Spondiloza
Spoštovani,
prosila bi vas, da mi poveste, če mi ob navedenih diagnozah lahko pomagate z manualno terapijo:
spondiloza z anterolateralnimi in dorzolateralnimi spondilofiti, ki prominirajo v spinalni kanal na nivojih C4/C5 (več kot 3 mm), C5/C6 (več kot 3 mm) in C6/C7 (manj kot 3 mm);
l.v. osteohondroza C4/C5 ter i.v. hondroza C5/C6 in C6/C7;
spondilartroza od C2 do C4 ter C7/Th1;
poudarjena torakalna kifoza s spondilozo in i.v. osteohondrozo od Th6 do Th10;
napredovana spondilartroza od L3 navzdol.
Zanima me tudi, ali je manualna terapija isto kot kiropraktika?
Zahvaljujem se vam za odgovor!
Gre za obrabo v vseh treh delih hrbtenice, zaskrbljujoči so določeni kostni izrastki, ki so obrnjeni navznoter v smer hrbteničnega kanala, vendar zaenkrat ne kaže, da gre za draženje hrbteničnega mozga.
Mislim, da z manualno terapijo lahko pomagamo, s seboj obvezno prinesite slike in izvide.
Manualna terapija ni kiropraktika, skupno je le to, da načeloma zdravimo podobne indikacije.
Razlika je:
[list]
[*] …
[*] …[/list]
da je manualni terapevt lahko samo zdravnik s končano medicinsko fakulteto, specializacijo nevrologa in ortopeda in nato še specializacijo manualnega terapevta. v tem primeru ga priznava tudi slovenska medicinska doktrina. S tem je izpolnjen pogoj strokovne obravnave predvsem na področju diagnostike.
[list]
[*] …
[*] …[/list]
Razlikuje se po vrsti diagnostike, saj manualni terapevt naredi tako klinični, kot tudi nevrološki pregled, nato še manualni pregled.
[list]
[*] …
[*] …[/list]
Manualna terapija je osnovana na delu na mišicah, vse manj se uporablja manipulativna tehnika in prehaja na mehke tehnike manualne medicine. S tem je tudi dosti bolj učinkovita in varna kot kiropraktika.
[list]
[*] …
[*] …[/list]
Manualna terapija traja 10 do 20 minut, za iste rezultate je potrebno bistveno manj obiskov kot pri kiropraktiku.
Lep pozdrav,
Spremembe v vratnem delu hrbtenice so degenerativnega značaja, gre za obrabo hrustanca in začetne spremembe samih vretenc, kar nima nobene povezave s poškodbo. Težave se da rešiti z manualno terapijo.
Lep pozdrav,
Gre za avtoiimunsko vnetje v hrbteničnih sklepih, t.im. bolezen Bechterja, kjer pride do zmanjšanja gibljivosti in nato negibljivost hrbtenice, predvsem v prsnem in ledvenem delu.
Manualna terapija v tem primeru žal ne more pomagati.
Lep pozdrav,
Dlje časa me spremljajo bolečine pod desno lopatico, zlasti pri sedenju in delu z račnalnikom težko uporabljam desno roko. Ob pritisku na določeno točko desnega dela vratu, se pojavi pod lopatico bolečina, kot bi v me stresel električni tok.
Radiološki izvid: kalcinacije pred I.v. prostorom na nivou C5/C6 lahko predstavljajo kalcinacija ali začetno spondilozo.
Veliko tekam, kolesarim… se ukvarjam s športom. Bojim se, da bi se stanje poslabšalo, zato vas prosim za nasvet.
Ali bi bil smiselen pregled pri vas, lahko pričakujem pozitivne učinke manualne terapije?
Hvala za odgovor
in lep pozdrav.
Simptomi kažejo, da je vzrok v spodnjem delu vratnega dela hrbtenice, od segmenta C5 dalje. Živec C6, ki se nahaja v segmentu C5-C6 namreč vpliva na mišice okrog lopatice in sega do palca in kazalca na roki.
Z manualno medicino simptome lahko odpravimo, oglasite se v naši ordinaciji[/url].
Lep pozdrav,
Spoštovani,
slučajno sem na tem forumu. Ker imam to bolezen v precej hudi obliki, že devet let me zelo hudo boli glava in to 24 ur na dan. Bole hudo vsi sklepi na celem telesu, najhujše vrat, ramena, prsti na rokah in nogah, tako, da jih ne upam niti dotikati.
Diagnoza pred štirimi leti je naslednja:
RTG VRATNA HRBTENICA: Zmerna spondiloza
RTG L/S HRBTENICA: Spondiloza, degeneriran diskus L5-S1, spinalni kanal pa primerno širok.
Manjša dekstrokonveksna skolioza Th/L prehoda.
