v pravilniku za vsako doktrino posebej, pri Zdravilski zbornici, ki je del obrtniške zbornice.

Sedaj pa pojdite in se zahvalite dr. Kornhauserju, ki je v prejšnjem stoletju omejil VSO tradicionalno, alternativno in komplementarno medicino in jih postavil izven zakona, ker ni pričakoval, da se bomo kdaj znašli v EU. V EU se vse omenjene metode uporabljajo uradno in s koncesijo, polovica članic pa jih uvršča tudi med načine zdravljenja, katerih stroške krije zdravstvena zavarovalnica. To je tudi edini način nadzora nad strokovnostjo ( s podelitvijo koncesij ) in edini način, kako se izogniti mazaštvu.

Z našo zakonodajo smo šli nekaj stoletij nazaj in uzakonili CEH. Sedaj bo ceh odločal, koga bo sprejel v svoje vrste in mu dovolil delati. Filter ne bodo strokovno znanje, ampak recimo predmet Etika in morala, za katerega bo moral kandidat opravljati izpit na šoli za zdravstzvene delavce, recimo. Pa latinska imena vsake mišice in koščice je potrebno poznati, kar bodo spraševali pri predmetu Anatomije. Kitajci so, po njihovem mnenju, uporabljali latinščino. Ne, to bo potrebno zato, da bo zdravilec lahko prebral izvid zdravnika. Cehi so v tej državi itak postali moderni, kot recimo ceh trgovcev z nepremičninami, kjer je osip na izpitih za pridobivanje licence 90%. Vsakogar seveda ne bodo pustili h koritu….. Aja, pa še to: brez opravljenega tečaja pri enem od obstoječih članov ceha, katerega povprečna cena je med 3 – 4.000 EUR, se sploh ne moreš prijaviti na posamezen izpit ( predmetov je 6 – 8 ), ki spet stane 150 – 250 EUR. Ne vem, zakaj me sistem spominja na zavesice, ki jih je vsak avto nekoč moral imeti na zadnjih kolesih…….

Tisti zakompleksani Vrhničan je nekoč zapisal: ” Narod si bo pisal sodbo sam, ne frak in ne talar mu je ne bo!”………….

...naj bo Luč, Ljubezen in Radost!...Igor T. - LOSANG TASHI

Pozdravljeni!

Zapisali ste, citiram: ” Filter ne bo strokovno znanje,ampak recimo predmet Etika in morala..”.
Zanimivo, da se vam etika in morala ne zdita tako pomembna. Kako gre strokovnost brez etike in morale v takšem poklicu?
Lp,
A.

Tudi znanim izzivalkam na teh straneh rad odgovorim, čeprav je takšna diskusija popolnoma neplodna. Etika in morala se mi zdita izredno pomembni v takšnem poklicu. V svojem odgovoru nisem govoril o Etiki in morali, temveč o P R E D M E T U etika in morala, kjer mora zdravilec, ki je študiral 7 let na Kitajskem ali 4 leta v Indiji, polagat izpit na Srednji zdravstveni šoli iz tega predmeta, kjer filozofija etike in morale še zdaleč ne dosega tega, kar se je naučil v Indiji ali na Kitajskem ali ne ustreza vzgibom, ki so ga pripeljali do tega, da se je odpravil v daljno deželo po znanje ( tudi o etiki in morali, ki ne vsebuje tajkunskega obnašanja in sponzorstva v medicini ).

Ergo, treba je brati, kar piše, ne pa tega, kar si sami ustvarimo v svojih mislih, da bo pisalo, pa bo manj nerodnih situacij v bodoče, kajne “Andreja K”…..

...naj bo Luč, Ljubezen in Radost!...Igor T. - LOSANG TASHI

———

Nismo se razumeli 🙂
Ker velja, da zdravilec ne sme posegati v medicino, zato bi rad vedel meje, kje se neha zdravilstvo in kje se začenja medicina. Bolj konkretno npr.

Ali bo smel dajati zdravilec inekcije in ifuzije,
ali bo smel injicirati intravenozno,
ali bo smel čistiti rane,
ali bo smel pregledovati spolne ude, itd.
Ali bo smel zdravilec napisati opravičilo za telovadbo
Ali bo smel zdravilec napisati bolniško?
Ali bo smel predpisovati zdravila? Katera in do katere koncentracije?
Ali bo smel zdravilec preganjati hudiča?
Ali bo smel zdravilec posegati v človekovo podzavest?
Ali bo smel zdravilec zdraviti, ali bo skrbel samo za boljše počutje?

Kje vse to piše?
Kot pacient ne poznam zdravilskih metod, vedeti pa moram, kje so meje. Vi pišete o doktrini? Od kdaj pa imajo zdravilci opravka z doktrinami?
Kako pa razumete Vi ta zakon?

Najlepša Vam hvala za informacije.

Če se ukvarjaš s to dejavnostjo bo najbolje, da si pogledaš novi zakon na spletu ali ga kupiš v knjigarni. Od naštetih stvari lahko zdravilec le izganja hudiča, za kar pa ni treba biti zdravilec….

Če si me pa že vprašal po mnenju, sem ga že napisal. Ceh na ceh. In seveda imajo zdravilci doktrine. Vsaka veja je doktrina zase.

...naj bo Luč, Ljubezen in Radost!...Igor T. - LOSANG TASHI

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close