Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Splošno vprašanje

Splošno vprašanje

Spoštovana ga. Lilijana,

sem nekaj že prebrala, pa vendarle, zakaj sploh pride do tega, da se še nerojeni otroci rodijo prej, se pravi nedonošenčki, ali je kriva samo npr. posteljica ali lahko s čim za preprečitev tega vplivamo tudi sami?

Drugo, kaj vse morajo/moramo nosečnice prestati, začne se npr. z nuhalno svetlino in DHT, kjer je lahko povišano tveganje, za tem sledi horionska biopsija resic ali amniocinteza (če nosečnica želi), in sledi da so rezultati v redu. Nosečnica se veseli, potem pa v kasnejših tednih zve, da ima otrok npr. makrocefalijo, kar groza me je ko prebiram take žalostne primere, in molim, da se meni kaj takega ne zgodi.
Torej ali lahko po dobrih izvidih DHT-ja, kasneje ugotovijo kako hujšo nepravilnost?

Najlepša hvala za vašo pozornost in vse vaše odgovore!

Spoštovana,

prezgodnji porod lahko povzroči veliko vzrokov. Nepravilnosti, prezgodnje staranje ali odstopanje posteljice so med njimi, prav tako nepravilnosti maternice (npr. dvoroga maternica, pregrade ipd.) in kronične bolezni nosečnice (zlasti tiste, s katerimi se je ženska spopadala že pred zanositvijo, npr. bolezni ledvic, srca, pljuč, zvečan pritisk, sladkorna bolezen). Kot tudi okužbe z bakterijami, ki pred zanositvijo živijo v rodilih v sožitju z nami in ne delajo nobenih težav ali bolezenskih znakov, v času nosečnosti pa privedejo do hitrejšega dozorevanja materničnega vratu, ki mu sledi razpok plodovih ovojev…
V velikem deležu (vsaj polovici) pa jasnega povoda za prezgodnji porod ne najdemo. Zato je zgodnje prepoznavanje in zlasti preprečevanje še vedno “stalnica” raziskovanja ginekologov – porodničarjev. In zato ne kaže, da ga bomo v doglednem času uspeli preprečiti.

Vsi testi, ki ste jih našteli, so namenjeni predvsem iskanju prirojenih kromosomskih nepravilnosti (mednje sodi Downov sindrom ali trisomija 21). Nepravilnosti genov (torej drobnih gradnikov kromosomov) na ta način ne moremo ugotoviti, ampak so za prepoznavo potrebne analize DNA. Ker je teh “napak” na tisoče, jih je treba iskati usmerjeno z zelo zahtevnimi preiskavami, ki jih večinoma delajo samo v tujini.

Poleg prirojenih genetskih napak je lahko z otrokom narobe tudi zaradi drugih razlogov, zlasti okužb z bakterijami in virusi.

Merjenje nuhalne svetline in DHT sta “presejalna” testa, s katerima iščemo posredne znake za kromosomske napake. Napovedujeta le zvečanje tveganja in nikakor ne potrjujeta, da je s plodom zanesljivo nekaj narobe. In še manj, za katero napako gre. Drži pa, da sta se zaenkrat izkazala kot najbolj zanesljiva v iskanju tistih nosečnic, pri katerih se opravi dodatna diagnostika, tudi s pomočjo analize amnijske tekočine. Zlasti za trisomijo 21 – Downov sindrom.

Žal negativen rezultat nobenega od testov ne pomeni “garancijskega” lista za zdravega, lepega, inteligentnega potomca.

Veliko je o tej tematiki pisal dr. Pušenjak v sosednjem forumu, zato za več podatkov pobrskajte še med njegovimi odgovori.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close