RTG OBEH KOLENI: Začetne degenerativne spremembe predvsem patelofemoralno.
A lahko kaj pomagate?
Hvala za odgovor.
Iz rtg. izvida ni najti konkretnega vzroka vaših težav, predvsem izvid vratnega dela je posplošen in ni možno sklepati, ali so glavoboli posledica sprememb v tem delu hrbtenice.
Oglasite se s slikami na pregledu, da jih natančno pregledamo in primerjamo s klinično sliko ter tako ugotovimo vzrok vaših težav in možnosti zdravljenja.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
pišem Vam, ker me zanima Vaše mnenje glede izvida, in sicer je postavljena diagnoza stenoze spinalnega kanala v nivoju C5 – C7 IN degeneratio disci od L2 – L5.
Piše, da je vidna utesnitev spinalnega kanala v nivoju C5-6 in manj tudi v nivoju C6-7.
Na torakalni hrbt. so vidne začetne degenerativne spremembe, na L/S hrbt. pa izrazita osteohondroza L4 L5, degenerirani pa so tudi diskusi L2-3 in L3-4.
Vidne so tudi utesnitve korenin v nivoju L2-3 levo in v nivoju L4-5 obojestransko.
Zanima me tudi, če se v tem primeru da z manualno medicino kako pomagati?
Že vnaprej najlepša hvala za odgovor!
Pozdravljeni,
Stenoza spinalnega kanala je ena izmed pogostih oblik obrabe hrbtenice. Včasih le-ta povzroča velike in resne težave, včasih pa tudi ne. V vašem primeru mi poleg izvida manjka podatek o tem ali imate kakršne koli težave ali ne, poleg tega manjka tudi podatek o vaši starosti. Na primer, za starost 60 ali 70 let izvid kaže povsem normalne degenerativne spremembe. Hkrati pogrešam tudi podatek o tem, kaj se v vašem primeru dogaja s hrbtenjačo v zgornjem delu hrbtenice. Kot je razvidno stenoza v spodnjem delu hrbtenice od vretenca L2 navzdol ne povzroča težav.
Zdravljenje v manualno terapijo je, poleg diagnostike na podlagi izvidov in slik, uspešno, če vemo, za kakšne težave gre. Potem jih lahko tudi uspešno odpravimo. Kot rečeno, vezano na vaš izvid pa je sicer možno, da so prisotni bolezenski znaki in s tem povezane težave, ni pa nujno.
Lep pozdrav,
Spoštovani
Lepo bi vas prosila za strokovno mnenje in obrazložitev izvidov magnetne resonance ledvenokrižnične hrbtenice:
Zmerna spondiloza, spondilartroza in znaki intervertebralne osteohondroze L4-L5
Medvretenčne ploščice so degenerirane. Majhen del diska L3-L4 je centralno ekstrudiran v spinalni kanal, medvretenčna ploščica L2-L3 pa je malo dorzalno protrudirana.
medvretenčni ploščici L4-L5 in L5-S1 sta v transverzalni ravnini razširjeni, tako, da skupaj s spremembami na skeletu utesnjujeta intervertebralna foramina v teh višinah.
Mnenje:
Foraminalne stenoze L4-L5 in L5-S1
Majhna diskus hernija L3-L4 in majhna protruzija diska L2-L3
degenrativne spremembe
Starost. 72
Pregled pri specialistu imam šele čez tri mesece, zato vas lepo naprošam za kratko obrazložitev izvida.
Kaj lahko sama storim za ublažitev bolečin (pekoča bolečina v stegenskem predelu med kolenom in dimljami)
hvala za odgovor
in lep pozdrav
Pozdravljeni,
za starost 72 let je to zelo dober izvid, saj gre za obrabne spremembe, povsem primerne letom in nikje ni zaznati sprememb, ki bi lahko povzročale večje bolečinske občutke oziroma druge težave. Na področju ledvenega predela hrbtenice so zaznane t.i. foraminalne stenoze (L4-S1) ter v predelu L3-L4 manjša hernija, ki po vsej verjetnosti povzroča omenjene težave v področju kolenskega sklepa. Tehnike manualne medicine so pri zdravljenju tovrstnih težav večinoma zelo uspešne.
Priporočam vam, da se naročite na pregled v eno od naših ordinacij, s seboj pa prinesete tudi vse izvide in slike. Na podlagi pregleda oziroma t.i. klinične slike vam bomo lahko bolj natančno svetovali glede možnosti in uspešnosti nadaljnjega zdravljenja. Posredujem vam povezavo do kontaktnih informacij za naročilo: http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
Pozdravljeni
Prosim Vas za mnenje mojega izvida.
RTG CELE HRBTENICE V DVEH PROJEKCIJAH:
Strukturno je videti skelet primerno.
Vratna hrbtenica:
Prikazanih je vseh sedem vretenc.
I.v. prostori so na vseh nivojih primerno visoki.
Tudi prikazani skelet je videti v mejah normalnega.
Torakalna hrbtenica:
Blaga desnostranska deviacija.
I.v. prostori so videti na vseh nivojih primerno visoki.
Drobni robni osteofiti na posameznih vretencih v osrednjem delu torakalne hrbtenice- začetna spondiloza.
LS hrbtenica:
I.v. prostori so videti na vseh nivojih primerno visoki.
Kalcinacije v poteku sprednjega longitudinalnega ligamenta T11-T12.
Znaki začetne spondiloze z majhnimi anterolateralnimi osteofiti od L3-L5.
Obiskala sem svojo zdravnico zaradi ponavljajoče bolečine pod desno lopatico(cca.10 cm nižje). Bolečina se mi pojavlja približno enkrat na mesec in traja dva do pet dni.Najhuje je proti jutru.Bolečina je zelo močna in ne odgovarja mi noben položaj leže, tako da predčasno vstanem .Čez dan pa popusti.
Stara sem 45 let. Redno izvajam tibetanske vaje. Imam pa pretežno sedeče delo.
Prosim vas za Vaše mnenje glede izvida ter za nasvet s čim preprečiti poslabšanje trenutnega stanja.
Za odgovor se Vam lepo zahvaljujem.
Pozdravljeni,
Vratni del hrbtenice je brez posebnosti, prsni del rahlo ukrivljen na desno, vzroka tega brez kliničnega pregleda ne moram definirati; lahko gre za t.i. protibolečinsko držo ali posledico otroške skolioze. Prisotne so kalcinacije in obrabne spremembe z izrastki. Gled ena opis simptomov sumim, da je morda sam izvid (pre)skopo napisat, priporočal bi vam, da s seboj na pregled prinesete tudi slike, verjetno gre za spremembe v vratnem delu hrbtenice, ki povzročajo omenjene simptome in niso zavedene v izvidu. Večkrat se namreč zgodi, da izjemno majhne spremembe pozvročajo tudi večje težave. Na podlagi opisa vaših simptomov sem skoraj prepričan, da vzok za težave tiči v področju spodnjega dela vratu.
V kolikor gre za spremembe v vratnem delu vam s tehnikami manualne medicine lahko uspešno pomagamo. Glede tibetanskih vaj, ki jih sicer priporočam, pa vam svetujem dodatno previdnost, saj so le-te raztezne in v vseh primerih niso priporočljive.
V kolikor se odločite za zdravljenje z manualno medicino, vam posredujem povezavo do kontaktnih podatkov za naročilo: http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
izvid opisuje obrabne spremembe v prsnem delu hrbtenice, ki pa niso sveže (spondiloza je obrabna sprememba, ki traja že več kot 10 let). S tehnikami manualne medicine, kot tudi s katerimi koli drugimi, obrabnih sprememb ne moremo odpraviti, lahko pa težave zdravimo simptomatsko in posledično obrabo omejimo oziroma zaustavimo.
Za natančen nasvet glede možnosti in uspešnosti zdravljenja vaših težav, v kolikor obstajajo in jih ne navajate, je nujno pridobiti klinično sliko s pregledom. Na pregled se lahko naročite v vam najbližji ordinaciji: http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
Leto dni imam že bolečine v ledveni hrbtenici, bolečina se širi v levo nogo. Rtg je pokazal, da je težiščnica ledveno križnične hrbtenice pomaknjena naprej, zoožana je intervertebralna razdalja L5 – S1. Spodnji del hrbtenice je pomaknjen v levo. MR je pokazal blago levostransko krivino lumbalne hrbtenice, korpusi vretenc so normalne oblike in položaja, znaki spondiloze. Pokazal je zmerno zoožitev spinalnega kanala L3 – L4, težko zoožitev L4 – L5 (več levi reces). Ali mi lahko pomagat s kakšnimi nasveti za vaje oz fizioterapijo, da stanje pripeljem v normalo. Za odgovor se vam zahvaljujem.
Lep pozdrav
Roko
Pozdravljeni,
izvid kaže na številne spremembe v hrbtenici, najbolj izražene v prostorih L4-L5 in L5-S1. Glede na klinično sliko (opis vaših simptomov) je vzrok glavnih težav prostor L4-L5 zaradi zožitve izstopišča živca, po vsej verjetnosti gre za draženje živčne korenine v tem delu.
Glede vaj naj dodam, da v fazi bolečinskih občutkov niso priporočljive, celo prepovedane. Razgibavanje naj služi kot preventivna terapija, v primeru bolečin pa pridejo v poštev npr. strojna fizioterapija, tehnike manualne medicine idr.
Lep pozdrav,